Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

GeniusAtWork

Crne rupe, informacije, holografski pricip, firewalls itd.

Оцени ову тему

Recommended Posts

@,

Сада ми је много јасније јер сам прочитао нешто. И раније сам то читао али нисам утувио у главу.

Значи, ,,таласна функција'' садржи у себи потпун детерминизам, само што је човек вероватно заувек изван могућности да ''израчунава'' те ствари. Сада ме занима нешто у вези одржања информација.

Шта се подразумева под информацијом? Разумем да таласна функција садржи информацију, због тога је и важно што црна рупа ,,ослобађа'' ту таласну функцију и тиме информације опстају.

Да ли се информација ту разуме само као положај и брзина честице? Или ту спада и спин честице, или још нешто друго? Интересантно је да таласна функција - која истовремено ''прожима'' читав космос - садржи информацију, док и ћелија димензије планковог квадрата - који је распоређен по површини црне рупе - представља својеврсан бит, јединицу информације.

Црна рупа је интересантна јер показује границу складиштења информација на одређеном месту. Ако црна рупа прогута још нешто, она се повећа тачно онолико да распореди ћелије информација по својој површини.

Има једна интересантна рачуница. Максимално складиштење информација у сферу пречника пола метра јесте 10° битова, одређених бројем планкових ћелија које покривају њену површину. То је милијарду билиона билиона билиона билиона терабајта.

@,

Сада ми је много јасније јер сам прочитао нешто. И раније сам то читао али нисам утувио у главу.

Значи, ,,таласна функција'' садржи у себи потпун детерминизам, само што је човек вероватно заувек изван могућности да ''израчунава'' те ствари. Сада ме занима нешто у вези одржања информација.

Шта се подразумева под информацијом? Разумем да таласна фукција садржи информацију, због тога је и важно што црна рупа ,,ослобађа'' ту таласну фукцију и тиме информације опстају.

О црним рупама за сада не знам много, па не бих да тупим. А овоме осталом знам понешто и појаснићу касније. Сад укратко, недетерминизам у квантној механици није последица тога што многе ствари не можемо да израчунамо, већ се ради о физички, математички и чак философски фундаменталнијој свари. Таласна функција је детерминистичка јер, ако је знаш у тренутку t, увек (макар у принципу) можеш да решиш временски зависну Шредингерову једначину и израчунаш таласну функцију у произвољном тренутку t у будућности. Недетерминизам настаје када таласну функцију покушаш да повежеш са конкретним мерљивим физичким величинама.

Само ми објасни шта се рачуна у таласној функцији. Да ли је то уствари информација о којој говоримо? И да ли је то положај, брзина, спин честице, или нешто слично?

Пошто већ говоримо о детерминизму, питам се да ли је оно повезано и са ,,обликом'' додатних и малих димензија у теорији струна. Мени се чини да би то била превише једноставна прича са детерминизмом.

Ја више верујем и извесни ,,математички закон'' у односу на динамику ''информација''. Нешто слично је објаснио Хокинг као функционисање стварности, помоћу примера једне математичке ''игре'' коју је осмислио математичар Џон Конвеј.

Укратко, Хокинг каже: ,,То је детерминистичка васељена. Закони одређују оно што ће се десити у будућности''. Можда су следеће три ставке уствари нераскидиве: облик, информација и метаматика (закон) у смислу правила њихове динамике (тј. кретања).

Paradoks gubitka informacija i holografski princip

Holografski princip je pokušaj razrešenja sukoba osnovnih postulata kvantne mehanika (princip unitarnosti i očuvanja informacija) i teorija relativiteta, u ovom slučaju opšte

...

...

...

...i to bi 'ukratko' bilo to 4chsmu1

odličan tekst, samim tim što mi je kao (ne baš potpunom) laiku bio razumljiv  ekstra  

ovo je sve veoma interesantno, voleo bih da se malo bolje uputim u ove stvari, ali na konceptualnom nivou

da dodam nešto:

meni ovde nije bio jasan pojam vektora, pa evo sa vikipedije:

A quantum state is given as a vector in a vector space, called the state vector. The state vector theoretically contains statistical information about the quantum system.

