Jump to content
Bigica

Kakav je stav crkve o kletvi, kada ona djeluje, a kada je neostvariva

Recommended Posts

Tropar sv. Nikolaju Srpskom

Glas 8.

Zlatousti propovedniče Vaskrslog Hrista 

Putovođo roda srpskoga krstonosnoga u vekove 

Raspevana liro Duha Svetoga 

Ponose i ljubavi monaha 

Radovanje i pohvalo sveštenika 

Učitelju pokajanja svenarodni vladiko 

Čelovođo bogomoljne vojske Hristove 

Sveti Nikolaje srpski i svepravoslavni 

Sa svima svetima Nebeske Srbije 

Moli Jedinog Čovekoljupca 

Da podari mir i slogu rodu našemu.

"...Možda bi, bez ovog ohridskog i žičkog preloma Nikolaj ostao samo veliki i usamljeni genije u našem narodu, kao bor u planini, bez premca i takmaca. Ni nikada ne bi postao narodni "Deda Vladika", "Sveti Deka" – Novi Srpski Zlatoust.Zlatoust ne samo po reči i besedništvu, nego i po delanju n pastirstvovanju, po apostolskom i martirskom svedočenju Hrista radi. Nikolaj je, kao nekada Sveti Sava, polako postajao svetla i svega savest čitavog Srpskog naroda, p za svoje i za buduća pokoljenja. Jer, Srpski verujući narod je nesumnjivo primio i usvojio Vladiku Nikolaja kao svoga duhovnog vođu, kao Božjeg proroka i svetitelja, i niko ga iz verujuće narodne duše i srca neće istisnuti ni izbrisati. A što se tiče izvesnih starijih i novijih napada na njega, sam Vladika je jednom pokazao kako na to treba gledati, Naime, posle napada i teških uvreda nanetih mu od strane jednog episkopa, Nikolaja je u Žiči posetio jedan novinar "Politike" i zamolio ga da nešto kaže tim povodom. "Episkop Nikolaj me je dugo gledao, ne govoreći ništa. Taj pogled i go ćutanje bili su mi jasniji odgovor nego bilo koja rečenica". ("Politika" br. 11344; 29. XII 1939)."

"Nikolajevu delatnost, njegovu usmenu i pismenu reč Srpski narod pratio je pažljivo i sa ljubavlju; njegova su dela čitana i umnožavana, prepričavana i dugo pamćena. I danas, možete čuti u narodu mnoštvo izreka Nikolajevih, mnoštvo poučnih reči i anegdota o njemu. Kako reče otac Rafailo iz Ovčara: "Svaka mu je za Psaltir bila". Bogatstvo u Bogu to je ono što je osvajalo dušu srpskog čoveka kod Vladike. Zato je on i mogao da izvrši onako grandiozni uticaj na naš narod, jevanđelski uticaj, koji je organizmu Srpske Crkve pomogao da izdrži teška vremena stradanja koja su zatim došla. Nikolajev značaj se osetio naročito posle Drugog svetskog rata, pa sve do danas, a verovatno će ga biti što dalje sve više."

C,c,c...Anastasija ne pratiš "fabulu radnje" ! :)

Izgleda.Ali ja stvarno ne razumem :) Ne znam u kontekst čega se uklapa ovaj tekst?Ako se odnosi na mene koja sam "napadala" sv Nikolaja u smislu da sam rekla da nije bio nepogrešiv i da su mu mnogi stavovi diskutabilni, pa i ovaj o kletvi, onda ok.Ja i dalje smatram da su svetitelji bili samo ljudi skloni greškama i grehu i i koji ma koliko bili obrazovani, imali su znanja i saznanja adekvatna vremenu u kojem su živeli.Ali očigledno mnogi ne shvataju da svetiteljstvo ne znači ni nepogrešivost, ni proroštvo,niti čuda.Kako ono beše : “Ako jezike čovečije i anđeoske govorim, a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.

I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu veru da i gore premeštam, a ljubavi nemam, ništa sam.

I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže.

Zapretiti, nije isto što i kleti.Ili možda grešim? 

Бог прети на молбу анђела који сматра да није позван да суди и стога моли правду од Бога. Исто је и са "Бог нек ти суди" . То је оно што ја сматрам за клетву, а оно "да ти буде ово, да ти буде оно " и слично, су глупости обичне.

Ово кажем, јер мислим да су то клетве на које је мислио владика Николај . Тражење од Бога, не милости за непријатеље као Христос, већ правду . 

Ово кажем, јер мислим да су то клетве на које је мислио владика Николај . Тражење од Бога, не милости за непријатеље као Христос, већ правду . 

Moguće je da je na to mislio.Kletva je po mom shvatanju pravoslavlja,a i po svemu onome što sam pročitala a i lično iskusila duboko nepravoslavna.U korenu joj je zlo ( ljudska pravda), a ne ljubav.Naš Bog je Bog ljubavi, a ne slepe pravde ( u našem ljudskom, palom smislu).

Odlicna tema.Moram da primeim da ima razlicitih misljenja,sto je dobro,jer forum i sluzi za rezmenu misljenja.Ono sto nije dobro je nepostovanje sagovornika .

Treba napraviti razliku izmedju Bozije kletve i ljudske kletve.

Od pocetka svetog pisma kletva se spominje(gde Gospod proklinje zmiju i Adama i Evu).Isto tako ima i primera u Novom zavetu( gde se ljudi koji ne znaju za zakon i ne ljube Gospoda nazivaju prokletima).Cak imamo primer i da su Crkve bacile kletvu jedna na drugu tokom sizme.

