Jump to content
Никола Поповић

Бити мушко

Recommended Posts

Пре пар година на сајму књига угледам књигу под насловом ,,Бити мушко". Генерално немам обичај да нешто тек тако исмејем, али сам пришао штанду и кренуо књигу да листам не бих ли пронашао нешто по чему бих потврдио да је сама књига млаћење празне сламе попут већине жанра популарна психологија, али такође и потенцијално опасна (нека тешка завера стоји иза ње). Међутим, док сам је листао наилазио сам на интересантне теме и наслове, деловала је као лепо подељена и осмишљена књига. Купим је и прочитам је, па отприлике у даху, па још једном лагано...

Шта значи за нас данас појам ,,мушкост"? Какав је данашњи мушкарац, шта му замерамо, које су његове добре стране...? 

Шта значи бити добар мушкарац? 

Ми, баш на овом месту где живимо и по овим поднебљем, чини ми се вечно смо расцепљени између истока и запада и у погледу културе мушкарца. Са једне стране постоје врло јаки идеали које храни традиција, док са друге стране метросексуализам итекако продире у све домене нашег друштва.

Да ли ми данас имамо средину и да ли имамо избор често се питам? 

Балкански менталитет је једна чудна мешавина епике и лирике у исто време. Па и у православном духу, осећа се доста ислама, што је и логично с обзиром да смо толико дуго општили и живели на истом простору са Турцима, којих ни данас не мањка. Али, често се питам, да ли смо ми истраумирана нација и у том погледу? 

Често имам осећај да ,,Десничари" (тако ја тепам онима који се изјашњавају Обилићевим потомцима) на неки начин своју енергију и бес маскирају под велом патриотизма и користе се ликом нашег светог Кнеза Лазара и чојствених јунака да би оправдали своје поступке који умеју бити претерано агресивни, ако не и опасни и не мислим да је овај модел добар. 

Са друге стране, метросексуализам би да одбаци све традиционално и трбухом за крухом да прихвати све социјалне норме које преписује модерно друштво западне Европе и Америке. Ајфон постаје имератив, појављују се различити стилови одевања који више вуку на женски стил, сви су одједном COOL и постоје ствари о којима се не говори, иначе ћеш бити маргинализован. Наравно, ово је такође једна врста идеала, јер покушавају да донесу у Србију један запад који не постоји ни тамо где га замишљају. 

Где смо онда ми, мушкарци? Са киме се ми данас поистовећујемо, ко нам је узор?

Да ли је Иван Босиљчић игра сека персу у ,,Рањеном Орлу", или оличење једног доброг и васпитаног мушкарца у добу процвата? 

И да, рече Шерон Стоун - када бих наишла на одлучног мушкарца, прала бих му ноге сваки дан. Да ли је могуће да смо данас толико неодлучни, и ако јесмо, шта је то што уништава праву природу здравог мушкарца?

Хајде да размишљамо наглас, можда сви заједно направимо један узорни модел. 

Та књига је одлична, прочитао сам 

Е сад.... за ово даље, појма немам

само могу рећи шта лично мислим, а ту бих се расписао :) превише

Да ли је Иван Босиљчић игра сека персу у ,,Рањеном Орлу"

Пилот, а "сека-перса"... ти си то Ниџо нешто гадно помеш`о! 

Та књига је одлична, прочитао сам 

Е сад.... за ово даље, појма немам

само могу рећи шта лично мислим, а ту бих се расписао :) превише

Па брате лично мишљење ми и треба :)

Е да, дајте људи своја мишљења и размишљања, не бих волео да читам стручне чланке о овоме, ма колико били добри (може линк да се стави :) )

Наравно и жене су добродошле да кажу шта мисле. 

Па брате лично мишљење ми и треба :)

Е да, дајте људи своја мишљења и размишљања, не бих волео да читам стручне чланке о овоме, ма колико били добри (може линк да се стави :) )

Прво бих рекао да "прави мушкарац" није циничан мушкарац, није саркастичан, не подсмева се

Мислим да је то но 1 услов за мушкост, све остало иде даље

Хајде да размишљамо наглас, можда сви заједно направимо један узорни модел. 

Не знам брате, ја сам био неко мушко пре 20 и кусур година кад сам ишао на рок концерте и дружио се са новосадским лудацима.

После сам почео да читам ту монашку литературу а они заговарају оно живот на земљи попут ангела и потом сам заборавио шта то значи бити мушко (женско никад нисам био тако да ни то не знам).

Сад сам ти оно у фазону нема више Јудејин ни Грк.

