Jump to content

Stvaranje svijeta iz ''ničega''. Šta je to ''ništa''?

Оцени ову тему

Препоручена порука

Naime,već sam pokrenuo ovo pitanje u jednoj grupi,pa ću samo prekopirati,nadam se da ćete uočiti ovo kao zanimljivu temu..

"Covjek je stvoren iz nicega"..Da li neko moze da mi objasni sta je to 'nista' koje je prethodilo ne samo stvaranju covjeka,vec neba i zemlje,dakle,prethodilo je stvaranju andjela u nebu i svih zivih stvorenja na zemlji.Sve je upravljeno po Bozijem planu.Od vjecnosti poznajuci svjet kao Svoju volju,Bog pokazuje da vidi svjet kao cjelinu.Moja neka pocetna teza na kojoj pociva da je famozno ali prazno 'nista' stvoreno prije neba i zemlje da bi iz tog nicega Bog kasnije mogao uvesti Svoju suprotnost koja Ga nicim ne ugrozava u postojanje,tj da se uvidom u nistavilo koje nema dimenziju niti strukturu posluzi kao parametar apsolutne suprotnosti od nas,van cega je On,iz cega je prizvano sve oblicno,postojano,tvarno,dinamicno,energetsko po blagodati,strukturalno,po obrazcu duznih sloboda za zadobijanje pribliznosti u Njemu kao konacnom naznacenju u koje smo prizvani.

Da li bi se potvrda mogla podvesti pod ovaj citat za dokaz da je i nista stvorenosto radi nas,sto i prije nas,

Цитат

'' Jer kao sto je nama lako nazvati po imenu ono sto postoji,tako je Bogu lakse,daleko lakse stvoriti ono sto ne postoji ''.

On,kao Apsolutno Bice van vremena i prostora i ustrojenih zakona prirode,nas poznaje kao htenja,onda kad On to hoce,po Obrazu i Podobiju Njegovom,prizvani po blagodati Duha Svetoga u zajednicarenje sa Hristom.

Molim vas da ne bude puno lomatanja oko ovoga,jer na internetu sam rjetko nailazio na objasnjenja tog 'nista' ili 'nistavila',kako hocete,sto ide u prilog tome da je jos jedna stvar neodredjena ili zanemarena ukoliko slucajno,ne imajuci s kim da se konsultujem,osim sa vama,Pravoslavnom bracom,nisam pogodio da se 'nista' nije pominjalo tako dugo jer nije moglo izostaviti nasem umu prigodno razrjesenje dileme,koje ipak nije pecat ugodan Bogu dok ne dodje od Svetih Otaca,a vjerujte,probao sam na raznim mjestima..Medjutim,nedovoljno.Znam da je prosto nista nekonstruktivna odlika nebica. Ali trebace mi neki radikalniji zahvat sa retorickim osvrtima na dogmatiku..

Teolozi,ikonomisti,bogoslovi..potrudite se da me obradujete detaljnim opisom 'nicega' iz cega smo stvoreni. 

Подели на овим сајтовима

Mislim da se tu za rec nista koristi ono sto ljudskom umu nije pojmljivo a jeste iz toga nastala materija tj. Bog je iz nista stvorio svet koji je nama poznat.

Da malo obrazlozim misao iz nista je ustvari Stvaralashtvo Zivoga Boga koji pre toga nije Tvorio ovu nasu materiju da je tako nazovem odnosno nije Tvorio i Stvorio ovaj svet.

Dobro dosao.

Подели на овим сајтовима

Свет није створен "из ничега" веч ни из чега. Велика је разлика у тим изразима. Стварања ни из чега значи да свет, у апсолутном смислу, није постојао пре акта стварања.

Подели на овим сајтовима

Свет није створен "из ничега" веч ни из чега. Велика је разлика у тим изразима. Стварања ни из чега значи да свет, у апсолутном смислу, није постојао пре акта стварања.

Uvek dobodosli Aleksandar Milojkov :))

Подели на овим сајтовима

Ništa dakle nema svojstvo,nema određenje..I nije u našem domenu da znamo da li Bog imao perspektivu kao tom 'ništavilu',ako ne 'ničemu',ne znam kako valjano da se izrazim za to ni iz čega..Jer,ovako onda ta razlika meni nije dokučiva..Kakva je zapravo praksa da se stvara ni iz čega?Je li to samo između Boga i 'ničega' da zna samo On?Ili je i dostupno i nama preko nekih Svetih Otaca?Mislim da nemam klauzulu na konkretno pozicioniranje jesmo li mi prizvani iz ničega da budemo bliži Bogu po blagodati koju izaberemo ili zaslužimo?Jer smo oblikovani po svrsi,a svrha 'ničega' ili 'ni iz čega' je da nema svrhu..Otkud onda nama svrha ako smo potekli iz ničega?Dakle,sve ukazuje na to da je Bog učinio nas sličnim Svom Sinu,svekolikim bićima,koji nas je i oblikovao,a rječ Oca,koja je bila u početku nas je prizvala u biće iz nebića..Nije ovo neka prosto zemaljska logika čiji zakoni nisu primjenljivi u sferi Stvaranja 'ni iz čega',jednostavno,ovo je zastupanje Svetih Otaca da je i 'ništa' stvoreno sa lakoćom..Dakle,'ništa jeste prethodilo nama,da li radi nas?Odnosno,'ni iz čega' je suprotno od 'ništa' po čemu koncizno?

Подели на овим сајтовима

Mislim da se tu za rec nista koristi ono sto ljudskom umu nije pojmljivo a jeste iz toga nastala materija tj. Bog je iz nista stvorio svet koji je nama poznat.

