Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

marija

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему

Recommended Posts

Чему воде пост и покајање? Због чега труд? Они воде очишћењу од грехова, душевном спокојству, сједињењу с Богом, усиновљењу, смелости пред Господом. Има, дакле, разлога за пост и за свесрдно исповедање. И награда за савесни труд ће бити непроцењива. Да ли многи од нас имају осећање синовске љубави према Богу? Да ли многи од нас могу смело и без осуде да призивају небеског Бога Оца и да говоре: "Оче наш"? Није ли у ствари обратио, тј. да се у нашим срцима уопште не чује синовски глас, с обзиром да је угушен сујетом овога света или привезаношћу за његове ствари и задовољства? Није ли Отац небески далеко од наших срца? Зар не треба да га и представљамо као Бога осветника, с обзиром да смо се од Њега удаљили у далеку земљу? Да, по гресима својим сви ми заслужујемо Његов праведни гнев и казну. И заиста је чудно да је дуготрпељив и да нас не сече као неплодне смокве? Пожуримо да га умолимо покајањем и сузама. Уђимо у себе и са свом строгошћу размотримо своје нечисто срце. На тај начин ћемо угледати много нечистоте која омета да у њега дође Божанствена благодат. Осим тога, схватићемо да смо духовно мртви.

Св. Јован Кронштатски

"Мој живот у Христу". I том

Greh je greh, pa bio post ili mrs.

да, ал гледајте да не полудите и кренете да гризете људе зато што не попуштате вентил.

нико није за један дан постао свет ...

Cisto da osvezim temu, posto i dalje nismo dosli ni do kakvog zakljucka. :)

Zar je moguce da ljude ne interesuje ova tema? Ili svi znaju odgovor pa im nije zanimljivo?

Ako je tako, napisite zbog nas koji ne znamo. xD

Када си заљубљен и жељан, једва чекаш да видиш своју драгу и журиш, путујеш ка њој нпр. са једног краја града на други, држећи непрестано њен лик и осмех у својим мислима, да ли ћеш свратити негде успут да погледаш утакмицу и попијеш добро точено пиво?

Када си заљубљен и жељан, једва чекаш да видиш своју драгу и журиш, путујеш ка њој нпр. са једног краја града на други, држећи непрестано њен лик и осмех у својим мислима, да ли ћеш свратити негде успут да погледаш утакмицу и попијеш добро точено пиво?

...ako sam jako zedan uzecu pivoo pivo. ;)

Сигурно су телесни разлози били примарни, пре свега избацивање Причешћа путем повраћања што се лако може догодити на пун, али не и на празан стомак, затим и оно што је Срђан написао... Но треба да се запитамо какво је то наше духовно стање ако ујутру пред Литургију размишљамо о крки или пићу а не о Литургији, о Христу, каква је та наша припрема за сусрет са Највољенијим... Истина, има изузетака (болест, лек....)кад се толерише узимање мало воде и лекић или залогајчић због јачине лека, и то добро знају свештеници, па ако су сигурни да Причешће неће бити избачено дају благослов за причешће (дакле није да је нешто у стомаку препрека), али опет понављам:ако је мени ујутро прече јело или пиће од Литургије, тј телесна од духовне хране ја на њу не идем... Јер мој стомак је тада мој Бог... Шта је било са Христом кад ЗАИСТА огладне у пустињи? И после 40 дана неједења не хтеде да једе, а мени далеко 1 сат Литургије? Не живи човек о јелу и пићу, већ о свакој речи Господњој...

Изгледа да оно што је Светим Оцима и Светим Људима (мислим на учеснике у Евхаристији - Светиње Светима) било потпуно јасно вековима да нису морали о томе да разглабају у ситна цревца, сад ми никако не разумемо "јер нигде не пише". Протестантизација православног предања, потпуно одсуство опитног познања или нешто треће...

ако је мени ујутро прече јело или пиће од Литургије

Пре Литургије се умивамо и перемо зубе, па не значи да нам је то прече...хоћу рећи, не делује ми то као неки аргумент.

Можда није у складу са овом темом, али мене занима зашто се прича да се не сме пољубити се са неким (у образ) непосредно после причешћа ? .mislise. И зашто, наравно ?

Пре Литургије се умивамо и перемо зубе, па не значи да нам је то прече...хоћу рећи, не делује ми то као неки аргумент.

Ај` овако:

1. изађи на дејт а да се не умијеш и опереш зубе

2. изађи на дејт а да не једеш

Шта иде од ово двоје? :)

Можда није у складу са овом темом, али мене занима зашто се прича да се не сме пољубити се са неким (у образ) непосредно после причешћа ? .mislise. И зашто, наравно ?

Ја мало касније и куму пољубим руку , и куми образ :)

То са целивањем икона и љубљењем уопште је због честица Причешћа, да нису случајно остали трагови Крви Господње на уснама...

Све то има смисла, и добро звучи као објашњење зашто би евентуално било лепо да се не једе и сл., само ми није ни близу довољан разлог за неку врсту забране каква постоји... :)

Ја мало касније и куму пољубим руку , и куми образ :)

То са целивањем икона и љубљењем уопште је због честица Причешћа, да нису случајно остали трагови Крви Господње на уснама...

Да, разумем ја то, али проблем је у томе кад те виде дежурни теолози (бабе и деде) испред цркве како се пољубиш са неким, направе од тебе богохулника и расколника greengrin

Наравно, та њихова мишљења ме и не погађају, само ме интересује шта о томе мисле форумаши :0104cheesy:

Ај` овако:

1. изађи на дејт а да се не умијеш и опереш зубе

2. изађи на дејт а да не једеш

Шта иде од ово двоје? :)

Ако поредиш са дејтом, онда си у праву, али ако упоредиш са https://www.pouke.org...nje-supruznika/, онда умивање може да изостане. ;)

Ја лично више волим да идем на Литургију празног стомака, али не мислим да тиме, већ да целим животом показујемо шта нам је од чега прече.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...