Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

Recommended Posts

Guest Оливера

Свештеник Павле Гумеров

АБОРТУСИ

Дуго сам размишљао пре него што сам се латио ове тешке теме. Нећу понављати оно што је већ написано о абортусима. Сада има врло много православних књига о датој теми. На велику жалост, проблем "прекида трудноће" (тако медицинари називају абортус) може дотаћи чак и људе који ни у својим помислима не дозвољавају да могу убити властито дете.

Неоспорна чињеница је то да у домаћим медицинским установама које морају да се баве организацијом породиљске помоћи, постоји план о абортусима. Због нечега је некоме уносно да се праве абортуси и то је потпуно очигледно. Сировина из ембриона, намењена феталној терапији и козметици, вреди огроман новац. Не бих хтео у то да поверујем, али случај из моје праксе, као и приче познаника уверавају ме у супротно. Моја супруга, попадија, осетивши одређене симптоме, кренула је код гинеколога. Тамо је хтела да јој се уради тест на трудноћу и да добије неопходну помоћ. Но гле, лекарка гинеколог (мучно ми је тако да је и назовем), још пре него што је урадила тест, почела је да наговара жену да абортира, говорећи да је она још млада, да је гајити децу врло тешко и тако даље. Поставља се питање: зашто одговарати 3од рађања младу и здраву жену која и сама то хоће и која је удата? Сви гинеколози су студирали медицинске факултете и одлично знају да абортус није једноставна и безазлена операција попут отклањања нокта. То је груби продор у организам мајке. При томе шанса да остане неплодна и да уопште никада нема децу веома је велика. Код мене су на исповест доста пута долазиле младе неутешне жене јер су убиле своје првенце, а више децу не могу да роде. Реклама о безопасним абортусима је лаж. Бог се не може преварити

Па ипак у женским саветовалиштима наговарају девојке да абортирају и дају им упут. О таквим стварима ми је мноштво њих причало. Други, још тежи злочин је када лекари наговарају трудницу да абортира у поодмаклој трудноћи (сировина која се добија из таквих ембриона нарочито је скупоцена). Почињу да говоре о контраиндикацијама, патологији плода и тако даље. Шта треба радити у таквим случајевима? Ништа се не бојати и не веровати им здраво за готово. Ако су вам поставили овакву дијагнозу, уложите све напоре да сазнате што више. Нађите добре лекаре, рецимо, преко пријатеља и познаника. Или нађите новац, обратите се приватној поликлиници. Али не верујте првом лекару на кога наиђете. Лекари могу да погреше, и то не злонамерно. На пример, фамозни ултразвук понекад чак не може да одреди ни пол детета. И уопште, њега често користе због лењости и неквалификованости.

Понекад патологије нема, а будућа мајка је на ивици нервног слома. Можете само замислити како је то штетно за плод? Чак и ако је дијагноза потврђе на, не паничите. Многе моје познанице су родиле, и то не једно дете, иако су имале врло озбиљне медицинске контраиндикације.

Код оца Александра Мења једном је дошла жена. Лекари су је одговарали да роди дете, предлагали су јој да абортира. Тврдили су јој да ће се дете родити болесно, умно заостало, идиот. Отац Александар јој је рекао: "Ако се роди идиот, волећеш идиота". Жена је послушала и родила је здравог дечака.

Православни људи, чак ако је прогноза врло мрачна, немају избора: рађати или не рађати. Ако се на порођају догоди оно најстрашније, такав ће поступак Господ примити као мученички подвиг.

Мислим да већина жена иде на абортус,"не знајући шта чине". Многи су навикли да живе у стању уљуљкане савести и илузија, просто тако, не размишљајући ни о чему, јер тако је много једноставније. С друге стране, лекари, пишући упут, перфидно умирују и обмањују. Чедоморство називају вештачким прекидом трудноће, обновом менструалног циклуса и осталим лажљивим терминима. Чине све да ствари не назову правим именом. Нема лекара који може да верује у то да је ембрион део мајчиног тела. Нека су и били лоши студенти, нешто основно са предавања су ипак научили...

Једном сам служио опело детету које је било старо свега три дана. На човека, чак и на дете, оно готово да није ни личило. Оно ме је подсећало на ону децу (замишљам их према филмовима) која се још нису родила, нису се до краја развила и налазе се у мајчиној утроби. То је било вероватно моје најтеже опело. Јер родитељски бол није имао границе. Све моје невеште речи утехе они просто нису чули.

Па зашто онда над дететом које тек што се родило и одмах умрло тако горко плачу, а исто такво дете које још није дошло на свет називају гомилом ћелија и делом мајчиног организма? Мислим да свакој жени која се ипак одлучила на абортус треба просто донети медицински уџбеник и отворити га на страни где се сувим и досадним језиком прича како се раде абортуси. Од миниабортуса од четири недеље трудноће па све до поодмакле трудноће. Нисам себе сматрао човеком са слабим нервима, али сам једва успео да дочитам те ужасе до краја.

