Jump to content

Katolici nisu kršteni, pa nisu ni Hrišćani?

Оцени ову тему

Препоручена порука

No ako je sav uzrok njegovog ogorčenja prema Katoličkoj Crkvi u tome što je nekakav katolički sveštenik povrijedio njegovo suviše veliko ego izjavom da će se na Sveto Krštenje morati pripremati godinu dana, onda barem to nije nikakav propust s naše strane pa ne nosimo nikakvu krivnju za tu njegovu odluku jer danas se to rekne svakom adeptu na krštenje tj. katekumenu isto. Da bez najmanje godišnje pripreme nema krštenja i zašto bi se sad njemo reklo nešto drugo nego svima ostalima?

Uopšte me ne tangira ta meni anticipirana drskost,iz mojeg ugla gledanja,čak,ja sam mu i zahvalan što je došlo do tog raspleta događaja..Pobornik sam pravično rigoroznog zastupanja i strogog držanja svih poželjnih uputa iz viših krugova Crkvene hijerarhije,upućene nižim 'činovima',međutim,to je i jeste proisteklo iz saglasnosti jednakih među prvima..Ali moja savjest je bila primorana na radikalniji potez svrgavanja slike o lijepom i reprezentativnijem,druželjubivijem,prigrljenju svakoga ko priđe sa odlučnošću i spremnošću da se na taj poduhvat odazove,poziv Gospoda da se jednom u životu i odgovori na zalog izbavljenja..Nije me prosto oteralo,uzeo sam ja onu knjigu,imam je i dan danas kući,plus još nekolicinu katoličkih krunica i molitava u nekoj staroj knjižici iz '42,usput i roditelje katolike ya manevar kroz katoličke obrede,no kasnije sam se komešao,da li zbog tog ega,da li zbog mog i dotadašnjeg zloupotrebljenog života,da je tad autoritet bilo nešto što odagnava baktanje sa 'ružnim' elementom koji posjeduje možda i tu moć da me privede k Bogu..

A sad,kad sam saznao da to nije uopšte bilo moguće,da sam se na vrijeme izvukao iz te kandže predusretljivosti i lakovjernosti da je crkva katolika išta sem golih zidova,ma koliko to surovo odzvanjalo,to ne kažem ja nego zastupnici Pravoslavlja,niti čuči u nama zlo da bi ovo nasluškivali,niti će ko od Pravoslavnih to osporiti koji prisustvuju forumu.Ne huškam na vitoperenje nečega što je odavno napustilo prag duhovnosti i preselilo svoj establišment u atmosferu nepristupačnosti Boga na bogosluženjima,nego apelujem da se preispitate prije nego što dijalog poprimi formu istupanja iz dogmata Pravoslavlja,jednog dana,to će vam biti jedina šansa da se pokrstite kako,eto jedino Grci to nalažu,ponovo u Pravoslavno vjerovanje.

A ova dimenzija da me guraš u netrpeljivo sazdanje i saradnju sa nekim Radosavljevićima i Stankovićima,to praktično obesmišljava da je s tobom prisutan Duh Sveti Koji bi te tu vjerovatno ranije obuzdao i vratio ti rječ u usta,s pomišlju koja će da se sagori u samom korjenu zatre..Da ne bi prerasla u misao,moraš je otkloniti i sjecirati prije srastanja sa dušom u grijeh ,po svemu sudeći,sa jedne strane stupanja u diskusije sa 'istomišljenicima',koji su po tebi samo otpadnici..Dakle,mene svrstavaš u koš sa otpadnicima,a krštenog,to je isto tako neprijateljski stav i rješenje za mene da me se ratosiljaš u taj jedan vagon za neku dvojku koji sam zbog sličnosti sa ovim (a ko kaže i istovjetnosti) podsjetio na nesvakidašnje eliminisanje 'problema' u što drastičnije pristupanje provaliji.

Međutim,ostavimo se toga,da naglasim još jednom krucijalne stvari koje sam nispostavio kao najjače i najdeklarisanije argumente svih Pravoslavnih,filioque.To usvojeno jeretičko učenje zahtjeva nadiranje svih onih konsekvenci koje su nam se penjale na glavu tokom proteklih vjekova.Jer,onaj koji izvrši hulu na Duha Svetoga neće imati u sebi Gospoda,i sve će mu biti džaba i liturgija i Evharistija,nešto nalikujuće na njih,kao uostalom pompezno utvrđivanje Jevreja sebe u Starom Zavjetu..Dakle,katolici,nepomični ste od trenutka kad se promjena ozvaničila..Takođe važi i za Pravoslavne koji su samo jedno malo slovo izmjenili u Jevanđelju i potkrepili to ljudskim tumačenjima.

