Jump to content
Милош

Светитељи и светитељство

Оцени ову тему

Recommended Posts

Имамо светитеље у календару за које 99% Хришћана ни не зна ко су и шта су. Која је њихова улога?

Поводом овога топло препоручујем клипове сестре Васе 

Cuda su potrebna da bi se odrzala vera.Svako vreme ima svoje svetitelje ,kao i male antihriste.Ti svetitelji imaju ulogu da budo "so zemlji i svetlost svetu"

Od sustinske vaznosti je imati svetitelje i cuda,jer je to prava uteha posrnulim i slabim dusama kojih ima na hiljade.

Gospod ipak kaze da rod zli i preljubotvorni trazi znake(cuda),a kaze to jer i pored svih cuda nisu hteli da poveruju.Sumnjali su u rec Boziju.Zato ih Bog naziva preljubocincima,jer verovase lazi.

Da vera nebi pala na puka slova,Bog je osavio svetitelje da svedoce da je Njegova Rec istinita.

често су чуда била и плод вере појединаца (Хананејка)  а понекад и на славу Бога (васкрсење Лазара, слепац)

Слажем се, али колики је то утицај на људе?

Да ли знате да је неко поверовао што се вода освећује, колач, јаје (чуваркућа), лоза св Симеона.... И ако постоје чуда која нам Господ даје, то не утиче да неко поверује (не у великом броју), већ вернима на исцељење, испуњење... 

Ја на пример не верујем у Бога због чуда (не рачунам Васкрсење, ако идемо у ситна цревца), већ због тога што знам да постоји и знам да може да уради шта год пожели. Чуда може и ђаво да чини, тако да оно није продукт само нечег светог.

Значи чуда су дала малом броју верујућих људи да би их одржала у вери?

oduzmi čuda i oduzeo si Boga hehe

Да, а може и тако (што би рекао цига у вицу) :)

Него нисам ни мислио са тобом да комуницирам на овој теми, јер сам хтео да чујем мишљење "осталих".

Превише си захтеван и превише одговараш како треба :)

Наравно, шалим се, занимљиво ми је мишљење људи о овој теми.

Isus je imao neprijatelje ali i prijatelje još za svog zemaljskog života. Svetitelji su za mene Božiji prijatelji, oni kojima je Hristos saopštio sve što je od Oca svoga čuo.  A oni se pokazali pravim prijateljima Gospodnjim, ispunjavajući svojim životom sve to što su od Njega saznali:

Kao što je Otac ljubio mene tako sam i ja ljubio vas; ostanite u mojoj ljubavi. Budete li čuvali moje zapovijedi, ostat ćete u mojoj ljubavi; kao što sam i ja čuvao zapovijedi Oca svoga te ostajem u ljubavi njegovoj. To sam vam govorio da moja radost bude u vama i da vaša radost bude potpuna. Ovo je moja zapovijed: ljubite jedni druge kao što sam ja vas ljubio! Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam. Više vas ne zovem slugama jer sluga ne zna što radi njegov gospodar; vas sam nazvao prijateljima jer vam priopćih sve što sam čuo od Oca svoga. Ne izabraste vi mene, nego ja izabrah vas i postavih vas da idete i rod donosite i rod vaš da ostane te vam Otac dadne što ga god zaištete u moje ime. Ovo vam zapovijedam: da ljubite jedni druge."

