Jump to content
ljupko

Pitanje za one koji poseduju poslednje izdanje Biblije SPC

Rate this topic

Recommended Posts

Posto u kraju ne nadjoh bibliju a obisao sam nekoliko crkvi i kod svih ista prica "trazili smo jos kad a jos nam ne salju" nema mi druge do online kupovine. E sad jedini problem je sto ne mogu na licu mesta pogledati kolike su biblije i kako su uradjene. Ovo je link ka onoj sa sajta SPC: http://www.puo.spc.rs/internet-prodavnica/product/562/%D0%9A%D1%9A%D0%B8%D0%B3%D0%B5%20/%D0%94%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/%D0%A1%D0%B2%D0%9F%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE

Zna li neko kolika je ta biblija, mislim na format/dimenzije?

Da li u njoj postoje obelezena slicna mesta? Znate na ono kad ispod teksta pise npr.  Ps 2:7, Rim 8:3, Lk 1:35

Da li su psalmi ostali od Danicica ili su ubaceni oni novi od Atanasija?

Deluje mi sa slike da cak ni papir nije takozvani "biblijski"

takozvani Biblijski papir karakterise lakoca/tankoca manja lomljivost itd. Koristi se pri izradi biblija, recnika i obimnijih knjiga. Mislim da je glavni razlog njegove upotrebe upravo ta lakoca i tankoca, u praksi to znaci da biblija nece biti teska i debela. Imam kuci dva recnika engleskog jezika, oba imaju oko 900strana, ovaj od 'biblijskog" papira je maltene duplo laksi i tanji od ovog sa 'obicnim" papirom. Jedina mana tog papira sto je skuplji od obicnog.

Koliko znam recimo Biblije u izdanju Biblijskog drustva srbije se stampaju na biblijskom papiru, bas sad uporedjujem "debljine"  i jedna i druga su prevod Danicic-Sinod, al ova sa biblijskim papirom je 3 puta tanja, jeste da fale onih nekoliko drugokanonskih knjiga koje su ubacene u Novu bibliju SPC 2010 god ali to nije mnogo listova, evo uporedite sami, levo Izdanje Biblijskog drustva srbije - desno Biblija u izdanju SPC:

untitled-1.jpg

Nego vratimo se na temu :D  zar niko ne cita "novu" bibliju? Hocu da je porucim al me brine njena velicina i debljina, nesto mi debelo izgleda :D

Posto u kraju ne nadjoh bibliju a obisao sam nekoliko crkvi i kod svih ista prica "trazili smo jos kad a jos nam ne salju" nema mi druge do online kupovine. E sad jedini problem je sto ne mogu na licu mesta pogledati kolike su biblije i kako su uradjene. Ovo je link ka onoj sa sajta SPC: http://www.puo.spc.rs/internet-prodavnica/product/562/%D0%9A%D1%9A%D0%B8%D0%B3%D0%B5%20/%D0%94%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/%D0%A1%D0%B2%D0%9F%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE

Zna li neko kolika je ta biblija, mislim na format/dimenzije?

Da li u njoj postoje obelezena slicna mesta? Znate na ono kad ispod teksta pise npr.  Ps 2:7, Rim 8:3, Lk 1:35

Da li su psalmi ostali od Danicica ili su ubaceni oni novi od Atanasija?

Deluje mi sa slike da cak ni papir nije takozvani "biblijski"

Имам ја... Пре свега да ти кажем и ја сам исто јако тешко нашао. Заправо, била је једна црна верзија, али се брзо распродало. Касније сам у Службеном Гласнику у Макензијевој нашао другу верзију (корице црвене боје) и ту купио, беше то пре можда кхм 7 месеци. Но, ако си из Београда, чини ми се да сам најновију верзију, вероватно треће издање, видео у продавници СПЦ преко пута цркве Светог Марка. Односно, постоји тамо више продавница и сигурно сам у једној од њих видео последње издање Библије.

Одговори на питања:

1) Димензије: 25cm је висина, а како видим 17cm (око 17) ширина. Ваљда је то најприближније B5 димензијама папира... Има 1463 стране.

2) Postoje.

3) СВЕТО ПИСМО СТАРОГА ЗАВЈЕТА превео Ђура Даничић; Књиге ширег канона (девтероканонске) превели: Амфилохије Радовић и Атанасије Јевтић.

Иначе, на првим и последњим странама су мапе. На првим странама су мапе везане за стари, а на последњим за нови завет.

Надам се да сам био довољно прецизан?

