Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

marija

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему

Recommended Posts

?? ??? ??? ?? ????????? ? ???? ????? ?? ?? ????,??? ??? :smiley:

????????? ?? ?????????.

Hristos je rekao da ?e njegovi u?enici postiti.Valda u njegovoj Crkvi sve biva Duhom Svetim ustanopvljeno,da se ne zbunjuju  vernici.Pa i ustanova posta nije bez Božijeg dopuštenja.Kad Bog dopusta u njegovoj Crkvi propise posta,?ega se trudnice boje.Ne treba samo  trubiti pred sobom i hvaliti a post je za hristovog u?enika.

Ако  у току поста случајно поједеш нешто за шта не знаш да садржи и мрсне састојке да ли онда може да се причести? Највише бих волео да одговори неко од свештеника.

???  ? ???? ????? ???????? ??????? ????? ?? ??? ?? ???? ?? ?????? ? ????? ???????? ?? ?? ???? ???? ?? ?? ????????? ??????? ??? ????? ?? ???????? ???? ?? ??????????.

??????? ?? ???? ?? ???? ???????? ??? ??? ?????, ??? ? ????????? ??????? ??????? ??????? ?? ?????? ? ???????? ??, ??????? ??? ??? ??????? ???? ??????, ??????? ??? ???? ???. ? ????? ?? ????????? ???????? ???????? ?? ?? ?????? ?????? ??? ??? ????? ?? ????, ??? ??? ??? ?????? ?? ???, ??? ?? ????? ??????? ?? ?? ????? ?? ???????, ??? ?? ???????? ??????? ?????? ? ??????.

Nisam želela da odgovorim pre  sveštenika ali sam jednom imala sli?nu dilemu, na mnogim kupovnim proizvodima piše POSNo a šta ako ipak nije srcee ili ako mi neko ponudi nešto i kaže da jeste posno a ipak?

rekao je- Nema veze greh nije Tvoj, slede?i put ?eš znati

Svodi se suština na ovo što o Goran  napisa 0104_cheesy

имам једно конкретно питање:

имам друга који треба да уђе ускоро у заједницу православну - крштењем.

али, велику му препреку представља алергија коју вукља годинама:

не може никакве житарице нити намирнице са глутеном да једе. генерално, глутен се налази у конзервираној храни, мислим на свеже намирнице са продуженим трајањем, а поготово конзервама.

да вам не причам шта једе, мислим да човек већ пости цео живот, само што је на мрсу генерално, малтене пости на месу.

е сад, која је мера поста за њега, и треба ли му уопште, пошто ионако пости, а болест је у питању и реакције су баш гадне, могу бити и смртоносне у крајњем случају.

да не причам да га је страх да приступи светом причешћу због хлеба који је део тога.

Помаже Бог и срећна Нова година,

ево написаћу вам неко моје искуство... Мислим да то зависи од благослова духовника, кад каже пости онда пости кад каже немој онда немој. Кад сам први пут била трудна нисам још имала духовника и питала сам свештеника у цркви у коју сам ишла и он ми је рекао у трудноћи и дојењу бели мрс тако сам то тад радила. ваљда сам тад само на то и била спремна... па ми Бог такав савјет послао. Други пут и трећи сам већ имала духовника и он ми је рекао да требам да постим по типику, а ако нешто не будем могла да издржим да га зовем.... и нисам звала јер не знам како али Бог ми даде снагу. Дојила сам дјецу првих пола године само дојење и пост и ништа није фалило ни мени ни дјеци... има хране и посне која доста утиче на производњу млијека. Нпр црни лук... онда маслине, а ораси су доста јаки... и још нешто тад сам пила доста течности. Примијетила сам да ово прво дијете пошто сам с њим била на бијелом мрсу много више воли месо и тако то док ово двоје млађих нису тако искључиви.

Важан је тај благослов јер кад свештеник каже блаже да се пости а човјек хоће као ревносније онда некако нападну искушења и буде  се слаб да се некад не може ни оно што би овако лако испунио.... тај благослов је заиста најважнији....

Да дјеца порасту и буду здрава и добра и послушна својим родитељима...

шта је са контролисаним трудноћама?

кога послушати доктора или духовника?

и да ли је обавезно послушати духовника?

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,3640.0.html

Брате Алефе, ја нећу одговорити на постављено питање, јер и сама имам проблеме такве врсте и не знам како да их ријешим. Ја рођеној мајци не могу да објасним да треба и када треба да се пости на води, нити да исповијест типа:"грешна сам", нема тежину.Елем, успјела сам да је убиједим да ме не критикује када ја постим, када јој је Отац Георгије поручио да се не може бити полувјерник - или си с Богом или си с мамоном. Тако да сам бар ријешила свој проблем, јер ме је стално критиковала због тога што постим на води данима који су за то одређени.    :smiley:

Nije to lako.

Teško je kontrolisati svoj stomak i svoj jezik.

Od nas se traži (kad nam je Bog već dao dar da možemo kontrolisati svoj stomak) da kontrolišemo uz Božiju piomoć i svoj jezik pred onom braćom ili sestrama kojima treba reći da post nije oduzimanje hrane od njih, već davanje blagoslova njima.

Kako to uraditi?

To ne znam.

Znam kako to radim ja i vidim da su oni sa kojima sam razgovarao o Hristu, radi Koga i postimo baš u te dane (sreda & petak, npr.) - kasnije počeli sa postom.

Ja naime verujem da je primarnije njima govoriti o Vaskrslom Hristu Isusu, nego o vrstama 'dozvoljene' hrane ili različitim posnim 'tipicima' (na ulju, na vodi, vino, riba...).

Ali i dalje osećam i priznajem da ne znam za model komunikacije koji bi svim vernicima koji ne poste - pomogao da ... 'proposte' (počnu sa postom).

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...