Jump to content

Otac Simeon iz manastira Rukumija ispovedio jeres

Оцени ову тему

Препоручена порука

• Одговори 318
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Мммм.... Ако смем - дозволи - нисам баш најбоље разумео, али

bthbow.gif

(кад је офтопик, нека је са сликом)

Mislim na brata u Hristu po ovome svemu što sam imao prilike da pročitam od tebe. Kao i ispravne reakcije u pravo vreme naprimer.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

Ако дозволите - и поред Вашег надменог тона - мислио је на то да света Литургија у овом облику који нам је данас познат и како се служи није у потпуности постојала у време светог Јована Златоуста. Свети Јован Златоусти је писац анафоре (централног дела литургије), а пре и после тог дела има много интерполација, то јест касније убачених делова, што је Вама очигледно непознато, али Вам не смета да процењујете и квалификујете туђе - како сте рекли? - нагоне

И све то латиницом са све знацима питања ван сваке логике и реда.

U pravu ste,izvinite.

Подели на овим сајтовима

Човече, шта ти је интернет! Овде ехо траје знатно дуже од очекиваног. 

Добар дан, господине Ненаде. Поштовање. Како сте?

Који је Вас ветар донео до ове интернет заједнице?

Ja sam Nenad,nedostojni sluga BOzji,i veliki gresnik,iz Velikog Orasja,i imam 37 godina,kod Vas sam dosao jer je mi se svidjaju teme o kojima pisete kao i ljudi koji to diskutuju...

Подели на овим сајтовима

Дасе извинем на увредљивом тону, и смеху. Али, после толико наклапања окослужења литургије, њених молитава и њиховог читања, мени данас постаје ова тема све само не богословска. Наравно, тврђења брата Ненада и његове недоумице не сврставам у то већ инспираторе таквог размишљања.

Као што је Антикс написао, под литургијом св. Јована Златоустог подразумевамо молитву Анафоре која је његова. Све што је Антикс напиусао, дакле, стоји. Самим тим, Ненаде, део литургије за појце није писао св. Јован Златоусти нити постоји таква дефиниција, такво разликовање(подела) у литургици тј. богослужењу Цркве. Онај ко је то написао, од кога си ти то чуо, благо речено, нема појма. Коначно, данас је Златоустова литургија са свим својим вековним додацима (неки баш и нису срећна решења) јединствено богослужење у коме се открива тајна Цркве а то што у њој и њеним молитвама наизменично учествују свештеник и народ (међу њима и појци) јесте само израз јединства Цркве и то да је она зајендичко дело народа Божијег надахнуто и конституисано Духом Светим у коме се показује да сви заједно и подједнако- сходно својој служби - учествујемо у литургији и благодаримо Богу за стварање и спасење и причешћујемо се њиме. Без разлике и поделе.

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

• Гости

Ja sam Nenad,nedostojni sluga BOzji,i veliki gresnik,iz Velikog Orasja,i imam 37 godina,kod Vas sam dosao jer je mi se svidjaju teme o kojima pisete kao i ljudi koji to diskutuju...

Добродошао Ненаде, веома ми је драго што си са нама. НАравно да о свему треба причати, али хладне главе... веруј, онда ће, уз помоћ Благодати Божије све да Ти буде јасно.

Твој брат и доброжелатељ Иван

Подели на овим сајтовима

• 1 month later...

Контра напад као начин одбране је валидно средство, међутим оптужити о.Симеона за јерес коју је исказао на том несрећном видеу је уједно и оптужба вас самих који неизказано поштујете вашег епископа Игнатија, а самим тим и епископа Игнатија! Како? Ево како. Зар није свако од вас дужан да се било ко, ко исповеда јерес проследи надлежним црквеним органима, а у случају епископа да он у првој истанци такве преиспита и установи да ли је јерес исповедана или је нешто друго по среди у основи те оптужбе.

Дозволите да приметим да се назире екстремни елитизам богословско образованих чланова овог форума, који падајући у исконски грех гордости, исмејавају и омалажавају браћу своју у Христу којима је теологија слаба тачка. Нека вам је у ноетским срцима вашим, а и на уму кога је Христос позвао да му буду ученици, када будете давали одговоре неком од ”овијех малих”, или пробали да разјасните неке погледе које ви и ваш епископ заступате, а који су благо речено контравезни!

Чињеница је да је се велики број неуких латило посла одбране Православља, не често са катастрофалним последицама, углавном служећи се ”смешним” аргументима, међутим чињеница је, исто то, да је тај теолошки елитизам углавном тај који проузрокује такву реакцију лаоса, који осећа да нешто не штима, нешто није у реду, а нема довољно књиж(ш)ког знања да вам то обзнани. 

