Jump to content

+ Irinej: Bog, pa Rusija

Оцени ову тему

Препоручена порука

Да пробам да сажмем у пар реченица, комунизам и нацизам можда и имају сличне или чак исте циљеве, али ја видим разлику у томе што комунизам не говори отворено о тим циљевима већ покушава да на људски и донекле разумљив начин представи своје идеје, док нацизан не покушава да сакрије своје лице и отворено позива на зло и мржњу. Због тога је комунизам могао да заведе и неке добре људе, док нисам сигуран да ли искрен нациста (дакле искључимо све оне који су то били због стицаја околности и времена у којем су живели, мислим на оне који би д асу се питали радили све слично као Хитлер) може бити добра особа.

Подели на овим сајтовима

Да пробам да сажмем у пар реченица, комунизам и нацизам можда и имају сличне или чак исте циљеве, али ја видим разлику у томе што комунизам не говори отворено о тим циљевима већ покушава да на људски и донекле разумљив начин представи своје идеје, док нацизан не покушава да сакрије своје лице и отворено позива на зло и мржњу. Због тога је комунизам могао да заведе и неке добре људе, док нисам сигуран да ли искрен нациста (дакле искључимо све оне који су то били због стицаја околности и времена у којем су живели, мислим на оне који би д асу се питали радили све слично као Хитлер) може бити добра особа.

Проблем је што све то посматраш из данашњег угла - када је нацизам поражен и осуђен од целог света.

Пре Другог светског рата нацизам је исто био "само још једна идеологија" са "племенитим циљевима" која је своје присталице имала широм света - међу многим веома образованим и иначе добрим људима. Имаш тамо у "Светосављу као филозофији живота", иначе изузетној, књижици св. владике Николаја један пасус где он користи Хитлера као позитиван пример вође који је ујединио свој народ. Па то неки данас користе као "доказ" да је био симпатизер не знам чега... Што су наравно обичне глупости. Једноставно, у то време људи нацизам нису посматрали ништа различито од тога како ми данас посматрамо социјал-демократију или либерални капитализам. Мноштво интелектуалаца широм света, на Истоку и Западу, било је одушевљено Хитлеровом идеологијом.

Значи - могао си без проблема тада да будеш национал социјалиста који има "добру намеру" и "племените циљеве". Тек након рата, после пораза нацизма, то је постало "табу". А ево двадесет година после пада комунизма, он и даље није осуђен како је заслужио па је такав став још увек "друштвено прихватљив". И поред тога што су комунисти исто имали конц логоре, зверски мучили и убијали људе, вршили на њима "медицинске" експерименте итд.

Подели на овим сајтовима

<br />У том смислу је комунизам јако сличан небеском уређењу Цркве (ма колико теби то било тешко да прихватиш). Сваки човек на планети може да прихвати учење Цркве (од Бога предато) и да оде у рај. Ако неће, појешће га мрак (пакао).<br /><br /><br /><br />Ово је оф-топик на оф-топика оф-топик, ал` је битно па да одговоримо...<br /><br /><br /><br />Можда се мало шалиш и карикираш, али сасвим је погрешна идеја да је "одлазак у рај" заснован на томе да ли неко "прихвати учење Цркве". То нема везе с` везом. Христос у Јеванђељу јасно каже шта је критеријум - "гладан бејах и нахранисте ме, жедан бејах и напојисте ме, гост бејах и примисте ме, болестан бејах и посетисте ме, у тамници бејах и обиђосте ме".<br />

<br />Ех, у јеванђељу. :) А апостолска правила и сво остало учење цркве...
Подели на овим сајтовима

Ovo mora da je iz nekog udzbenika Ivane Zigon ili nekog slicnog caknutog rusofila. Sve u svemu nema veze sa istorijom planete Zemlje. Rusi su vec na pocetku rata oformili ROA-u koja je bila pot potpunom komandom Vermahta a vec na pocetku rata je brojala oko milion ljudi. Neki podatci govore da je citava ROA, zajedno sa svim divizijama koje su bile pod SS komandom, pred kraj rata brojala oko 2 miliona ljudi. Od te ukupne brojke sto hiljada ih je bilo pod direktnom komandom SSa. SS ogranak ROA-e se borio toliko fanaticno da su 44. prebaceni na zapadni front da se bore protiv saveznika i oni su ucestvovali u onim cuvenim kontranapadima pri saveznickom osvajanju Normandije.