Moje je stanovište i prizma Svetih Otaca,ako se ko od Pravoslavne braće okreće uzrastanju u Duhu Svetom,zadobiće smirenje tek kad bude izbjegavao duhovna zamlaćivanja sa inoslavnim,jer od toga se tikve sade.A ovdje je toga,kako sam dosad uspio da primjetim,pregršt.Prećutkujemo se jedni drugima,čemu?Svete Tajne su Svete zato što su samo tu za one koji im pristupaju sa strahom Božijim,kod Boga Koga poznaju preko tih tajni,kako je to kod Rimokatolika uopšte moguće?

Подели на овим сајтовима

• Одговори 312
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Полако, брате, полако.

Ево пар навода. СПЦ признаје крштење водом католицима, али не и Духом, па се чин њиховог Крштења мора допунити нашим Миропомазањем. Грци ништа не признају (мораш се крстити "од почетка"), док у РПЦ траже само покајање (писмено да се одричу претходне заблуде, али признају и крштење и миропомазање). Као што видиш, није све црно-бело, мада би најлакше било да јесте. Онда не би све ово трајало тако дуго. Али добро, млад си, има времена...

Шта је Црква?

Где су границе Цркве?

Пронађи ов(акв)е теме на нашем форуму.

А насртљивост је честа карактеристика неофита. Губи се временом и узрастањем у Духу Светоме ;)

Ne znam

Otkud da grci ne priznaju i da moras "otpocetka"; obde u USA su sve jurisdikcije grcka, srpska, antiohijska itd saglasne da se samo obavlja sveta tajna miropazanja

Подели на овим сајтовима

Svidelo se to tebi ili ne ali katolici jesu crkva...

Nije to do mene,Dejane,ako je nešto 'crkva' ne mora da znači i da je validna,po opštenju..Koliko je samo sekti 'crkva'..ehe..

I,naravno,čitanje po forumima jedino ako se naiđe na citiranje Svetih Otaca,ostalo umara mozak,s dužnim poštovanjem,i ja sam na istom nehaju da li je prejudiciranje tek iz dogmatičnih srži protektorata,ili sam nepodesno animirao sve vas i uznemirio vas ni zbog čeg i sablažnjavao..Naravno,moje jeste najdublje izvinjenje povodom toga.. 

Подели на овим сајтовима

Potovno krštavanje nekog ko je pravilno kršten u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, je apsolutno neprihvatljivo. RKC ima valjano krštenje, ali i valjano apostolsko prejemstvo. A pošto imaju valjano prejemstvo, možemo reći da su i oni Crkva. Doduše odijeljena od jedinstva sa nama, ali Crkva.

Подели на овим сајтовима

Potovno krštavanje nekog ko je pravilno kršten u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, je apsolutno neprihvatljivo. RKC ima valjano krštenje, ali i valjano apostolsko prejemstvo. A pošto imaju valjano prejemstvo, možemo reći da su i oni Crkva. Doduše odijeljena od jedinstva sa nama, ali Crkva.

Jedna stvar.U tom epohalnom pristupu dok smo sačinjavali nešto jedinstveno pred Bogom,plus priča o bludnom sinu iz svega toga izvlači jednu pouku..Dok ti još činiš blud i trošiš svoju polovinu bogatstva,je li te Otac još čeka ili se ti i dalje igraš?

Kakve onda ingerencije postoje i šta precizno ukazuje na to da je crkva Crkva?Od istoga stada jesmoa,li koliko je još mnoštva ljudi koji su od istog stada pa opet nisu duhovna braća..Sa zdravom logikom,ovo je potpuno kristališuće i akomodirajuće jasno..

Подели на овим сајтовима

Dakle,mene svrstavaš u koš sa otpadnicima,a krštenog,to je isto tako neprijateljski stav i rješenje za mene da me se ratosiljaš u taj jedan vagon za neku dvojku koji sam zbog sličnosti sa ovim (a ko kaže i istovjetnosti) podsjetio na nesvakidašnje eliminisanje 'problema' u što drastičnije pristupanje provaliji.

Međutim,ostavimo se toga,da naglasim još jednom krucijalne stvari koje sam nispostavio kao najjače i najdeklarisanije argumente svih Pravoslavnih,filioque.To usvojeno jeretičko učenje zahtjeva nadiranje svih onih konsekvenci koje su nam se penjale na glavu tokom proteklih vjekova.Jer,onaj koji izvrši hulu na Duha Svetoga neće imati u sebi Gospoda,i sve će mu biti džaba i liturgija i Evharistija,nešto nalikujuće na njih,kao uostalom pompezno utvrđivanje Jevreja sebe u Starom Zavjetu..Dakle,katolici,nepomični ste od trenutka kad se promjena ozvaničila..Takođe važi i za Pravoslavne koji su samo jedno malo slovo izmjenili u Jevanđelju i potkrepili to ljudskim tumačenjima.

