Jump to content
Сањица85

Како га привући православљу?

Оцени ову тему

Recommended Posts

Здраво свима! 

Нова сам овде, а пишем јер имам проблем који ме већ дуже време јако мучи.

Мој драги је протестант. У почетку наше везе, мене религија није претерано интересовала, али данас ми све то постаје све привлачније и лепше. Мој драги то не разуме. Данас се често знамо посвађати око тога. Проблем је што ја њега покушавам да привучем православљу, али никако то не успевам. Прочитам много тога лепог, али не умем то да му пренесем како треба, па се на крају он само увреди...

Њему Црква уопште није битна. Он тврди како верује у Бога и како је то довољно. Ја му покушавам објаснити да је православље најстарије и како једино носи истину. Он се онда буни. Говори како сви мисле да једини знају истину, а то нико од нас не може да зна... Па како то уопште није битно ко је старији. Какве то има везе?! Зашто бисмо се морали придржавати свега како је било у почетку?!

И тако се расправљамо и расправљамо.

Мени све ово јако тешко пада. Не знам шта да радим. :(

Не знам на који начин да му приђем. Схватам да је овако најгоре. 

Како да се поставим? Можете ли ми препоручити неку литературу? Хвала унапред

Здраво свима! 

Мој драги је протестант. У почетку наше везе, мене религија није претерано интересовала, али данас ми све то постаје све привлачније и лепше. Мој драги то не разуме. Данас се често знамо посвађати око тога. Проблем је што ја њега покушавам да привучем православљу, али никако то не успевам. Прочитам много тога лепог, али не умем то да му пренесем како треба, па се на крају он само увреди...

Њему Црква уопште није битна. Он тврди како верује у Бога и како је то довољно. Ја му покушавам објаснити да је православље најстарије и како једино носи истину. Он се онда буни. Говори како сви мисле да једини знају истину, а то нико од нас не може да зна... Па како то уопште није битно ко је старији. Какве то има везе?! Зашто бисмо се морали придржавати свега како је било у почетку?!

Koji je tačno on protestant, Sanjice, mislim, iz koje crkve- denominacije, to je jako važno jer njih ima raznih: tradicionalnih; harizmatskih. zuti car je lepo rekao prestani sa ubeđivanjem,najmanje dobro je da se oko toga svađate. Koliko čujem on ima jako dobre argumente, iskreno čak bolje od tvojih. Jedno je to što ti osećaš da je pravoslavlje najlepša i najispravnija vera, drugo je kako ti ta svoja verovanja prenosiš. ne budi krstaš već pokušaj da ti razumeš prvo njega a onda mu s ljubavlju pomozi da on razume tebe i pravoslavlje. 

Здраво свима! 

Ovo je lep i poučan primer, gde je jedan protestant pa još i rođeni jevrej postao pravoslavac, a kasnije i sveštenik i doktor teologije. U svom naučnom radu opovrgava jedno od glavnih postulata protestanata Sola Scriptura, u prevodu Samo Pismo, koji Sveto Pismo smatraju za jedini, nepogrešivi i vrhunski autoritet "jer je svo pismo od Boga dato" i iz koga oni izvode svoja teološka gledišta. evo linka:  http://www.verujem.org/sveti_oci/stajebilo.html

Препоручујем ти мисао старца Порфирија... више причај Богу о свом драгом а ретко драгом о Богу... без размишљања о исходу. већ сте благословени ако се искрено волите. Парадокс би био да се љубави испречи Бог

Iz mog iskustva, navaljivanje, pa cak i najdobronamernije nikad nista dobro nije donelo. :) Cak i kad delis sa nekim nesto jer imas potrebu da mu rpeneses sopstveno ushicenje, a kamoli kad pokusavas da ga naucis svom vidjenju istine. Postuj slobodu onoga koga volis, a i Mocart je lepo objasnio sta je najkorisnije raditi ako ti znaci da decko pronadje ono za sta ti verujes da je jedina istina. Ovakvo je bar moje vidjenje.

mislim da uopste nije potrebno da ga uvlacis u pravoslavlje literaturom, tekstovima i sl. to ide kasnije 

sada je bitno da mu das sopstveni primer vere pravoslavne- ljubav, razumevanje, postovanje tudjeg misljenja...

Прво да се извиним што нисам одговорила раније, интернет ми није био доступан.

Хвала вам свима што покушавате да ми помогнете.

Да, схватила сам да око тога не треба да се свађамо, да са њим треба полако, с љубављу, молитвом...

Једино што нас двоје планирамо да имамо ускоро породицу, а мене у последње време јако брине како ће све то изгледати. Како ћемо децу васпитавати... Тешка срца сам му рекла да ћемо их пустити да сама одлуче да буду шта желе бити када одрасту, али мислим да нисам то искрено мислила. Па како бих себи опростила да им се нешто, не дај Боже деси, а она буду некрштена?! Или да постану атеисти, што није редак случај у мешовитим браковима, да се не би замерили ни једном родитељу. И онда сто мисли. Несанице...