Tako da predlazem malo vise citanja realne istorije i pauziranje od velikoslavjanskih bajki o ruskoj narodnoj sabornosti.

Брате, никад нећу разумети зашто увек тако наступаш жустро, на прву лопту. :) Елем, СССР је 1939., бројао око 160, 170 милиона становника. Преко 30 милиона је служило у Црвеној армији, док су још милиони поднели херојску жртву, у Лењинграду, Стаљинграду и другде. Све и да прихватим да је 2 милиона људи из убеђења служило у РОА-и, то никако не може да оспори чињеницу да је цео руски народ, или готово цео руски народ учествовао у одбрани од Немаца. Једноставно, учествовало је толико много људи да се може рећи да је цео народ учествовао. Иначе, Википедија се не слаже са тобом, нисам историчар, па ништа не тврдим само ћу навести пар ствари о РОА-и : велики део припадника су чинили руски заробљеници, како би избегли смрт у заробљеништву, формирана је залагањима једног заробљеног совјетског генерала - Власова, пребачени су на запад пре свега због немачке процене да их је добро одвојити од њихових сународника, а на западу су се "многи" лако предавали савезницима, а само понеки су се огорчено борили због немачких прича да ће их савезници предати Совјетима од којих су дезертирали. Што се тиче бројке од 2 милиона - у њу се убрајају и "Источне легије" СС-а, од којих је само једна била руска и бројала неколико хиљада људи. Остале су биле естонска, азербејџанска, грузијска итд. 

Све у свему, може се рећи, чак иако нисмо посебни фанови лепе госпође Жигон, да се руски народ бранио и одбранио у Другом рату.

Подели на овим сајтовима

Да су западни савезници наставили према СССР, победили комунисте и ослободили милионе изгладнелих логораша из Сибирских логора, данас би исто тако било "очигледно зло" бити комуниста и ником нормалном то не би падало на памет... Али ето...

Подели на овим сајтовима

Да су западни савезници наставили према СССР, победили комунисте и ослободили милионе изгладнелих логораша из Сибирских логора, данас би исто тако било "очигледно зло" бити комуниста и ником нормалном то не би падало на памет... Али ето...

Слажем се, као и са оним што си рекао у претходном посту да је нацизам пре рата био "само једна од идеологија". Али опет се не слажем са тим да су Сибирски логори, или логори уопште, били у плановима и идејама зачетника комунистичке мисли у теорији, док је врло вероватно да је Хитлер од самог старта стварања и уобличавања нацистичке идеологије планирао некакво затирање "мање вредних".

Подели на овим сајтовима

Зависи како гледаш. Дословно, нико од њих није нацртао скице логора и начин на који ће људи бити убијани. Није ни Хитлер о томе писао, он је само објашњавао како су Јевреји "зли" и да се против њих треба "борити", да је то "историјска неминовност". Свако је могао да мало зажмури на речник па то подржава у смислу "ненасилне борбе"...