In a more general usage, a quantum state can be either "pure" or "mixed."
...
A mixed quantum state corresponds to a probabilistic mixture of pure states; however, different distributions of pure states can generate equivalent (i.e., physically indistinguishable) mixed states. 

znači, ako sam dobro shvatio, pure sistem je opisan jednim vektorom informacija (o sistemu), iako se te informacije menjaju vremenom ili merenjem (kako je opisao Rebetis), ali svakako su u jednom trenutku određene

dok kod mixed sistema nemamo toliko određene informacije, već imamo niz vektora, ili niz mogućih stanja sistema, svako sa svojom verovatnoćom (da je istinito, realno u sistemu)

sve to ako sam dobro shvatio, ispravite me ako ima grešaka

У задњој књизи Брајана Грина има опширније о тој дилеми - копенхашког и еверетовог модела. Ускоро ћу издвојити цео текст и ставити овде.

Ipak sam pročitao, ko bre nema vremena kada su ovakve stvari u pitanju?

Zar ovo ne bi mogao da bude jedan od razloga nastanka Kvazara. Ako raztmisliš, to su stare ogromne crne rupe, izbacuju ogromne količine zračenja. Odgovaraju opisu ovih crnih rupa, a i scenario veoma potseća jedan na drugi.

I nešto komunikacija između čestica, nisam neki stručnjak, ali mislim da ne zavisi od brzine svetlosti. Mislim znaš ono za teleport. I to kako bez ikakvog ograničenja dve spregnute čestice koliko god bile udaljene istog momenta reaguju na promenu ove druge. Tako su uspeli i da teleporutuju foton na nekih 300 km.

Teško, pošto se to dešava samo kod crnih rupa koje su proživele polovinu životnog veka, a poluživot prosečne crne rupe je negde oko 1070 godina, čini mi se. A od V. praska do sad je proteklo 'samo' 13 milijardi godina (1,3 x 1010 god). Tako ako je neka rupa i nastala odmah posle praska, ona će živeti još mnogo, mnogo redova veličine duže od ukupne dosadašnje starosti svemira pre nego što dođe u stanje gde se dešavaju fenomeni prekida prostora i sl. A kvazari su ti upravo suprotno - to su središta relativno mladih galaksija (svi kvazari koje znamo su od nekoliko stotina miliona, pa do skoro 10 milijardi godina daleko od nas, što znači da ih vidimo sada kakvi su bil pre toliko godina) u kojima još uvek postoji velika količina međuzvezdane materije, vodonika i mladih zvezda koje su se našle dovoljno blizu supermasivnim crnim rupama u središtima tih galaksija. Sav taj materijal rotira ogromnom brzinom oko tih c. rupa i zbog toga dostiže neverovatno visoku tempreaturu i odatle kvazarima njihov sjaj - to su najsjajniji poznati objekti u svemiru. Primer: ako bi najsjajniji poznati kvazar bio dva miliona puta udaljeniji od Zemlje nego što je sad Sunce, sijao bi jednako na nebu kao što sija naše Sunce :) Wiki spominje da je računica da bi trebao svakog minuta da proguta 600 zemljinih masa da bi sijao tom jačinom...

Teško, pošto se to dešava samo kod crnih rupa koje su proživele polovinu životnog veka, a poluživot prosečne crne rupe je negde oko 1070 godina, čini mi se. A od V. praska do sad je proteklo 'samo' 13 milijardi godina (1,3 x 1010 god). Tako ako je neka rupa i nastala odmah posle praska, ona će živeti još mnogo, mnogo redova veličine duže od ukupne dosadašnje starosti svemira pre nego što dođe u stanje gde se dešavaju fenomeni prekida prostora i sl. A kvazari su ti upravo suprotno - to su središta relativno mladih galaksija (svi kvazari koje znamo su od nekoliko stotina miliona, pa do skoro 10 milijardi godina daleko od nas, što znači da ih vidimo sada kakvi su bil pre toliko godina) u kojima još uvek postoji velika količina međuzvezdane materije, vodonika i mladih zvezda koje su se našle dovoljno blizu supermasivnim crnim rupama u središtima tih galaksija. Sav taj materijal rotira ogromnom brzinom oko tih c. rupa i zbog toga dostiže neverovatno visoku tempreaturu i odatle kvazarima njihov sjaj - to su najsjajniji poznati objekti u svemiru. Primer: ako bi najsjajniji poznati kvazar bio dva miliona puta udaljeniji od Zemlje nego što je sad Sunce, sijao bi jednako na nebu kao što sija naše Sunce Wiki spominje da je računica da bi trebao svakog minuta da proguta 600 zemljinih masa da bi sijao tom jačinom...

