Jump to content

ПРИДРУЖИТЕ СЕ НАШОЈ VIBER ГРУПИ, КЛИКНИТЕ НА ЛИНК

JESSY

У сусрет Васкрсу.....:)

Оцени ову тему

Recommended Posts

Петак треће седмице поста

Верни народе, радосно ускликнимо и торжествено запевајмо Богу, поздрављајући Крст Господњи; јер он је источник светости целој васељени.

Целивамо Часни Крст, Христе, који си благоизволео да понесеш на Својим плећима, на који Си пристао да будеш уздигнут и распет у плоти; њиме примамо силу против невидљивих непријатеља.

Јутрење у Крстопоклону недељу

Поуке Светих Отаца: Теби је само наложио да се молиш за онога који те је повредио; а како да се поступи са њим, то је заповедио да препустиш Њему.
Свети Јован Златоусти
Желећи да спасе свет, Уредитељ свега самообећани дође, и као Бог Пастир будући, ради нас јави се као човек према нама, и сличним призвавши слично, као Бог слуша: Алилуја!
Из треће Похвале Богородици
Молитва:
Боже наш, ми често вапимо: “Узми мој живот и освети га Собом”. Нека би искрено и са вером рекли: “Помози ми да ово време проведем сједињен са Тобом и ради Тебе”. Молитвама Пресвете Твоје Мајке, и Њеним покровитељством, помилуј нас. Амин.

Богомислена размишљања: А знамо да онима који љубе Бога све помаже на добро.”
Рим. 8:28

Субота треће седмице поста

Господе, Ти си добровољно раширио Своје руке на Крсту: испуни нас светлошћу Твојом у посту и молитви, уздржању и милостињи, и удостој нас да се поклонимо Крсту Твоме умилним срцем, јер си Ти благ и човекољубив.

Вечерња уочи Кросопоклоне недеље

Поуке Светих Отаца: Ако ти искрено и од срца опростиш, Бог на исти начин теби опрашта.
Свети Јован Златоусти
Молитва:
Господе, благодаримо ти што си нас Крстом Својим позвао у заједницу свете Цркве Твоје. Нека би се свагда сећали Твојих речи пуних љубави: “Кад учинисте једном од ових малих, мени учинисте.” Научи нас да живимо по речима овим. Амин.

Богомислена размишљања:И… Исус рече им: Не требају здрави љекара него болесни.