А Маркс и Енгелс су писали потпуно исто као и Хитлер, ево црно на бело:

"Let us consider the actual, worldly Jew -- not the Sabbath Jew, as Bauer does, but the everyday Jew. ... What is the worldly religion of the Jew? Huckstering. What is his worldly God? Money.. Money is the jealous god of Israel, in face of which no other god may exist. Money degrades all the gods of man -- and turns them into commodities. The bill of exchange is the real god of the Jew. His god is only an illusory bill of exchange. The chimerical nationality of the Jew is the nationality of the merchant, of the man of money in general."
- Karl Marx, "On the Jewish Question", 1844.
http://www.marxists.org/archive/marx/works/1844/jewish-question/

"...the very cannibalism of the counterrevolution will convince the nations that there is only one way in which the murderous death agonies of the old society and the bloody birth throes of the new society can be shortened, simplified and concentrated, and that way is revolutionary terrorism."
- Karl Marx, "The Victory of the Counter-Revolution in Vienna," Neue Rheinische Zeitung, 7 November 1848.
http://www.marxists.org/archive/marx/works/1848/11/06.htm

"Among all the large and small nations of Austria, only three standard-bearers of progress took an active part in history, and still retain their vitality — the Germans, the Poles and the Magyars. Hence they are now revolutionary. All the other large and small nationalities and peoples are destined to perish before long in the revolutionary world storm. ...The next world war will result in the disappearance from the face of the earth not only of reactionary classes and dynasties, but also of entire reactionary peoples. And that, too, is a step forward."
Friedrich Engels, "The Magyar Struggle," Neue Rheinische Zeitung, January 13, 1849
http://www.marxists.org/archive/marx/works/1849/01/13.htm

Значи у његовој "револуцији" не само да ће нестати "реакционарне класе и династије" него чак и "читави реакционарни народи" и то је "корак напред".

Шта је то ако није "затирање мање вредних"?

Подели на овим сајтовима

Мора и овај цитат да додам, баш је онако "масан":

"the Austrian Germans and Magyars will be set free and wreak a bloody revenge on the Slav barbarians. The general war which will then break out will smash this Slav Sonderbund and wipe out all these petty hidebound nations, down to their very names."

Из последњег горе наведеног чланка...

Подели на овим сајтовима

Ето, немам шта да кажем против тога, јесте црно на бело... Само треба додати и да је сам Маркс био Јеврејин, и да је био врло пријатно изненађен и обрадован што су његове идеје прво најјаче заживеле тамо где никако није очекивао, међу Словенима, тако да је мало кориговао своје ставове током живота. Иначе, шта очекивати боље од идеолога који су учили само о "историјским неминовностима", "историјским предодређеностима" и за које Бог, душа, милосрђе нису имали места... Видели су уништење и рат као природну селекцију на путу ка нечем новом. Али опет, мени је нацистичка слика света и даље гора од комунистичке. Ако ништа живот у СФРЈ, па и пост - Стаљиновом СССР-у, данашњој Кини, Куби, и поред многих злочина на којима су се подигле све ове државе, после није био неподношљив као живот у нацистичким државама. Што је за мене доказ да је у теорији комунизам оставио више простора за нормална, људска тумачења и примену него нацизам.

Подели на овим сајтовима

Брате, никад нећу разумети зашто увек тако наступаш жустро, на прву лопту. :) Елем, СССР је 1939., бројао око 160, 170 милиона становника. Преко 30 милиона је служило у Црвеној армији, док су још милиони поднели херојску жртву, у Лењинграду, Стаљинграду и другде. Све и да прихватим да је 2 милиона људи из убеђења служило у РОА-и, то никако не може да оспори чињеницу да је цео руски народ, или готово цео руски народ учествовао у одбрани од Немаца. Једноставно, учествовало је толико много људи да се може рећи да је цео народ учествовао. Иначе, Википедија се не слаже са тобом, нисам историчар, па ништа не тврдим само ћу навести пар ствари о РОА-и : велики део припадника су чинили руски заробљеници, како би избегли смрт у заробљеништву, формирана је залагањима једног заробљеног совјетског генерала - Власова, пребачени су на запад пре свега због немачке процене да их је добро одвојити од њихових сународника, а на западу су се "многи" лако предавали савезницима, а само понеки су се огорчено борили због немачких прича да ће их савезници предати Совјетима од којих су дезертирали. Што се тиче бројке од 2 милиона - у њу се убрајају и "Источне легије" СС-а, од којих је само једна била руска и бројала неколико хиљада људи. Остале су биле естонска, азербејџанска, грузијска итд. 

