Jump to content
w.a.mozart

Slobodna volja i borba izmedju dobra i zla u coveku

Recommended Posts

u ovoj diskusiji za sad nema sveštenika.. kao drugo.. . postoje dogme a postoje i stvari o kojima možemo pričati... dogma naše Crkve je da je Hristos bogočovek i ne vidim da na forumu neko diskutuje o takvim,jasnim stvarima... osim u pforumu islam... ova tema pak dozvoljava stvaralački pristup istoj jer proizlazi iz slobodne volje i ljubavi što je povezano sa teologijom ličnosti kojom se svi oci bave... inače,ti isti oci nisu kao papagaji ponavljali fraze prethodnika svojih i učitelja Crkve već su osmišljavajući,Duhom Svetim davali pečat istorijskog trenutka tematici koju tretiraju... i ne možemo se ravnopravno pozivati na sve svete oce jer,uz dužno poštovanje,nisu sveti oci sveti zbog toga što su pisali...

i zaista je iluzorno da ovakvom temom procenjujemo pravoslavnost ovog sajta

Guest свештеник Иван

Ја сам написао нешто на почетку ове теме. Хајде сада да размислимо још о нечему:

Молитве за умрле које чинимо у нашој Светој Цркви коју сврху имају? Опет добро размислите о питању слободне воље и љубави. Ово је врло добра тема ими овде не доносимо догматска правила већ разговарамо. У том контексту, свака тема је добра и корисна. Можда неко о овоме није ни размишљао.

Ево једно размишљање човека који каже да после смрти нема покајања:

Tako je posle smrti nema pokajanja.Onda su i molitve za upokojene grešnike nepotrebne jer su umrli u nepokajanju.A sa druge strane molitve za umrle koji su umrli u pokajanju i izmireni sa Bogo su isto tako suvišne.Čemu onda molitve za umrle kada posle smrti nema pokajanja i kako može neko da zatupa nekoga i da se kaje za toga kada je taj umro i neje ga bilo briga za Hrista.

u ovoj diskusiji za sad nema sveštenika.. kao drugo.. . postoje dogme a postoje i stvari o kojima možemo pričati... dogma naše Crkve je da je Hristos bogočovek i ne vidim da na forumu neko diskutuje o takvim,jasnim stvarima... osim u pforumu islam... ova tema pak dozvoljava stvaralački pristup istoj jer proizlazi iz slobodne volje i ljubavi što je povezano sa teologijom ličnosti kojom se svi oci bave... inače,ti isti oci nisu kao papagaji ponavljali fraze prethodnika svojih i učitelja Crkve već su osmišljavajući,Duhom Svetim davali pečat istorijskog trenutka tematici koju tretiraju... i ne možemo se ravnopravno pozivati na sve svete oce jer,uz dužno poštovanje,nisu sveti oci sveti zbog toga što su pisali...

i zaista je iluzorno da ovakvom temom procenjujemo pravoslavnost ovog sajta

Ја сам већ рекао да су Свети Оци продубљивали оно што су претходници рекли, али нису негирали. Већ сам рекао да можемо продубљивати тему, и у то се не бих мешао, јер нисам достигао те дубине, него ми је засметало негирање делова Новог Завета и Молитвеника наше Цркве и зато сам увучен у дискусију.

Ево један цитат да наведем о Страшном суду Светог ТЕОФИЛАКТ Охридског (1055 - 1107):

Као што светитељи обитавају у бесконачној радости, тако ће неправедни наследити вечно мучење, иако Ориген празнослови да ће пакленим мукама доћи крај и да грешници неће бити вечно мучени, те да ће доћи време када ће и они ући у обиталишта праведних, очишћени пакленим мукама. Оригеново учење је овде јасно оповргнуто када Господ говори о "вечној муци", која нема краја, и када праведнике упоређује са овцама, а неправедне с јарадима. Као што јаре никада не може постати овца, тако се ни грешник (после Суда) никада не може очистити и постати праведник.

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Svetopismo/TumacenjeJevandjeljapoMateju/25.htm

Примера колико хоћеш има који говоре о Страшном суду, као и о овом времену као једином где се задобија Царство небеско (иначе би сви чекали есхатон да би мислили о свом спасењу). И стварно ми делује као да нисам на православном форуму ако ја морам овде да се убеђујем као са неким да ли је Нови завет добро написан или није

Guest свештеник Иван

Ђорђе, на форуму свако може да изнесе своје мишљење, Твоје је да аргументима то побијеш (ако мислиш да није тачно). "Надлежни" званичне текстове постављају на насловној страници. Зато нећемо се више бавити осуђивањем "надлежних" него да аргументима покажемо неситинитост тврдњи појединаца са форума. Нека нам речи буду благе а аргументи јаки...

Ми свакако нећемо дозволити негирање православности "надлежних" портала Поуке.орг.

mislim da je aqilio već napisao ali ću ti ponoviti...što pre ukapiraš da nema suda u klasičnom smislu biće bolje.... evo da dodam i stav vladike Atanasija... drugi Hristov dolazak,kaže vladika,zamišljam kao veliki ekran gde ćemo svi moći da vidimo kakvi smo... da se ogledamo...

