Jump to content
Претражи у
  • Још опција
Прикажи резултате који садрже
Прикажи резулте из
Guest ага пије млеко

Основана аутокефална "Хрватска православна црква" !

Оцени ову тему

Recommended Posts

ЧЛАН

slazem se. ipak.. Crkva nije mesto gde se ispoljava ljubav prema svom narodu, nego ljubav prema Hristu. a Hristos povezuje sve ljude, sve narode, sve svetove i sva vremena (u jedno Telo i jednu realnost).

Da li je baš tako,ja mislim brate da nije,nije nam ni Liturgija takva,jel i nju da mijenjamo onako kako globalizacija nalaže...

Crkva je mijesto gdje se ispoljava sva istinska ljubav,u crkvu odem pa se pomolim i za mog ćaću pokojnog,upalim mu svijeću i kažem mu hvala ti za sve i oprosti mi za sve,ja tebi jesam svaku greškicu,to sad projektuj sa oca i na svakog koga voliš uključujući i svoju naciju,pa na kraju i sve ljude,ne samo Isusa i svete

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Da li je baš tako,ja mislim brate da nije,nije nam ni Liturgija takva,jel i nju da mijenjamo onako kako globalizacija nalaže...

Crkva je mijesto gdje se ispoljava sva istinska ljubav,u crkvu odem pa se pomolim i za mog ćaću pokojnog,upalim mu svijeću i kažem mu hvala ti za sve i oprosti mi za sve,ja tebi jesam svaku greškicu,to sad projektuj sa oca i na svakog koga voliš uključujući i svoju naciju,pa na kraju i sve ljude,ne samo Isusa i svete

globalizacija nema veze sa Sv. Liturgijom i nacinom kako se sluzi :)

slazem se da je Crkva mesto gde se ispoljava ljubavu u svojoj sveukupnosti, ali osnovni i zajednicki imenitelj svake nase pojedinacne ljubavi je sam Gospod Hristos. ko u drugom ne vidi Hrista, nigde ga nece ni videti (jer svi mi Hristom zivimo i u Hristu se spasavamo). zato Crkva kao istinska Zajednica ne moze biti mesto granica (pa ni etnickih) jer joj je mera sam Hristos, koji ne poznaje granice.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

globalizacija nema veze sa Sv. Liturgijom i nacinom kako se sluzi :)

slazem se da je Crkva mesto gde se ispoljava ljubavu u svojoj sveukupnosti, ali osnovni i zajednicki imenitelj svake nase pojedinacne ljubavi je sam Gospod Hristos. ko u drugom ne vidi Hrista, nigde ga nece ni videti (jer svi mi Hristom zivimo i u Hristu se spasavamo). zato Crkva kao istinska Zajednica ne moze biti mesto granica (pa ni etnickih) jer joj je mera sam Hristos, koji ne poznaje granice.

To jeste tako,samo si ti prvobitno se bio izrazio na takav kompaktan način koji dozvoljava da se to tumači na različite načine,između ostalog kao što pojedini tumače odluku sabora kao nešto što nalaže ukidanje nacionalnog prefiksa u Crkvi... Ja sam naveo sport,sport ima nacionalni prefiks,a nije politika,isto tako i Crkva ima nacionalni prefiks a nije politika,druga stvar je što neko ima političku fobiju kad je crkva u pitanju,pa onda uzima one najgore pojave u odnosu ljudi sa crkvom pa to ističe u prvi plan,to je isto prljavo kao i ona suprotna strana etnofiletizam

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Најискреније хвала, у име свих простих... 8086.gif

blazeni su prosti.. :)

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Milosavljeviću nemoj me vući za jezik,juče sam u drugoj temi zaključio da imaš sukoba sa moralom,nije ukusno da mi nešto prebacuješ na advokatski način

А ти немаш сукоба са моралом? Ти си морално савршен, не контам? 

Ја ти лепо и братски указујем да не познајеш нешто у вери, а ти ако оћеш терај јеретичку причу... мене баш брига... господ прашта и то...

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

А ти немаш сукоба са моралом? Ти си морално савршен, не контам? 