Извор: светосавље

Криви су ту и мушкарци, не само жене. Принцип је прост: не легамо ако нећеш да родиш.

Замало да на порођају мени не умре жена и дете. Али је докторка била мудра и прибрана и успело је.

Доктори су нам говорили да смо ми несрећни родитељи с таквим дететом. Наиме, моја жена је тешки астматичар. И ја сам али лакше. Гестозе, токсикозе нонм стоп, плус резус минус.

А детету је мозак оштећен. Гидроцефални синдром. Да вас не замајавм шта то значи. Дете смо крстили у болници. Знаш, кад одеш у собу где има 50 беба у боксу, а само твоје у инкубатору одвојено. Још докторка каже: ето га цвили ту болесно. Дете на руке сам ја први узео 10 дана пошто се родило.Мајци нису ни дозвољавали.Првенац шта ћеш.

Преко свештеника који ме је венчао дете је било у РАН. 8 соба на сву Русију, научни инситут. Све сами академици.Гледају дете на ултразвук. Зову ме да разговарају у четри ока: па јел ви знате. јел сте свесни колико је тешка ситуација на основу снимка? Пије неке лекове вода у мозгу се смањује али све једно расте.То је било у марту априлу. Онда смо га Причешћивали стално. У јуну дете је било скроз здраво.

После тога мије родила још двоје здраве деце. Сутра је најмлађој година.И родила ју је тако што је позвонила из болнице да су је одвели да се породи, и после неколико минута зове да каже да је родила.

Дакле, ако од почетка неке ствари не стоје на месту, ето теби и абортуса и развода брака и осталога.

Guest Оливера

Абортус рађа зло...има диван руски сајт, који приказује методе убиства детета, без иједног коментара. Гледаћу да поставим. То је чисто намерно убиство. Јер ако си одговоран, до тога неће доћи.

????? ?? ?? ? ????????, ?? ???? ????. ??????? ?? ?????: ?? ?????? ??? ????? ?? ?????.

?????? ?? ?? ???????? ???? ?? ???? ???? ? ????. ??? ?? ???????? ???? ????? ? ???????? ? ?????? ??.

??????? ?? ??? ???????? ?? ??? ?? ???????? ???????? ? ?????? ???????. ?????, ???? ???? ?? ????? ??????????. ? ?? ??? ??? ?????. ???????, ????????? ???? ????, ???? ????? ?????.

? ?????? ?? ????? ???????. ???????????? ???????. ?? ??? ?? ???????? ??? ?? ?????. ???? ??? ??????? ? ???????. ????, ??? ???? ? ???? ??? ??? 50 ???? ? ?????, ? ???? ????? ? ?????????? ????????. ??? ???????? ????: ??? ?? ????? ?? ???????. ???? ?? ???? ??? ?? ???? ???? 10 ???? ????? ?? ??????.????? ???? ?? ???????????.??????? ??? ???.

????? ?????????? ???? ?? ?? ?????? ???? ?? ???? ? ???. 8 ???? ?? ??? ??????, ?????? ???????. ??? ???? ?????????.??????? ???? ?? ?????????. ???? ?? ?? ??????????? ? ????? ???: ?? ??? ?? ?????. ??? ??? ?????? ?????? ?? ????? ????????? ?? ?????? ??????? ???? ???? ?????? ???? ? ????? ?? ??????? ??? ??? ????? ?????.?? ?? ???? ? ????? ??????. ???? ??? ?? ???????????? ??????. ? ???? ???? ?? ???? ????? ??????.

????? ???? ???? ?????? ??? ????? ?????? ????. ????? ?? ????????? ??????.? ?????? ?? ?? ???? ??? ?? ????????? ?? ??????? ?? ?? ?? ?????? ?? ?? ??????, ? ????? ???????? ?????? ???? ?? ???? ?? ?? ??????.

?????, ??? ?? ??????? ???? ?????? ?? ????? ?? ?????, ??? ???? ? ???????? ? ??????? ????? ? ????????.

Milost Bozija!

Posredno znam za slucaj zene koja je u ranim 40. godinama uspela da ostane u drugom stanju prvi put. Lekari su nagovarali na abortus ali ona je odbijala. Svi nalazi su pokazivali da ce se dete roditi sa Daunovim sindromom i zbog toga su vrsili pritisak na nju da se otarasi deteta jer ko ce Boze moj brinuti o njemu. Ona je cvrsto verovala u Milost Boziju i nije popustila. Na veliko iznenadjenje svih, rodila je zdravog, pravog i veoma naprednog decaka.

Hvala Bogu sto nije nikog poslusala osim Gospoda i svoje srce.