Molitva%20patrijarha%20Pavla,30%20x%2040
Мк. 2:17

''По православном учењу, гријех није само преступање неког правила, због чега неко мора да буде кажњен. Он увијек представља сакаћење живота, који нам је Бог дао. Из овог разлога, прича о првородном гријеху нам је презентирана као акт једења. Јер храна је средство за живот; она је та која нас одржава живим. Но у овоме и лежи цијело питање: Шта то значи бити жив, а шта значи «живот»? За нас данас ови термини имају првенствено биолошко значење: живот је тачно оно што потпуно зависи о храни, а више уопштено, што зависи од физичког свијета. Али по Светом Писму и хришћанском Предању, овај живот «само од хљеба» идентификован је са смрћу, зато што је то смртни живот. Зато што је смрт принцип, који у њему непрестано дјелује. Речено нам је, Бог «није створио смрт». Он је Дародавац живота. Како је онда живот постао смртан? Зашто је смрт, и само смрт - једини апсолутни услов онога што постоји? Црква одговара: Зато што је човјек одбио живот онакав какав му је понудио и дао Бог, и више је волио живот који није зависио само од Бога него «само од хљеба». Није он само постао непослушан према Богу, и зато био кажњен. Он је измјенио однос између себе и свијета. Истина је да му је Бог дао свијет за «храну» - као средство за живот; међутим, тај живот је био предвиђен да буде заједничарство са Богом. У Њему је он имао не само свој крај него своју пуну садржину. «У Њему бијаше живот и Живот бјеше свијетлост човјекова». Свијет и храна су били створени као средство заједничарења са Богом, и само аку су били примани Богу ради, могли су дати живот. Сама по себи храна није живот и не може дати живот. Само Бог има живот и јесте Живот. Принцип живота у самој храни био је Бог, а не калорије. То је било једна те иста ствар - јести, бити жив, познавати Бога и бити с Њим у заједничарству. Адмова фатална трагедија је што је он јео ради јела. Штавише, јео је «мимо» Бога да би био независтан од Њега. Иако је то чинио, то је због тога што је вјеровао да је у храни Живот и да, учествујући у тој храни, може да буде као Бог, тј. да има Живот у себи. Упроштено речено, он је вјеровао у храну, док је једини предмет вјере, вјеровања и зависности - Бог и само Бог. Свијет, храна, постадоше његови богови, извори и принципи његовог живота. Он је постао њихов роб. Адам - на јеврејском - значи «човјек». То је моје име, наше заједничко име. Човјек је још увијек Адам, још увијек роб «хране». Он може да тврди да вјерује у Бога, али Бог није његов живот. Његова храна, свеобухватна садржина његовог постојања. Он може да тврди да прима свој живот од Бога, али он не живи за Бога и у Богу. Његово знање, искуство, самосвијест су изграђени на том истом принципу: «само од хљеба». Ми једемо да бисмо били живи, али ми нисмо живи у Богу. Ово је гријех свих гријехова. Ово је осуда смрти изречена над нашим животом.''

Недеља треће седмице поста-Крстопоклона

Крсту Твоме клањамо се Владико и славимо васкрсење Твоје.

Спаси, Господе људе Своје и благослови наследство Твоје, победу над противницима дарујући и Крстом Својим чувајући многострадални род наш.

Тропар на Божанственој Литургији
недеља Крстопоклона
Данас је дан поклоњења Часном Крсту. Сада је положен пред нама и сија сјајем Христовог васкрсења. Приђимо и целивајмо га са великом радошћу у души.
Јутрење, недеља Крстопоклона

Молитва:
Господе, нека би наше уши свадга чуле глас потребита, а срца и руке хитале да учине све што је потребно ради Имена Твога, без обзира на тешкоће. Твојим Часним Крстом као нашим светилником, и благодаћу Твојом, нека би напредовали у свему што чинимо Тебе ради. Амин.

Богомислена размишљања: И … (Исус) рече им: Ко хоће замном да иде, нека се одрекне себе и узме крст свој и за мном иде.
Мар. 8:37

Понедељак четврте седмице поста

Христе Спасе мој, постадох налик на човека запалог међу разбојнике, који беше рањен и лежаше полумртав, јер због греха мојих, ране су ми још теже од његових.

Покраден, он је вапио плачући: “Спаситељу, тешко сам рањен, не остави ме разбојницима.” Тако се и ја Теби молим, милостиви Господе, спаси ме.

Ум мој је шибан од злобних разбојника и рђавих помисли бичем грехова. Исцели ме, Христе Спасе мој, и спаси ме, јер си богат милошћу Својом.

Јутрење – четврта недеља поста
Поуке Светих Отаца: Но, будимо храбри, сви страсни и немоћни, и непоколебљивом вером, као десницом, принесимо и признајмо Христу немоћ и слабост своје душе. Он ће нам неизоставно помоћи чак и више него што заслужујемо, само ако се непрестано држимо дубоког смиреноумља.
Свети Јован Лествичник
Молитва:
Господе, срцем и умом ти кличемо: помози нам да видећи пролазност и трулеж овога света не заборавимо да се Ти увек са нама. Дај нам снагу да издржимо промене које се дешавају у свету и спаси и помилуј људе Твоје и сав свет Твој. Амин.

