Jump to content
Grizzly Adams

Црквене финансије

Оцени ову тему

Recommended Posts

Izvini ali i dalje smatram da je naplaćivanje krštenja ( osima ako neko dobrovoljno neda) sramotno.

Ја ти кажем а то ће ти потврдити и сви попови, црквењаци, појци , богослови да није.

Није јер као што Звонко каже то је део фолклора а не вере.

Ми можемо као што сам рекао само да се надамо да ће тај фолклор једног дана прерасти у веру и ништа више.

Они који долазе да се крштавају у 99,99% случајева то чине да би били "прави Срби" тј. испунили фолклорну форму свога племена у смислу иницијације у духовне димензије племена.

То је ниво данашњих Србаља.

А поп живи од тих чинодејстава. Његова деца кући цијучу ко тићи , тата купи ми патике, тата купи ми чоколаду, тата боли ме зуб води ме код чика зубе...а ако поп нема пара шта да ради јадан, он има децу има жену мора онда да заради и паре.

Паре су свима потребне па били они мирјани или попови.

Причам о терминологији из Курира. Брука! Срамота!

Види, ако не разумеш зашто треба да се наплати, ја не разумем зашто инсистираш да се ради по твом, јер не разумеш. Хајде да препустимо онда одлуку о томе да ли треба или не ономе ко разуме зашто.

Колико ја знам, а знам за доста случајева, крштење је обављено и без новца ако га нема.

А још много више знам оних који на сав глас кукају да немају за крштење јер им новац треба за прече ствари и јер су чули да тако треба, да треба да се жале да је скупо, за сваки случај, да неко не помисли да је глуп...

Па и Анастасија је у праву. Покушао сам да објасним зашто је то сада тако и не може другачије.

Само имам другачији став од Жељка - ја би са том праксом прекинуо.

И, да се разумемо, кукају они који сматрају да попови ништа не раде, шта раде мало певају ко џубокс и мало млате кандилом...боље би им било да нађу неки пристојан посао па да раде нешто...

Па и Анастасија је у праву. Покушао сам да објасним зашто је то сада тако и не може другачије.

Само имам другачији став од Жељка - ја би са том праксом прекинуо.

Та пракса није од јуче, није од Јосипа Броза то је стара пракса али су нови Срби и то је проблем.

Пре него почнемо да рашчивијавамо ко је у праву, ко није у праву (што код Срба увек буде весело...), морам да кажем да идеја о свештеничким платама постоји одавно. Ево једног доста доброг текста који наводи зашто је добро да их има и зашто није добро да их има, па да можда добијемо мало другачији аспект тог наплаћивања чинодејстава, које чистунцима тако боде очи... (морам да кажем да и некима у Цркви боде очи, јер - искрено да кажемо - своди се на то да поп проси... а то није пријатно...)

Страна 40 и даље...

Та пракса није од јуче, није од Јосипа Броза то је стара пракса али су нови Срби и то је проблем.

Па морамо да се прилагођавамо променама на тржишту... :)

Па морамо да се прилагођавамо променама на тржишту... :)

Наравно некад је било вако:

О попу:  

Поп, који нема свога стаса, да му се даду три њиве по закону. Поп, који год, од свога господара никамо да не одлази, аколи га господар не усхрани по закону, да дође свом архијереју, и архијереј да рекне ономе властелину, да храни попа по закону, а ако онај господар не послуша, да је поп слободан, куда му је воља; ако буде поп баштиник, да га није властан одагнати, само да је слободан. 

О поповима: 

И попови баштиници да држе своју баштинску земљу и да су слободни, а остали попови, који немају баштине, да им се даду три њиве по закону, и да је капа поповска слободна, аколи више узме од те земље, да работа црквама по закону.

Ово је душанов законик.

А данас је то у еврима и динарима...

Pa zar Crkvi nije vracena oduzeta imovina? Ja sam mislila da je nad crkvenom imovinom vec neko vreme zavrsen proces restitucije ili sam nesto opasno pobrkala???

Koliko znam, jos 2006. je donet Zakon o vracanju imovine crkvama i verskim zajednicama a tek nekoliko godina kasnije (mislim 2011.) i Zakon o restituciji (za ostale gradjane).

Pa zar Crkvi nije vracena oduzeta imovina? Ja sam mislila da je nad crkvenom imovinom vec neko vreme zavrsen proces restitucije ili sam nesto opasno pobrkala???

Није. Или макар није све. Код нас у овом делу Србије скоро ништа.

Koliko znam, jos 2006. je donet Zakon o vracanju imovine crkvama i verskim zajednicama a tek nekoliko godina kasnije (mislim 2011.) i Zakon o restituciji (za ostale gradjane).

Није. Реституција је још увек у току и Бог зна кад ће то све бити готово и то је оно што се тиче ове крње Србије а где је косово и Метохија то што каже Звонко можда за иљаду година... а ту су и друге бивше сфрј републике...

Ево ти најновији случај у Суботици.

Наиме црквена земља која је отета од православне, католичке и јеванђелистичке цркве по рату није враћена, али се зна која је то земља и до реституције градска власт реши да ипак да ту земљу црквама на кориштење па онда како реституција разреши нека буде.

И потпишу се уговори између цркава и градске власти на републичком нивеу од тада ваљда република има ту неке превасходне ингеренције.

Међутим браћи Дулић се накриви прошли месец те крену да отму отету црквену земљу поново од цркава и изгласају на седници градског већа Суботице да је валидно то њихово отимање поново.

Затим Цркве издају саопштење шта се десило ургирају код републике и онда је ваљда интервенисало неко министарство те су браћа Дулић спречена у својој ајдучији.

Дакле ништа није решено до даљњег, тек неки поједини случајеви..али то није ни близу ма ни половине можда ни четвртине процеса који се воде реституцијом.

...и ето одговора откуд напади на СПЦ у (страним, а нашим) медијима... Косово и Метохија, ако врате цркви земљу, метох, како ће потписати предају?

Како да онда буде шиптарско?

...и ето одговора откуд напади на СПЦ у (страним, а нашим) медијима... Косово и Метохија, ако врате цркви земљу, метох, како ће потписати предају?

Како да онда буде шиптарско?

:)

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...