Jump to content
Nebojsa

Зашто свештеници у Србији имају веће плата од Грчких свештеника

Rate this topic

Recommended Posts

Nije papazijanija .

Ne treba da svi imamo isto bez daljneg ,svestenici treba da imaju kao i svi (znaci malo ili nista ,najsiromasnija smo zemlja Evrope prosek radnog sata 180 din)

Ovaj moj popa ovo nije dobio sa parohije ,nego manipulacijom sa Crkvenom zemljom koja vredi a koju je ekipa izdala neznamo kome,,uglavnom je ogradjeno i radi se tu nesto.

Setite se Simeona i monoha Artemija to je bilo nedavno ,oni su ukrali milione !!!!!!!!!!!

Mani se ucitavanje komunizma u sve i ajde da svi raspodelimo sve .Ali svestenstvo treba da zivi najlosije (materijalno) bez obzira na parohiju .

Koliko popadija radi ?

Ja zivim na relaciji SRB-SWE u SWE da zena neradi i da radi samo muz pa nema sanse u Srbiji 90% popadija neradi.

Moje je pitanje zasto nema ravnoteze i sta svestenstvo radi po tom pitanju ?

IN GREECE

The priests and the Bishops in Greece are paid by the government and they are considered state employees. According to the documents acquired by TNH from the Greece’s State Treasury, the gross salary of a newly-ordained priest is 1,092 euros and the net is about 770. A priest with 10-year ministry earns 1,381 in gross and 1,032 net.

Мој парох вози аутомобил плаћен прошлог месеца 88000 еура ,његове колеге овде на мом подручју имају такође возни парк ,којег се не би стидели ни Скандинавци)сви без изузетака  .

Моје је питање зашто већина свештиника живи ван времена,Цркве парохије и заједнице која им је поверена ?

Такође имам доста колега који се жале и које лично знам ,завршио сам теологију ,који једва имају за основно .

Или гора ствар велика већина оних најбољих раде као вероучитељи за 400 еура и нема шансе да ишта више ураде .Рукоположење им није близу ,или јесте по неким парохијама где немогу живети од олтара само .

Како прерасподелити ову силу новаца са једне стране и ово лудило са друге

СПЦ има само 2000 свештеника то је мала група људи ,може се то прерасподелити (у питању су огромна средства која има Црква ) како дати свима по мало .

Да нас отац Иван свако мало не би опомињао да му треба 100 еура за сајт ?

Да ли стварно мислиш да од 2000 људи сви имају средства за аутомобиле од око 90000 € или су то само појединачни случајеви, који се могу срести и у другим професијама ? Нпр, тако можемо видети доктора медицине, професора факултета или неког трећег у луксузном аутомобилу, али то не значи да је такав стандард његове професије и да ћемо остале његове колеге видети у поменутим луксузним аутомобилима.

Што се тиче вероучитељских плата које си споменуо, у појединим епархијама боље је материјално - социјално обезбеђен вероучитељ са тих 400 € месечно, него свештеници на парохијама.

Разлике у материјалном статусу постоје и неминовне су, као што пише и Кипријан Керн у свом пастирско богословљу, никада не могу исто живети свештеник у граду и у селу. Без обзира сад на село - град полемику ( да не отварам без везе дискусију сад), да се вратим теми, ипак је ово Србија, а не Монако, па ми је мало не логично да неко вози ауто од 90000 €, ипак ми то више звучи на надувану паланачку причу ( гле чуда ?!  :) ), 

Ако некога случајно занима куповина таквих аутомобила нека се обрати @Dragi видим да се човек разуме, па нека помогне ономе коме треба помоћ око избора модела, а и да се уштеди која хиљадарка € на овој кризи, заувар је!!!  :D

"Ovaj moj popa ovo nije dobio sa parohije ,nego manipulacijom sa Crkvenom zemljom koja vredi a koju je ekipa izdala neznamo kome,,uglavnom je ogradjeno i radi se tu nesto."

Ово твоје питање нема везе са овим клеветама које шириш...јел ти имаш доказе за ово што причаш, или само шириш Курирскоќомунистичку пропаганду о поповима-лоповима? 

