Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Milan Nikolic

100 година опште релативности

Оцени ову тему

Recommended Posts

U odnosu na Boga...ja mogu da se krećem ka njemu ili  od njega...On stoji u večnosti i apsolutan je ,ja stojim u vremenu koje ne razumem.  Put je u vremenu,cilj u večnosti.....Vreme prolazi,sve se menja i propada .......večnost se  približava noseći Boga u sebi ....A u njemu je tajna.....i ključ...i početak i kraj.

"Ovoga su u grobu ključevi"Luča mikrokozma........

Ко би рекао да на сателитима време тече брже - због мањка гравитације. Часовници на GPS сателитима су програмирани да спорије откуцавају - пре него што су лансирани.

Без корекције временског одступања, позиционирање не би било могуће. Време и гравитација су практично повезани.

Ко би рекао да на сателитима време тече брже - због мањка гравитације. Часовници на GPS сателитима су програмирани да спорије откуцавају - пре него што су лансирани.

Без корекције временског одступања, позиционирање не би било могуће. Време и гравитација су практично повезани.

vreme i prostor su povezani,a gravitacija utiče na prostor tako što ga savija

ljudi ja ne znam jesam li ja malo neobrazovan po ovom pitanju,možda jesam,ali mi se čini da suštinu specijalne teorije relativnosti pripisujete opštoj teoriji relativnosti

Misliš zbog vremenskog odstupanja? Ono se pojavljuje i u opštoj TR, tu je posledica gravitacionog delovanja (tj. što si bliži nekoj planeti, npr, tvoj sat će kucati sporije od onog daljeg od planete).

Ко би рекао да на сателитима време тече брже - због мањка гравитације.

prilično sam siguran da ne teče sporije zbog manjka gravitacije,već zbog brzine kojom se kreće satelit u odnosu na planetu na kojoj mijerimo naše ljudsko vrijeme.brzina svijetlosti u vakumu  je jedna od osnovnih konstanti u svemiru,onaj ko razumije zasto je to konstanta taj razumije i zasto vrijeme tece sporije na GPS satelitu

ja koliko znam ljudi da što je veća gravitacija u nekom izolovanom sistemu vrijeme teče sporije,najsporije teče npr.blizu ogromnih crnih rupa i to neposredno ispred tzv. horizonta događaja ,a vi ovdije miješate babe i žabe,pa tvrdite obrnuto,sad ste me razočarali,posebno Milan Nikolić koji je naoružan nekom literaturom iz astro fizike a ovdije elementarne stavri shvaća na pogrešan način...

Ne kontam ko ovde tvrdi suprotno. Što si bliži nekom izvoru gravitacije (planeta, zvezda, crna rupa, šta god) tvoj sat će otkucavati sporije u poređenju sa onim koji je udaljeniji. Zato satovi ovde na Zemlji otkucavaju sporije u poređenju sa onima na satelitima u orbiti, jer je jača gravitacija na površini Zemlje, nego li na satelitu koji je nekoliko desetina hiljada kilometara iznad površine Zemlje. Zato i postoji to usklađivanje između satova na površini i onih na satelitima: da njega nema GPS bi pravio ogromne greške u proceni položaja bilo čega na površini Zemlje.

Ne kontam ko ovde tvrdi suprotno. Što si bliži nekom izvoru gravitacije (planeta, zvezda, crna rupa, šta god) tvoj sat će otkucavati sporije u poređenju sa onim koji je udaljeniji. Zato satovi ovde na Zemlji otkucavaju sporije u poređenju sa onima na satelitima u orbiti, jer je jača gravitacija na površini Zemlje, nego li na satelitu koji je nekoliko desetina hiljada kilometara iznad površine Zemlje. Zato i postoji to usklađivanje između satova na površini i onih na satelitima: da njega nema GPS bi pravio ogromne greške u proceni položaja bilo čega na površini Zemlje.

prvo gps sateliti su u jako niskoj orbiti,zato jako kratko traju,par godina.drugo nevažno je uopšte koliko su daleko,to nema veze sa gravitacijom,jer satelit mora imati prvu kosmičku brzinu da bi imao svoju orbitu oko planete,a ta brzina zavisi od visine orbite,poenta je da satelit uvijek ima gravitaciju 0 na kojoj god se visini nalazio,tako da ne trebaš to ni pominjati.

da li vrijeme teče brže na GPS satelitima,jel možda teče sporije? šta je jače ovdije,OTR ili STR kad su sateliti u pitanju i lokalno vreme?

nikakvi satovi se ne podešavaju,to su isto gluposti,GPS sateliti koriste nuklearne satove,najpreciznija tehnologija za mijerenje vremena,ko tu može šta da podešava,pogrešno govorite.uzima se samo vremenska korekcija u obzir,a to radi najobicniji mikrokontroler,prosta matematicka funkcija se racuna

prvo gps sateliti su u jako niskoj orbiti,

Nisu. Orbitiraju na 20.000 km iznad Zemlje.

drugo nevažno je uopšte koliko su daleko,to nema veze sa gravitacijom,jer satelit mora imati prvu kosmičku brzinu da bi imao svoju orbitu oko planete,a ta brzina zavisi od visine orbite

Satelit mora imati prvu kosmičku brzinu da bi uopšte napustio Zemljinu površinu. A posle da li će da se okreće oko Zemlje ili će da nastavi za Mars, nema veze sa prvom kos. brzinom. To na šta misliš je orbitalna brzina, i ona stvarno zavisi od visine orbite. Što niža orbita, veća brzina je potrebna da bi satelit ostao u orbiti, da ne bi odleteo u svemir ili se survao na površinu Zemlje pod dejstvom gravitacije.

poenta je da satelit uvijek ima gravitaciju 0 na kojoj god se visini nalazio,tako da ne trebaš to ni pominjati.

