Jump to content
Поинтер

Manipulisanje sobom i drugima

Recommended Posts

Ne znam kako ste propustili ovdje iscitirati jednu od najboljih satira u Srba, naravno da mislim na djelo Radoja Domanovića! 

Ona govori doista sve i o vođama, a i o onima koji ih slijepo slijede. 

Ево један интересантан видео  о томе како људи постају зли због тога што слушају надређене:

http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil

Мало упуство ко не зна: Када пустите снимак, имате доле у десном углу Subtitles и ту пронађите српски да вам буде лакше. 

preporuka knjige Emocionalna ucena - kako nas drugi manipulišu185x273-3-11422-emocionalna%20ucena.jpg

Šta je emocionalna ucena? Emocionalna ucena je snažan oblik manipulacije u okviru koje nam bliski ljudi prete, direktno ili indirektno, da će nas kazniti ako ne uradimo ono što oni žele. U suštini bilo koje ucene nalazi se osnovna pretnja: Ako se ne budeš ponašao kako ja hoću, bićeš kažnjen. Za razliku od ostalih ucena, emocionalna pogađa direktno u srce, jer emocionalni ucenjivači znaju koliko mi cenimo naš odnos s njima, upoznati su sa našim slabostima, znaju naše najveće tajne i bez obzira na sve to koristiće ta saznanja kao pretnju ako se ne povinujemo. Ako poverujete ucenjivaču možete upasti u šemu po kojoj će on kontrolisati vaše ponašanje i odluke.

Izgubljeni u magli. Kako je moguće da se toliki pametni i sposobni ljudi nađu postanu žrtve emocionalnih ucenjivača i ne prepoznaju ovu očiglednu šemu? Autorke koriste termin magla kao metaforu naše zbunjenosti, jer ucenjivači organizuju svoju manipulaciju tako vešto da mi bukvalno ne vidimo šta nam se događa.

treba se naučiti služiti antimanipulacijom

qWgGUZO.gif

Ово "radi se o upotrebi tehnike zvane zamagljivanje koja podrazumijeva poseban način komunikacije kojim se sve izražava nekako neodređeno i površno, a vi kao da niste rekli ništa" је врло занимљива дефиниција. JESSY, јеси л' некад била у прилици да примениш то што је сугерисано?

Занима ме да ли су емотивни манипулатори свесни свог понашања и интереса.

Emocionalni manipulator igra prljavo. Manipulator ne rešava stvari direktno. Obično vam radi iza leđa i instruše druge da vam kažu ono što sami ne bi rekli. Govoriće vam ono što želite da čujete a zatim raditi stvari koji će obstruirati, po sistemu ,,jedno priča drugo radi“. Ako ga prozovete za takvo ponašanje najverovatnije ćete čuti da ne može sve da stane zato što je vama sada potrebna pažnja ili mir iako vas je pre toga saslušao i empatisao sa vama.

Emocionalni manipulatori nemaju nikakvog osećaja odgovornosti. Ne preuzimaju nikakvu odgovornost za sebe i svoje ponašnje, sve je u tome da drugi treba da čine njima. Njihov prepoznatljiv način da vas kupe je deljenje intimnih informacija i poveravanje. To će učiniti da pomislite da je to senzinitvna, emocionalno otvorena osoba, i verovatno ranjiva. Međutim njihove emocionalnosti i ranjivosti prosto NEMA iako će uvek izgledati da su u problemu i krizi i od vas se očekuje da se ,,bacate u bunar“ za njih.

Да, али рецимо мајке манипулатори несвесно могу да врше неки акт манипулације над дететом (како је и наведено у једном од текстова).

Не бих рекла да сваки манипулатор има свест о сопственим методама и циљевима манипулације. Уколико има - то је застрашујуће. 

Добар човек ће увек гледати да оправда другог човека у било којој ситуацији - чак и онда када постоји свест код жртве да манипулатор профитира. У том смислу тешко је повући границу између здравог и болесног и дати другоме не тако наивну дијагнозу.

А шта мислите да ли је неки ниво вештине манипулације саставни део здраве људске личности?

То је нека врста "друштвене игре" која има свој смисао у комуникацији. Пада ми на памет "ценкање" на пијаци и слично...

Кад сам био млађи, да не кажем деца, и кад неко уфура тај неки елоквентно-луфт-психолошки зонфић, обично је следило и питање: "Торима, шта 'ш бит' на маскенбалу?"

qWgGUZO.gif

Верујем како је та класика негде и у нашем народу, тј. у том непресушном врелу мудрости што навире директно из логоса, етимологија древне "Кад је бал нек' је маскенбал" максиме, да не речем изреке.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...