Moje je stanovište i prizma Svetih Otaca,ako se ko od Pravoslavne braće okreće uzrastanju u Duhu Svetom,zadobiće smirenje tek kad bude izbjegavao duhovna zamlaćivanja sa inoslavnim,jer od toga se tikve sade.A ovdje je toga,kako sam dosad uspio da primjetim,pregršt.Prećutkujemo se jedni drugima,čemu?Svete Tajne su Svete zato što su samo tu za one koji im pristupaju sa strahom Božijim,kod Boga Koga poznaju preko tih tajni,kako je to kod Rimokatolika uopšte moguće?

Mili Jurodivi, ne svrstavam te ja nigdje, sam ti sebe svrstavaš među takve kao što su gospoda Radosavljević i Stanković, jedini oni i njihovi istomišljenici vjeruju to isto što i ti a u tebe kako vidimo nije to zabunom ili iz neznanja jer izgleda da na takvom vjerovanju sam ustrajavaš i kad znaš da ono nije pravoslavno. Ustvari, ko je tebe pripremao na Sveto Krštenje, da nije neko od takvih? U tom slučaju si u problemu, priveli su te u dosta veliku zabludu svojim naučavanjima. Moraćeš to ispraviti kod kvalifikovanih pravvoslavnih učitelja a o valjanosti Svetih Tajni koje su ti udijeljeme bi se također moglo prodiskutovat ukoliko su ti podijeljene od osoba koje su u raskolu, nisu članovima SPC ili su pod epitimijom ali to nije moja kompetencija a ni moj problem. Pravoslavno vjerovanje je ono koje je u skladu sa pravoslavnom Crkvom, pravoslavnim Crkvama ili barem nekima od njih a ovo kako ti vjeruješ nije u skladu ni s jednim oficijalnim učenjem bilo koje pravoslavne Crkve u svijetu. Pokušaj nam navesti naziv te pravoslavne priznate Crkve koja tako vjeruje to isto kao i ti da katolici, rimokatolici i grkokatolici nisu hrišćani da ih se prilikom prisjedinjenja treba ponovo krstit. Nijedna, koliko ja znam, maksimalno nekakve raskolničke skupine tipa starokalendarci, akakijevci i artemijevci, ja za nikakve druge nisam čuo niti ne znam. A to znači da ni ostali osim nekoliko sljedbenika gospodina Radosavljevića ili Stankovića na ovom forumu ne vjeruju isto što i ti i kako sad misliš ti njima objasnit  i objašnjavat, poučavat ih šta je to pravoslavlje ili šta? Kako misliš to sad sprovest, to sam baš znatiželjan da vidim tako nešto?

Подели на овим сајтовима

u Crkvi ne postoji zdrava Logika,postoji samo nadlogika i vrlo komplikovan teološki dijalog i pravilno sagledavanje problema.

Onda da prepravim sa zdravom nelogikom,jer lapsus neće da zaustavi poentu apela.Dijalog prema meni treba da preraste u misionarenje pravoslavnih prema inoslavnim,pozivanje da odbace svoje obmane i skinu mračnjaštvo sa Istine.Uz odricanje,ironično je da će se tu bilo kakva Istina i očuvati,to je zamka dijaloga,oni se odreknu nečega,mi nečega..A ko sa zdravom nadlogikom može uopšte da se odrekne i parčeta Istine?

Подели на овим сајтовима

Jedino što ne treba da se dei je to da se sve svede na skretanje pažnje na tebe,pa da ugađamo nekom ko hoće da je u centru pažnje.

Već ti rekoh,imaš čitave podfrume posvećene dijalogu i dijalozima,čitaj te teme,mnogo pametnog i obrazovanog sveta je tu pisalo,nauči nešto,onda kreni da pišeš po temama.

Подели на овим сајтовима

Onda da prepravim sa zdravom nelogikom,jer lapsus neće da zaustavi poentu apela.Dijalog prema meni treba da preraste u misionarenje pravoslavnih prema inoslavnim,pozivanje da odbace svoje obmane i skinu mračnjaštvo sa Istine.Uz odricanje,ironično je da će se tu bilo kakva Istina i očuvati,to je zamka dijaloga,oni se odreknu nečega,mi nečega..A ko sa zdravom nadlogikom može uopšte da se odrekne i parčeta Istine?

Ama u hrišćanstvu nikada nikakve logike nije bilo, što reče sveti Avgustin: Bog da postane čovjekom? Besmislica! Da se rodi od Djeve? Apsurdno! Da umre radi naših grijeha? Nelogično! (parafraziram) A upravo to je to hrišćanstvo i suština hrišćanstva! U tom i jeste njegov i smisao i sila i logika, logika Krsta i jeste nelogična! Ko u hrišćanstvi traži logiku, gubi vrijeme, bolje da ode onda u budizam ili islam. Ili počne studirat matematiku.