Satelit ne proizvodi sopstvenu gravitaciju, ali je svakako pod dejstvom Zemljine. Ako je gravitacija 0, kako misliš da uopšte nešto orbitira oko Zemlje? Pod dejstvom čega?

da li vrijeme teče brže na GPS satelitima,jel možda teče sporije? šta je jače ovdije,OTR ili STR kad su sateliti u pitanju i lokalno vreme?

Obe su u igri. STR jer se kreću velikom brzinom u odnosu na površinu Zemlje (mislim da je oko 14.000 km na sat), a OTR zbog već pomenutog dejstva gravitacije na brzinu kojom kuca sat bliži centru gravitacije od onog koji je dalji (površina Zemlje vs. orbita). Ukupno odstupanje je negde oko 300 nanosekundi, ako se ne varam. Vreme teče brže na satelitima kada se posmatra sa Zemlje.

nikakvi satovi se ne podešavaju,to su isto gluposti,GPS sateliti koriste nuklearne satove,najpreciznija tehnologija za mijerenje vremena,ko tu može šta da podešava,pogrešno govorite.uzima se samo vremenska korekcija u obzir,a to radi najobicniji mikrokontroler,prosta matematicka funkcija se racuna

:)

Satelit mora imati prvu kosmičku brzinu da bi uopšte napustio Zemljinu površinu. A posle da li će da se okreće oko Zemlje ili će da nastavi za Mars, nema veze sa prvom kos. brzinom. To na šta misliš je orbitalna brzina, i ona stvarno zavisi od visine orbite. Što niža orbita, veća brzina je potrebna da bi satelit ostao u orbiti, da ne bi odleteo u svemir ili se survao na površinu Zemlje pod dejstvom gravitacije.

ovo ti je glupost,satelit može da napusti zemljinu površinu i brzinom puža,a 1 kosmička brzina se postiže u zadnjoj fazi ,kada je satelit na potrebnoj visini,ubrzava se na 1 kosmicku brzinu da bi ostao na toj visini,cim je izgubi kroz par godina ili kroz hiljadu godina,ovisi o visini na kojoj se nalazi on progresivno usporava i pada u atmosferu.da bi krenu o na mars kako kažeš,mora da postigne 2 kosmičku brzinu,provijeri,ne mogu ja da o svemu pišem

sad sam išao da gledam visinu gps satelita i u pravu si,ali i ja sam u pravu,danasnji GPS se jako razlikuje od onoga prije par godina,ima mnogo manje satelita i postavljeni su na veliku visinu,ranije su bili samo na 350 km od povrsine zemlje,mora da su ih maknuli zbog toga sto su u naoruzanej uvedene antisatelitske rakete,a gps je vojno jako važan.

treće džaba se smiješiš,jer se ja tebi smiješim već sat vremena,zato što si nesiguran,ko i ovi tvoji kolege iz teme,tu su na mreži a ništa ne smiju napisati,poenta je da trubite o krupnim stvarima a nemate sigurnosti,pustite meni provokatoru da vas namučim oko najednostavnijih stvari.

ovo sa proizvodnjom gravitacije ti je isto glupost,pa svako ziv zna da 1 kosmicka brzina na satelitu anulira gravitaciju,valjda si vidio astronaute gore kako lebde u prostoru

@@kordun,

Гравитација улази у игру у општој релативности. Што се тиче времена - мало је теже схватити како се време закривљује, док је лакше схватити закривљење простора.

Из перспективе специјалне релативности, на сателиту време тече спорије док га посматрамо са Земље, јер се сателит креће одређеном брзином. Међутим, ако додамо перспективу опште релативности, на сателиту време тече брже јер је у бестежинском стању у односу на нас на Земљи.

Одступање времена - за ГПС сателит - више је изражено кроз општу релативност. Кад се једначине саберу, проток времена на сателиту се коригује да буде спорије.

@@kordun,

Гравитација улази у игру у општој релативности. Што се тиче времена - мало је теже схватити како се време закривљује, док је лакше схватити закривљење простора.

Из перспективе специјалне релативности, на сателиту време тече спорије док га посматрамо са Земље, јер се сателит креће одређеном брзином. Међутим, ако додамо перспективу опште релативности, на сателиту време тече брже јер је у безтежинском стању у односу на нас на Земљи.

Одступање времена - за ГПС сателит - више је изражено кроз општу релативност. Кад се једначине саберу, проток времена на сателиту се коригује да буде спорије.

znam brate ne moraš me učiti o tome,problem je što vama treba dosta da me osporite oko tih najosnovnijih stvari,a ja sam znao da će to biti čim ste pomenuli GPS satelite,zato što je to glavna fora za laike,što niste nešto svoje smislili kad objašnjavate principe relativnosti,čemu recitovati tuđe stvari ko neke pjesmice,recitovanje nije fizika,tim se bavi pravo,ne fizika.niko nije pomenuo konstantu koja je odgovorna za ove stavri,zna li neko kako joj je ime ?

prostor-vreme je jedna dimenzija,nisu u pitanju dve razlicite dimenzije,pa se ne mogu razlicito ni savijati

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...