Богомислена размишљања: Плод је праведников дрво животно, и мудрост обучава душе. Гле, праведнику се на земљи плаћа, а камоли безбожнику и грешнику.
Прич. 11:30-31

jutarnja_molitva-zeman_mato.jpg

''Христос је нови Адам. Он долази да надокнади губитак, који је Адам нанио животу, да поврати човјека истинском животу, и Он такође почне са постом. «Пошто је постио четрдесет дана и четрдесет ноћи, Он најзад огладни» (Мт 4, 2). Глад је стање у коме постајемо свјесни наше зависности од нечег другог - када хитно и неодложно имамо потребу за храном - показујући тако да немамо живот у себи. То је граница иза које или умиремо од глади, или, пошто сам задовољио своје тијело, имам опет утисак да сам жив. То је, другим ријечима, вријеме кад смо суочени са коначним питањем: од чега зависи мој живот? Пошто питање није академско, него га осјећам у цјелокупном тијелу, то је такође и вријеме искушења. Сатана је дошао Адаму у рај; он је дошао Христу у пустињу, Он је дошао двојици гладних људи и рекао: једите, јер ваша глад је доказ да потпуно зависите од хране, да је ваш живот у храни. И Адам је повјеровао и јео је, али Христос је одбио ово искушење и рекао: Човјек неће живјети само од хљеба, него од Бога. Он је одбио да прихвати ову космичку лаж, коју је сатана наметнуо свијету, учинивши ту лаж очигледном истином о којој се више не расправља, основом цјелокупног погледа на свијет, науку, медицину, па можда чак и на религију. Учинивши тако, Христос је успоставио однос између хране, живота и Бога, који је Адам прекинуо и који и ми још увијек кршимо сваки дан. Према томе, шта је онда пост за хришћане? То је наш улазак у учешће у оном доживљају самог Христа, којим нас Он ослобађа потпуне зависности од хране, материје и свијета. Наше ослобођење ни у ком случају није потпуно. Живећи још увијек у палом свијету, у свијету Старог Адама, и будући његовим дјелом, још увијек смо зависни од хране. Али исто као што наша смрт - кроз коју још увијек морамо да прођемо - постаје, силом Христове смрти, пролаз у живот, тако и храна коју једемо и живот који та храна одржава, може да буде живот у Богу и за Бога. Дио наше хране је већ постао «храна бесмртности» - Тијело и Крв самога Христа. Но и свакодневни хљеб, који примамо од Бога, може да буде, у овом животу и у овом свијету, оно што учвршћује наше заједничарство са Богом, а не оно што нас од Бога одваја. Овај преображај може да учини једино пост, дајући нам битни доказ да наша зависност од хране и материје није тотална, није апсолутна. Такав пост удружен са молитвом и благодаћу постаје духован.''

Уторак четврте седмице поста

Дођите, радимо у тајанственом винограду, узгајајући у њему плодове покајања; не трудимо се ради јела и пића, већ да стекнемо врлине молитвом и постом. А Господар винограда, коме угодисмо трудом својим, даће плату којом искупљује душе наше од дуга греховног, јер једино је Он богат милошћу.

Поуке Светих Отаца: Покајање је помирење с Господом путем вршења добрих дела супротних пређашњим гресима.
Свети Јован Лествичник
Молитва:
Помози нам, Боже, да приљежно и верно тражимо најбоље дарове који се дају само онда када се предајемо и посвећујемо Теби, Цркви Твојој и служби Твојој. Амин.

Богомислена размишљања: Господе, Ти си Бог мој, узвишаваћу Те, славићу име Твоје, јер си учинио чудеса…
Иса. 25: 1

''Све ово, дубоко схваћено, значи да је пост једино средство којим се васпоставља човјекова истинита духовна природа. То није теоретски него практични изазов великом Лажову који је успио да нас убједи да ми зависимо једино о хљебу, и да цјелокупно људско знање, наука и егзистенција буду сазидани на тој лажи. Пост је оповргавање те лажи такође доказ да је то лаж. Веома је значајно да је Сатана сусрео Христа када је Христос постио. Сам Христос је рекао да Сатана може бити савладан једино «постом и молитвом». Пост је стварна борба против ђавола, јер је то изазов оном свеобухватном закону који је од њега направио «Кнеза овога свијета». Стога, ако је неко гладан и установи да стварно може да буде независан од глади, да је може преобразити у извор духовне силе и побједе, тада ништа не остаје од оне велике лажи у којој још од Адама живимо.''