Браћо драга, чини ми се да поделе ипак постоје у нашој светој, мученичкој Цркви. Запитај мо се дакле ко су узрочници и шта су узроци. Зато, пре сваког пост-а (поставке) прекрстимо се и помолимо се Богу, да нам подари Духа премудрости и Божије љубави, да би то могли чинити како је Богу мило, а људима на духовну корист. Опраштајте.

причешћивање.pdf

Подели на овим сајтовима

Дозволите да приметим да се назире екстремни елитизам богословско образованих чланова овог форума, који падајући у исконски грех гордости, исмејавају и омалажавају браћу своју у Христу којима је теологија слаба тачка.

Није проблем ако неко није вичан теологији, попут оца Симеона. Проблем је када као такав нема смирења и послушања према свом епископу па да себи за право да изађе, заводи и буни народ против свог епископа и против других учитеља Цркве. А отац Симеон је управо то радио. И у том раду исповедио, ни мање ни више, него Савелијеву јерес. Тиме је Господ посрамио његово несмирење.

Подели на овим сајтовима

Нека вам је у ноетским срцима вашим, а и на уму кога је Христос позвао да му буду ученици, када будете давали одговоре неком од ”овијех малих”, или пробали да разјасните неке погледе које ви и ваш епископ заступате, а који су благо речено контравезни!

Класична замена теза и подметачина. Апостоли су ванредно били надахнути, те су итекако имали смисла за теологију. Након њих следи читава армија ВЕЛИКИХ И ОБРАЗОВАНИХ Отаца Цркве.

Понављам, није проблем у образовању и необразовању. Проблем је у немању смирења. 

Подели на овим сајтовима

Дозволите да приметим да се назире екстремни елитизам богословско образованих чланова овог форума, који падајући у исконски грех гордости, исмејавају и омалажавају браћу своју у Христу којима је теологија слаба тачка.

(...)

Опраштајте.

Поштовани пријатељу, мој отац је пензионер. Док није отишао у пензију био је аутомеханичар, возач и столар. Када разговарам са аутомеханичарима, столарима, па чак и возачима, ја чувам свој језик да не лупим нешто што се тиче њихове струке. Иако све те области ја познајем (одрастао сам у камиону, међу алатом, међу струготином), то не значи да ја све те занате познајем толико добро, да бих могао да водим разговор на равној нози. Могу да учествујем, јасно, могу да чујем нешто што би за мене било веома корисно, што би мајстори били вољни да са мном поделе. Међутим, испао бих крајње безуман, кад бих покушавао њих да учим нечему што је мени слаба страна.

И на крају - ако сте хтели да се традиционално обратите браћи у Христу, каже се Праштајте. Кад напишете "опраштајте", то значи да изигравате светог Јована Крститеља, те да нас непокајане позивате на покајање... 

Подели на овим сајтовима

Није проблем ако неко није вичан теологији, попут оца Симеона. Проблем је када као такав нема смирења и послушања према свом епископу па да себи за право да изађе, заводи и буни народ против свог епископа и против других учитеља Цркве. А отац Симеон је управо то радио. И у том раду исповедио, ни мање ни више, него Савелијеву јерес. Тиме је Господ посрамио његово несмирење.

хахахаха...

само да ме није мрско...да тражим..постове комнтаре...теолошког непослушања епископу..од Верујем до ЖРУ...

какви сте ви сви каријеристи...

Подели на овим сајтовима

само да ме није мрско...да тражим..постове комнтаре...теолошког непослушања епископу..од Верујем до ЖРУ... какви сте ви сви каријеристи...

Какво је то "теолошко непослушање"? Теолози могу да се не слажу у неким стварима, то је сасвим нормално. Овде се не ради о томе већ о НЕПОСЛУШАЊУ - ако знаш шта је то.

Подели на овим сајтовима

Да, свако бира којем ће епископу или групи њих бити послушан...а којима неће...Не знам за разлоге, вероватно варирају од особе до особе, али то је евидентно...

Подели на овим сајтовима

Какво је то "теолошко непослушање"? Теолози могу да се не слажу у неким стварима, то је сасвим нормално. Овде се не ради о томе већ о НЕПОСЛУШАЊУ - ако знаш шта је то.

Мжете да имате мишљење....али у себи...и да се сами са собом слажете...

ако га јавно износите..а није у складу сазваничним ставом..онда је непослушање..

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...