Jump to content

Otac Simeon iz manastira Rukumija ispovedio jeres

Оцени ову тему

Препоручена порука

У овом случају ми се учинило само да се неправедно претерује са блаћењем оца Симеона. Ако је нешто и погрешио још увек је свештеник и на овој или на некој другој теми сам прочитао исто тако доста хвале за њега од људи који га познају и који одлазе у Рукумију. У најмању руку онда не треба о томе дискутовати овде на форуму, него треба препустити ствар црквеној јерархији.

preporuka za čitanje... kratko je

http://katodnacevsvetrpi.blogspot.com/2011/06/blog-post.html

Подели на овим сајтовима

• Одговори 318
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

u čemu je onda suština dijaloga ako reaguješ emotivno? Ajde da pričamo o nekom filmu ili muzici pa ok ali ovde...

Правда или неправда не морају бити уско повезане са емоцијама. Чак шта више рецимо своје дете када кажњавам за неправду, моје емоције према њему се противе, али разум говори да треба да га казним. Ја сам баш и "пребацио" сувише "емотивно" реаговање неких саговорника на моје мишљење.

Подели на овим сајтовима

Ти мислиш својом логиком а ја својом.

Логика је једна и једина. Не постоји "моја" и "твоја" логика. У противном, не бисмо разликовали памет од глупости, били бисмо бесловесна марва.

Више пута сам нагласио да се ја у свему па и у питањима Цркве водим "својим" осећајем за правду или неправду.

Само напред. Али, немој онда да нам овде глумиш некаквог побожњака. Јер, такав дух је потпуно стран духу Цркве. Ти живиш и хвалиш све оно што оци називају - "филавтиа" (=самољубље) или првородни грех. Стари Адам влада тобом. Новог још ниси познао. 

Подели на овим сајтовима

Логика је једна и једина. Не постоји "моја" и "твоја" логика. У противном, не бисмо разликовали памет од глупости, били бисмо бесловесна марва.

Само напред. Али, немој онда да нам овде глумиш некаквог побожњака. Јер, такав дух је потпуно стран духу Цркве. Ти живиш и хвалиш све оно што оци називају - "филавтиа" (=самољубље) или првородни грех. Стари Адам влада тобом. Новог још ниси познао. 

Више не учествујем на теми. Што сам имао да кажем рекао сам, а они који буду читали нака сами процене.

Једино још једну замерку ћу изнети упућену теби лично Александре. Молим те убудуће када одговараш на неку моју поруку, која није дугачка и која ипак колико толико није резумљива када се распарча т.ј. када се цитирају делови ван контекста, цитирај је у потпуности да они који буду читали твој одговор имају лакши увид у оно што сам написао.

Хвала

Подели на овим сајтовима

Више не учествујем на теми.

Паметно и богоугодно. Да је отац Симеон имао смирења макар колико ти, много би мање невоље протекло Браничевском епархијом и много би мање наивних људи било заведено. 

Тешко Цркви са бескорисним, хладним интелектуалцима без црквене свести и јеванђеоског етоса живљења. Али, још више тешко Цркви од умишљених духовника, од необразованих људи који су умислили да умеју да богословствују и да у учености парирају ученима. Бог нека нас све сачува од једних и других а њима нека да покајања и смирења.

Подели на овим сајтовима

I kod nas to o čerm rtaspravljate spada u takozvane antitrinitarne jeresi, spadaju tamo triteisti i netrojični,

grupa monarhizam, podgrupa modalistički ili patripasianski monarhizam.: Noetus iz Smirne, Sabelius.

наводно, верујемо у "Оца небескога у три лица - Оца, Сина и Светога Духа".