Da malo obrazlozim misao iz nista je ustvari Stvaralashtvo Zivoga Boga koji pre toga nije Tvorio ovu nasu materiju da je tako nazovem odnosno nije Tvorio i Stvorio ovaj svet.

Dobro dosao.

Materija uvedena iz ničega koja nije dokučiva umu je objašnjenje sa platformom ugađanja Bogu.Ali,ostaje nerazjašnjeno,znam da se Bog nije otcjepio od Svoje suštine jer bi mi stvoreni iz Božije suštine bili od Boga,odnosno božanstva..To učenje je odbačeno još odvajkada..A to elementarno ništa,jedino što me interesuje,nama nije dopušteno da spoznamo kako smo uređeni,i je li ništa prethodilo nečemu?Bog to ne dozvoljava?Naši umni kapaciteti ne mogu da se nose sa tim?A mogu li osjetilni kapaciteti,oni su parametar za prosuđivanje bolji nego umni koš?Bog u svakom trenutku može da nas se odrekne kao tvorevine,ali neće,iz bezgranične Svoje ljubavi prema nama,ali u isto vrijeme,može i da nas učini drugačijima,recimo,iluzijom..Preobražaj ustrojenja i slično..Dakle,to je nenadmašiva odluka Jedinoga Istinitoga Boga i naša sloboda je u svakom trenutku podložna samo Njemu.Mi odlučujemo hoćemo li nazad u nebiće,odsustvo od boga,je li to pakao?

Подели на овим сајтовима

@@Jurodiv,

Ух, искомпликовао си. Стварање ни из чега значи просто да свет апсолутно није постојао пре него га је Бог створио. Пре акта  стварања постоји само Бог и његова воља да створи свет. Свет апсолутно не постоји. Овакво становиште је супротно Платоновом концепту бога, демијурга који обликује свет (не ствара!)  из већ вечно постојеће материје, на основу вечно постојећих идеја.

Наш почетак, како то хришћани разумеју, није у нама самима, у нашој природи. Свој почетак дугујемо Другоме. Тај Други је Бог. Он је и наш Крај, односно Циљ и Смисао, ка којем се крећемо. 

Дакле, хришћани нити виде почетак нити крај и смисао створеног света у њему самом. Свет сам за себе је смртан, управо јер је створен. Смисао света хришћани виде у обожењу, у сједињењу творевине са својим Творцем.

Подели на овим сајтовима

@@Jurodiv,

Ух, искомпликовао си. Стварање ни из чега значи просто да свет апсолутно није постојао пре него га је Бог створио. Пре акта  стварања постоји само Бог и његова воља да створи свет. Свет апсолутно не постоји. Овакво становиште је супротно Платоновом концепту бога, демијурга који обликује свет (не ствара!)  из већ вечно постојеће материје, на основу вечно постојећих идеја.

Наш почетак, како то хришћани разумеју, није у нама самима, у нашој природи. Свој почетак дугујемо Другоме. Тај Други је Бог. Он је и наш Крај, односно Циљ и Смисао, како којем се крећемо. 

Дакле, хришћани нити виде почетак нити крај и смисао створеног света у њему самом. Свет сам за себе је смртан, управо јер је створен. Смисао света хришћани виде у обожењу, у сједињењу творевине са својим Творцем.

Dakle,naš smisao je da se ukoliko želimo sjediniti sa Bogom po blagodati,jedino Liturgijski i monaški ili porodični život?

Pa ovako je jasnije,samo želim da razrješim tu enigmu je li zapravo i ključ u tome što je bogosličnost naše krajnje naznačenje..Jer da li će to 'ništa' ostati ništa i vječno,zavisi isključivo od Boga..Da,sve je u Božijoj volji da pramaterija uopšte i nastane..I,hvala za ovo objašnjenje da nam nije ipak dopušteno da znamo,jer nemamo te kapacitete, u ovoj rečenici Дакле, хришћани нити виде почетак нити крај и смисао створеног света у њему самом.

Zapravo,ne bi trebali da znamo nešto što samo Alfa i Omega mogu da sagledaju,jer da bi to mogli,morali bi i mi biti Bogovi,što nismo.

Подели на овим сајтовима

Bog je i sve i nista, nista = sve, a to je beskonacnost

Evo prosto objasnjeno, kad imas sve - nemas(imas) nista, a kad nemas(imas) nista - imas sve :lol:

Ovo se ne moze pojmiti, dok ti se ne desi nista, ali to nije ona nistavnost i nistavilo na sta se pale budisti, oni to vestacki proizvedu samohipnozom, sto je laz tj. nesto. Pravo nista je beskonacnost.

Подели на овим сајтовима

Jurodivi, trebaš da shvatiš jednu stvar, a to je da se neke stvari vezane za Boga ne mogu objasniti, nego se moraju vjerom prihvatiti..

Drugo, kada se kaže da je Bog stvorio svijet ni iz čega to je tako, jer se zaista desio takav oblik stvaranja ex nihilo.

Hajde da kazemo (uprošćeno) to  je jednostavo volja Božija da tako svijet bude stvoren..dakle ta , svemogućnost je ono po čemu običan antropos, pa i vjernik treba da prepozna  kod Boga, tu silu i slavu...

Antropos je kao biće slobodno, ali ipak ta sloboda je uslovljena...neko može reći, da neće da postoji..eto recimo neće ni u raj ni u pakao(neće da boravi u takvim sferama egzistencije ili stanjima)..kaze sebi hocu da nestanem, i da me više nema da se vratim u ne biće..a ipak to nije moguce, jer njegova(antroposova) sloboda i pored sve ljubavi Božije ne doseže tako daleko...

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...