Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest Alefshin

Шта мислите о .....?

Recommended Posts

ОДЛИЧНО ИМА НАДЕ ЗА ОВУ ЛУДУ  АЛИ НАШУ ЗЕМЉУ.

Док год има људи који тако размишљају као ви што овде прочитах има наде. Али да се не заваравамо све нам ово долази  онако потипарски.Онако резигрирано. И када се побуниш против тога онда добијеш прегршт епитета. А нај гори од свих јесте:'' па оче није то ништа мало се деца забављају'' нећемо им забаву забранити.  Па ето нека свако прочита о овој још ко зна којој у низу пошасти и сам извуче закључак да ли је то само забава или се крије много тога иза ''БЕЗАЗЛЕНОСТИ ЗАБАВЕ''.Данас је у ДЕЛТА ЦЕНТРУ приређен маскембал са бундевама јер је то нешто лепо што нам из Америке долази рече јутрос госпођа која ради у том центру. Вероватно је оно што се данас зове Pi AR. Незнам ја шта је ту лепо.

Радите на томе!

мали свештеник Аца са великом породицом.

Guest Оливера

Прочитах све о пореклу овог празника, али још увек ми није јасно шта се у данашње време слави. Можда споро схватам али, бундеве, вештице, костури...шта се слави? И да, данас прошетах радњом са ћерком да купимо минђуше. Костури су свуда: на наруквицама, кајшевима, патикама, огрлицама, торбама, свескама...и то невезано за данашњи догађај...пуштају се хорор-филмови са манијацима-касапима...

Е мој брате попе, нема ту више лека...

Не помаже ни апотека а камоли лепа и паметна реч.

Држава шта је то?

Држава је то што управља народом, а овој нашој држави тренутно је ИДОЛ Америка и амерички систем вредности-либерални капитализам, демократија ,нато.

Као што је оној нашој прошлој држави ИДОЛ био Совјетски Савез - комунизам,итд...

А зашто ми то час вамо час тамо тражимо некога за идола на кога ћемо да се угледамо и да га буквално копирамо?

Зато брате , што немамо свој идентитет, не да немо на чега да се угледамо, имамо наравно, довољно је доћи у било коју нашу цркву и погледати фреске , и видећемо мноштво оних на које можемо да се угледамо.

А зашто дакле ми немамо тај свој идентитет који већ имамо?

Зато што смо постали гадљиви на себе.

Да, да, то је главни проблем, ми се гадимо на себе и патимо од класичне малограђанштине, то је главна болест људи са балакна, тај комплекс малограђански.

Сви би да будемо оно што нисмо јербо мислимо да је оно што јесмо нешто гадљиво.

Толико странаца је било овде и гледајући нашу културу , обичаје и веру , наш менталитет и остало , написали су толико похвалних штива , књига , исписали бројне часописе свецке , а ми и даље не видимо то што су они видели.

Ја пак добро видим , јербо у неку руку могу да се рачунам и као странац , дошљак , неко ко је био и тамо и вамо , што би се рекло.

И знам и видео сам да оно што ми имамо је непроценљиви бисер.

Али шта ми то све вреди , када нови скојевци, нови партијаши , нови малограђани и комплексаши ко да ништа нису научили из оних 50 година комунизма и даље раде исту ствар овоме народу.

Поново неке револуције, поново некакви револуционари и њихове неприкосновене идеологије, поново несмеш рећи ништа против партије или идеологије , против идеолошке догме типа -јевропа нема алтернативу и сличне будалаштине.

И наравно поново је Црква на удару.

Зашто?

Па због Христа , то и јесте најбољи доказ да је Црква Христова.

Како због Христа?

Просто , Црква као Христово дело је слободна и слобода јој није условљена никаквом идеологијом, а имитирање је увек лаж и робовање идолу.

Христос ослобађа а идоли поробљују човека и човечанство.

Зато је Црква опасна за свако идеолошко и идолатријско друштво, јербо увек руши идоле, још од раних времена наших неустрашивих светих отаца који су рушили ту идолатрију оличену у киповима паганских божанстава до данашњег дана када Црква собом сведочи праве вредности које руше идолатрију новог светског поретка ( а заправо старог).

И сад ти чик реци некоме да је Хеловин нешто лоше , ма нема шансе , како може бити нешто лоше што нам долази са запада из Америке.

Срећом нема више голог отока иначе би за такву "хулу" сигурно тамо завршио.

Све је дакле исто, само смо променили смер погрешног кретања, сада када се братија Руси враћају православљу , е баш сада нам они не ваљају , а док су били комуњаре , онда је то било за узор.

И тако , што би реко св.Николај наш , ми смо ти магарац између два пласта сена.

Док се одлучимо на коју ћемо страну , биће оно "липши магаре до зелене траве" а што је најлуђе на тој зеленој трави стојимо сво време.