Подели на овим сајтовима

Mili Jurodivi, ne svrstavam te ja nigdje, sam ti sebe svrstavaš među takve jkao gospoda Radosavljević i Stanković, jedini oni i njihovi istomišljenici vjeruhu to isto što i ti a u tebe kako vidimo nije to zabunom ili iz neznanja jer izgleda da na takvom vjerovanju sam ustrajavaš i kad znaš da ono nije pravoslavno.

Ali to licemjersto skandira nanovo na upućivanje u to da sam ja sam na sebe navukao osudu..Kakve to kontradiktirnosti pokušavaš da mi nadeneš? 

Ne postoje Pravoslavne Crkve,jedna je Crkva,isti aršin se koristi i u valorizovanju jedne Istine a ne više verzija iste..Fundamentalne razlike ne izriču popustljivost ni u jednom aspektu tog kvazi-dijaloga,oprečnom uzbunjivanju prominentne zaštitne ograde i opne uzburkanih voda..

Novotarije i Papizam..Je li to materijal koji Katolička crkva datira od datuma kanona ili dogmi?

Подели на овим сајтовима

Ali to licemjersto skandira nanovo na upućivanje u to da sam ja sam na sebe navukao osudu..Kakve to kontradiktirnosti pokušavaš da mi nadeneš? 

Ne postoje Pravoslavne Crkve,jedna je Crkva,isti aršin se koristi i u valorizovanju jedne Istine a ne više verzija iste..Fundamentalne razlike ne izriču popustljivost ni u jednom aspektu tog kvazi-dijaloga,oprečnom uzbunjivanju prominentne zaštitne ograde i opne uzburkanih voda..

Novotarije i Papizam..Je li to materijal koji Katolička crkva datira od datuma kanona ili dogmi?

Lijepo sam napisao: 

Pravoslavno vjerovanje je ono koje je u skladu sa pravoslavnom Crkvom, pravoslavnim Crkvama ili barem nekima od njih a ovo kako ti vjeruješ nije u skladu ni s jednim oficijalnim učenjem bilo koje pravoslavne Crkve u svijetu.

Tim bilo mišljeno da nijedna POMJESNA pravoslavna Crkva nema takvo učenje kao ni SABORNA pravoslavna Crkva u cjelini. U tom nema nikakvih kontradikcija, to će ti objasniti svaki pravoslavni vjeroučitelj, sveštenik ili teolog. Nisu to nikakve kontradiktorne stvari, postoji Pravoslavna Crka a istovremeno i Pravoslavne Crkve, isto tako i Katolička Crkva i istovremeno Katoličke Crkve. Kontradikcija je jedino u tvojoj glavi.

Aktualizuj informacije. Osim toga što je hrišćanska Crkva jedna Saborna, Katoličanska postoji 22 katoličkih Crkvi od kojih je jedna latinska ili rimokatolička i čini mi se 14 pravoslavnih od kojih je jedna SPC (plus dohalkidonske, orijentalne ali njih sad ne spominjem) ali tebi je to sad to kompikovano objašnjavat jer si na pripremi za krštenje učio sasvim nekakve druge stvari kao na primjer to da se katolici latinskog i istočnog obreda trebaju navodno valjda ponovo krštavat. Koliko dugo je onda kod tebe trajala ta priprema na oravoslavno krštenje, koliko mjeseci, sedmica ili dana?

Подели на овим сајтовима

Jedino što ne treba da se dei je to da se sve svede na skretanje pažnje na tebe,pa da ugađamo nekom ko hoće da je u centru pažnje.

Već ti rekoh,imaš čitave podfrume posvećene dijalogu i dijalozima,čitaj te teme,mnogo pametnog i obrazovanog sveta je tu pisalo,nauči nešto,onda kreni da pišeš po temama.

Da bi ja htjeo da budem u centru pažnje ja bih bio balavac i nezreli 'buntovnik' ili pak samo bundžija..Sve što žarko i neukrotivo želim jeste spasenje onih koji srljaju u zabludu..Altruizam može da ne bude moja istaknuta osobina,ali svakako mi pažnja nije od nikakve koristi

Подели на овим сајтовима

Da bi ja htjeo da budem u centru pažnje ja bih bio balavac i nezreli 'buntovnik' ili pak samo bundžija..Sve što žarko i neukrotivo želim jeste spasenje onih koji srljaju u zabludu..Altruizam može da ne bude moja istaknuta osobina,ali svakako mi pažnja nije od nikakve koristi

pa sad,možemo da diskutujemo da li to jesi ili nisis ;)

Moj ti je savet da prvo dobro pročitaš sve na ovu temu pa onda daj svoje mišljenje,ovako odaješ utisak da si čitao samo neke teološki neutemeljene pamflete

Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
  • Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...