Imamo i cuvenu Lazarevu kletvu na Kosovu polju pred bitku.Ono sto je vazno,je ko i u kojim uslovima izgovara kletvu.Najvaznije je za ljude koji se smatraju "prokletim" kako je skinuti sa sebe.To je ono sto bi gospodin Aleksandar trebao objasnjavati vernicima,kao teolog.

Sama kletva moze da dejstvuje na odredjenu grupaciju ljudi,ili individu ,ako su pocinili ogroman greh(tj.radili bezakonje pred Gospodom ),i ta kletva moze da bude nasledna,da se prenosi generacijama(kao sto primera radi mi stradamo radi nasih praroditelja).Jedini nacin za "skidanje "kletve je bilo kakve vrste je zivljenje Jevandjeljskog zivota(ispunjenje zakona,ispovest i pricesce) Sad naravno,ne moze svako ni da prokune,nit' ima pravo.Uglavnom do kletve dolazi kad su ljudi povredjeni (i istovremeno nemocni) i u nadi za Bozijom momentalnom pravdom potezu za proklinajanjem.Mislim da bi covek gresan ,koji proklinje pravednika,mogao izazvati kontraefekat! To sto se babe bave laprdanjem,ne znaci da imjednog dana nece biti trazen odgovor za praznoslovlje.I da gospodine Aleksandre,kletva i magija nisu jedno te isto! pravopop

Ovo je najpravilnije receno 

Treba napraviti razliku izmedju Bozije kletve i ljudske kletve. Od pocetka svetog pisma kletva se spominje(gde Gospod proklinje zmiju i Adama i Evu).Isto tako ima i primera u Novom zavetu( gde se ljudi koji ne znaju za zakon i ne ljube Gospoda nazivaju prokletima).Cak imamo primer i da su Crkve bacile kletvu jedna na drugu tokom sizme. Imamo i cuvenu Lazarevu kletvu na Kosovu polju pred bitku.Ono sto je vazno,je ko i u kojim uslovima izgovara kletvu.Najvaznije je za ljude koji se smatraju "prokletim" kako je skinuti sa sebe.To je ono sto bi gospodin Aleksandar trebao objasnjavati vernicima,kao teolog. Sama kletva moze da dejstvuje na odredjenu grupaciju ljudi,ili individu ,ako su pocinili ogroman greh(tj.radili bezakonje pred Gospodom ),i ta kletva moze da bude nasledna,da se prenosi generacijama(kao sto primera radi mi stradamo radi nasih praroditelja).Jedini nacin za "skidanje "kletve je bilo kakve vrste je zivljenje Jevandjeljskog zivota(ispunjenje zakona,ispovest i pricesce) Sad naravno,ne moze svako ni da prokune,nit' ima pravo.Uglavnom do kletve dolazi kad su ljudi povredjeni (i istovremeno nemocni) i u nadi za Bozijom momentalnom pravdom potezu za proklinajanjem.Mislim da bi covek gresan ,koji proklinje pravednika,mogao izazvati kontraefekat! To sto se babe bave laprdanjem,ne znaci da imjednog dana nece biti trazen odgovor za praznoslovlje.I da gospodine Aleksandre,kletva i magija nisu jedno te isto!

aman  Ovakav odgovor mi je trebao na pocetku posta,vremenom sam dosla do njega ,dje si bio ranije  .hvala.

Izgleda.Ali ja stvarno ne razumem :) Ne znam u kontekst čega se uklapa ovaj tekst?Ako se odnosi na mene koja sam "napadala" sv Nikolaja u smislu da sam rekla da nije bio nepogrešiv i da su mu mnogi stavovi diskutabilni, pa i ovaj o kletvi, onda ok.Ja i dalje smatram da su svetitelji bili samo ljudi skloni greškama i grehu i i koji ma koliko bili obrazovani, imali su znanja i saznanja adekvatna vremenu u kojem su živeli.Ali očigledno mnogi ne shvataju da svetiteljstvo ne znači ni nepogrešivost, ni proroštvo,niti čuda.Kako ono beše : “Ako jezike čovečije i anđeoske govorim, a ljubavi nemam, onda sam kao zvono koje zvoni, ili praporac koji zveči.

I ako imam proroštvo i znam sve tajne i sva znanja, i ako imam svu veru da i gore premeštam, a ljubavi nemam, ništa sam.

I ako razdam sve imanje svoje, i ako predam telo svoje da se sažeže, a ljubavi nemam, ništa mi ne pomaže.

Ovaj tekst se odnosi na sve one koje duboko vjeruju da su svetitelji Bozji pricali nekim drugim duhom a ne Bozjim ,tacno je da su i svetitelji gresni al ne u tom smislu kao sto ti mislis da pricaju i jos prorokuju svasta na svoju ruku jer to bi bilo i gore od praznoslovlja a toga se svetitelji najvise cuvaju ,duhom kojim je progovarao nas sveti vladika jeste Duhom ne od ovoga svijeta. Na to sam mislila u ovome dijelu ,a vladika je imao ljubavi kakvu mi svi ne mozemo ni da pojmimo,on je svako stradanje svoga naroda dozivljavao licno a mi i na svoje stradanje  ropcemo ,ovdje se ne radi ni malo o njegovom obrazovanju i znanju koje je bilo izvan svakog vremena tada ,vec o neizmjernoj ljubavi,pravdi i zivljenju po Bogu ... Slazem se sa Vladimirom u potpunosti ,a na to sam i ja mislila kad je sveti Nikolaj u pitanju ,da nije kunuo kao kakva baba ,to je van svake pameti vec da je vapio za pravdom Bozjom ..eto na to se sve odnosio onaj tekst