Среда четврте седмице поста

Народе верни, узмимо на себе велики труд у ово време уздржања, да би смо стекли велику славу избављени из огња пакленог милосрђем великога Бога и Цара.

Вечерње – четврта недеља поста
Поуке Светих Отаца: Угушуј ум који је, заокупљен самим собом, непромишљено подложан да оговара и осуђује брата, тако што ћеш делима указивати ближњем сваку љубав и пажњу.
Свети Јован Лествичник

Молитва:
Помози нам да се покајемо за путеве који нису Твоји и Теби угодни. Још нам пружи помоћ да би нам биле опроштене помисли које нису у складу са Твојим промислом. Ово тражимо у највећем смирењу, Господе, јер се једино уз Твоју помоћ може очистити наше срце, ум и душа. Само нам Ти можеш подарити опроштај и многожељени мир. Амин.

Богомислена размишљања: На путу правде живот је, и куда иде стаза њезина нема смрти.
Прич. 12: 28

Четвртак четврте седмице поста

Засадивши виноград и позвавши посленике, Спаситељ је близу. Дођите сви који стремите да пост одржите, радујмо се плати јер је Давалац богат и пун сажаљења. Потрудивши се мало, примимо у душе своје Његову милост.

Поуке Светих Отаца: Буди ревностан у души својој, а никако не испољавајући то телом, нити изгледом, нити речју, нити каквим загонетним понашањем. Па и то чини тек пошто си престао да потцењујеш ближњега.
Свети Јован Лествичник
Молитва:
Боже, Оче наш, помилуј нас слабе у свим делима и дужностима нашим које вршимо, трудећи се у Твоме винограду. Дај нам потребну веру, смирење и неизмерну љубав да би смо Ти служили са стрпљењем, истрајношћу у истини и хришћанском љубављу. Амин.

Богомислена размишљања: Ко ходи право, боји се Господа, а ко је опак на својим путевима, презире га.
Прич. 14: 2

Предавање Протојереја - ставрофора Гојка Перовића Ректора Цетињске Богословије на тему "Велики пост - сусрет Бога и човјека" које је одржао 31. марта 2013. године у манастиру Подмаине у Будви.

IMG_0167.JPG

http://www.svetigora.com/node/12680

Петак четврте седмице поста

Не одврати Лице Своје од слуге Твога јер сам у невољи, брзо ме услиши; чуј душу моју и избави је.

Нека ми Твоје спасење, Боже, помогне. Нека убоги виде и развеселе се. Тражи Бога и душа ће твоја живети.

Поуке Светих Отаца: Својствено је човеку да падне и да после сваког пада устане. Али, ђаволу и само ђаволу приличи да не устане када падне.
Свети Јован Лествичник
Као светлопримну буктињу што сјакти онима што су у тами Свету Дјеву видимо, јер невешаствени огањ ужижући, божанственом знању све води, просветљујући ум јасношћу, слављена овим клицањем: Радуј се…!
Из четврте Похвале Богородици

Молитва:
Господе, молимо Te, не одврати Лице Своје од нас… Ипак, колико пута, Господе, ми одвраћамо своје лице од Тебе грешећи свакога дана и свакога часа … безброј пута! Но покажи нам, Господе, бескрајно милосрђе Твоје јер настојимо да те љубимо свим својим умом, својим срцем и својом душом. Амин.

