Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Medeski

Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

Оцени ову тему

Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?  

13 члановâ је гласало

1. 1. Да ли је душа бесмртна по природи, или по благодати?

• Искључиво по природи
    • Искључиво по благодати
    • Једнако по једном и другом

Recommended Posts

Poštovani članovi,

evo mog prvog posta na forumu.

Hteo bih sa vama da podelim jedno svoje razmisljanje

a možda i nedoumicu koju imam u vezi sa značajem

najvećeg hrišćanskog praznika, Vaskrsa.

Po Predanju, Hrist ustade iz mrtvih i smrt pobedi.

Hrist se posle uskrsnuća apostolima javio u telu.

Ono što mene zanima jeste: Kakvom je to smrću umro Isus?

Kako je mogao i za tren da umre neko ko je ovaploćenje živoga

Boga koji je neugasivi i večni plamen?

Pa čak i preko opisa raja i pakla mogu shvatiti da je smrt, u smislu

uništanja-nepostojanja duše skoro i nemoguća jer se i taj raj a i pakao žive,

tamo se prebiva. Nije li smrt onda reč koja označava stanje duše u adu ?

Da li je taj Njegov čin bio simbol i dokaz svima nama

da ćemo se i mi jednom posle smrti u telu obnoviti? Kakva su to tela?

Teoretski, zašto bi nam tela bila potrebna u eonu, van vremena?

Apstraktno mogu da zamislim i scenario po kom bi u raju svi bili

čisto duhovni, dakle prebivali bi u Apsolutu i punoj Ljubavi.

Lepa tema voleo bi da nas neko uputi na znacaj celokupnog Spasenja i Zrtve Hristove cija je kruna Vaskrsenje.

Covek ocito nikad nije mogao sam pobediti greh koji nas je oterao u smrtnost i tu je Ljubav Hristova ,Zrtva i Vaskrsenje jos veca i dirljivija. To su definitivno neki termini koje mozemo sada barem malo poznati.

Ocito je da mi buduci smrtni prepoznajemo u Covecanskoj prirodi Spasitelja Njegov silazak u ad kao smrt.(cini mi se)

To je za nas definitivno poznanje i Hristova je tajna kako je On buduci Besmrtan sisao u ad i smrcu smrt pobedio.

Ne bi bilo lose da nas neko uputi deo po deo jedne ovako velike teme.

Nisam teolog niti veliki vernik, a prilično sam slabo informisan, ali aj' pa šta bude :D

Mene isto zanima ovo, kao i uopšte da li je duša smrtna ili besmrtna ili nešto treće  https://www.pouke.org/forum/topic/649-%D0%B4%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%9B%D0%B5/page-125

Međutim, nisam uspeo da nađem zadovoljavajući odgovor na ovoj temi iznad. Možda postoji, ali ja ga nisam našao što zbog toga što meni treba sve potanko da se objašnjava, što zbog toga što ima preko 120 stranica. Ima dosta zanimljivih objava, ali ne i odgovor na samu temu (opet kažem, možda sam nešto propustio).

Sad, ono što ja znam jeste da je vladika Nikolaj o tome besedio da je svako biće stvoreno za besmrtnost, cela vasiona. I da upravo svojim životom, težnjom za opstankom, reprodukcijom itd. ona to pokazuju i dokazuju. Tako da, po meni i ovome što znam, duša je besmrtna po blagodati. Ako je besmrtna po prirodi, opet je besmrtna i po blagodati jer je Neko tu njenu besmrtnu prirodu morao da joj podari, takvu je morao da je stvori, zar ne? Može da bude da ja nisam shvatio pojam "blagodat", tako da otvoren sam za konstruktivne kritike :)

Kada se kaze po prirodi znaci da je sama po sebi besmrtna....sto nije tacno jer je samo Bog po svojoj prirodi besmrtan.....sve ostalo sto je stvoreno je smrtno...u smislu da Bog ako zeli moze da unisti.....a on sam je neunistiv....

