Jump to content
Жељко

Благодат Духа Светога

Оцени ову тему

Recommended Posts

Па зар само пријатељима треба навестити???

Како ћеш позвати управо онога који седи по цео дан за рачунаром и блеји по фејсу???, зар он нема права на милост??? Зар је милост само за рођаке и пријатеље???

Наиме, проблем је што код људи може да се појави отпор и ...

Зашто ... Зато што када почнеш да пишеш о Богу или Цркви људи помисле да си секташ и итд.

Zavisi na koji nacin. Na ovaj nacin koji vise pisete je u najmanju ruku cudan.

Па зар само пријатељима треба навестити???

Како ћеш позвати управо онога који седи по цео дан за рачунаром и блеји по фејсу???, зар он нема права на милост??? Зар је милост само за рођаке и пријатеље???

Наиме, проблем је што код људи може да се појави отпор и ...

Зашто ... Зато што када почнеш да пишеш о Богу или Цркви људи помисле да си секташ и итд.

Па зато је потребно време, да добијемо ту Христоликост, која је спремна на трпљење и осуде! А љубав и светлост се не могу сакрити, па и ако је неко не види у првом тренутку, она остаје као жар који ће се са милошћу Божијом распалити макар и у последњем сату, јер труд за Господа никад није узалудан!!!

Зашто Вам је тешко да одгорите НЕ

Zato sto nije tacno!

Mera normalnsoti je Hristos, koliko su nam pomisli Hristolike toliko smo blizi normalnom.

Nije nasa normalnost u bilo kakvoj zavisnosti sa time gde koliko dugo sedimo.

Ја Тебе ништа не разумем.

Mera normalnsoti je Hristos, koliko su nam pomisli Hristolike toliko smo blizi normalnom.

Христолике помисли !?

Хтео си да кажеш ... Уколико су нам мисли мирне, тихе, пуне љубави, ...

Мислим да ... Себе треба проверавати.

Наиме, није лоше сваког викенда отићи у манастир, и проверити себе. Какве ће нам се помислити појавити када треба да устанемо у пола четири ујутро !? Какве ће нам се помислити појавити када будемо стајали три сата на богослужењу !? И још много тога ....

Ја не мислим да су нам за Христоликост довољне мирне мисли, тихе и пуне љубави!

За Христоликост нам је потребан Дух Свети! Дух Свети је најпре одвео Христа у пустињу, где га је кушао, након кушњи он је кренуо међу људе, да им покаже светлост, пут! Ми смо позвани на ову Христоликост! Да будемо светлост свету! Нисмо примили милост коју ћемо тихо носити у срцу и чувати ову радост за себе, тихо шеткајући, уживајући на излетима, радећи свој посао и примајући плату, већ да попут Христоса покажемо и другима ову милост и дар, добили смо бесплатни дар који требамо несебично поделити! Зар мислиш да ће ''лудак'' који не ради за плату, али свој живот даје да би навештао Јевањђеље незнабошцима изгубити благодат од Господа, јер није био ''нормалан'' за очи овога света???

Не!!! Ја мислим да ће изгубити сваку част и хвалу овоземаљску, али је његова плата на небесима, јер је сабирао за нераспадљивост! Нису позиви Господа само на манастирску клаузулу или на брак, позиви су свима и у свему да будемо светлост света, а светлост се познаје по љубави!

А што се тиче мисионарења ... Постоје разни начини мисионарења.

Рецимо ... Позовеш пријатеље да пођу са Тобом на излет. Одведеш их на Фрушку Гору. Обилазите манастире и итд...

Или ... Сваког месеца проведеш недељу дана у манастиру. Цела Твоја фамилија и сви Твоји пријатељи ће почети да размишљају о Богу.

Или ... Замонашиш се !

Или ... Поклањаш књиге и итд...

И још много тога ...

Пази ово:

Излет - обилазак манастира

Обављање активности једном месечно - одлаза на седам дана у манастир

Један паметна ствар у животу - отићи у манстир замонашити се..

Ми данас од оваквог размишљања појединаца имамо реалан проблем, и мислим да би требало у Цркви одговорни да се мало више позабаве ово проблематиком. Ово је тотално страно православљу, оволика одвојеност од своје локалне евхаристијске заједнице и приврженост манастиру.

Нажалост многи данас живе у заблудама гледе манастира, јер мисле да је често посећивање манастира пожељно како за њих тако и са аспекта општег понашања како православног хришћанина. Наиме многи мирјани нису ни свесни да својим понашањем нарушавају монашску заједницу честим посећивањаим и досађивањима братству, а нажалост не мањка и смирења неким монасима који не умеју да овакве људе одврате од ове неправославне праксе.