Ја ти лепо и братски указујем да не познајеш нешто у вери, а ти ако оћеш терај јеретичку причу... мене баш брига... господ прашта и то...

brate,ja ne znam sta si ti kod mene uočio,kakvu jeretičku priču,pa po tebi je cijela SPC jeretička jer nije skinula to srpska iz naziva,to je tvoja priča.Drugo što se morala tiče,sve nemoralno čega sam svijestan kod sebe odbacujem.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

brate,ja ne znam sta si ti kod mene uočio,kakvu jeretičku priču,pa po tebi je cijela SPC jeretička jer nije skinula to srpska iz naziva,to je tvoja priča.Drugo što se morala tiče,sve nemoralno čega sam svijestan kod sebe odbacujem.

СПЦ није национална црква, она је црква за све православце на подручју Србије били они Срби, Мађари, Румуни, Цигани, Хрвати...

А ти тврдиш да је СПЦ неко власништво Срба и црква за Србе... бар те ја тако разумем. Такво размишљање је у супротности са изјавом сабора, да цркве нису етнички већ територијално подељене.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Šta označava narodna (nacionalna) crkva? Označava jednu samostalnu crkvenu organizaciju, sa svojom centralnom vlašću iz naroda i u narodu; sa narodnim sveštenstvom, narodnim jezikom i narodnim običajnim izrazom svoje vere. Na suprot takvoj narodnoj crkvi stoji nenarodna ili internacionalna crkva, sa centralom izvan naroda, sa sveštenstvom odasvuda, sa jezikom tuđim i sa ujednačenim, uniformisanim, izrazom svoje vere. Šta je prirodnije i korisnije? Nesumnjivo narodna crkva

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
СВЕШТЕНИК

СПЦ није национална црква, она је црква за све православце на подручју Србије били они Срби, Мађари, Румуни, Цигани, Хрвати...

А ти тврдиш да је СПЦ неко власништво Срба и црква за Србе... бар те ја тако разумем. Такво размишљање је у супротности са изјавом сабора, да цркве нису етнички већ територијално подељене.

СПЦ се простире и ван подручја РСрбије, док с друге стране православни Румуни имају своју јерархију и Банату, као што имају и Срби у Румунији.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ТЕОЛОГ
sa jezikom tuđim
u Libertvilu u americi na liturgiji apostol čitaju na engleskom,a koliko znam da Libertvil pripada SPC ako se nevaram tamo je episkop Longin, dalje u engleskoj u Grčkoj pravoslavnoj crkvi sam video da negde služe Liturgiju na engleskom.

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
Guest
Eparhija dalmatinska SPC upozorila pravoslavce da se čuvaju "lažne proustaške crkve" PRAVOSLAVLJE PO PAVELIĆU: Srbe u Dalmaciji teraju u paracrkvu HPZ!

Društvo

15:44, 30.01.2014.

Autor: Novosti,Foto: Printscreen

HPZ je osnovana u cilju okupljanja pravoslavnih vernika koji se navodno ne osećaju Srbima, a izrazito neprijateljski je postavljena protiv Srpske pravoslavne crkve koja ima kanonsku nadležnost na prostoru Hrvatske

hrvatska-pravosalvan-zajednicam-hpz-prin

Dugom spisku nevolja s kojima se bori srpska zajednica u Hrvatskoj pridodato je i agresivno agitovanje Hrvatske pravoslavne zajednice (HPZ) u Dalmaciji. Ovo registrovano udruženje građana iz Zadra angažovalo je "pravoslavnog" sveštenika koji od polovine decembra u Zadru i okolini obavlja "pravoslavne" obrede.

Davanje Aleksandru Ivanovu, poreklom Bugarinu, uloge sveštenika HPZ, što je zvanično ime ove paracrkve, nastavak je višegodišnjeg delovanja ove izrazito antisrpske i proustaške organizacije u Hrvatskoj. To je obnavljanje pokušaja da se stvori tzv. Hrvatska pravoslavna crkva, a koju je 1942. godine osnovao Ante Pavelić.