Nisam teolog niti veliki vernik, a prilično sam slabo informisan, ali aj' pa šta bude :D

Mene isto zanima ovo, kao i uopšte da li je duša smrtna ili besmrtna ili nešto treće  https://www.pouke.org/forum/topic/649-%D0%B4%D0%B0-%D0%BB%D0%B8-%D1%98%D0%B5-%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%B1%D0%B5%D1%81%D0%BC%D1%80%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%88%D1%82%D0%BE-%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%9B%D0%B5/page-125

Međutim, nisam uspeo da nađem zadovoljavajući odgovor na ovoj temi iznad. Možda postoji, ali ja ga nisam našao što zbog toga što meni treba sve potanko da se objašnjava, što zbog toga što ima preko 120 stranica. Ima dosta zanimljivih objava, ali ne i odgovor na samu temu (opet kažem, možda sam nešto propustio).

Sad, ono što ja znam jeste da je vladika Nikolaj o tome besedio da je svako biće stvoreno za besmrtnost, cela vasiona. I da upravo svojim životom, težnjom za opstankom, reprodukcijom itd. ona to pokazuju i dokazuju. Tako da, po meni i ovome što znam, duša je besmrtna po blagodati. Ako je besmrtna po prirodi, opet je besmrtna i po blagodati jer je Neko tu njenu besmrtnu prirodu morao da joj podari, takvu je morao da je stvori, zar ne? Može da bude da ja nisam shvatio pojam "blagodat", tako da otvoren sam za konstruktivne kritike :)

На веома си добром путу да у потпуности разумеш то питање. Чим се питаш каква је разлика између природе и благодати, или тачније у чему је сличност међу тим појмовима, значи да си близу разумевања. :)

Мислим да је важно да то разумеју и други који дискутују о том теми. Мало још фали да проблем и неспоразуми буду потпуно решени.

Kada se kaze po prirodi znaci da je sama po sebi besmrtna....sto nije tacno jer je samo Bog po svojoj prirodi besmrtan.....sve ostalo sto je stvoreno je smrtno...u smislu da Bog ako zeli moze da unisti.....a on sam je neunistiv....

Од чега је састављена природа творевине и како уопште постоји природа творевине? Са одговором на ово питање све нејасноће распршиће се у потпуности.

Sa tim se slažem. Ali, ako je to tačno (što držim da jeste), onda jedino što se (do nekle) može nazvati da je "po svojoj prirodi", u bilo čemu, jeste sam Bog. Jer, koliko znam, On je Sam uzrok svoga postojanja, tj. sam po sebi stvoren takav kakav jeste, Savršen.

Izvinjavam se što je ovako šturo pisanije  4chsmu1

На веома си добром путу да у потпуности разумеш то питање. Чим се питаш каква је разлика између природе и благодати, или тачније у чему је сличност међу тим појмовима, значи да си близу разумевања. :)

Мислим да је важно да то разумеју и други који дискутују о том теми. Мало још фали да проблем и неспоразуми буду потпуно решени.

Hvala, nadam se da će se već rasvetliti kroz diskusiju :)

Од чега је састављена природа творевине и како уопште постоји природа творевине? Са одговором на ово питање све нејасноће распршиће се у потпуности.

Ne znam na koje nejasnoce mislis...postoji tako sto je Bog prozima svojim energijama i drzi u postojanju....

Sa tim se slažem. Ali, ako je to tačno (što držim da jeste), onda jedino što se (do nekle) može nazvati da je "po svojoj prirodi", u bilo čemu, jeste sam Bog. Jer, koliko znam, On je Sam uzrok svoga postojanja, tj. sam po sebi stvoren takav kakav jeste, Savršen.

Izvinjavam se što je ovako šturo pisanije  4chsmu1

Nije stvoren on jeste.....ako bi bio stvoren ne bi bio Bog..vec stvorenje....njegova prirod je nestvorena....tj vecna..oduvek i zauvek.....

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...