:D

Пилот, а "сека-перса"... ти си то Ниџо нешто гадно помеш`о! 

Е бре, Миланче, ја сам скроз заборавио на тај детаљ (поштено да ти кажем, ја то стварно нисам гледао, него тако пар пута бацио поглед кад сам био код тетке или где већ) мислио сам више на његов цели лик. 

Пиши брате о његовом лику, ајде да чујем каква је мушкарчина био, да и ја научим нешто! :)

Не знам брате, ја сам био неко мушко пре 20 и кусур година кад сам ишао на рок концерте и дружио се са новосадским лудацима.

После сам почео да читам ту монашку литературу а они заговарају оно живот на земљи попут ангела и потом сам заборавио шта то значи бити мушко( женско никад нисам био тако да ни то не знам).

Сад сам ти оно у фазону нема више Јудејин ни Грк.

:D

Па причај брате, дај да се образујемо мало, овако ,,на суво". Јел мислиш да тежња ка побожном животу умањује мушкост на неки начин? Пре неки дан изгибосмо око тога да ли је Благоје јунак или није. Јесте да је мало дискутабилно - да ли нас жеља за исправношћу вуче мало у мекушце и предавању ,,судбини"?Ја сам онај мекушац, ал' дај бре, ако треба сад да идем у војску, одма!  :)))

Ја сам онај мекушац

Mекушци не покрећу оваке теме :)

Незгодна тема :)

Мени фали мушкости и колко сам успео да је "набавим" углавном кроз "иницијацију" (читао си књигу) и тако,..... још се трудим понекад :)

Мени фали мушкости и колко сам успео да је "набавим" углавном кроз "иницијацију" (читао си књигу) и тако,..... још се трудим понекад :)

Хе хе :) Драле мој, волим ја незгодно више него 'леб да једем!  :)))

А јес истина, него требамо мало да разговарамо о свему, јер онда тек видимо колико мало знамо. :.mislise.  Као све се подразумева, а нико ништа не зна. изем ти ту мушкост  0703_read

Е бре, Миланче, ја сам скроз заборавио на тај детаљ (поштено да ти кажем, ја то стварно нисам гледао, него тако пар пута бацио поглед кад сам био код тетке или где већ) мислио сам више на његов цели лик. 

Пиши брате о његовом лику, ајде да чујем каква је мушкарчина био, да и ја научим нешто! :)

Па није био оно што нека "као-мачо" култура промовише и зато ју сматрам таквом те сам ставио наводнике. Дакле(м), у најкраћем, није сакривао своја осећања, имао је висок степен емпатије и солидарности, како према ближњима у породици, тако и у односима са колегама на послу... Када га задесило то што га је задесило, није очајавао и није био малодушан, итд, итд... како је њега Мир-Јам замислила-не знам, како га је Шотра приказао видео сам...

Па причај брате, дај да се образујемо мало, овако ,,на суво". Јел мислиш да тежња ка побожном животу умањује мушкост на неки начин? Пре неки дан изгибосмо око тога да ли је Благоје јунак или није. Јесте да је мало дискутабилно - да ли нас жеља за исправношћу вуче мало у мекушце и предавању ,,судбини"?Ја сам онај мекушац, ал' дај бре, ако треба сад да идем у војску, одма!  :)))

Какву бре војску, нема војске то је пропало.

А није је било ни пре.

Последња наша војска се расформирала 45 негде у аустрији...

Не кажем ја да тежња ка побожности умањује мушкост. Него кажем да монашка литература, совјети здравого калуђера и проче недају ништа мушко само ангелски образ.

Типа: Удаљи се, не пипај, ћути, склони се, повуци се у себе, кад наиђе невоља помоли се, ако те неко пита помоли се до три пута, ако неко наваљује да ти нешто поклони одбијај га до три пута, ако је страст иди копај канале, ако је понос покори се старцу, буди послушан, не испуњавај своју вољу...

Па ди је ту мушкост?

Brate, ja mislim da zelja za ispravnost i istinu nije bas za mekushce, teske su to stvari.

Питала нека новинарка Лемија Килмистера откуд му таква боја гласа а он вели: И ви бисте је имали да дневно попушите три пакле цигарета и попијете пола литре водке.

Па ди је ту мушкост?

Значи ништа оно ако си "лупач рецкица"  0703_read нема то?

Ја зато нисам ни купово тефтер, ди за једну рецкицу да бацам паре

Мислим да је мушкост више ментални склоп него мускулатура (што је исто битно)

Е сад, како тај ментални склоп мењати ако не одговара ....

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...