Jump to content
w.a.mozart

Slobodna volja i borba izmedju dobra i zla u coveku

Recommended Posts

@Obi wan

a ti kao po obicaju mislis da si isisao sve Oce i dogmatiku ovog sveta, pa nije vise iznenadjenja ni u Bogu za nas ostalo...

Niko jos nije dosao na kraj svih stvari da bi svedocio...

I ono sto Gospod govori, ne znaci da se i On sa tim slaze, a ja ovde osecam veliku zluradost za one koji ce biti osudjeni a da se jos nisu ni rodili, niti zgresili...

Za ovo podvuceno si nadrljao od aquilia... :291291291:

Ovo ostalo je obican napad kad vec covek nema sta da kaze pametnije...

Mislim, bas mi nije jasno sto se ljutis, razgovaramo na temi, ako nesto imas kontra da kazes adekvatno, kazi, ovako cemo opet da udjemo u prepucavanje i da zatrpamo temu jalovom raspravom...

I nisam video nijedan argument da navedes u prilog bilo koje svoje tvrdnje, a postavljac teme je (ako se vratis na prvi post) zamolio da se navode i Otacka iskustva po ovom pitanju...

Evo, ja sam naveo jevandjelsku pricu o bogatasu i Lazaru...

Idemo dalje...

Бог неће против наш воље учинити да будемо са Њим, јер слобода је поистовећена са љубављу. Ако кажемо да је Бог љубав онда је немогуће да Бог ипта чини без наше слободне воље. Самим тим, наш избор ће бити постојање без истинског постојања које је у Богу.

Можда питање можемо и проширити:

Да ли је могуће да нпр. човек који је у Рају каже: "Е, досадно ми је овде ја бих мало да одем и прошетам"  или да човек у пакленом стању каже: "Е ја бих сада ипак да будем са Богом у заједници са Њим". Да ли је могуће покајање после физичке смрти?

Nije moguce, cak i po najprostijoj logici to bi bilo sasvim suprotno Premudrom Bozijem promisaljnju o svemu, koje nema nedostatke i nedorecenosti...

Jevandjelska prica o Lazaru i bogatasu sasvim jasno i nedvosmisleno govori o tome, kao i niz Otaca koji je tumaci...

Naprotiv,to upravo nije suprotno Božijem promišljanju o svetu,jer On želi da se "svaki čovek spase i dođe u poznanje istine".

Pa naravno da zeli, ali kako mi nismo bio-masine, nego savrseno slobodna bica, on je ostavio nama da odlucimo gde cemo...

Jeste nas, fala Bogu, obasuo paznjom, Liturgijom, propovedju, cudima, iscelenjima, svetinjama, ali nista od toga nije nametljivo i ne kvari nase konacno opredeljenje...

Kako je lepo jednom rekao (cini mi se) vl. Atanasije "savrseni Bog je sebe - paradoxalno - ogranicio ljudskom slobodom..."

Бог неће против наш воље учинити да будемо са Њим, јер слобода је поистовећена са љубављу. Ако кажемо да је Бог љубав онда је немогуће да Бог ипта чини без наше слободне воље. Самим тим, наш избор ће бити постојање без истинског постојања које је у Богу.

Да ли је могуће да нпр. човек који је у Рају каже: "Е, досадно ми је овде ја бих мало да одем и прошетам"  или да човек у пакленом стању каже: "Е ја бих сада ипак да будем са Богом у заједници са Њим". Да ли је могуће покајање после физичке смрти?

Nije moguce, cak i po najprostijoj logici to bi bilo sasvim suprotno Premudrom Bozijem promisaljnju o svemu, koje nema nedostatke i nedorecenosti...

Jevandjelska prica o Lazaru i bogatasu sasvim jasno i nedvosmisleno govori o tome, kao i niz Otaca koji je tumaci...

Naprotiv,to upravo nije suprotno Božijem promišljanju o svetu,jer On želi da se "svaki čovek spase i dođe u poznanje istine".

Pa naravno da zeli, ali kako mi nismo bio-masine, nego savrseno slobodna bica, on je ostavio nama da odlucimo gde cemo...

Jeste nas, fala Bogu, obasuo paznjom, Liturgijom, propovedju, cudima, iscelenjima, svetinjama, ali nista od tgoa nije nametljivo i ne kvari nase konacno opredeljenje...

Kako je lepo jednom rekao (cini mi se) vl. Atanasije "savrseni Bog je sebe - paradoxalno - ogranicio ljudskom slobodom..."