Upravo se vratih sa sajma i sin me sačeka sa pričom o Noći veštica( bio je na rođendanu ima 12g)

rekao je , ma znam ja da je to katolički  a ne naš praznik i rekao sam drugarima da ej zato glupo da ga slave, dele kod nas bonbone i orahe deci za  Božić

Bogu hvala...

ја се поносим тобом Лазарице што си тако лепо васпитала сина  :drugarstvo:

извин'те мрзело ме да читам, ал имам једно запажање да поделим са вама.

данас су сморих кад сам на фејсбук групи абортус - право жене прочитах од једног човека да је смрт сврха живота.

ово ''славље'' је само пут којим такви ходе.

Драга браћо и сестре,

борите се против халовина и свих западних глупости...тај празник је толико накарадан и не би требао да заживи у Србији. Ја сам се разочарала кад сам прочитала да се и ту то зло доселило. Угледајмо се на нашу Лазарицу и причајмо својој деци...можемо се изборити са тим, ако сам ја успела да убедим моју децу окружену свугде са тим глупостима, толико да им не пада на памет ни да ките кућу, ни да иду скупљати слаткише а ни за Божић китити кућу са светиљкама и то још пре католичког божића, значи вреди трубити нон стоп и звучати као покварена плоча, само немојте посустајати.

Многи стари и лепи обичаји су или потпуно ишчезли или су само спорадично сачувани, као "жива старина".

У такве спада и божићни опход  коледара, или коленђана, групе маскираних мушкараца што су ишли по селима

око Божића од куће до куће и певале коледарске песме у којима се изражавала  простосрдачна жеља за напретком куће и здрављем укућана. Све је праћено  игром и одређеним магијским поступцима, а маске и понашање коледара  показују да су они представљали натприродна бића, чија је улога била  слична полажајниковој, чиме се настојало утицати на плодност поља, размножавање стоке и здравље људи. Опход је сада изобичајен и може се видети само у фолклоризованом облику, како је сачуван у Ћићевцу и Сталаћу, градићима  уз Јужну Мораву.

U Grčkoj, koja je prešla na novi kalendar deca na badnje veče idu od kuće do kuće i pevaju božićne pesme, a zauzvrat budu počašćeni slatkišima ili novcem. Sličan običaj postoji i kod nas.

Ивањдан се може назвати и Девојачким празником јер је читав низ ритуала поверен девојкама. У многим нашим крајевима, ноћ уочи Ивандана девојке пале ивандањске ватре, беру цвеће и траве, певају и плету венце. Девојке из Груже палиле су с вечери живу ватру или крес, а с венцима ивандањског цвећа целу ноћ су играле и певале. У рану зору су се разилазиле, а свака је носила угарак из ватре, а исплетен венац би стављала на врх капије. Слично се радило и у чачанским селима. Све се то ради у шали па је девојачки смех и цика одзвањао у ноћи. Овде се такође верује да ове ноћи треба хватати свице и носити кући.

Изгубили смо наше обичаје а деси је потребна заједница, ешто у чему ће сви заједно учествовати

зато прихватају туђе празнике и обичаје

Питање је можемо ли и хоћемо ли нешто учинити да покушамо да наши обичаји поново заживе

ти живи ме некако не брину, за њих увек има времена да се покају и да све то лоше претворе у добро ...

више ме брину они који су из гроба способни да делују, таквима не можеш да станеш на реп ...

Био маскенбал у школи наше ћерке.Наши православци кад треба да славе посно славу се изговарају како њихов деда није постио па неће ни они,а кад ли је постојао маскенбал у Србији ,не зна се , ту се деда заборавља,ал добро.Па маскенбал и није тако лоше осмишљен,нема појединачних маски него цело одељење спрема једну маску,например:рок група или каубоји или ливада итд.И одељење наше ћерке смисли маску аудиција(један водитељ а остали имитатори) док је суседно одељење смислило маску- вештице.Ја се ту шокирам жао ми деце, ал шта ћеш.Случајно сутрадан сретнем неколико девојчица из тог одељења и оспем паљбу по учитељици.Те ,није могла нешто паметније да смисли ,те тако лепе давојчице да се нагрде,те јел знате ви ко су вештице и све тако.А маме чија су деца ћуте,није баш свакој право ал да се не замере.Кад сутра у школи,потера за мамом која се бунила(нису ме деца препознала).Дођем на маскембал да гледам,сва деца колко толко нормална ал наше вештице ко праве.Црни нокти,црни руж,црни огртачи,капе,ма ужас.Кад, ћеркина учитељица ме пита-да нисте ви рекли оно против вештица? Кажем ја-него шта сам,ја на тако нешто не могу да ћутим,шта ћеш професионална  деформација.Она се смеје,ал ипак каже да нисам требала рећи.А што нисам,кажем ја,то су све наша деца,мене боли та накарадност,та туђа паганштина,та ружноћа костимографије,то незнање,та површност,та невера.Да ли сам шта постигла са овим?Вероватно ништа,а можда ће ипак размислити следећи пут кад нешто тако смишљају. :smiley:

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...