Због тога ми је бржи језик од памети. Због тих мисли се ја са њим убеђујем, желим да све некако убрзам...

Иначе, он је протестант евангелиста. Веру је наследио од родитеља, није се сам никад нешто специјално занимао. Ту улогу игра и то што је он мушко, па шта би рекла фамилија(!), мада не признаје да се о томе ради.

Извињавам се што нисам одговарала свакоме понаособ. Нова сам, па нисам баш вична цитирању, а не бих нешто да погрешим. Хвала вам још једном! 

Прво да се извиним што нисам одговорила раније, интернет ми није био доступан.

Хвала вам свима што покушавате да ми помогнете.

Да, схватила сам да око тога не треба да се свађамо, да са њим треба полако, с љубављу, молитвом...

Једино што нас двоје планирамо да имамо ускоро породицу, а мене у последње време јако брине како ће све то изгледати. Како ћемо децу васпитавати... Тешка срца сам му рекла да ћемо их пустити да сама одлуче да буду шта желе бити када одрасту, али мислим да нисам то искрено мислила. Па како бих себи опростила да им се нешто, не дај Боже деси, а она буду некрштена?! Или да постану атеисти, што није редак случај у мешовитим браковима, да се не би замерили ни једном родитељу. И онда сто мисли. Несанице...

Због тога ми је бржи језик од памети. Због тих мисли се ја са њим убеђујем, желим да све некако убрзам...

Иначе, он је протестант евангелиста. Веру је наследио од родитеља, није се сам никад нешто специјално занимао. Ту улогу игра и то што је он мушко, па шта би рекла фамилија(!), мада не признаје да се о томе ради.

Извињавам се што нисам одговарала свакоме понаособ. Нова сам, па нисам баш вична цитирању, а не бих нешто да погрешим. Хвала вам још једном! 

Ево сајта који је намењен протестантима тј. православни сајт који објашњава разлике између протестантског исповедања вере и православног.

http://www.domboziji.org/

Срећно у том подухвату и уздај се у Божију помоћ. molimoli

Prestanes da ga smaras i umotas ga u ljubav i paznju . Bez svadje, bez ubedjivanja samo ljubav i razumevanje, na kraju ce da shvati .

Препоручујем ти мисао старца Порфирија... више причај Богу о свом драгом а ретко драгом о Богу... без размишљања о исходу. Већ сте благословени ако се искрено волите. Парадокс би био да се љубави испречи Бог.

Ovo je esencija odgovora. Nema sta ti njemu da pricas uopste, Hristos se vidi na tebi i tvom ponasanju, ne moze drukcije. Kad Bog nadje da je vreme On ce da nacini prvi korak ka njemu, od tebe se ocekuje jedino da ljubavlju pokazes ono sto verujes.

Aj` da ste zivi i zdravi oboje doveka... :)

Знаш шта би још могло помоћи. Пре пар дана је био ЖРУ Диван: прота Голијан и атеиста, доказивање да Бог постоји.

Ако он верује у Христа требало би да га занима одакле је истекло његово традиционално исповедање вере, јер у почетку беше само једна Црква Христова коју ми нисмо мењали ни мало, а они јесу.

Pozdrav Sanjice! 

Čitajući tvoj "problem" podsjetila si me na moju prijateljicu koja je takođe udata za protestanta (mislim da je tradicionalista u pitanju) i koja me baš zbog skoro istog problema kontaktirala prije par dana! U jednom momentu sam pomislila da si ti ona :) 

Jedina razlika između tvog i njenog problema jeste ta što je njen muž izrazio želju da prihvati pravoslavlje, jer je uvidio da je to Sandri jako bitno i važno! On vjeru smatra smatra kao irelevantnu za opstanak, ali će ipak prihvatiti da se krsti u pravoslavnoj crkvi, i da se vjenča sa njom u pravoslavnoj crkvi, i da kasnije krste djecu! On nju izuzetno voli i sve će o uraditi iz ljubavi prema njoj! :)

Njen problem je bio; da nije ona pogriješila što ga odvaja od "njegovih" :);)

Eto, želim i tebi tako! Kako su ti već savjetovali, moli se Bogu i uzdaj se u Njega! Svako dobro 

srcee

Čekajte, braco, i sestre :) , kad protestant 'oće da obrati pravoslavca, onda to nije u redu, a ovdje učite ovu gospođu, kako da "okrene", ovog ,kao, našeg čovjeka, protestanta, na prasoslavlje. Mislim, nije fer. Dvostruka mjerila. :) Žena se treba pokoriti mužu, tj da pređe u naše redove. Ako je po Vuku. :P

P.S. U svakoj šali malo istine.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...