Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

marija

Православни пост – сврха, смисао, избор хране и разлози за придржавање правила поста

Оцени ову тему

Recommended Posts

НАЧИН ПОСТА

Под постом се подразумева уздржавање од извесне хране, претежно мрсне, и пића на извесно време. Постоје неколико степена поста:

када један пут у току дана узимамо храну без уља и вина, и то претежно не кувану, суву - тзв. сухоједење,

када узимамо храну, такође без уља и вина, више пута на дан али кувану у водом - тзв. пост на води,

када узимамо храну која је спремана са уљем, више пута у току дана. Код оваквог начина поста можемо користити вино и алкохолна пића, у одређеним количинама, ракове, лигње, шкољке и остале рептилије - ово је тзв. пост на уљу и вину, и

када узимамо храну која је спремана са рибом, такође више пута у току дана - тзв. пост на риби;

Значи за време поста се уздржавамо од употребе меса и месних прерађевина, млека и производа од млека и јаја, на за то одређено време.

(текстови преузети са Светосавља)

У Православној Цркви постоје неколико постова које смо дужни сви да постимо, и то:

1. Божићни пост У току овог поста, од 15. новембра до 17. децембра: понедељком, средом и петком постимо на води, уторком и четвртком на уљу, а суботом и недељом на риби; а од 18. до 24. децембра: понедељак, среда, петак на води, а уторак, четвртак, субота и недеља на уљу.

2. Велики (Часни) пост У току овог поста понедељком, уторком, средом, четвртком и петком постимо на води; суботом и недељом постимо на уљу, а на Благовести и на Цвети дозвољено је јести рибу.

3. Петровски пост У току овог поста понедељак, среда и петак се посте на води; уторак и четвртак на уљу; а субота и недеља на риби.

4. Госпоински пост У току овог поста понедељком, уторком, средом, четвртком и петком се пости на води, суботом и недељом на уљу, а риба се користи само на Свето Преображење Господње.

5. Среда и петак Преко целе године овим данима се у исхрани користи храна спремана на води.

Како је Црква одредила дане у које треба да се пости, тако је исто одредила дане када је пост разрешен. И то, средом и петком, у следећим случајевима:

од 25. децембра до 4. јануара разрешено је на све (једу се: риба, сир, јаја, месо), значи не пости се.

у седмици иза недеље митара и фарисеја такође је разрешено на све.

у току сиропусне седмице разрешено је на: рибу, сир и јаја (месо у току ове седмице се не једе).

Светла седмица, седмица по Васкрсу, такође је разрешена на све.

Духовске седмице, седмица по Духовима, такође је разрешена на све.

од Томине недеље до Духова, средом и петком, пости се на уљу.

у среду Преполовљења и среду Оданија Васкрса дозвољава се риба.

Напомена:

- Ако се догоди да Божић празнујемо у среду или петак тада се разрешава на све, не пости се.

- Ако се пак догоди да Петровдан или Велика Госпоина буду у среду или петак тада се разрешава на рибу (пости се на риби), а у било који други дан да се догоди празновање неког од ова два празника не пости се.

Na pitanje: koja je mera posta?

Sv.Vasilije Veliki odgovara:

'U duhovnom postu mera je jedna i vazna za sve - potpuno udaljenje od svega sto vodi grehu. A sto se tice uzdrzavanja od hrane, tu su mera i nacin upotrebe razliciti: zavise kod svakoga od njegovog uzrasta, zanimanja i stanja tela. Zato je nemoguce podvesti pod jedno pravilo sve koji se nalaze u skoli poboznosti. No, odredivsi meru uzdrzanja za zdrave podviznike, mi prepustamo razboritosti nastojatelja da u tome vrsi pametne izmene. Hranu pak bolesniku, ili umornome od teskih radova, ili onome koji ide na tezak rad, na put ili na kakav bilo tezak posao, nastojatelji su duzni udesavati prema potrebi. Jer nije pametno, uzimajuci hranu za odrzavanje tela i smetati mu u vrsenju zapovesti. U svakoj vrsti hrane treba pretpostavljati onu koja se lakse nabavlja, da se ne bismo, pod izgovorom posta, pastili oko spremanja omiljenih i skupih jela.

ispričaću vam jedan događaj.

Moj sin je imao 6 ili 7 godina kada ej odlučio da posti ceo post i da se pričesti.Poslednje nedelje posta došao je kući i rekao:

- Mama, baka me zeznula, jeo sam ćevape.

- Dobro sine, rećićeš to svešteniku pa ćemo videti, ne brini zbog toga.

da vam ne pričam o njegovoj nervozi pre nego što je ušao na ispovest winter

Uglavnom izlazi i dere se na sav glas

- Mamaaaa, pitao me sveštenik koji je sine bio dan, ja mu kažem utorak, a on kaže možeš sine da se pričestiš...