Hvala na iscrpnom odgovoru, to je upravo ono sto me je zanimalo, dakle veliki-stoni format biblije je u pitanju.

nazalost nisam ni blizu Beograda 2000 bi me karta kostala do tamo i nazad, pa jos taksi do crkve ajoj :D

Na sajtu SPC stoji u online radnji ta nova biblija,1700din, nece mi valjda uvaliti neku drugu ako ja narucim tu sto je na slici :D Medjutim nenude izbor boje, kad kliknem na naruci, odma mi traze podatke, adresu, tel itd.: http://www.puo.spc.rs/internet-prodavnica/product/562/%D0%9A%D1%9A%D0%B8%D0%B3%D0%B5%20/%D0%94%D1%83%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B0%20%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/%D0%A1%D0%B2%D0%9F%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%BE 

Inace nisam u opste znao da je tako tesko nabaviti Bibliju, kod mene ne da nema te biblije, nego nema nikakvie! samo nakit, ikonice, brojanice, svece itd  cak imam utisak da su me popreko i pogledali kad sam trazio bibliju, ko da sam ja prvi koji to trazi :D

Ja sam nov u svemu ovome, rodila mi se zelja da zaplovim biblijskim svetom, i odmah na startu sam poljubio "kapiju" na nekoliko meste gde sam trazio bibliju :D ocigledno da se i za to mora ici u Beograd, Nis ili Novi Sad

Нема на чему.

:) Вероватно се веома брзо купи. И мислим да су штампали само у 5000 примерака, а то је ништа, јер то плане очас посла. Што се тиче боје, схватио сам пар ствари: а) прво издање је било црвених корица, али је отишло; б) дошло је друго издање - црних корица и то је отишло; ц) сад су поново штампали (вероватно треће издање) и то је опет црних корица. Ја сам имао среће да нађем било какву (и то где! - у књижари службеног гласника, последњи примерак), јер где год сам питао није било.

Корице ионако нису важне. :) Не треба одустајати, треба тражити и биће све ок. Иначе, послаће ти баш такву као на слици, нема шта друго. Не знам колико ће да те изнесе поштарина.... Но, нема везе, купуј ти ово док још можеш да нађеш, макар и онлајн. :D

Ma nisu mi toliko bitne korice al da mogu birati uzeo bi crnu, manje se prlja :D

Ne brinem ni za postarinu, nek kosta kolko kosta, neverujem da je teza od 2kg ali mozda i gresim :D

Znas kako ljudima zao dati i 500din za knjigu a ne 2000 ovu "knjigu" al kad im to prikazes na nacin "pa tolko potrosis za dva izlaska i to ako imas skromnu zensku" odma gledaju drugacije, a da ne pricam da je dva boksa cigara skuplje od Biblije, tako da nemarim par stotki za postarinu, samo da je vec imam u rukama :D

Imaju je u prodaji, narucio sam online iz radnje SPC, prijatni neki ljudi tamo, sve mi potanko objasnili kako se narucuje, kako i gde da uplatim, na koji ziro racun itd.  Cak mi pozeleli i "svako dobro" i "Bog pomaze"   davno nisam ispracen tako lepim zeljama :0104cheesy:

protodjakon Ljubomir Ranković,

Ako se ne varam, taj đakon je nešto mutio oko prevoda... Čitao sam to kod vladike Atanasija, ali se ne sjećam tačno o čemu je riječ. Uzgred, to izdanje imam i ja...

Ja posedujem Bibliju koju je izdao "Glas Crkve" iz Valjeva, protodjakon Ljubomir Ranković, i nadjem članak u časopisu "Pravolavlje" da ista ne valja. Da li je čuo neko nešto o tome?

Не ваља у смислу да је превод ђакона Љубе, а у књизи пише да је превод владике Николаја. Узгред владика Николај се није бавио превођењем Библије. У питању је екавско издање, а црква није још урадила издање на екавском. У цркви се све ради темељно, где се пази на сваку реч, а изгледа да је ово склепано на брзину.

Ja posedujem Bibliju koju je izdao "Glas Crkve" iz Valjeva, protodjakon Ljubomir Ranković, i nadjem članak u časopisu "Pravolavlje" da ista ne valja. Da li je čuo neko nešto o tome?

То су говорили док нису продали своје издање. :) Ваља, читај слободно. Ја имам обе. Није ни ова друга Бог зна шта. Убацили су девтероканонске књиге и то је једини плус. Остале старозаветне књиге су поново у Даничићевом преводу и зато не видим разлог зашто су је онолико хвалили (као нову).

Ako se ne varam, taj đakon je nešto mutio oko prevoda... Čitao sam to kod vladike Atanasija, ali se ne sjećam tačno o čemu je riječ. Uzgred, to izdanje imam i ja...

Није ништа мутио. Само је екавизирао Даничићев превод и заменио неке архаичне изразе савременијим.

Оно што је најтужније - ми немамо комплетан Стари Завет у квалитетном преводу. Још крпачимо са Даничићем.

Да ли умировљени Епископ Атанасије ради нешто по том питању ? Он се успешно бави превођењем. На неким предавањима даје објашњења и појашњења неких делова Библије који нису баш добро преведени.