Jump to content
Anti Palma Crew

Цара Душана међу свеце

Recommended Posts

Dobro braco, a sta mislite o Mojsiju, Isusu Navinu, Samsonu... Davidu, Jeliseju itd.? Da konkretizujem, zasto Boga da ogranicavamo nasim moralnim merilima? Sta to ima veze da li je neko ubijao, bio ovakav ili onakav... ako je on ispunio volju Boziju i bio u zajednici sa Bogom? Zar je Bog duzan da polaze racune nasoj etici? I otkuda ta vesela ideja da je poenta na pokajanju, monasenju i sta ti ja znam - ne slazem se: Bog je taj koji svete cini svetima, uprkos gresima i uprkos svemu ostalom. Misljenja sam da svetost nema veze sa moralnim savrsenstvom. Bog ce pomilovati koga pomiluje i pogledati koga pogleda, nema tu nikakvih sablona

Дао си ми једну добру идеју :D

Глупости! Грци многе не воле па су канонизовани у нашој Цркви.

Da, ima medju kanonizovanim Svecima nešto malo njih koje Grci ne vole, 

ali ovoga (Cara Dušana Silnog) nenormalno mrze, i patološki preziru.

Da, ima medju kanonizovanim Svecima nešto malo njih koje Grci ne vole, 

ali ovoga (Cara Dušana Silnog) nenormalno mrze, i patološki preziru.

Не знам да ли су ти смешнији разлози зашто треба бити канонизован или зашто није...

Није "проблем" у Грцима што Душан није канонизован, већ у Србима.

Da, ima medju kanonizovanim Svecima nešto malo njih koje Grci ne vole,  ali ovoga (Cara Dušana Silnog) nenormalno mrze, i patološki preziru.

Good guys vs Bad guys 

Потребан је и наш одговор, тј. врлински живот. Ништа без етике.

Pa, ja se ne bih slozio sa drugim delom komentara. Nista bez Boga.

Bez Boga, uzalud etika: taman da svi budemo moralno savrseni, opet cemo pomreti. Najveci problem ostaje neresen.

Dobro braco, a sta mislite o Mojsiju, Isusu Navinu, Samsonu... Davidu, Jeliseju itd.? Da konkretizujem, zasto Boga da ogranicavamo nasim moralnim merilima? Sta to ima veze da li je neko ubijao, bio ovakav ili onakav... ako je on ispunio volju Boziju i bio u zajednici sa Bogom? Zar je Bog duzan da polaze racune nasoj etici? I otkuda ta vesela ideja da je poenta na pokajanju, monasenju i sta ti ja znam - ne slazem se: Bog je taj koji svete cini svetima, uprkos gresima i uprkos svemu ostalom. Misljenja sam da svetost nema veze sa moralnim savrsenstvom. Bog ce pomilovati koga pomiluje i pogledati koga pogleda, nema tu nikakvih sablona

Otkud ti, brate, da stvari gledas ovako relativisticki?

Bog cini svetim onoga (onu) koji je - barem pred kraj ovozemnog zivota - usvojio Jevandjelski etos kao model zivljenja. Barem u onom podslednjem magnovenju, kao sto je to bio slucja kod ne malog broja drevnih mucenika.

To, dakle, nije nasa (= cisto ljudska) etika, kako ti ovde kazes, nego Jevandjelska, bozanska, bogocovecanska.

Tako da, kako i sam Hristos veli, poenta jeste na pokajanju. Niko, bez pokajanja/preumljenja, nece videti Carstva Bozijeg.

Upravo, Blagovest o vecnom zivotu i pocinje recima "pokajte se, jer se priblizi Carstvo Nebesko"...

Pa, ja se ne bih slozio sa drugim delom komentara. Nista bez Boga.

Bez Boga, uzalud etika: taman da svi budemo moralno savrseni, opet cemo pomreti. Najveci problem ostaje neresen.

Наравно слажем се, ово сам написао као одговор на твоје пренаглашавање онтологије.

Рећићу једну ствар о Душану и осталим Немањићима, они су стварно једни од највећих Срба који су владали, градили су манастире и све то, али ваља поемнути да су они били дијелом Грци, дијелом Бугари и Угари. Нисам сигуран али чини ми се да је баш Душан оженио Бугарску принцезу, тако да знате да нису ни они били неки чистокрвници, понављам да им се ДИВИМ јер је Душан, Немањићи и неки други заслужни за опстанак нашег народа, само да не летите пред неким историским чињеницама :)
Поздрав! И да, требало би да је светац, као и сваки Немањић, заједно са Лазаром, Стефаном Лазаревићем и осталим великим владарима који су толико учинили за наш народ!

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...