изјављује како СВЕТА ТРОЈИЦА НИСУ ЗАЈЕДНИЦА,

Sabelius /okolo roku 220/ rozšíril tento blud aj na Ducha Svätého a učil,

že v Bohu je jedna hypostáza a tri prosopá / prosopom = herecká maska,

roľa, úloha/, že odpovedajú svojim trom rôznym spôsobom zjavenia (modi = spôsoby).

http://sk.wikibooks.org/wiki/Dogmatika/Antitrinit%C3%A1rne_her%C3%A9zy

Подели на овим сајтовима

Отац Симеон је баш исповедио савелијанску јерес, говорећи да Бог није заједница, самим тим негирајући стварност три личности или лица

Ovo me je zaista zainteresovalo pa se evo mucim satima, pokusavajuci da pronadjem na Grckom da li se moze reci da je Bog zajednica jer mi se taj izraz nikako ne uklapa u glavi. Tj nepoznat mi je i nisam nailazio da se govori o zajednici Svete Trojice tj: κοινωνία Αγίας Τριάδος  .

Brate Aleksandre, procitaj, a znam da znas Engleski, ovaj tekst Mitropolita Jeroteja profesora na Solunskom fakultetu koji bas govori o nemogucnosti upotrebe reci zajednica, za Svetu Trojicu. Nije dug i lak je za prevod. Nalazio sam jos neke, ne tako opsirne, ali su na Grckom.

http://www.oodegr.com/english/theos/genika/koin_fysewn1.htm

Mislim da je tekst nedvosmislen i jasan narocito zakljucak da.

One cannot speak of a communion of Persons in God or in man from a theological aspect; it might be possible, but only from a philosophical point of view.

I na Grckom: 

Για κοινωνία προσώπων στον Θεό και τον άνθρωπο δεν μπορεί να γίνη λόγος από θεολογικής πλευράς, αλλά ενδεχομένως μπορεί να γίνη λόγος από φιλοσοφικής πλευράς

Подели на овим сајтовима

http://www.oodegr.com/english/theos/genika/koin_fysewn1.htm

Ti pojmovi od jezika do jezika mogu biti semantički nešto različiti, značenje

može biti slično ali semantički donekle pomjereno - u malo drugačijoj poziciji

pogledaću šta tamo piše, engleski prevodi nisu baš najmjerodavniji,

a ni najsretniji, najoptimalniji i najreferentniji za objašnjavanje takvih pojmova.

Naši teolozi to prevode kao zajedničarenje u smislu

međusobnog i uzajamnog opštenje (glagolska imenica).

Communio znači društvo, uzjamno primanje, opštenje, zajedničarenje

a ne samo prosto zajednica (communitas - apstraktna imenica)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Communio

communitas - zajednica jednakih ljudi ili osoba

respektivno takvih ljudi ili osoba koji dijele zajednički duh

dijele ili imaju nešto zajedničko što ih povezuje, dovodi u vezu

http://en.wikipedia.org/wiki/Communitas

Intercommunio (communicatio in sacris) znači

sasluživanje, sakramentalno, svetotajinsko opštenje

sancta communio, svaté společenství, spojení,

http://www.kapky.eu/texty/clanky/eucharistie/eucharistie-vyhra-kterou-si-neni-mozne-nechat-utect/

Подели на овим сајтовима

@А.Милојков 

What kind of straw man are you talking about? Not once did you answer the arguments put forward, in particular the use of COMMUNITY=ЗАЈЕДНИЦА

Заједница - Community, presupposes the existence of individuals; that is the ontological and etymological meaning of the word (or better said, the part of the meaning). I have also stated that GOD can not be community as this would imply that Father Son and Holy Spirit at some point were not together (heresy). 

I am also referring to the theological usage  of ЛИЧНОСТ instead of ЛИЦЕ as a more correct (but not exact) translation of ὑπόστᾰσις. Although our fathers have used ЛИЦЕ without being incorrect.

Over and over again I have pointed out that GOD is not community of PERSONS (ὑπόστᾰσις) but UNITY of ὑπόστᾰσις or better said HYPOSTATIC UNITY with a exact word in church slavonic (црквенословенски) ЈЕДИНОСУШНОСТ that is ὑπόστᾰσις ὁμοούσιος. 

You learned theologians have stated as part of the "heresy" of fr. Simeon is his statement: " God is not community" = ”Бог није заједница” however I have PROVED that this is NOT true (due to the above)!

