Jump to content
Sign in to follow this  
Ignjatije

"Duševno stanje Srba sve lošije"

Recommended Posts

Pedja zagrli Hrista pitaj ga za večnost to što sada sediš i ne hodaš znaj da te ON nosi i sa njim si svuda. Ustaćeš i hodaćeš Nije te Hristos zaboravio u tamo nekoj rupi.

Nazalost sve sam to uradio i nije imalo efekta...cak u trenucima kada sam resio da batalim hriscanstvo imao sam kratkotrajne uzlete u zivotu...voleo bih da nije tako...i dalje imam stav kao Dostojevski- "Kada bi mi neko mogao dokazati da je Hristos van istine, i kada bi zbilja istina isključivala Hrista, ja bih pretpostavio da ostanem sa Hristom, a ne sa istinom "

Ali sve je to u mentalnom nivou....iskreno ne osecam nista osim straha, tuge, praznine, panike ponekad, besa, mrznje ponekad... :(

Nazalost sve sam to uradio i nije imalo efekta...cak u trenucima kada sam resio da batalim hriscanstvo imao sam kratkotrajne uzlete u zivotu...voleo bih da nije tako...i dalje imam stav kao Dostojevski- "Kada bi mi neko mogao dokazati da je Hristos van istine, i kada bi zbilja istina isključivala Hrista, ja bih pretpostavio da ostanem sa Hristom, a ne sa istinom "

Ali sve je to u mentalnom nivou....iskreno ne osecam nista osim straha, tuge, praznine, panike ponekad, besa, mrznje ponekad... :(

Bio sam gori pedja. Nije fraza ne pokazujem više prazne listove jer sam uveren da ću morati da ih pročitam kad tad. Vidi pedja u Hristu si tamo si ti tamo je tvoje biće tamo se traži pusti sad posao ljude ...

Meni je darovao i dvoje dece i kad bi me neko pitao da li bi ponovo kroz muke ja bi mu rekao DA misleći na sve darove koje sam dobio.

Kažu da bolesnog Bog poseti ja verujem u to.

Када бих ти рекао да је мало људи данас који су добили потребну љубав од 0-5 године живота верујем и знам да ти то ништа не би променило у животу.

Смисао се мора наћи у себи а не изван себе па макар то било и православље. Православље је пут, ту су смернице али туда треба ићи а како ја теби да кажем иди туда када ти ниси у стању ни да ходаш.

Има силе која може да исправи није она спорна, спорна је увек наша воља.

Искрено, сад си ме погодио овим речима...

Pitanje volje je vrhunsko pitanje. Kazu kako Bog moze biti milostiv i pun ljubavi a u isto vreme da dozvoli da se deca pate, umiru od najmucnijih bolesti, ratova i ne samo to vec u Starom Zavetu Bog izricito naredjuje ubistva, pokolje i sta sve ne. Ali to nije nista. To nije nista naspram dogme o slobodi volje. Dogma o slobodi volje je fundamentalna dogma svih monoteistickih religija. I da..u pitanju je samo dogma...mora da se veruje u nju, ona nije samoocigledna, nije svar neposrednog iskustva i zato ju je filozofija definitivno otpisala kao pojam. Volja postoji ali ne kao slobodna....

Искрено да ти кажем ја верујем да се до Христа ни не може доћи док човек не прође нихилизам, тј. може али није то на прави начин. Дођу људи из страха од смрти или страха од пакла или из користи ( хоће да буду свеци да чине чуда да им се други диве) ... но на прави начин само кроз нихилизам.

А после нихилизма, љубав.

Прво себе човек поништи а онда заволи.

Ја не знам за други неки пут а да је темељан и трајан.

На жалост многи и многи остану у фази нихилизма заувек.

Искрено да ти кажем ја верујем да се до Христа ни не може доћи док човек не прође нихилизам, тј. може али није то на прави начин. Дођу људи из страха од смрти или страха од пакла или из користи ( хоће да буду свеци да чине чуда да им се други диве) ... но на прави начин само кроз нихилизам.

Ја не знам за други неки пут а да је темељан и тарајан.

ovo bi mogao da potpišem i krvlju

Pitanje volje je vrhunsko pitanje. Kazu kako Bog moze biti milostiv i pun ljubavi a u isto vreme da dozvoli da se deca pate, umiru od najmucnijih bolesti, ratova i ne samo to vec u Starom Zavetu Bog izricito naredjuje ubistva, pokolje i sta sve ne. Ali to nije nista. To nije nista naspram dogme o slobodi volje. Dogma o slobodi volje je fundamentalna dogma svih monoteistickih religija. I da..u pitanju je samo dogma...mora da se veruje u nju, ona nije samoocigledna, nije svar neposrednog iskustva i zato ju je filozofija definitivno otpisala kao pojam. Volja postoji ali ne kao slobodna....

Постоји слободна воља, али не постоји апсолутно слободна воља.

А оно што је слобода и није нешто нарочито за мислећег човека...то се слажем.

Ја не знам за други неки пут а да је темељан и трајан.

Potpuna istina. Put filozofa se zavrsava u nihilizmu. Nihilizam je jedini siguran...gotovo da spada u red apodiktickih istina....i Sokrat je bio nihilista....potrebna je vera da covek ne bi bio nihilista. Ili ljubav naravno al ona je teze dostizna i lakse se gubi..pa vera...pa nada...meni je nekako u svesti ako imam nade to mi je nit koja me drzi u zivotu pa ce se vremenom pretvoriti u kanap vere pa u neko neraskidivo sveto uze ljubavi...al takva gedista su samo plod maste...ipak prosao sam mnogo toga iako sam relativno mlad i ne vidim kako ista moze da se promeni...jednostavno nema razloga zasto bi se promelio kad moze da ostane isto i nastavi da rusi sve pred sobom kao cunami..

Potpuna istina. Put filozofa se zavrsava u nihilizmu. Nihilizam je jedini siguran...gotovo da spada u red apodiktickih istina....i Sokrat je bio nihilista....potrebna je vera da covek ne bi bio nihilista. Ili ljubav naravno al ona je teze dostizna i lakse se gubi..pa vera...pa nada...meni je nekako u svesti ako imam nade to mi je nit koja me drzi u zivotu pa ce se vremenom pretvoriti u kanap vere pa u neko neraskidivo sveto uze ljubavi...al takva gedista su samo plod maste...ipak prosao sam mnogo toga iako sam relativno mlad i ne vidim kako ista moze da se promeni...jednostavno nema razloga zasto bi se promelio kad moze da ostane isto i nastavi da rusi sve pred sobom kao cunami..

И вера и нада и љубав су процеси и стања која се граде и разарају али не зависи то толико од неког нашег напрезања већ више усмерења у том правцу... као чамац без једара на води који руководи слабашан човек једним веслом, он махне веслом и чамац се полако креће, човеку изгледа све исто и кретање готово и да не види...међутим ипак се креће...

Једно је сигурно из чамца нема куд... вода је дубока...свакако те чека некакав крај овакав или онакав...ипак чамац је нека нада...

Na kraju dana nema niceg istinitijeg od potpune usamljenosti. U sobi amputiran od sveta pred ekranom, okruzen limenkama piva...to je izgleda jedino sigurno...dok stvari ne postanu jos gore to jest....

Limenkama piva mozes biti okruzen i na pecanju :D

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...