Све у свему, може се рећи, чак иако нисмо посебни фанови лепе госпође Жигон, да се руски народ бранио и одбранио у Другом рату.

Zato sto mlatis praznu pricu i vredjas i tvoju i moju inteligenciju na prvu loptu.  :)

Bas ovakvi primeri pokazuju zasto je taj pojam narod supalj da suplji ne moze biti. Bas kao da napises W$%$#%#%#$  ili narod isto ti se hvata. Lep primer kako se masakrira jezik zarad ideologije i kako se u diskusiji igra tenis bez mreze (stelujes pojam kako god ti odgovara). Rec ceo znaci bas to, CEO! Komplet, 100/100, 100%, sto odsto, sto posto. Kapiras?! Ceo narod znaci 100% naroda! Ne 95%, ne 99% nego bas 100%.

Dakle NE! Ne mozemo reci da se ceo ruski narod borio protiv nacista ako je imamo 2 miliona, milion ili 500 000 rusa na strani nacista. Takve izjave su vise nego glupe. One vredjaju i moju i tvoju (koja je na zavidnom nivou cisto da ne mislis da imam protiv tebe nesto licno) inteligenciju. 

Vikipedija se ne slaze samnom? Ma hajde. Ne samo da mlatis praznu slamu nego i ne citas sta ti je napisao, sto gotovo uvek ide u istom paketu. Sta sam ja napisao o ROA sto je osporeno na Vikipediji? Nista! Za brojku od 2 miliona nisam rekao da je cinjenica nego da postoje i takvi podatci koji ukazuju na to. Vrlo moguce da jeste ali sasvim je moguce a je to naci + reakcionarsko preterivanje i hvalisanje. Ali sustina je da su oko miliona ljudi brojali zajedno sa sve SS divizijama od pocetka rata. Nek je od toga "cistih Rusa" (a bilo ih je mnogo mngoo vise) bilo samo 500 ili 100 hiljada vec tada ne moze biti govor o celom ruskom narodu. Ne za ljude koje zanima stvarnsot i istinitost istoriskih dogadja i koji ne pristaju na pronografski masakr jezika ala ex forumas Jurodivi.

P.S Namerno ili slucajno, ma da bih reka oda je namerno, si pomesao predavanje pripadnikea ROA saveznicima 45. sa borbama protiv saveznika 44. :P

Подели на овим сајтовима

Ето, немам шта да кажем против тога, јесте црно на бело... Само треба додати и да је сам Маркс био Јеврејин, и да је био врло пријатно изненађен и обрадован што су његове идеје прво најјаче заживеле тамо где никако није очекивао, међу Словенима, тако да је мало кориговао своје ставове током живота. Иначе, шта очекивати боље од идеолога који су учили само о "историјским неминовностима", "историјским предодређеностима" и за које Бог, душа, милосрђе нису имали места... Видели су уништење и рат као природну селекцију на путу ка нечем новом. Али опет, мени је нацистичка слика света и даље гора од комунистичке. Ако ништа живот у СФРЈ, па и пост - Стаљиновом СССР-у, данашњој Кини, Куби, и поред многих злочина на којима су се подигле све ове државе, после није био неподношљив као живот у нацистичким државама. Што је за мене доказ да је у теорији комунизам оставио више простора за нормална, људска тумачења и примену него нацизам.

Па слично би се десило и са нацистичким државама да су се којим случајем нашле на победничкој страни. Када утоле крволочну жеђ и побију довољно људи, онда би се "нормализовали" и били као данас Кина или бивши СССР. Нацистички злочинци би живели у Берлину и примали државне пензије исто као што комунистички живе у Москви и примају државне пензије... Ето, борили се људи за своју земљу...

Нама је тешко да то замислимо јер смо условљени историјским контекстом, али исто би било.