Ако имаш доказе, иступи, кажи ко где шта и зашто, да се реши, не предпоставке, шпекулације и пропаганду већ конкретно. Ако немаш, ћути и не клеветај.

Ако те занима зашто немају сви свештеници исту плату, онда тако питај, без ових "истина"

"Ovaj moj popa ovo nije dobio sa parohije ,nego manipulacijom sa Crkvenom zemljom koja vredi a koju je ekipa izdala neznamo kome,,uglavnom je ogradjeno i radi se tu nesto."

Ово твоје питање нема везе са овим клеветама које шириш...јел ти имаш доказе за ово што причаш, или само шириш Курирскоќомунистичку пропаганду о поповима-лоповима? 

Ако имаш доказе, иступи, кажи ко где шта и зашто, да се реши, не предпоставке, шпекулације и пропаганду већ конкретно. Ако немаш, ћути и не клеветај.

Ако те занима зашто немају сви свештеници исту плату, онда тако питај, без ових "истина"

Ne vidim Gordana zasto toliko branis svestenstvo,kad je svima dobro poznato kakve se sve stvari desavaju medju nasim svestenicima.Njihov negativan primer je u manjini slucajeva zastupljeniji, ali se zato mnogo dalje cuje Niko ovde ne osudjuje niti sudi nego covek je samo rekao ono sto zna.A da istupi i kaze,nema smisla jer bi se doticni slucaj kao i svi ostali resio na kukovo leto,znaci nikad, pa ni tad`.Nama takvi svestenici nisu primer,nego kao sto neko pomenu,uzmite za primer protu Golijana,i ljude slicne njemu,ne samo neke koljivare i servis majstore.Razlog teme je: kako neko ima za masinu od 90 hiljada a neko deci ni za patike (znam primer,da ne bude da lupam),i sta crkvena vlast preuzima povodom toga?

Шта тачно зна? Он зна само да је место ограђено и да се ту нешто ради, ништа више. Све остало је плод маште. 

I neke druge stvari naveliko su pripisivali masti,pa ispade ono da gde ima dima ima i vatre.Nije poenta u primeru koji je naveo, nego generalno gledano u takvom stanju, medju svestenstvom.Svi svestenici su dobri,a mi ostali pokvareni,ruzni i zli.Nece biti.Nego kao sto rece Baron,za bahatost, porez i prekomanda,pa da vidis.Mada ni to ne verujem da bi mnogo cega promenilo,osim povecanja blagodatne doze poltronstva i licemjersta kod pojedinih,ne Bozijih pastira,nego najamnika!

Тема је погрешно постављена, јер свештеници једино у Војводини имају плате и то од црквених општина , а у Грчкој плате добијају од државе. Колико земље треба да се изда у закуп да би се добило 90к евра ?

Зашто они који знају за нека кривична дела о томе не обавесте државне и црквене власти ?

Прикривање је такође кажњиво по закону.

Пита се човек, зашто попадије не раде.

Зато што у већини сеоских парохија где нема сталног дежурства црквењака, попадија је та која дочекује парохијане.

Она је та која служи народ у црквеној сали после Литургије, она спрема храну мајсторима.

У неким епархијама је попадијама забрањено да раде, без обзира на степен школске спреме и потребе парохије на којој се налазе.

Што је опет посебна тема.

Лично покушавам да оснујем неки синдикат ѕапослених у Цркви,пошто нисам запослен тамо ,могу да иступам против свих облика манипулације .Циљ ми је да помогнем да се у цркви успостави здрав однос на овој разини која је битна ,ако не и најбитнија .Ја сам за то да се сваки студент Теологије финансира ,и да свештеник живи у складу са парохијом . 

Уколико окупим оне свештенике ,вероучитеље и Црквене раднике који раде за 400-500 еура месец, могу их заступати пред послодвцем без да их доведем у незгодну ситуацију  . Јер вера и служба су једно ,бахаћење друго ,ево ја изнео идеју па шта буде .

Владика се не бојим,архијерских намесника,проторезвитера итд .

Треба само да ми се јаве људи .

Будући да нисам и немам намере да радим за СПЦ ,као теолог бар могу помоћи да се на овај начин СПЦ уравнотежи и постане ефикаснија у мисиолошком смислу .