Not once have you produced any evidence to the contrary, but only insults. Do you honestly think that Belgrade Theological Faculty, where I presume that you have studied, is the only theological institution in the world?

Подели на овим сајтовима

Edit - dopuna.

Naši teolozi to "communio" prevode kao zajedničarenje u smislu

međusobnog i uzajamnog opštenje (glagolska imenica).

koja označava čin, radnju, zbivanje. dešavanje, činjenje, akciju, dinamizam

Communio znači društvo, uzjamno primanje, opštenje, zajedničarenje

a ne samo prosto zajednica (communitas - apstraktna imenica)

koja označava predožbu, predstavu, zamisao, ideju, apstrakciju, sliku, statičnost

Подели на овим сајтовима

”...Оца небескога у три лица - Оца, Сина и Светога Духа.” о.Симеон Рукумијски

Ево како се ово да, и само може разумети:

Отац небески - Бог а не само као прво лице-личност Св Тројице…имамо безброј примера у Светом Писму, а и у светоотачкој литератури да наш Отац је Бог где се очигледно не подразумева само прво лице Св Тројице!

Три лица - Три личности, три ипостаси

Отац, Син и Свети Дух - непотребно објашњење

Света Тројица нису заједница - Тачно, јер Св. Тројица су Јединство, Јединосушество…Заједница подразумева прво постојање личности, лица која се затим окупљају у њој. Такво схватање је, у егзактности речи ”заједница”, чиста јерес тробожтва, зато о. Симеон и каже Св. Тројица НИЈЕ заједница!

Следи да никаква јерес овде није исповедана од стране о.Симеона Рукумијског, а да јесте његов епископ би га проследио црквеном суду. А аксиом да ”сви су невини, док се не докаже да су криви” изгледа НЕ ВАЖИ за појединце који клеветају, осуђују једног дивног монаха који је свој живот посветио СПЦ и бризи за вернике поверене му пастве!

Подели на овим сајтовима

Brate Aleksandre, procitaj, a znam da znas Engleski, ovaj tekst Mitropolita Jeroteja profesora na Solunskom fakultetu koji bas govori o nemogucnosti upotrebe reci zajednica, za Svetu Trojicu. Nije dug i lak je za prevod. Nalazio sam jos neke, ne tako opsirne, ali su na Grckom.

Онда се професор не слаже са светим оцима. Или је његов појам заједнице потпуно другачији од њиховог. Чињеница је да кападокијци, нарочито свети Василије, употребљавају реч "кинониа". 

Подели на овим сајтовима

HIT: U manastiru Rukumija molitve za ženidbu i udaju! U duhu pravoslavlja, najnovije hodočašće pomoći će onima koji su nemaju sreće u ljubavi i do sada nisu pronašli svog životnog saputnika

molitve-za-udaju-i-zenidbu-670x447.jpgFoto: facebook/Ходочашће

Na Fejsbuk stranici Hodočašće, grupi koja, kako navode, organizuje poklonička putovanja po Srbiji i okolnim pravoslavnim zemljama, pojavile se vest da će 1. februara biti organizovan put u manastir Rukumija, gde će otac Simeon čitati molitve za ženidbu i udaju.

Cilj Hodočašća, kako pišu na profilu, jeste da približe ljude Bogu i pravoslavlju, kroz molitve i duhovne pouke, koje dobijaju od duhovnika, kojima ih vode.

U duhu pravoslavlja, najnovije hodočašće pomoći će onima koji su nemaju sreće u ljubavi i do sada nisu pronašli svog životnog saputnika.

- U subotu 01.02.2014. u manastiru Rukumija, otac Simeon čitaće molitve za udaju i ženidbu. Zainteresovani za putovanje, pozovite na 060/333 08 05 ili se javite porukom na našoj stranici – piše na Fejsbuk profilu Hodočašća.

U slučaju da ste očajni i nemate drugo rešenje, ne očajavajte već krenite na put.

http://www.telegraf.rs/vesti/927770-hit-u-manastiru-rukumija-molitve-za-zenidbu-i-udaju

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...