Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
obi-wan

Toplotna izolacija stambenog prostora - iskustva s materijalima?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Nadam se da u neko dogledno vreme, ako Bog da, krenem da radim nesto oko potkrovlja, pa reko da vidim ima li ko nekog iskustva oko toga - ne toliko oko samog rada, mada moze i to, naravno - nego oko materijala koji su upotrebljeni.

Konkretno, najvise me zanimaju materijali za toplotnu izolaciju. Znate i sami da su pojedini od tih (kamena i staklena vuna, npr.) na losem glasu kao kancerogeni, a neki tvrde cak i da imaju povecanu prirodnu radioaktivnost.

Znate li vi nesto vise o tome, imate li licnog iskustva, koji materijal preporucujete kao zamenu za ove "lose"?

:)

Минерална вуна, дефинитивно.

Прошле године сам то радио и могу ти рећи да сам презадовољан.

Прво, што се цене тиче, доста је повољнија. Друго, није канцерогена ич, а и даје много добру изолацију. Једино кажу да камена вуна има боља својства, али ми је сам продавац тамо рекао да је то незнатно у односу на знатно већу цену.

Само када је стављаш, испод ставиш неки најлон да се не би евентуална (могућа) влага преносила на плочу, а одозго ставиш неку ал фолију или сличне материјале да одбијају зраке Сунца, како би изолација била боља.

Иначе, просторија ће ти добити потпуно другачији карактер када одрадиш горњу изолацију. Ја нисам веорвао када су ми причали, али сада ми је зими много мање хладно, а врућине су ми скроз подношљиве, а мој је протор у поткровљу.

Ако сам шта пропустио, питај, ал ја бих ти саветовао минералну вуну, дефинитивно. Немаш бољи однос цена/квалитет/здравље.

Znam da potkrovlje nije za ich ako se ne izoluje krov, to je jasno. Ali na nekim od ovih gore linkova stoji i objasnjeno odakle rizik kod svih mineralnih vuna (i staklena i kamena su u osnovi mineralne vune, znaci slicne), iako se kaze da su ove nove i nekoliko puta manje rizicne, jer se i ako i dospeju u organizam razgrade za najvise 40-tak dana ( i do godinu i vise ranije).

A odakle tebi tako pouzdana tvrdnja da nimalo nisu opasne?

Znam i to da je cena sasvim povoljna kod tih mineralnih vuna, ali mi je to manje vazno.

Inace, koju si debljinu stavljao? Jel ispod samog (kosog) krova, ili si pravio spusteni plafon neke vrste, pa na njega?

А шта тачно уопште може да буде канцерогено у минералној вуни? Хемијски састав је сличан стаклу, како јој и само име каже. Могуће је да прашина може механички да оштети дисајне органе, али то је опасно за раднике и решава се ношењем маске. Повишена радиоактивност већ може (теоријски) да постоји, мада заиста не верујем да тога има у пракси. Ако те то плаши, увек можеш да одеш у неки институт и измериш.

Inace, koju si debljinu stavljao? Jel ispod samog (kosog) krova, ili si pravio spusteni plafon neke vrste, pa na njega?

Само ја да кажем како је код мене. Рађено има 10-15 година и стављена стаклена вуна испод крова. Дебљина 5cm, и скоро да нема никаквог ефекта. Зато мислим да урадим додатно и са унутрашње стране неки стиродур или нешто слично. Кад зареда 5-6 тропских дана у јулу не може да се живи.

Znam da potkrovlje nije za ich ako se ne izoluje krov, to je jasno. Ali na nekim od ovih gore linkova stoji i objasnjeno odakle rizik kod svih mineralnih vuna (i staklena i kamena su u osnovi mineralne vune, znaci slicne), iako se kaze da su ove nove i nekoliko puta manje rizicne, jer se i ako i dospeju u organizam razgrade za najvise 40-tak dana ( i do godinu i vise ranije).

A odakle tebi tako pouzdana tvrdnja da nimalo nisu opasne?

Znam i to da je cena sasvim povoljna kod tih mineralnih vuna, ali mi je to manje vazno.

Што се мене тиче, имам кров, и стављао сам то на плочу испод крова, а испод те плоче сам ја лично. Значи, не долазим у физички контакт са тим материјалима, а да прођу кроз ону плочу и изазову нешто, то већ спада у домен научне фантастике.

Што се радиоактивности тиче, не знам одакле би она долазила, најискреније, обзиром на материјале који су икоришћени у прављењу минералне вуне, и обзиром на дебљину која је стандардна код бетонских плоча у Србији.

Дебљина 15 препоручена, мада и ако ставиш 20 - 25, нећеш да погрешиш, једном то радиш.

А шта тачно уопште може да буде канцерогено у минералној вуни? Хемијски састав је сличан стаклу, како јој и само име каже. Могуће је да прашина може механички да оштети дисајне органе, али то је опасно за раднике и решава се ношењем маске. Повишена радиоактивност већ може (теоријски) да постоји, мада заиста не верујем да тога има у пракси. Ако те то плаши, увек можеш да одеш у неки институт и измериш.

Pa to, stalna mehanicka iritacija mikrocesticama u plucima je bila prica. Ranije vune su, kad dospeju u organizam, ostajale tu mesecima, pa i duze od godine. Danasnje se razgrade za najvise 40-tak dana, sto je mnogo bolje. I to sam gore napisao, ali sam postavio i link gde majstor objasnjava da i kod onih koji stanuju moze da dodje do udisanja tih mikrocestica, zbog nepazljivog rukovanja i rasturanja prasine prilikom postavljanja.

Ne bojim se ja nesto posebno, ali kad vec mogu da mislim unapred, mislicu unapred... :)

Само ја да кажем како је код мене. Рађено има 10-15 година и стављена стаклена вуна испод крова. Дебљина 5cm, и скоро да нема никаквог ефекта. Зато мислим да урадим додатно и са унутрашње стране неки стиродур или нешто слично. Кад зареда 5-6 тропских дана у јулу не може да се живи.

Standardi kazu da je minimum (pazi: minimum) 10 cm, ali se ne preporucuje nista ispod 15 cm.

Zato ti i jeste tako vruce leti...

:)

Што се радиоактивности тиче, не знам одакле би она долазила, најискреније, обзиром на материјале који су икоришћени у прављењу минералне вуне

Neki pominju prirodnu radioaktivnost vulkanskog kamena, koji je baza za izradu kamene vune. Ali mislim da je to preterivanje...

Дебљина 15 препоручена, мада и ако ставиш 20 - 25, нећеш да погрешиш, једном то радиш.

Ovo je tacno. Mislim da je, koja god da je izolacija u pitanju prilikom rada na potkrovlju, dupli sloj 2x10 cm najbolje resenje...

Pa to, mehanicka iritacija mikrocesticama u plucima je bila prica. Ranije vune su kad dospeju u organizam ostajale mesecima, pa i duze od godine. Danasnje se razgrade za najvise 40-tak dana.

Па видиш, мени баш то није најјасније. Минерали се не разграђују. Овако на прву лопту ми се чини да се ту неко нешто налупетао.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...