http://www.zupa-assunta-rijeka.com/6u_12.html

Ovo je za mene jedna od najvećih Tajni Božijih, Njegova ponuda prijateljstva nama. Ne smatram to ni čudom već upravo Tajnom koja svako zamislivo i nezamislivo, predstavljivo i nepredstavljivo čudo daleko premašuje i nadilazi. Čudo bi bilo kad bi nas Bog učinio "nekim svojim čudom" dostojnim takvog nečeg, popravio čudesnim načinom naše živote, misli, ponašanje i učinio nas tako reći "preko noći" toga vrijednim. No, on to ne čini, uzima nas takvima kakvi jesmo i otvara nam vrata, pokazuje cestu, upućuje u svu Istinu jer nas je izabrao. A mi tu šansu, tu pruženu ruku prijateljstva možemo ili prihvatit i primit ili promašit i promarnit. Isusu sluge ne trebaju, možemo mu biti samo prijatelji ili ne biti prijatelji. Ne moramo biti ravno baš ni neprijatelji ali ako nismo prijatelji već gubimo sve, dakle je to može se reći igra na sve ili ništa ili što bi se u kartama reklo "va bank". Svjetlo ili tama, odluči se, život je jedan! A svetitelji su ti izmedju nas koji su to najbolje shvatili.

"Divan je Bog u svetima svojim","Ne može se sakriti grad što na gori stoji". Bog se u njima proslavlja, a ljudima služe kao uzor za ugled. Da vide i znaju mjeru usavršavanja. Da se hrabre i tješe. Kad se moliš,imaš potrebu da imaš i nekog 'svog' da ti posreduje kod Boga. I onda, taj se izabrani sabor stalno uvećava, i to je divno...

Umeo si gledati patrijarha Pavla a da sve vreme nisi video u njemu Boga Živoga?

Pa taj je svaki pokret i svaki treptaj posvetio Bogu Živome. (to je i prava svrha svetitelja ako mene neko pita)

Prekopiran moj odgovor sa druge teme,mislim da može poslužiti u svrhu "istraživanja"  :)

Нема везе са чудима. Они нас подсећају на то да је Царство у нама и на то да "ће све проћи, али да речи Господње неће проћи".

Едит: укратко - развејавају сумње. ;)

Нема везе са чудима. Они нас подсећају на то да је Царство у нама и на то да "ће све проћи, али да речи Господње неће проћи".

Едит: укратко - развејавају сумње. ;)

Da, ja sam zaboravila da to napomenem, jer je potencirano da narod pretezno trazi cuda. Dobro, trazi cuda, malo zbog toga sto je vjera 'nestala kod sinova ljudskih', ali dosta i iz potrebe - tolika su stradanja u zlom svijetu da su i potrebna cuda.

Ali veliki broj njih nisu tvorili cuda u materijalnoj ravni nego su BILI cudo. 'ucini sa mnom cudo dobrote'

pada mi na pamet Vukasin Klepacki. A to je i sveti (jos nekanonizovani) patrijarh. Cudo svjetlosti koja se sakriti ne moze, koja privlaci srca...

Светитељи су људи Божијег надахнућа. Својим животима су показали да је могуће бити свим својим бићем  управо Божији. А то је данас највеће чудо међ чудима. Они су инспирација, пример, путоказ ка Богу.

Umeo si gledati patrijarha Pavla a da sve vreme nisi video u njemu Boga Živoga?

Pa taj je svaki pokret i svaki treptaj posvetio Bogu Živome. (to je i prava svrha svetitelja ako mene neko pita)

Prekopiran moj odgovor sa druge teme,mislim da može poslužiti u svrhu "istraživanja"  :)

što se mene tiče, patrijarha poznajem iz poznog perioda života i to delimično, sa tv-a ... voleo bih da sam ga znao iz mladosti ali nisam i u tom pogledu nemam baš toliko idealizovanu sliku o njemu. Nije da ti protivrečim ali se plašim ovako teških reči koje su izrečene o nekome sa kim nisi jeo, pio i delio sebe iz prve ruke. U tom smislu Boga često vidim u svojoj ženi, deci, bližnjima... ove izjave o patrijarhu više mi zvuče kao sentimentalni izlivi, kažem - ne zato što patrijarh nije svet već zato što ih uglavnom daju ljudi iz naše crkve koji su zaslepljeni ushićenjem pa što da ne kažemo i ljubavlju, i ljubav ume da zaslepi.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...