Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  

Recommended Posts

Трећи глас црквене музике је засигурно најједноставнији глас. Читав опус гласа смештен је у само један јединствени напев. Све песме тог напева крећу се мање‐више у истом, не много великом опсегу, без много варијација.

Далеки предак трећег гласа црквене музике налази се у античком фригијском модусу. Име је добио по античком Фригијском народу и њиховој краљевини Фригији која се налазила на територији Мале Азије. Хомер их је сматрао савезницима Тројанаца. Најпознатији Фригијац је свакако антички краљ Мида који је својим додиром све претварао у злато. Краљ је по древној легенди учио музику лично од Орфеја. Осим фригијског модуса, фригијском народу приписује се и проналазак древног дувачког инструмента аулоса (кавала).

Фригијски модус је у антици сматран војничким напевом. Стога се његов карактер представља као победнички, мужеван и ратнички. Антички писац Атенеј каже да војничке трубе и бојни инструменти свирају у фригијском модусу, односно у трећем гласу.

Трећи глас се истовремено одликује и топлином и чврстином, а у људској души ствара осећај неизрециве радости и притајене наде. Следећи стихови се приписују светом Јовану Дамаскину:

Мада си трећи, но с мужеским трудом
Сличан си, Трећи, првоначелнику.
Проста и лака, и мужевна сасвим
Песма је твоја, и стога си славан.
На челу пука ти си истобројног
Пуку прикладни, и скројени складно.

https://soundcloud.com/choir-moisey-petrovich-1/vozvateljni

Страхиња,

покушај да скинеш, нисам сигуран да ли може. Ако не успеш, те и друге песме могу се купити на диску у књижари Благодарник у Београду.

Може да се скине. Притиснути 

Listen on Soundcloud.com, па онда кад се отвори сајт. притиснути стрелицу наранџасту испод фајла.

Ја сам увек за куповину диска :) није то нешто скупо али се на тај начин и помажу хорови :)

Поздрав Никола из Ражане (тамо где се кува добар купус) :)

Страхиња,

покушај да скинеш, нисам сигуран да ли може. Ако не успеш, те и друге песме могу се купити на диску у књижари Благодарник у Београду.

brate moj ja sam ti od Beograda kao od meseca, pošto se dobro snalazim na netu našao sam kako da skinem, da ovde ima da se kupi vaš CD kupio bih ga, jer jako volim da slušam vaš hor, predivno pevate! 

@Валентина

Купус је био фантастичан. Поред њега, месо није ни потребно. Али осим купуса још више памтимо ваше гостопримство.

@ Страхиња

Текст стихова после Господи возвах налази се у часослову на вечерњој служби, после Господи возвах.

Може да се скине. Притиснути 

Listen on Soundcloud.com, па онда кад се отвори сајт. притиснути стрелицу наранџасту испод фајла.

Да би ово могло да се скине , мада ја нигде не видим наранџасту стрелицу испод фајла , да ли треба бити регистрован ? Хвала !

Да би ово могло да се скине , мада ја нигде не видим наранџасту стрелицу испод фајла , да ли треба бити регистрован ? Хвала !
može na guglu imaš downloader za ovaj sajt ja sam preko njega skidao

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...