Jump to content
Филозоф

Карл Сеган - популаризатор науке

Оцени ову тему

Recommended Posts

Карл Сеган је име једног од најпознатијих научника 20-ог века. Био је амерички астроном, популаризатор астрономије, астрофизике и осталих природних наука. Био је пионир у развијању егзобиологије и програма СЕТИ 

У свету је веома познат по писању научно популарних књига. Једна од његових најпознатијих (а коју сам уживао читајући) је КОСМОС, по којој је снимљена и истоимена серија. У свом животу је написао више од 600 научних радова и популарних чланака и био је аутор и коаутор или уредник више од 20 научних књига. Његова најпознатија СФ књига је Контакт.

Рођен је 9. новембра 1934. године у Бруклину (Њујорк). Потиче из руско-јеврејске породице. Гимназију је завршио у Њу Џерсију 1951. године. Касније је студирао на Универзитету у Чикагу, а звање доктора наука је стекао 1960. године.

Године 1971. је постао редовни професор на Универзитету Корнели, а од 1972 до 1981. године радио је као помоћник директора Центра за радио и свемирска истраживања на Универзитету Корнели.

Радио је као саветник у НАСИ, затим је учествовао у пројекту Аполо пре слетања на Месец. Он је осмислио поруку која је послата на златној плочи на летелици Војаџер 1, а касније и 2. То је порука која би требала да каже потенцијалним ванземаљским налазачима нешто о нама и нашем месту у Свемиру. У својој књизи Космос је описао детаљније мисију Војаџра.

Умро је 20. децембра 1996. године од ретке болести коштане сржи.

sagan.jpg

Нека од научних достигнућа

Истраживањем радио таласа са Венере је предвидео да је површинска температура ове планете 500 °Ц. Такође је пре тога претпоставио да је површина ове планете веома топла и сува. Помоћу мисије Маринер, на којој је и сам радио, његова предвиђања су потврђена.

Такође је међу првима претпоставио да Сатурнов месец Титан поседује течне океане и да Јупитеров сателит Европа испод површине крије океане воде. Океане испод површине Европе је касније индиректно потврдила летелица Галилеј.

Помогао је да се објасни састав атмосфера на Венери и Јупитеру. Открио је и да је атмосфера на Венери веома густа и да притисак расте све до тла и да је веома висок. Саслужан је и за откриће сезонских промена на Марсу.

И још пуно тога…

Он је 1994. године добио Публиц Wелфаре Медал, највише признање Националне Академије Наука за допринос науци.

carl_sagan_500px.jpg?w=275&h=208

Научна заступања

Био ватрени заговорник у истраживањима ванземаљског живота. Он је позвао научнике широм света да помоћу радио телескопа прате сигнале које могу слати венземаљски облици живота. На тај начин је био један од иницијатора већ поменутог програма СЕТИ. Један је и од оснивача Планетарног друштва (Планетарy Социетy) које броји преко 100 000 чланова широм света.

Током Хладног рата Саган је био задужен за ширење свести о опасностима употребе нуклеарног оружија. Веома се занимао за планетологију, а и за порекло живота и научно објашњење нашег места у Свемиру.

Био је у управним одборима многих научних удужења у Америци и један од највећих популаризатора науке на свету.

Борио се против астрологије и њеног ненаучног излагања, а такође је често говорио о сукобу науке и религије. Једна од његових познатих изрека (ако је можемо тако назвати): Ако под појмом “Бог” мислимо на скуп физичких закона који управљају космосом, онда засигурно постоји такав Бог. Међутим, тај Бог нас емотивно не испуњава…нема превише смисла молити се закону гравитације. – из књиге Ричарда Докинса Заблуда о Богу

У својој књизи Плава тачка у бескрају је написао:

Како је могуће да готово ниједна религија није размотрила науку и закључила: То је боље него што смо мислили! Космос је много већи него што је рекао наш пророк – величанственији, истанчанији, отменији.

carl-sagan.jpg

Nikad mi nije mirisao, tj. kad imam osecaj da nesto ne stima, ondak imam obavezu to i da kazem, a posto je promocija u pitanju, tim vise.

Evo na brzinu sam nasao nesto, iako me uopste ne zanima da izucavam temu, jer, kao sto rekoh, rukovodim se osecajem koji me retko kad vara:

http://www.scifiwright.com/2012/06/sagan-a-demon-in-a-candle-lit-world/

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...