Sveštenik je bio mlad i ja ću mu biti zahvalna do kraja života jer je pokazao ljubav i razumevanje za jedno dete.

Ispričala sam istu priču na jednom drugom pravoslavnom forumu gde su napali mladog sveštenika i mene kao majku.

Пост је у прво време хришћанства било уздржавање од потпуне хране до 9. часа (3 поподне). И тиме су хтели да покажу како не робују овоземаљским стварима, да у себи имају потенцијала да превазиђу земаљско. Наравно, материјално се не може заобићи или једноставно игнорисати. То су и св. Оци показали (св. Максим Исповедник). Али, треба тежити ка савршенству, ка преображају, сједињењу са Богом. Показати свој труд, свој пост.

Та првобитна пракса ми се много више свиђа и мислим да је доста "проста" и јасна за разлику од данашње где смо све искомпликовали и замрсили. Али, авај, људи смо. На грешкама се учи.  ;D

Није важно шта ће мо у уста ставити, него шта ће мо из уста изнети...џаба је и пост ако се понашамо развратно у време поста, мислим по мени је пост борба против самога себе то јест својих страсти.

ЈЕЛО НАС НЕ ПРЕТСТАВЉА ПРЕД БОГОМ:

ЈЕР НИТИ ЋЕМО БИТИ ВЕЋИ АКО ЈЕДЕМО,

НИТИ МАЊИ АКО НЕ ЈЕДЕМО.

Но ја често волим да кажем, ако човек не може савладати свој стомак, како ће савладати свој језик, своје срце и своје мисли.

Пост јесте потребан, али ја лично мислим да пост треба прилагодити свакоме понаособ, не може дете постити ан исти начин као одрастао човек, физички радник, домаћица, трудница, рудар....

Марија, ја сам дете, имам 12 година, моја сестра има 11 и најмлађа има 8 година, све три сестре постимо онако како нам кажу у манастиру. Понекада када је Ускрс постимо целе посте на води, сем празника као што су Цвети, Лазарева субота, Благовести  и сл.тада смо одрешени и постимо на уље уз благослов наравно. иначе ништа није тешко кад се хоће, а за болесне, жене које доје, и сл.њима је ублажен пост или су одрешени зависи како је ко.

??????, ?? ??? ????, ???? 12 ??????, ???? ?????? ??? 11 ? ???????? ??? 8 ??????, ??? ??? ?????? ??????? ????? ???? ??? ???? ? ?????????. ???????? ???? ?? ????? ??????? ???? ????? ?? ????, ??? ???????? ??? ??? ?? ?????, ???????? ??????, ??????????  ? ??.???? ??? ???????? ? ??????? ?? ??? ?? ????????? ???????. ????? ????? ???? ????? ??? ?? ????, ? ?? ???????, ???? ???? ????, ? ??.???? ?? ??????? ???? ??? ?? ???????? ?????? ???? ?? ??.

Jovana potpuno se slažem da post u hrani bez duhovnog posta,pa licemeran je, naravno da neke treba razrešiti ponekad posta ili samog na?ina posta, ali se pitam zašto su neki sveštenici ipak toliko rigorozni, se?am se kada je jedan sveštenik kao odgovor na forumu jednoj ženirekao da može da jede lignje, dagnje , sojino mleko...etc. umalo se nisam prevrnula sa stolice..zapitah se zna li on pošto su lignje i dagnje??a žena je radila po smenama, putovala na posao svaki dan 50 km u oba pravca( što iznosi 100km) i vapila da nema dovoljno novca jer ostatak njene peto?lane porodice ne želi da posti, a pri tome ona no?nu smenu ne može da izdrži na postu na vodimlada si još, ponekad se jednostavno ne može sve što se želi, ma koliko se želi

СМИСАО ПОСТА

Основни циљ поста јесте очишћење душе и тела од телесних и душевних страсти, као и прослављење Бога и његових светих. Прави пост, дакле, има две стране, телесну и духовну и састоји се како у уздржању од мрсне хране тако и у уздржавању од рђавих мисли, жеља и дела, умножавању молитава, доброчинстава и вршењу свих еванђелских врлина.

