Jump to content

Зашто је туђе увек слађе?

Оцени ову тему

JESSY

Препоручена порука

Проблем са својином. Купиш дијамантски прстен, ставиш га на прст и после месец дана га више не примећујеш! Постао је део тебе и изгубио је драж. Нађе младић цвет у пољу, убере га и стави у рупицу од ревера, да га мирише, а он му полако вене. А мудри знају да се понизе, они не беру цвет да би га мирисали, већ се сагну да би га помирисали. Тако и младић кад сретне лепу девојку, па убере тај цвет, помирише и ожени се њом, Постане његов цвет, а он му у руци вене, Све што присвојимо и кажемо ово је моје, то је постало цвет који нам у руци вене и његову лепоту више не видимо. Зато нам неубрани цветови плене пажњу и бивају лепши од цвета који смо убрали. Али мудар човек када од Бога добије цвет, он га не присваја, него каже: овај цвет ми је Бог поклонио. И будући да није његов, он у том цвету вечно ужива, негује га, залива и захвалан је Богу за њега.

Добио је поклон од Бога: а поклон никада не постаје својина, јер ако се дародавац наљути он свој дар тражи назад. јер је његова својина. Зато кад добијемо прстен на поклон од некога ко нас воли, тај прстен никада не постаје део нас, већ нас подсећа на љубав онога који га нам је дао. зато он остаје вечно леп, имамо га али није наша својина, Тако и кад освоји младић лепу девојку, и она не постане његова својина, вечно ће уживати у њој! Да се разумемо; може да је ожени али не сме да постане његова својина!

Подели на овим сајтовима

Jeste li ikad poželeli neke cipele toliko jako da ste otišli u drugu prodavnicu u potragu za njima, jer su u jednoj prodavnici bile rasprodane? Ta ista očajna želja pojavi se kada vam za oko zapne dečko koji ima devojku. Što je nešto nedostižnije, želja je veća. "To se zove frustrirajuća atrakcija: što je teže nešto postići, više čeznemo za time", kaže dr Helen Fišer, autorka knjige "Why We Love". "A činjenica da je zabranjen samo povećava požudu".

Evo kako to deluje. Svaki put kad se javi žudnja, mozak oslobađa dopamin koji vas podstiče da ostvarite cilj. Kad vas prepreka (činjenica da ima devojku) sprečava da dođete do cilja, mozak oslobađa još više dopamina, što vas još više fokusira na lov.

"Da biste ukrotili požudu, podsetite se da vam je uzbudljiv možda samo izazov osvajanja i da bi taj osećaj verovatno nestao čim biste ga osvojili“, kaže dr Aron, profesor psihologije. "Da je slobodan, možda ga ne biste toliko želeli".

Ako je neka druga devojka (posebno ona koju veoma poštujete) u vezi s tim dečkom, vaš mozak ga odmah registruje kao "kvalitetnu robu". Međutim, pripazite: dečko izgleda besprekorno samo zato što ga ne poznajete. "Ne znate kakav je iza zatvorenih vrata", kaže dr Luis. Drugim rečima, niste u poziciji da trpite njegovo podrigivanje ili loše raspoloženje.

alo.rs

Подели на овим сајтовима

Nikada me nije privlačilo nešto tuđe... neko tuđi (emotivno).

Imam problem kada se odlučim za trgovinu,  ukoliko vidim to na nekome gubim interesovanje. Naprotiv, uvijek su me privlačile posebnosti u smislu - smjelo, neuobičajeno, neosvojivo.

Pravilo - tuđa čorba je uvijek slađa...za mene ne važi.

Подели на овим сајтовима

Tresnje kod komsije su sazrevale pre mojih,pa su mi njegove uvek bile sladje .A uglavnom sve se svodi na takmicenje,onaj tamo ima,moram i ja.To je Gospod lepo objasnio da se ne sabiraju blaga ovde,da se ne treba takmiciti i dokazivati u nebitnim stvarima,kad se to shvati onda se zna da je Gospodnje najsladnje.

Подели на овим сајтовима

Ја мислим да основа тог осећаја, те фиксације лежи у првородном греху: пала природа ће увек да помисли како је она у тежој позицији од неког другог, па да тако скине одговорност са себе. У даљој инстанци, у другом изразу, то је осећај да је неко увек у бољој позицији од нас, то јест да је некоме срећа наклоњена, а нама није. И ето - зато смо такви какви смо. Да смо срећнији, били би бољи, али није наша кривица. 

Подели на овим сајтовима

..као прво, туђе је увек непознато, интригантно....и самим тим привлачно....оно што имаш , познајеш, поседујеш...туђе је често недостижно и самим тим веома пожељно....

....друго, мислим да та констатација потиче из личног незадовољства....нисмо задовољни собом, својим животом, а мислимо да други много боље живе....уствари, то се односи на оне који нису пронашли смисао живота, или га траже у материјалним стварима које наравно, никад не могу испунити празнину у човеку.....

...мислим да је то пре свега једно веома површно размишљање и површан начин живота.....

Подели на овим сајтовима

• 4 months later...

U ljudskim odnosima? Zato sto ga nemamo a neko drugi ga ima. Pa onda pomislimo " aha, on ima to i to.. a ja nemam.. dakle ja manje vredim" i ta pogresna presuda o samovrednosti nas uci da je to tudje bolje.. jer ce nam doneti neku vrednost koju mi (po nasem lichnom tumacenju) nemamo...

Eto prosto. 

Подели на овим сајтовима

..као прво, туђе је увек непознато, интригантно....и самим тим привлачно.... (без мана, које ионако не желимо да видимо :)  )

...оно што имаш , познајеш, поседујеш... ( :trtmilo:   то је таква заблуда, да знамо оне око себе, да је то комедија. Ево ја - као могу да само да се тешим да ћу понекад предвидети нечије понашање, али да га знам - више никад нећу помислити. Просто људи се мењају стално, и наравно да ће им се мењати и тежње како уче о себи, а и о онима око себе. А ово за поседовање... :fmqmtx:   Јао мајко што је то честа заблуда, па ми често ни себе поседујемо и чак нисмо свесни да имамо душу, а камоли другог...)

....друго, мислим да та констатација потиче из личног незадовољства....нисмо задовољни собом, својим животом facenew22222222

....уствари, то се односи на оне који нису пронашли смисао живота, или

... не могу испунити празнину...у себи (ја бих рекла)

П.С. Џеси ово се ја смејем самој себи , како лако себе 'ватам у тим заблудама :sossos:  - изнова и изнова joooj - чисто да ме погрешно не разумеш :)  , а твој за пост 8086.gif  и facenew22222222

:drugarstvo::bighug:

Подели на овим сајтовима

Грађански суд не кажњава за зле жеље, на суду Божијем за њих ће се судити, јер су оне противне светом и вечном Његовом закону:

"не пожели". Бог не суди само за грехове јавне, већ и за оне који су у нама, иако они јавно, пред људима, нису били учињени.-Св.Тихон Задонски

Тако да своје не дајмо туђе не желимо!

Подели на овим сајтовима

П.С. Џеси ово се ја смејем самој себи , како лако себе 'ватам у тим заблудама :sossos: - изнова и изнова joooj - чисто да ме погрешно не разумеш :) , а твој за пост 8086.gif и facenew22222222

totalno te kapiram.... :))

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...