E vidiš ovo za 1070 nisam znao sve ovo je OK, znao sam to. Nego mi se činilo kao ideja dobra, stim što sam zaboravio gde (kada) se nalaze kvazari, tako da je sve u svemu moja greška. 

A ima još jedna problem da li će univerzum postojati za 1070 godina. Mislim usled eksponencijalnog širenja koliko će imati materije da nahrani te crne rupe. Mislim ako dodje to Big Freeza, ili u još gorem slučaju Bug Rip što ako bude verovatno će se desiti pre tih 1070 godina. Po Big Rip-u, crne rupe neće ni postojati. Ili... Šta bi se u ovoj situaciji uopšte desilo sa crnim rupama. Mislim količina tamne energije raste stalno, povećanjem svemira, po Ripu u jednom trenutku kada njena količina bude dovoljno jednaka odnosno odnos sa materijom sve će se rastaviti na atamo, pa i dalje. Ali pošto su crne rupe tela beskonačne gustine i mase šta će se desiti sa njima, ukoliko kada nešto prođe horizont događaja  to se više ne vraća jedino što "izlazi" iz rupe je hokingovo zračenje, a ako bi se sve rastavilo to znači da bi sva ta masa trebala da izađe napolje, a to je nemoguće.

e sad se setih limesa i onoga kad dobiješ beskonačno minus beskonačno. :D

Као што сам обећао, поставио сам цео текст у вези о квантног мултиверзума и дилеме између копенхашког и еверетовог модела. Надам се да ћете уживати, јер данима сам припремао текст са свим напоменама и илустрацијама:

https://www.pouke.org/forum/topic/23258-мултиверзум/?p=798213

Ако свака тачка видљивог космоса може бити средиште васељене, или средиште почетка Великог праска, онда може бити и средиште црне рупе. Неки су претпоставили да свака црна рупа може бити један космос. Постоји логика у томе.

Неки су претпоставили да свака црна рупа може бити један космос. Постоји логика у томе.

E da li ćeš mi verovati ako ti kažem da sam danas dok sam se vozi busom do faksa baš razmišljao o crnim rupama itd. I došao na ideju da crna rupa može biti jedan univerzum. :D 

Ali nekako ipak mislim da nije....

То је већ разматрано. Ево нешто о томе:

,,Ли Смолин с Државног универзитета Пенсилванија, инспирисан сличношћу услова при Великом праску и у центрима црних рупа – заједничка одлика им је огромна густина сабијене материје – изнео је могућност да је свака црна рупа семе новог космоса који се рађа у експлозији сличној Великом праску, али заувек је скривен од нашег погледа иза хоризонта догађаја црне рупе.''

Ево још једне занимљивости:

,,Истраживања су показала да црна рупа може носити наелектрисање и набоје извесних других сила, и ротирати истом брзином. И то је све. Било које две црне рупе исте масе, набоја сила и брзине ротације потпуно су идентичне. Црне рупе немају карактеристичне „фризуре“ – то јест, друге урођене карактеристике – по којима се међусобно разликују. То би требало да нас веома узнемири. Не заборавите, управо по таквим својствима – маса, набоји сила и ротација – елементарне честице разликују се једне од других. Сличности између кључних карактеристика навеле су многе физичаре током година на необичан закључак да би црне рупе могле бити огромне елементарне честице.''

Ево још једне занимљивости: ,,Истраживања су показала да црна рупа може носити наелектрисање и набоје извесних других сила, и ротирати истом брзином. И то је све. Било које две црне рупе исте масе, набоја сила и брзине ротације потпуно су идентичне. Црне рупе немају карактеристичне „фризуре“ – то јест, друге урођене карактеристике – по којима се међусобно разликују. То би требало да нас веома узнемири. Не заборавите, управо по таквим својствима – маса, набоји сила и ротација – елементарне честице разликују се једне од других. Сличности између кључних карактеристика навеле су многе физичаре током година на необичан закључак да би црне рупе могле бити огромне елементарне честице.''

Da, no hair theorem. To je inače još jedan razlog za gubitak informacija, jer je Hok. zračenje potpuno nezavisno od materijala koji upada u rupu. Tako da se iz njega ne mogu izvući bilo kakvi podaci o sadržaju iste, tj. šta god da upadne u crnu rupu, iz nje uvek izlazi obično termalno zračenje sa samo jednom vrednošću, temperaturom.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...