Cinjenica je da pojedini ocevi sasvim lepo zive. Skupi automobili,dobra garderoba i slicno... I to ne treba gurati pod tepih jer je vidljivo. Skoro bas gledam na pinku neku emisiju i neka poznata licnost se vencavala u crkvi i sad posle svadbe oni prikazuju popa u nekom metalik sivom mercedesu jako novije proizvodnje,sa naocarima,nekom metalik(cudna nijansa zaista) sivom mantijom i cigarom kako odlazi iz crkve uz naravno ironican komentar onih koji su pravili tu emisiju. Ruzno je,ali bas nekako ruzno.

Medjutim najvise mi smeta sto medju ocevima i parohijama nema solidarnosti,pa dok se jedni bahate,drugi sa druge strane jedva sastavljaju kraj sa krajem pa onda kad nesto kazu,onda ljudi na ustrb ovih prvih im ne veruju.

Ali svako neka radi kako misli da treba,pa ce za to i odgovarati kad dodje za to vreme.

Vec sam pominjao ovde,citao sam mislim kod starca Kleope "Da je ceo pakao poplocan svestenickim glavama" odnosno objasnjenje da se njima sobzirom na ono sto im je dato od Gospoda,svaka greska odnosno greh vise naplati nego nekom drugom.

Лично покушавам да оснујем неки синдикат ѕапослених у Цркви,пошто нисам запослен тамо ,могу да иступам против свих облика манипулације .Циљ ми је да помогнем да се у цркви успостави здрав однос на овој разини која је битна ,ако не и најбитнија .Ја сам за то да се сваки студент Теологије финансира ,и да свештеник живи у складу са парохијом . 

Уколико окупим оне свештенике ,вероучитеље и Црквене раднике који раде за 400-500 еура месец, могу их заступати пред послодвцем без да их доведем у незгодну ситуацију  . Јер вера и служба су једно ,бахаћење друго ,ево ја изнео идеју па шта буде .

Владика се не бојим,архијерских намесника,проторезвитера итд .

Треба само да ми се јаве људи .

Будући да нисам и немам намере да радим за СПЦ ,као теолог бар могу помоћи да се на овај начин СПЦ уравнотежи и постане ефикаснија у мисиолошком смислу .

Опрости ми брате.

Молим те ако можеш мени као лаику у вери и теологији да објасниш везу ових твојих запажања-примедби и Божијег промисла?У смислу да ето по Божјем промислу неко вози овај неко онај ауто ,неко са ССС прима већу плату него неко са ВСС.Па рецимо неко ме је тата или деда оставио наследство,неко станује у троспратној кући,неко у изнајмљеном сутерену. наравно с предпоставком да је од поштеног рада.Ја сам бар тако схватио да разлике постоје и да је то Божји промисао и да вероватно постоји добар разлог зашто је то тако.

Е сад ако није поштено ...а што неко рече и прикривање крађи и махинација је кривично дело....и не спада у домен синдикалне борбе

Црква треба лепо да дели плате Свештеницима равноправно...

лепо све на гомилу...и свима исто...(осим по питању броја деце...то би требало узети у обзир) и више се нико неби са тим смарао...

Овако сви хрле у градске парохије...а села..по казни углавном фасују.

Ovo je toliko iskonstruisano i jadno da jadnije ne moze biti.Ja sam klirik eparhije Backe i stvarno ne znam nikog sa automobilom od 90000 eura.Iskreno ima ih malo i sa 10 delom te vrednost.Konkretno ime i slika automobila i dokaz da je uopste kupljen nov(neko moze da vozi auto star 20 god neki mercedes koji je nekada kostao 50.000.)pa je to onda da se stvarno da se situacija ispita.Na ovako kleveteanje bi stvarno molio neke administratore da reaguju jer na ovako nesto nemam reci.

Ни то није решење, јер кад су пре рата биле плате неки нису хтели да иду у парохију, него су само обављали обреде у храму. Чак су и освећену водицу давали деци да носе по кућама, уместо да то обавља парох.

Новац није покретач ни у духовном, ни у практичном делању.

Неко ће да проведе службу до пензије, а да није једну црепљику ставио, неко стално гради, поправља.

И како се може видети на сајту ПБФ студенти из бачке епархије имају стипендије.