Ako želi da se spasemo zašto bi nas i posle smrti sprečavao da stupimo u zajednicu sa Njim?Zar to nije malo kontradiktorno?

Kad spominješ Oce Isak Sirin je rekao da Bog ni demone neće ostaviti u tom stanju.

Da ali ne protiv njihove volje nego tek njihovim sazrevanjem. Sto znaci mogucnost napredka i usavrsavanja

mora postoajati i u eshatonu.

Da to sam i mislio.Nikako na silu.

Jeste nas, fala Bogu, obasuo paznjom, Liturgijom, propovedju, cudima, iscelenjima, svetinjama, ali nista od tgoa nije nametljivo i ne kvari nase konacno opredeljenje...

Vladika Atanasije je u jednom predavanju takodje naglasio da u eshatonu nije kraj. Nema toga da se tada sve

zamrzava po kom obojci kom opanci. Nego je kretanje ka Bogu neprestano.

Kad spominješ Oce Isak Sirin je rekao da Bog ni demone neće ostaviti u tom stanju.

Dok citav niz drugih kaze da ce oni prvi da prime zasluzenu geenu...

Kome sad da verujemo?

Nikud necemo da stignemo ovako cupajuci reci iz kompletnog opusa nekog Oca...

Ili si zaboravio da i pojedini Oci imaju odredjene neodobrene krajnosti u ucenju (sv. Grigorije Nisijski, npr.), iako su jasno i dokazano sveti, i da se sve uvek proverava Duhonosnim iskustvom Crkve...

Ljudi, pa i najbolji, mogu da pogrese, Bog ne moze...

A ako se pitas kako to da i najvecima Bog dopusti da pogrese, odgovara nam jedan od njih koji kaze "to je zato da se ne pohvali nijedno telo pred Bogom..."

I nije Bog nama barijera, nego nase iznaopaceno bice, nesposobno da vise primi Duha zivota u sebe...

A vl. Atanasije je to rekao za svete, tj. da u vecnosti oni nastavljaju da se beskrajno usavrsavaju...

Ajd da se ova situacija sagleda sto realnije, recimo da covek "veliki" gresnik "dodje" do preobrazene prirode odnosno Eshatona i tu "vidi" da je izvukao deblji kraj... pa ko bi bio toliko lud i nenormalan da se ne pokaje... jedina varijanta bi bila da mu je boraviste ovde toliko ocvrsnulo srce da cak nema ni tu mogucnost odnosno slobodu

Ako želi da se spasemo zašto bi nas i posle smrti sprečavao da stupimo u zajednicu sa Njim?Zar to nije malo kontradiktorno?

Pa znaš kako,mora da se nešto radi i ovdje dok smo.Tamo ćemo već da se razbaškarimo.

@Obi wan

by the way promasio si temu, ova je za tebe https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,8241.0.html

jer tako nastupas na svim temama...

Hvala, primio sam k znanju...

...............................................

...................................

Ma daaa

http://alexnvv.axspace.com/documents/Apokatastasis.pdf

Sta "ma daaaaa?"

Ako i jedan moze posle smrti da ima istinsko pokajanje (dakle, spasonosno preumljenje podstaknuto blagodacu Bozijom), onda svi mogu...

A ako svi mogu, onda ispada da je Origen (i njemu saglasni) bio u pravu...

Pa znaš kako,mora da se nešto radi i ovdje dok smo.Tamo ćemo već da se razbaškarimo.

Da se razbaškarimo?

Sta "ma daaaaa?"

Ako i jedan moze posle smrti da ima istinsko pokajanje (dakle, spasonosno preumljenje podstaknuto blagodacu Bozijom), onda svi mogu...

A ako svi mogu, onda ispada da je Origen i njemu saglasni bio u pravu...

Pa bas je to i smisao svega da svi mogu.

Oci koji su zastupali apokastazu su izasli sa mnogo smislenijim argumentima nego suprotna strana. Ne vidim problem  u tome da je Origen po tom pitanju bio u pravu. I ako ostali oci koji su prihvatili takvo izlaganja nisu prihvatili Origenov nacin tumacenja.

Jest malo cudno Aquilio i Nikola( Smile) vas stav, boravak ovde ne bi imao neki smisao... sem mozda upoznavanje sa grehom, zlom, bolom, patnjom, pa onda da naucimo da cenimo ovo drugo... ne znam niti je moguce saznati