Jump to content
Жељко

Срби по генима ближи Ирцима него Русима

Recommended Posts

Da, znam za takvo misljenje, ako dobro proucis proslost, onda ces da znas kuda ti ide buducnost. 

Imas li mozda ideju kako bi recimo proucavanje ovakve proslosti pomoglo Srbima? 

A kako bi odmoglo srbima? Odjednom neznanje postaje pozitivno i bolje je biti glup nego pametan? Zasto?

Nemam pojma, verovatno i 6.-7. veku kao i Srbi. To mi nekako najlogicnije. A tebi da li je logicno?

Колико се ја сећам, Румуни су углавном романизовани староседеоци ( Дачани чини ми се), нису претежно досељени.

Колико се ја сећам, Румуни су углавном романизовани староседеоци ( Дачани чини ми се), нису претежно досељени.

Pazi bogati .... oni potomci strosedeoci a srbi se naselili ... a Justinijan kaze da te gene imaju i Rumuni a ne samo Srbi ...kako je to moguce onda?  Isti nam "deda" ali nas deda se doselio a njihov  nije vec je starosedeoc ...

Иначе, како ја разумем ово : проблем није да ли смо ми, данашњи Срби, физички потекли претежно од староседелаца (по овом истраживању то је тако), већ да ли српска култура и национални етос потичу од тих староседелаца, постоје откад и они, или су пак донешени са Словенима, који су се асимиловали са староседеоцима, начивши их Србима? Дакле, како ја видим и досељавање и присуство староседелачког наслеђа су неспорне чињенице, питање је само је л' оно што нас чини Србима постојало пре Словена или је донешено са њима на Балкан. А то се тешко може утврдити генетиком, чини ми се.

Da, znam za takvo misljenje, ako dobro proucis proslost, onda ces da znas kuda ti ide buducnost. 

Imas li mozda ideju kako bi recimo proucavanje ovakve proslosti pomoglo Srbima? 

Ja mislim da ta proslost uopste nije relevantna. 

Americka i Australska istorija ide 200 godina unazad, i to je sve, a danas su malte ne liderske nacije u svijetu. Amerikanci su pobjegli od svoje proslosti, Evrope mracnog srednjeg vijeka, pa su stvorili novu uticajnu civilizaciju. 

Ilice biti, mi Srbi smo malo caknut narod, pa ne mozemo drugacije dok ne iskopamu svoju proslost onaku kakva ona jeste. :)

Па као прво прича о куминикативности и везама између хомосапијенаса која се остварује никада није ни завршена, или боље рећи да и преко ових истраживања само настављамо да комуницирамо међу собом и покушавамо да разумијемо једни друге.

Не мислим да ова истраживања треба и могу бити важна само србима и да ће на основу таквих знања постати  нова сила у свијету, а нити мислим да треба. Овде сам искључиво мислио на културолошки пут којим смо кренули и тиче се подједнако народа колико и појединаца. Или што би Гете рекао " ко нема сјећање страо 3000 год, тај се не може назвати човјеком.

Што се тиче утврђивања далеке прошлости и конкретне користи од тога, можда ћемо захваљујући једној широј слици развоја цивилизације можда доћи и до закључка да смо у једном моменту кренули погрешним путем, и да је за то можда највише крива европа али да би нешто мијењали, морамо да знамо шта мијењамо и гдје је клица свега тога.

Hocrs reci da su se mnogo manje izmesali te danas imas puno vise potomaka starosedelaca?

Ne, već su se mnogo više mešali sa starosedeocima. Svi su danas potomci i tih starosedelaca jer ako bi uzeo svoje porodično stablo i vraćao se mnogo generacija unazad, moraš da stigneš do tih starosedelaca svakako, samo je pitanje koliko će ih biti.

To što neko ima tu starosedelačku mutaciju ne znači da su mu svi preci starosedeoci i da mu Sloveni uopšte nisu preci...

P.S. Srđan ti je takođe lepo objasnio...

Pazi bogati .... oni potomci strosedeoci a srbi se naselili ... a Justinijan kaze da te gene imaju i Rumuni a ne samo Srbi ...kako je to moguce onda?  Isti nam "deda" ali nas deda se doselio a njihov  nije vec je starosedeoc ...

Види горе, мислим да је спор о томе да ли су Срби као племе постојали негде у постојбини Словена, затим дошли на Балкан, измешали се са староседеоцима из чега су потекли данашњи Срби, као мешавина староседелаца и Словена, са националном свешћу преузетом од досељеника, или су ти Словени дошли, затекли већ Србе, измешали се и тако начинили данашње Србе. Мислим, да је у суштини небитно, ми физички потичемо и од староседелаца и од људи који су долазили, не знам што је битно одакле је национална свест која је претегла у том процесу мешања народа, кад ми у сваком случају нисмо ти "оригинални" Срби, већ мање или више измешани.

To što neko ima tu starosedelačku mutaciju ne znači da su mu svi preci starosedeoci i da mu Sloveni uopšte nisu preci...

Управо баш то значи, да су му сви преци по мушкој линији староседеоци.

Ne, već su se mnogo više mešali sa starosedeocima. Svi su danas potomci i tih starosedelaca jer ako bi uzeo svoje porodično stablo i vraćao se mnogo generacija unazad, moraš da stigneš do tih starosedelaca svakako, samo je pitanje koliko će ih biti.

Ne, nego po muskoj liniji Y hromozoma, nema mesanja. Ako ti je "I" haplo tip tvoji su bato na Balkanu nekih 20 000 godina. Ako ti je R1a onda si sloven po muskoj liniji.

Ne, nego po muskoj liniji Y hromozoma, nema mesanja. Ako ti je "I" haplo tip tvoji su bato na Balkanu nekih 20 000 godina. Ako ti je R1a onda si sloven po muskoj liniji.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...