HPZ je osnovana u cilju okupljanja pravoslavnih vernika koji se navodno ne osećaju Srbima, a izrazito neprijateljski je postavljena protiv Srpske pravoslavne crkve koja ima kanonsku nadležnost na prostoru Hrvatske.

Preostali Srbi iz Zadra i Krajine nedavno su bili neprijatno iznenađeni plakatima kojima se "obaveštava pučanstvo Zadarske županije da je Udruga pravoslavnih vjernika ustoličila svog prvog svećenika".

Eparhija dalmatinska SPC je upozorila pravoslavne vernike da se čuvaju "lažne proustaške crkve", ali i pozvala vlasti u Hrvatskoj da zaštiti vernike i crkvene objekte eparhije.

- Ovo udruženje godinama unosi nemir među vernike u Dalmaciji, a sadašnja promocija tzv. sveštenika samo je nastavak tog delovanja - kaže  vladika dalmatinski Fotije - Iako udruženje HPZ ima veoma malo "vernika", ideje koje ono zastupa veoma su opasne i direktno nas vraćaju u atmosferu NDH. Reč je o zlom projektu.

Episkop dalmatinski podseća na to da se eparhija u vreme osnivanja HPZ obraćala najvišim funkcionerima Hrvatske da ne dozvole ovu registraciju. Reč je, naime, o udruženju koje otvoreno zagovara ustaške, fašističke i genocidne ideje, protivne hrvatskom ustavu i normama evropskog demokratskog društva.

- Strah naroda i sveštenika je da će udruženje da vrši pritisak na vernike, koji su ionako na velikim iskušenjima - kaže Fotije.

Trenutak u kome sveštenik HPC počinje svoju misiju u Dalmaciji izuzetno je složen, jer se euforija zbog oslobađanja generala Gotovine i Markača nije stišala. Delovanje ovakvih organizacija preti da uruši krhki mir koji je teškom mukom uspostavljen. U Srpskom narodnom veću smatraju da je agitovanje ovog udruženja loš znak za odnose između dva naroda i dve crkve.

- Osnivanje tzv. Hrvatske pravoslavne zajednice i njeno delovanje suprotno je ekumenizmu, ali i politici uzajamnog priznavanja crkava i vernika - kaže Milorad Pupovac, predsednik SNVH. - Sve podseća na tragično razdoblje Drugog svetskog rata i NDH, koja je kao svoju službenu crkvu afirmisala - Hrvatsku pravoslavnu crkvu.

Pavelić "Utemeljitelj"

Iza Hrvatske pravoslavne zajednice, zajedno sa manjom grupom istomišljenika, stoji kontroverzni hrvatski akademik Ivo Matanović, poznat po agresivnim proustaškim i antisrpskim stavovima.

Rad udruženja temelji se na "tekovinama" politikantske i nekanonske "pravoslavne crkve" koju je za svoje potrebe stvorila NDH, a na čije čelo je Pavelić ustoličio ruskog kaluđera Grigorija Maksimoviča Germogena, koji je posle oslobođenja osuđen i streljan kao izdajnik.

Za stvaranje ideje "hrvatskog pravoslavlja" zaslužan je i Savić Marković Štedimlija, koji je za vreme rata uređivao biltene Hrvatske pravoslavne crkve. Pomoću ove kvazicrkve ustaška vlast je sprovodila politiku "pohrvaćenja" srpskog naroda u Hrvatskoj.

Izvor

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
ЧЛАН

Покрштавање Срба методама Анте Павелића!

Реч је о опакој намери на којој се ради од почетка распада Југославије и која је имала више месечевих мена. Сад све више и више узима маха због тога што се први пут на попису из 2011. у Хрватској појавило чак скоро 17 хиљада декларисаних православних Хрвата.

1108513711-1.jpg

Реч је о опакој намери на којој се ради од почетка распада Југославије и која је имала више месечевих мена. Сад све више и више узима маха због тога што се први пут на попису из 2011. у Хрватској појавило чак скоро 17 хиљада декларисаних православних Хрвата.

