Jump to content

Nema kod srba ni Isusa ni Hristosa

Оцени ову тему

Препоручена порука

Radi se o ličnom imenu.

Kod latino-amerikanaca je ime Isus (Jesus) veoma rasprostranjeno kao lično ime, i među pravoslavnim hrišćanima ima Hristosa (Hristu, Hristo,) rumuni, grci, bugari... pa razmišljam čisto onako sa bajle, zašto to ime nikad se nije zapatilo među srbe.

Da li se radi o nekoj crkvenoj (SPC) zabrani, da li se radi o sujeverju, ili se radi o tome da prosto u svesti jednog srbina nije primereno božije atribute davati ljudima kao lično ime. (Mada nekim drugih hrišćanima to ne smeta).

Nisam toliko upoznat sa ruskim imenima i ovim ostalim slovenskim. Evo Zajron može da reče koju :)

da li tamo postoje lična imena Isus ili Hristos.

Подели на овим сајтовима

Има, само што наши нису изговарали слово "Х", па тако имамо Ристо на пример или Ристана, мада су та имена данас већ архаична. Ал опет, данас су остала презимена, Ристић, Ристивојевић, и слично.

Подели на овим сајтовима

U novije vreme je tendencija da se daju ta svetska imena. Meni je to sasvim OK. 

Drugar ima ćerkicu Taru, ali joj to ime nije dao zbog planine i reke u Srbiji, već jer mu se strano žensko ime Tara, sviđa.

Opet je karakteristično da srbi mnoga strana imena posrbljuju. Među njima čak i hrišćanska. Verovatno se radi o tome da su im takva imena teška za izgovor. 

Srbi su odavno Sv.Panteleimona zvali Sv.Panta. Po meni sasvim korektno, i nije nikakva sablazan.

Lično sam upao u nevolju jer imam par poznanika albanaca za koje nisam znao da su albanci. Prosto ih ljudi zovu...Maki, Aca, Šole... a ljudima prava imena neka teško izgovorljiva albanska. Opet nisam ih čuo u životu da su progovorili reč albanskog. Bolje pričaju srpski od mene. 

Подели на овим сајтовима

Једно од Божијих имена је и Емануил! Опет није српско, али варијација на то име би била Манојло :)

Подели на овим сајтовима

Pa dobro daju Srbi biblijska imena, i to bas mnoga... uglavnom imena Arhandjela. Mada meni iskreno nije neka prednost davati ime Isus(jevrejsko starozavetno ime), niti Hristos(spasitelj, iskupitelj). Mi Srbi imamo stvarno lepa imena, u cijem korenu ima puno lepih znacenja(Dar-ko, Bozi(ji)dar, Drag-an itd). 
A to sad sto meksikanci imaju novozavetna imena, to je iz razloga sto su domorodce pokrstavali Spanci. 

Подели на овим сајтовима

Nisam toliko upoznat sa ruskim imenima i ovim ostalim slovenskim. Evo Zajron može da reče koju  :)

da li tamo postoje lična imena Isus ili Hristos.

Nema niko ime Isus  ili Jesus / Hezus kako oni valjda izgovaraju, osim Španaca. Nikakvi Sloveni, Germani, Romani ni iko ostali. Španci su uvijek bili čudan narod, sreća vaša da nisu pravoslavci, rasturili bi pravoslavlje naopako s tim svojim novotarijama koje bi zaveli. Oni su kod nas zaveli i izmislili taj crni filiooqe zbog kojeg je bilo toliko natezanja katolika i pravoslavaca kroz istoriju. Bog zna šta bi zaveli još kod vas, valjda pravoslavnog papu. To su sve sami hispanski Deretići pa na kvadrat, oni su najstarija nacija, svaka druga je od njih nastala, svi su Španci ali su se odrekli i odšpanjovali, odšpanizirali se od svog španstva. Srbi su Španci prevedeni na pravoslavlje, Hrvati germanizirani Španci, Bugari su bugarizovani Španci  itd. itd. Što se tiče imena Hristos, tu i tamo se nađe nekakva reminiscencija na primjer Kristin u češkom ali  mnogo tih imena je odvozenina, nastala iz Hristifor ili Kristifor, Kristofor ili Hristijan, Kristijan a Risto je od Hristo, makedonci i Bugari imaju dosta takvih imena ali opet ne znam da li je to zaista cijelo ime ili odvozenina od Christifor.To bolje znaju ti što znaju grčki i poznaju grčka imena. Inače Crkva o ma zapadu i na istoku je izbkegavala namjerno takva imena, osim Španaca koji su uvijek nešto posebno i ekstra. Glavno da niko nema šta oni imaju, u tom je sva ta fora. Španci vladaju svijetom i najbolji su od svih! Oni mogu i to šta drugi ne mogu i imaju to šta drugi niko nema!

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

На југу Србије има једна девојчица која се зове Исуса и коју сам видео када је била беба, после не. Сада ваљда већ има 10 година ... не знам да ли је крштена, али тако се зове.

Подели на овим сајтовима

Знам у селу једног банаћанина коме је име Иса иначе Србин православац.

Онда имамо Јошку Броза он је натурализовани Србин или шта већ вероватно Југословен, а Јошка ти је на Јеврејском Јошуа= Исус.

Подели на овим сајтовима

Знам у селу једног банаћанина коме је име Иса иначе Србин православац.

Онда имамо Јошку Броза он је натурализовани Србин или шта већ вероватно Југословен, а Јошка ти је на Јеврејском Јошуа= Исус.

Da, znam i ja nekog Isu, ali njemu je to nadimak od Isailo. Znam i jednog Simeona.

Josip je njemu ime. Joška je nadimak. Čisto da se razlikuje od dedeka.

Meni je sasvim lepo što srbi imaju uglavnom neka svoja imena (slovenskog podrijetla) - Vesna, Zorka, Mladen..., mada kao što rekoh teško će se to očuvati. Kao što se više niko ne zove kao što su se zvale naše babe, dede (Persida, Ljubinka, Manojlo, Radojica...) tako mislim da se i kolko toliko današnja srpska imena neće očuvati za 30-tak godina, već da će sva deca uglavnom nositi romanizovana ili germanizovana imena po popularnim ličnostima iz anglo-kulture.

Sva sreća pa su mnoga popularna imena u srba zapravo hrišćanska, prema tome i internacionalna, tako da ćemo uvek imati Stefana, Marka, Kseniju, Mariju,....ali pitam se da li će ostati Zoran, Milica, Dejan...

.................

Zajrone, čemu ta latinofobija??? Nisam baš od tebe tako širokogrudog očekivao da ćeš prema ikom pokazati netrpeljivost. Sada ti znamo slabu tačku, hahahha

Da nema španaca ne bi bilo ni krumpira, kukuruza, duhana.... 

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

• Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
  • Креирај ново...