Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Milan Nikolic

100 година опште релативности

Оцени ову тему

Recommended Posts

@@kordun,

Поставио си следеће питање:

šta je jače ovdije,OTR ili STR kad su sateliti u pitanju i lokalno vreme?

Тако си одговор добио. Ту је ,,јаче'' ОТР.

prostor-vreme je jedna dimenzija, nisu u pitanju dve razlicite dimenzije, pa se ne mogu razlicito ni savijati

Простор-време су четири димензије. Док је савијање просторних (три) димензија лакше схватити, за савијање димензије времена мало је теже.

eto pomagao sam vam mojim pitanjem.

nego kako se zove ta konstanta hoće li mi neko reći,pa vas onda priznam da ste upoznati solidno sa relativnošću

Стварно не знам о чему говориш. Кад пишеш ко брзином светлости. :)

Простор-време су четири димензије. Док је савијање просторних (три) димензија лакше схватити, за савијање димензије времена мало је теже.

prostor vreme je četvrta dimenzija a ne 4 posebne dimenzije.

juče sam u drugoj temi pitao jel materija zapakovana energija,namijerno sam pomenuo anihilaciju ,dobio sam odgovor da je energija sila koja vrši neki rad...

ovo sa proizvodnjom gravitacije ti je isto glupost,pa svako ziv zna da 1 kosmicka brzina na satelitu anulira gravitaciju,valjda si vidio astronaute gore kako lebde u prostoru

Nije glupost jer si ti napisao da je gravitacija 0. Gravitacija je tolika kolika je, cak i kada se tumbaju i lebde u orbiti. Gravitacija sve vreme deluje na lebece objekte, fora je da se na objekte deluje drugim silama, pa da rezultanta bude sto bliza nuli, ili kako si se korigovao kasnije, da se anulira dejstvo gravitacione sile. Dakle, nije glupost - anuliranjem se ne smanjije intezitet gravitacje.

Au nisam se ovo nadao od tebe.

Prvo "proizvodi sopstvenu gravitaciju" :D

A drugo ipak satelit ima neku gravitaciju

NIsam razumeo najbolje "poenta je da satelit uvijek ima gravitaciju 0 na kojoj god se visini nalazio", pa reko da odgovorim što jasnije  :)

neko je pomenuo studiranje fizike tamo,ja sam želio da studiram fiziku,ali 1999 kada sam ja upisivao fax bio je samo odsijek na prirodnomatematičkom fakultetu,tamo se moglo studirati da budes ucitelj u srednjoj skoli sa tom diplomom,zato sam odustao i upisao mašinstvo,al mi je fizika ostala uvijek velika ljubav.i drago mi je da se neko interesuje za ove stvari,samo ljudi ne vredi suditi o necemu ako to potpuno ne razumijete.mene je recimo astrofizika natijerala da se zapitam jel možda postoji BOG,sa 24 godine sam počeo da vijerujem u Boga iz više razloga naravno,ne samo zbog fizike

@ kordun

Ipak je genije u pravu, evo sa wiki:

Прва космичка брзина је брзина коју је потребно дати објекту, занемарујући отпор ваздуха, тако да објект може остати у кружној орбити с радијусом једнаким радијусу планете. Другим ријечима, то је најмања брзина при којој објект остаје у кружној орбити тангенцијалној на површину планете а да не падне на њу.

Dakle, I kosmička brzina je ona brzina koja omogućava telu da napusti zemljinu površinu. Ustvari uznačava brzinu pri kojoj se telo neće odaljavati od zemlje, ukoliko bi imao veću brzinu vremenom bi napustio gravitaciono polje planete,
Znači to je orbitaciona brzina kada je rastojanje između površine i tela jednako nuli. I to je uvek konstanta. 

Nije glupost jer si ti napisao da je gravitacija 0. Gravitacija je tolika kolika je, cak i kada se tumbaju i lebde u orbiti. Gravitacija sve vreme deluje na lebece objekte, fora je da se na objekte deluje drugim silama, pa da rezultanta bude sto bliza nuli, ili kako si se korigovao kasnije, da se anulira dejstvo gravitacione sile. Dakle, nije glupost - anuliranjem se ne smanjije intezitet gravitacje.

a sto me ne pusćaš da uživam malo

@ kordun

Ipak je genije u pravu, evo sa wiki:

Прва космичка брзина је брзина коју је потребно дати објекту, занемарујући отпор ваздуха, тако да објект може остати у кружној орбити с радијусом једнаким радијусу планете. Другим ријечима, то је најмања брзина при којој објект остаје у кружној орбити тангенцијалној на површину планете а да не падне на њу.

Dakle, I kosmička brzina je ona brzina koja omogućava telu da napusti zemljinu površinu. Ustvari uznačava brzinu pri kojoj se telo neće odaljavati od zemlje, ukoliko bi imao veću brzinu vremenom bi napustio gravitaciono polje planete,
Znači to je orbitaciona brzina kada je rastojanje između površine i tela jednako nuli. I to je uvek konstanta. 

daj brate digni glavu u vis,pljuni pa mi javi rezultat,jel tijelo napustilo površinu tvojih usta,javi mi i jel se vratilo natrag

Специјална релативност:

Савијање димензије времена значи успоравање времена. Време се успорава уколико се крећемо брже, а време тотално стаје ако достигнемо брзину светлости. Напомена: то је из песрпективе посматрача - док се за онога који се креће време и даље одвија.

Општа релативност:

Време такође успорава ако осећамо јачу гравитацију. Ако осетимо максималну гравитацију - попут оних код црних рупа -, време стаје. За разлику од специјалне релативности, овде се успоравање времена заиста ,,осећа'' кроз силу гравитације.

1 kosmička brzina je brzina potrebna da se tijelo oslobodi zemljine gravitacije (anulira zemljinu gravitaciju),sta mi govorite o napuštanju površine planete. čini mi se da je za površinu zemlje 1 kosmička negdje oko 8km/s ako me sijećanje ne vara,al nevažno kome treba nek provijeri.da nema atmosfere i trenja podloge,automobil bi mogao da ostane na površini,a da postigne prvu kosmicku brzinu da ima dovoljno jak motor

daj brate digni glavu u vis,pljuni pa mi javi rezultat,jel tijelo napustilo površinu tvojih usta,javi mi i jel se vratilo natrag

Da vratilo se zato što nije dostiglo prvu kosmičku brzinu, koja je ustvari minimalna brzina da telo napusti gravitaciono polje zemlje. A I kosmička brzina ne zavisi od razdaljine već je konstanta i za Zemlju iznosi 7,9 km/s

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...