Подели на овим сајтовима

Zato sto mlatis praznu pricu i vredjas i tvoju i moju inteligenciju na prvu loptu.     Bas ovakvi primeri pokazuju zasto je taj pojam narod supalj da suplji ne moze biti. Bas kao da napises W$%$#%#%#$  ili narod isto ti se hvata. Lep primer kako se masakrira jezik zarad ideologije i kako se u diskusiji igra tenis bez mreze (stelujes pojam kako god ti odgovara). Rec ceo znaci bas to, CEO! Komplet, 100/100, 100%, sto odsto, sto posto. Kapiras?! Ceo narod znaci 100% naroda! Ne 95%, ne 99% nego bas 100%.   Dakle NE! Ne mozemo reci da se ceo ruski narod borio protiv nacista ako je imamo 2 miliona, milion ili 500 000 rusa na strani nacista. Takve izjave su vise nego glupe. One vredjaju i moju i tvoju (koja je na zavidnom nivou cisto da ne mislis da imam protiv tebe nesto licno) inteligenciju.    Vikipedija se ne slaze samnom? Ma hajde. Ne samo da mlatis praznu slamu nego i ne citas sta ti je napisao, sto gotovo uvek ide u istom paketu. Sta sam ja napisao o ROA sto je osporeno na Vikipediji? Nista! Za brojku od 2 miliona nisam rekao da je cinjenica nego da postoje i takvi podatci koji ukazuju na to. Vrlo moguce da jeste ali sasvim je moguce a je to naci + reakcionarsko preterivanje i hvalisanje. Ali sustina je da su oko miliona ljudi brojali zajedno sa sve SS divizijama od pocetka rata. Nek je od toga "cistih Rusa" (a bilo ih je mnogo mngoo vise) bilo samo 500 ili 100 hiljada vec tada ne moze biti govor o celom ruskom narodu. Ne za ljude koje zanima stvarnsot i istinitost istoriskih dogadja i koji ne pristaju na pronografski masakr jezika ala ex forumas Jurodivi.

Сад се хваташ за реч и обрћеш на главу цео уобичајени начин говора, тиме што потпуно негираш појам народа. И то је уреду, мени се чини да си управу, али онда је у сваком случају бесмислено уопште било какву особину или радњу приписивати народу, па онда не знам чему би та реч служила уопште. Шта је народ, уопште... Нема неке прецизне дефиниције. Тако да да, слажем се, ако је милион Руса био за нацисте, од 150ак милиона, не може се рећи да је цео руски народ био антинацистички, да је учествовао у одбрани или било шта друго... Али се може рећи да је огромна већина руског народа учествовала у борби против нацизма, да је имала антинацистичко расположење од кад су их нацисти напали и да због тога се данас слави и славиће се заувек победа у Другом рату и повезивати са руским народом. И у чему је суштинска разлика, за нашу причу? Мислим шта добијаш тиме ако докажеш да није цео руски народ био против нациста, већ огромна, огромна већина руског народа? Ако си само хтео да кажеш да је глупо говорити да је "цео народ... нешто",  онда океј, у праву си, али ја сам то употребио да бих објаснио Драгом што се данас та победа слави као победа руског народа а не само руских комуниста.

P.S Namerno ili slucajno, ma da bih reka oda je namerno, si pomesao predavanje pripadnikea ROA saveznicima 45. sa borbama protiv saveznika 44. :P

"Since it was considered that it would improve their reliability if they were removed from contact with the local population, it was decided to send them to the West,[5] which the majority of them were in late 1943 and early 1944.[6]

A large number of these battalions were hence integrated into the Divisions in the West. A number of such soldiers were on guard in Normandy on D-Day, and without the equipment or the motivation to fight the Allies, most promptly surrendered. There were instances of bitter fighting to the very end, triggered by mishandled propaganda from the Allies that accurately told of the quick repatriation of soldiers back to the Soviet Union after they gave up." :P

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...