praznici-pozadine-za-desktop-0431-uskrs-

Богомислена размишљања: Зато рече Господ: што се овај народ приближује устима својим и уснама својим поштује ме, а срце им је далеко од мене…
Иса. 29: 2

''Колико смо далеко од обичног разумјевања поста ко чисте исхране, као нечег што је дозвољено и забрањено, од цјелокупног оног површног фарисејства! Дефинитивно - постити значи једну једину ствар: бити гладан, или ићи до границе људских могућности које су у потпуности зависне од хране, и будући гладни, да откривамо да ова зависност није потпуна истина о човјеку, да је сама глад, прије свега духовно стање, и да је она у својој крајњој реалности глад за Богом. У раној Цркви пост је увијек подразумјевао потпуно уздржање, стање глади које је доводило тијело до крајњих граница. Овдје ми, међутим, откривамо де је пост као физички напор потпуно бесмислен без своје духовне основе: «... постом и молитвом». Ово значи да без одговарајућег духовног напора, без нашег храњења Божанском реалношћу, без поимања наше потпуне зависности само од Бога, физички пост би био заиста самоубиство. Ако је сам Христос био кушан док је постио, ни ми немамо никакве шансе да избјегнемо искушење. Физички пост, ма колико важан, не само да је бесмислен, него је чак и опасан ако се одвоји од духовног напора - од молитве и усредсређења на Бога. Пост је вјештина којом су у потпуности овладали светитељи; за нас би он био опасан ако бисмо почели да ту вјештину упражњавамо без пажње и опрезности. Цјелокупно посно богослужење представља непрестани подсјетник на потешкоће, препреке и искушења која очекују оне који мисле да се могу поуздати само на моћ своје воље, а не на Бога.''

Онај који већ не дрхти пред Христовим страдањем и Васкрснућем, у дане ове седмице; тај који очима срца већ пред собом не види Велики Петак и Васкршњу Недељу а чами не једући ништа, такав можда заиста не иде циљу и ми који немамо праве хришћанске радости при срцу а више у устима и куцкајући прстима можда и нисмо баш велики православци и богомољци.

Што више размишљам, то ми је дело Васкрснућа дивније и узвишеније и несхватљивије јер судећи по својој љубави — а више хладноћи — непојмљива ми је толика Христова љубав да пострада за мене збиља крахиралог али очито Бог ни од кога није одустао чак и када тај од Њега одустане и одаљи се својим безобразлуком.

Заиста, да до века хвалимо, нећемо Га нахвалити довољно.

Слава Богу за све.

Субота четврте седмице поста

Свети Оче, чувши глас Јеванђеља Господњег, ти се одрече света сматрајући богатство и славу његову ништавном и свима стога ти клицаше: “Љуби Бога и обрећеш велику милост. Ништа не претпостави љубави Његовој; да, када Он доће у слави, можеш обрести покој са свима светима.” Њиховим молитвама, Христе, сачувај и спаси душе наше.

(Химна светом Јовану Лествичнику)

Поуке Светих Отаца: Зауздај језик, који бесни не би ли се упустио у препирку. Седамдесет пута на дан се хватај у коштац са овим тиранином!
Свети Јован Лествичник
Молитва:
Помози нам, благи Боже, да се свакога дана држимо животних начела Господа нашег Христа и чинимо дела која су са Твојим благословом. Господе, научи нас да се свагда угледамо на светитеље Твоје са дубоким поштовањем и надахнућем, да би и ми обитавали у будућем Царству Твоме. Амин.

Богомислена размишљања: Јер Бог није неправедан па да заборави дјело ваше и труд љубави коју показасте за Име Његово, послуживши и служећи светима.
Јевр. 6: 10

Креирај налог или се пријави да даш коментар

Потребно је да будеш члан ЖРУ-а да би оставио коментар

Креирај налог

Пријавите се за нови налог на ЖРУ заједници. Једноставно је!

Региструј нови налог

Пријави се

Већ имаш налог? Пријави се овде

Пријави се одмах

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.