„Драги наши вјерници и сви пријатељи православља, Закључком Министарства управе од 21. рујна 2016. наложено нам је за потребе уписа Хрватске православне цркве у Евиденцију вјерских заједница у складу с чланком 21. Закона о правном положају вјерских заједница, да предамо попис вјерника на новом Обрасцу 2а“, пише на почетку „Обавијести у свези уписа у евиденцију вјерских заједница“ објављеној 10. октобра ове године на интернет-страници „Хрватска православна црква“.

Откуд декларисани православни Хрвати

Епархије Српске православне цркве у Републици Хрватској су уписане у евиденцију цркава и верских заједница, али шта је то „Хрватска православна црква“? Историчар Александар Раковић појашњава за Спутњик да је Хрватска православна заједница невладина организација неоусташког карактера коју је основао следбеник Анте Павелића и његове ћерке Вишње Павелић.

cg-06-.jpg

„Дакле, реч је о опакој намери на којој се ради од почетка распада Југославије и која је имала више месечевих мена. Сад све више и више узима маха због тога што се први пут на попису из 2011. у Хрватској појавило чак скоро 17 хиљада декларисаних православних Хрвата“, констатује Раковић.

Хрватска држава је, наводи он даље, већ у регистар својих цркава и верких заједница уписала Бугарску цркву, Македонску цркву, и такозвану Црногорску цркву, па их, тврди Раковић, ништа не спречава да то исто учине и са такозваном Хрватском православном црквом.

„Хрватска држава је већ створила низ преседана који ће довести до тога да се легитимизује упис такозване Хрватске православне цркве, кад се за то створи неки политички моменат“, категоричан је Раковић.

„Мирнодопска олуја“

Раковић је иначе аутор књиге „Срби и религијски интервенционизам 1991-2015: Политички аспекти верских изазова српској држави и цркви после распада Југославије“ у којој напомиње да су Срби у Хрватској, Славонији и Далмацији вековима чинили компактну националну целину.

Srbi-i-religijski-intervencionizam-1991%

Почетком 16. века, фрањевци су први закорачили у покатоличавање православног становништва у Далмацији, појашњава даље Раковић и тврди да од кад су Анте Старчевић и Еуген Кватерник 1861. основали Странку права постоји идеја о „Хрватској православној цркви“.

У Независној Држави Хрватској, наводи даље овај историчар, живело је 1941. око 1.925.000 Срба и око 3.300.000 Хрвата, али је тада почео физички и духовни терор над српским народом.

Croatian_Orthodox_Church_-_Coat_of_Arms.

Раковић подсећа да је потом 5. јуна 1942. донет „Устав Хрватске православне цркве“ која је требало да има четири епархије са седиштима у Загребу, Босанском Петровцу, Босанском Броду и Сарајеву.

Пошто о томе није могло да буде речи у социјалистичкој Југославији, идеја о „Хрватској православној цркви“ наставила је да траје у хрватској емиграцији.Деведесетих су, подсећа овај историчар, на простору Републике Хрватске и Републике Српске Крајине од 1991. до 1995. срушене 84 српске цркве и 54 парохијска дома, оштећено је 156 српских цркава, 49 парохијских домова, две владичанске резиденције и један манастир.

Тада је на сцену ступио и стари наум који вуче нити од Еугена Кватерника до Анте Павелића — „Хрватска православна црква“.

Ко стоји иза читавог „пројекта“

Раковић за Спутњик тврди да такозвана Хрватска православна црква нема верске објекте, да они импровизују, да неке врсте опела врше у ресторанима и кафанама. 

phoca_thumb_l_dsc00522_mala_slika.jpg

Циљ је, појашњава, да ако већ не могу да преводе и прекрштавају православне Србе у римокатолике Хрвате, онда се ради о међуфази — да Србе прво преведу у православне Хрвате, а потом неким процесом, уколико им то буде било потребно, у римокатолике Хрвате.

Иако имају 17.000 оних који су се изјаснили као верници ове такозване цркве, они досад нису били регистровани зато што хрватска власт то није подржавала. „Док је био председник Иво Јосиповић, слао је писмо владики Фотију где одбацује могућност постојања Хрватске православне цркве“, подсећа Раковић.

Ненад Зорић

radio-sputnik.png

Подели ову поруку

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...