Ја сам написао нешто на почетку ове теме. Хајде сада да размислимо још о нечему:

Молитве за умрле које чинимо у нашој Светој Цркви коју сврху имају? Опет добро размислите о питању слободне воље и љубави. Ово је врло добра тема ими овде не доносимо догматска правила већ разговарамо. У том контексту, свака тема је добра и корисна. Можда неко о овоме није ни размишљао.

Ево једно размишљање човека који каже да после смрти нема покајања:

Tako je posle smrti nema pokajanja.Onda su i molitve za upokojene grešnike nepotrebne jer su umrli u nepokajanju.A sa druge strane molitve za umrle koji su umrli u pokajanju i izmireni sa Bogo su isto tako suvišne.Čemu onda molitve za umrle kada posle smrti nema pokajanja i kako može neko da zatupa nekoga i da se kaje za toga kada je taj umro i neje ga bilo briga za Hrista.

Мислим да би и ви оче требало да дате неки одговор, поготово што сте упућенији од свих нас у тематику.

Већ сам рекао да то што нема покајања после смрти нема никакве везе са нашом молитвеном заједницом са преминулима. Ви оче боље знате за шта се ми молимо за преминуле. Не молимо се за то да се они сада покају. Треба видети за шта се Црква моли за преминуле да би могли причати о тим молитвама. Молимо се да их Господ упокоји тамо где праведници почивају. Они што су урадили, урадили су, сада је на Господу да пресуди о томе, а ми му мало сугеришемо, илити сведочимо нашу љубав према преминулим и молимо Га да буде милостив према њима, као и према нама. Оно што они остављају је то да се ми сећајући се њихових добрих дела, покренемо да их подржавамо у томе, а оно где грешише да нам буде опомена да и ми не понављамо те грешке.

Imaju svrhu da se našim molitvama nešto promijeni upravo iz toga razloga što pokojni tu ne mogu više ništa.

Imaju svrhu da se našim molitvama nešto promijeni upravo iz toga razloga što pokojni tu ne mogu više ništa.

Е сад смо на добром темељу...

mislim da je aqilio već napisao ali ću ti ponoviti...što pre ukapiraš da nema suda u klasičnom smislu biće bolje.... evo da dodam i stav vladike Atanasija... drugi Hristov dolazak,kaže vladika,zamišljam kao veliki ekran gde ćemo svi moći da vidimo kakvi smo... da se ogledamo...

Тако опет долазимо на исто. Зна и он човек да нема класичног суда, нико не мисли да ће у општински или окружни суд да буде позван на главни претрес. Суштина је да ће постојати пресуда.

Мислим да сам већ рекао да не желим да замишљам како ће тачно изгледати тај Суд: да ли као амерички, западноевропски, овај наш Српски, или као пролазак кроз митарства, или као што је описано у Јеванђељу где ће нас Господ раздвојити на два табора. Око тог Суда има много заврзлама и није нам баш то детаљно откривено, тј вероватно је то немогуће речима описати јер ће бити јединствен догађај у историји и нема баш са чим сличним да се упореди што ми имамо у нашем искуству. Тако да нам је остало доста слика, аналогија која су везана за искуство људи који су покушавали на начин примерен добу када су причали да опишу и објасне. Али то не негира суштину да ће бити Суда, где ће се испитивати наше срце, наша дела, наше мисли, наше речи, колико смо се трудили, наше молитве, туђе молитве за нас и наравно пресудиће Божија слободна воља и његова љубав и милост. Али чини ми се да овде постоје православни који кажу да неће бити Суда и да је све ово небитно за наше спасење.

Prema dogmatskom ucenju Crkve, sama Crkva nije zavrsena realnost.

Zato se i krecemo sa svim nasim nedostacima ka eshatonu i u eshatonu.

Otuda i mogucnost promene statusa kod upokojenog ako Crkva posreduje za njega i zbog njegovih nedostataka...tj. da i on nadje mesto spasenja u Carstvu Bozijem...

...drugi Hristov dolazak,kaže vladika,zamišljam kao veliki ekran gde ćemo svi moći da vidimo kakvi smo...da se ogledamo...

Сви ми можемо нешто замишљати у вези другог доласка Господњег. Вероватно ћемо сви бити у криву.

Мој став:

1. Биће Суда (или пресуде што рече један брат) наравно.

2. Нема покајања после смрти у смислу да грешник може одлучити да се покаје после свог упокојења.

Појединци би могли избегавати кориштење "на нивоу" демагогије када причају о овако важним стварима и користити јасније и једноставније конструкције у реченицама како би се избегло то да свако на различит (свој) начин тумачи  "шта је писац хтео рећи". Било би добро написати кратко и тачно(прецизно) шта мислите о нечему без "ученог" околишања и сувишне демагогије.