Треба занти да у прошлости, а мало да се вратимо не треба ићи у апостолско доба, него само мало уназад рецимо 50, 100 или 200 година, и овакве ствари се нису дешавале. ПРе свега јер се знало поштовање према манастирском животу (замисли да вама неко сваког месеца досађује једно седам дана), а парохијска заједница је имала главни значаја у вођењу духовног живота. Но савремен начин транспорта је омогућио преваљивање великих удаености, па су тако неки вековима тешко приступачни манастири постали мета многи поклоника, као и оних који досађују братству неким својим наметањем. Нажалост многи смо ово прошли као и фазу стадијума да се хоће замонашити, али са овом праксом се дефинитивно треба престати. Ако ће се рефрома литургијског живота чини, онда је ово један од врло битни момената за обратити пажњу.

Ја нисам рекла да треба да се сви замонашимо !

Рекла сам да треба отићи и помоћи својој браћи и сестрама у манастиру. Ја рецимо одем сваког петка и урадим генерално спремање. Преспавам и у суботу после ручка се вратим кући !

То је лепо !

Počeću da plačem, majke mi, kad vidim kako ljudi sebi vezuju oči, lišavaju se slovesnosti koju im je Bog dao i sve posmatraju kroz neku svoju malu srednjevekovnu katoličku prizmu.

Džaba vi njoj objašnjavate da ljudi zarađuju za život za kompjuterom, a ona priča o "zarađivanju za život".

I džaba sve kad sektaški (i ovo nije jaka reč) propoveda manastiromaniju (nemam bolji izraz).

Sestro, ako ti je do manastira, što se nisi zamonašila? Čemu onda parohijske crkve?

I ako ti toliko smeta kompjuter, što ga uopšte koristiš?

To je ono sto ja vise puta kazem da ne valja poceti citati teolosku literaturu na svetosavlje.org i slicnim sajtovima.

Не треба светосавље кривити, јер мање више све издавачке куће везане за неку епархију преводе литературу од које има доста тешке и непогодне за почетнике. Овде имамо по среди други проблем, очигледно чисто манихејско виђење света, а ту ко зна одакле потиче, можда од неког јеромонаха и његових "душекорисних поука", док може бити и стварно од претераног читања монашке литературе. Ето задужбина манастира Хиландара је издала све томове "добротољубља" које у принципу не треба мирјани да читају јер видимо какве последице могу да изазову.

Наиме, ја сам само хтела да кажем да треба живети живот.

Немам ништа против рада на рачунару, итд .

Као што видите и ја имам рачунар и ... Имам своју фирму и велики део посла је везан баш за рачунаре.

Тако да ...

mense0198626478946378946

Рецимо ... У Грчкој је нормално да брачни парови одлазе викендом у манастире.

Ваше мишљење о монаштву ?

Па тако онда реци лепо од почетка, ја се не гнушам рачунара, само мислим да није добро седети 10 сати испред игрице или фејсбука, и одмах потпишем то, а овако се глувих телефона играмо.

То није тачно за Грчку, лоше си обавештена. Грци имају много боље развијен парохијски живот него ми. Додуше имају мањак свештенства у односу на број храмова, али у Грчкој се хвала Богу води изузетно плодотворан парохијски живот. Ето код Грка је нормално да свака иоле већа црква има пархоијски дом, код нас је та пракса још у теорији, а када би заживела не би било потребе да се идеву манастире тако често, како се код нас ради.

Што се тиче монаштва, оно је благословен животу Христу, баш као и мирјанство девственост/брачност, и ништа се не уздиже, како је код неких уврежено мишљење.

Sta je sa tim manastirima???? Ok lepo je ici ali uopsten ne vidim neku usloivljenost ili nuznost u poseti manastiru niti u tome vidim neki uzvisni oblik podviga u odnosu na neki drugi.

Cilj Hriscanin je liturgija. Ali ne  liturgija od 2-3 sata nego liturgija 24/7. Ali na tome se radi ceo zivot jer je to postic smisao celog naseg zivota. Recimo veliki je uspeh kad neko moze da posle liturgije ode na bazen i otpliva 1000 metara kraul a da usput nerasejano tvori Isusovu molitvu. To je jedan od pokaztelja da je taj vernik i posle samog cina liturgije jos dugo na liturgiji. 0205_whistling

Sta je sa tim manastirima???? Ok lepo je ici ali uopsten ne vidim neku usloivljenost ili nuznost u poseti manastiru niti u tome vidim neki uzvisni oblik podviga u odnosu na neki drugi.