Свети Василије опомиње: „Корист од поста не ограничавај само на уздржавање од јела, зато што је истински пост удаљавање од злих дела.“ Пост обуздава сластољубље и стомакоугођање. Међутим, он истовремено ослобађа човека од тираније душевних страсти и рђавих помисли. Њиме се чисти човеков ум и узводи ка небесима. Немогућа је чиста и сабрана молитва и стицање било које хришћанске врлине без душевног и телесног поста. Ипак, најважнији циљ поста јесте да уз његову помоћ стекнемо заједницу са живим Богом. Без душевне чистоте која се између осталог постиже и редовним постом не можено да се приближимо Богу и задобијемо чисту молитву, те тако постанемо заједничари Божје благодати.

Овде је у ових пар реченица све дато. Значи пост нам служи на очишћење душе и тела, како би смо могли прићи Светој Чаши и тако прославили Бога.

Imala sam sreće- jednom davno kada upitah svog duhovnika da mi pojasni neke nedoumice u vezi posta on mi uz blagi osmeh odgovori - Nije cilj posta, kao ni cilj vere, da uplaši mirjanina te da se ovaj u svom strahu udalji od crkve a samim tim i od Boga, već da veru približi mirjaninu ljubavlju, saosećanjem i razumevanjem.Svi putevi vode ka Gospodu ali svako od nas ima svoj put. Hvala mu, jer mnogi nisu imalu tu sreću

Žena iz prethodnog mog posta ne da nije postila već je bila ljuta i očajna, tamo gde je tražila pomoć i razumevanje našla je ljutnju, grdnju i nerazumevanje

Da li si Nataša nekada radila 12h noću svaku četvrtu noć sa najtežim bolesnicima?A onda preko dana umesto spavanja i odmora spremala kuću, kuvala ručak, trčala na roditeljski, prala prozore..u današnje vreme kada je novca sve manje , ako cela porodica ne posti jako  je teško izdržati...

Duhovsni post je najteže održati, ali ovde je reč o postu u hrani i ja bih zaista volela da čujem mišljenje nekog od sveštenih lica, kako oni to rešavaju sa svojim mirjanima.

Mladi sveštenik iz priče o  mom sinu je možda preuzeo greh  na sebe, ja to ne znam, ali ako jeste, moliću se Bogu za njega jer je mom sinu učvrstio veru da je Bog ljubav

Marija, sestro draga slazem se sa tobom, ali jedno je kad posti odrastao covek a drugo je kad posti dete. Ja i moje sestre smo deca, izdrzimo ceo post, ma kakav on bio. Mislis da kod nas ima pijac pa mozemo da kupimo sta hocemo...mi na kosovu i Metohiji bukvalno zivimo kaludjerski zivot, u pravom smislu ove reci. Mi ne jedemo nista od toga sto si navela, je neznam ni sta je to??? Kad postimo ne biramo sta jedemo, dal je ovo ili ono, vazno da je posno i da nisam gladna,nije bitno dali je caj i hleba, ili so i luk sa hlebom, sve jedno je za mene. A svestenici nisu svi isti, i mislim da nije isto gore u centralnoj Srbiji i kod nas na Kosovu i Metohiji, kod nas je mnogo strogo sto se tice posta i uopste sve je drugacije.  Mozda zato sto smo stalno sa monasima, pa smo vaspitani u pravom hriscanskom duhu... Primecujem moje vrsnjake recimo u Bg ili u nekom drugom gradu, drugacija su od nas dece sa Kosova I Metohije, malo su otudjeni od svoje vere i uopste od crkve i samoga Boga. Nadam se da me neces pogresno razumeti. Sestra po Hristu, Jovana.

Jovana dušo naravno da te razumem, iskreno očekivala sam da neko od sveštenika odgovori na ovu temu jer upravo  tu nastaje zavrzlama

Jedni insistiraju na postu kakav je propisan crkvenim kanonima, drugi na tome da post treba prilagoditi svakoj osobi ponaosob

Da li je post ako se posti u vrsti hrane ali ne i u količini, ako se prežderava dobrodosli

Vidiš dušo npr. ja za 2 dana mogu da izgubim po 3-4 kilograma, ali ne mogu da dobijem ni kilogram više, trebaju mi meseci da bih nadoknadila kilažu, kažu poremećen ubrzan metabolizam, jedem na svaka dva sata :) :)

Jedne godine sam želela da izdržim ceo post onako kako i treba, posle dve nedelje imala sam an svojih 50kg, 5 kg.manje, vrtoglavice, mučnine, dobila sam tahikardiju

tada sam upoznala oca P. koga sam  navela gore kao primer...rekao mi je :) ženska glavo, nije cilj posta da ubiješ sebe i onda ej napravio poseban režim posta za mene, ali ej kao pravi lekar uzeo kompletnu anamnezu

i još nešto dušo, deca ne rade 12h noću svaku četvrtu noć, spavaju, i terba da spavaju Bogu hvala, radiće kada za to dođe vreme :)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...