Cilj Hriscanin je liturgija. Ali ne  liturgija od 2-3 sata nego liturgija 24/7. Ali na tome se radi ceo zivot jer je to postic smisao celog naseg zivota. Recimo veliki je uspeh kad neko moze da posle liturgije ode na bazen i otpliva 1000 metara kraul a da usput nerasejano tvori Isusovu molitvu. To je jedan od pokaztelja da je taj vernik i posle samog cina liturgije jos dugo na liturgiji. 0205_whistling

mense0198626478946378946  mense0198626478946378946  mense0198626478946378946

Рекла сам да треба отићи и помоћи својој браћи и сестрама у манастиру.

Ја рецимо одем сваког петка и урадим генерално спремање.

Преспавам и у суботу после ручка се вратим кући !

То је лепо !

У манастирима има јако пуно посла. Јако пуно људи долази у манастире. Мислим на екскурзије. И тако...

Треба им помоћи.

A ko će pomoći parohijskim hramovima?

И то је лепо... Покосити траву, опрати тепихе, обрисати плочице, обрисати иконостас, обрисати лустере, и још много тога ...

mense0198626478946378946

Наиме, мој супруг је свештеник. И ја ... Доста тога морам да радим сама.

То је лепо !

У манастирима има јако пуно посла. Јако пуно људи долази у манастире. Мислим на екскурзије. И тако...

Треба им помоћи.

Odlicno. To je vas odluka i zelja. Ali malo je smesno reci, treba otici kao da je to neko

Crkveno pravilo/kanon.

A ko će pomoći parohijskim hramovima?

И то је лепо... Покосити траву, опрати тепихе, обрисати плочице, обрисати иконостас, обрисати лустере, и још много тога ...

mense0198626478946378946

ALI, ako SVI kako ti govoriš, treba da idemo po manastirima, ko će ostati za parohiju? ČEMU onda parohija?

I KO te je naučio tom stavu s manastirima, kaži?

То је лепо !

Треба им помоћи.

Сестро ово је новотарија што чиниш.  0205_whistling 4chsmu1

Шалим се, али што јесте ово је пракса страна православљу. Могу слободно да кажем да је ова пракса почела да се примењује после пада комунизма, дакле после 1990-тих. За време комунизма људи нису ни посећивали манастире, јер су се многи били отуђили од вере, а пре тога људи нису посећивали манастире јер то није никад било правило када се духован живот водио преко парохијске, а не манастирске заједнице. У то време посетити манастир, је било равно као данас из наше перспеткиве посетити Дивјево или Свету Земљу. Дакле врло благодатно, а врло ретко. Што због тежег транспортта, што због мање отворености манастира према свету.

Занимљиво је како они који много причају о стицању благодати, углавном иду често по манастирима и не схватају да су они таквим понашањем управо баласт монаху на његовом путу стицања благодати.

У питању је љубав ! Љубав према Цркви !

То је лепо !

Треба им помоћи.

Odlicno. To je vas odluka i zelja. Ali malo je smesno reci, treba otici kao da je to neko

Crkveno pravilo/kanon.

У питању је Љубав ! Љубав према Цркви !

Свако има свој задатак и позив! Неко помаже комшијама, колегама на послу, јер виде светлост у њему, виде га како иде на литургију, виде да слави и хвали Господа, виде дела љубави и понизности и питају се ма одкуд му то???  89898989898989

Виде радост и у невољи... Пада али се подиже... Свако има позив да свугде и у свему буде светлост!

У питању је љубав ! Љубав према Цркви !

То је лепо !

Треба им помоћи.

Crkveno pravilo/kanon.

У питању је Љубав ! Љубав према Цркви !

Po toj logici, Crkva su manastiri, ostalo ne?

То је лепо !

Треба им помоћи.

Сестро ово је новотарија што чиниш.  shuntavilo2 0110_hahaha

Шалим се, али што јесте ово је пракса страна православљу. Могу слободно да кажем да је ова пракса почела да се примењује после пада комунизма, дакле после 1990-тих. За време комунизма људи нису ни посећивали манастире, јер су се многи били отуђили од вере, а пре тога људи нису посећивали манастире јер то није никад било правило када се духован живот водио преко парохијске, а не манастирске заједнице. У то време посетити манастир, је било равно као данас из наше перспеткиве посетити Дивјево или Свету Земљу. Дакле врло благодатно, а врло ретко. Што због тежег транспортта, што због мање отворености манастира према свету.

Занимљиво је како они који много причају о стицању благодати, углавном иду често по манастирима и не схватају да су они таквим понашањем управо баласт монаху на његовом путу стицања благодати.

Ти кажеш:Занимљиво је како они који много причају о стицању благодати, углавном иду често по манастирима и не схватају да су они таквим понашањем управо баласт монаху на његовом путу стицања благодати.

Мислим да грешиш ! Али ОК ! То је Твоје мишљење !

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...