Guest Оливера

Дивна прича Данијела...али сигурна сам да би волела своје дете и са Дауновим синдромом, сигурна сам.

Данас, када постоји толиконачина заштите, крајње је неодговорно да жена дође у позицију да убије своје дете. То је за мене најсвирепије и најбездушније убиство. Па погледај само како убијају децу соним раствором, дете умире у најгорим мукам, у мајчиној утроби од опекотина и дехидрације. Вади се плодова вода и убацује физиолошки раствор...дете умире и чупју га напоље - убиство!...бар му дајте прилику да живи  :o

da, ona je bila spremna da ga rodi i gaji bez obzira na Daunov sindrom.

poznavala sam jednu devojcicu Irenu sa Daunovim sindromom... toliko je bila nezna prema svima i uopste nije reagovala sto je ljudi cudno gledaju i upucuju joj pogrde. imala sam utisak da joj je Gospod dao da vidi buducnost jer je svakom davala neki nadimak koji je govorio sta i kako ce mu biti u zivotu.

Брате Дибидусрусе хвала ти што си ову своју животну причу подијелио са нама, прави си примјер колика може бити милост Божија и колико је величанствена. Мени сама ријеч абортус изазива језу, диже ми се коса на глави. Драже ми је кад неко роди, па да дијете на усвајање, него кад изврши абортус. Бог му дао живот - ко си ти да му га узимаш?! Знам за дјевојку која је извшила абортус по наговору свог момка, и другу која је попила шаку таблета у осмом мјесецу трудноће, јер отац њеног момка није дозвољавао брак. Спасили су је на крају, али када се породила, дијете је било мртво. Деслио се то прије 6-7 год. а као да је јуче било, и сад ме све боли кад се сјетим. 0110_hahaha

Јесте Бог му је дао живот....

знам неке дјевојке... које су то урадиле, не бих их правдала али није била слободна воља...

А знаш како.... "Ко си ти да му одузимаш живот".. још да им се обратим таквим ријечима па да их расцјепам....

Абортус је, истина, највећа срамотна страна нашег народа!

Ја ето једва чекам бебаће, а вала и да дође до усвајања... Ја бих узела било које мало паче  0110_hahaha

Убити не значи рјешити.

Убити невиног, значи постати крвник...

дуг је процес "прања" али није немогућ.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Сличан садржај

• Од JESSY,
      О НЕРОЂЕНОЈ ДЕЦИ

Желео бих да говорим о једној, емоционално тешкој теми као што је смрт нерођеног детета (мисли се на спонтани побачај– прим.уред. Има Наде).
      Не говорим о деци која су убијена абортусом, већ о деци чије су рођење будући родитељи веома очекивали и желели, међутим, смрт се догодила пре њиховог рођења из разлога који нису зависили од самих родитеља.
      За многе брачне парове то представља тежак ударац, посебно ако се то дешава први пут и, наравно, жене, по правилу, преживљавају то најболније.
      Желео сам да кажем неколико речи које,по мом мишљењу, треба да има у виду жена хришћанка која је преживела такав губитак.
      Као прво, многе мучи и кида питање: ‘Зашто? Зашто се то догодило баш са мном?’
      Хтео бих да кажем, не из књига, већ из самог животног искуства: најбоље је да се то питање одложи до времена када ће бол утихнути. Зато што у прво време, када је овај душевни бол због губитка, јако велики, ми нисмо спремни за било какве одговоре. И било какви одговори, чак и само размишљање на ту тему нам ништа, осим кидања и новог болане може донети.
      Зато ће најбоље и најправилније бити да се ово питање одложи негде даље, у угао своје душе, затворити га све док не наступи време када ћемо можда бити спремни да приступимо овом питању али овог пута без оног душевног бола који постоји сада код нас.

• Од Милан Ракић,
      Девојчица И. Н. (14) из села Мраморак код Ковина, коју је ујак А. Н. (40) силовао и направио јој дете, аботираће у понедељак
      Вишемесечно злостављање откривено је у четвртак када се девојчица пожалила другарици. Рекла је да не може више да поднесе ујака, који је месецима силовао. Признала је и да јој је ујак направио дете и да је трудна – рекао је за Ало извор близак истрази. Случај је одмах пријављен полицији у Ковину, јавља Телеграф.
      А. Н. је ухапшен. узети су му тренерка, фармерке и заплењен му је “ауди” у ком се догодило силовање да би се изоловао ДНК. Случај води Тужилаштво у Смедереву, а истрага ће утврдити шта се догодило.
      Мајка девојчице је запрепашћена, а каже да је и њу рођени брат покушао да силује након очеве смрти.
      А.Н. има десеторо деце са супругом, од чега је четворо болесно. Она је упозната са догађајем, и каже да га се цела родбина одрекла када је пукла брука.
      Девојчица је у полицији испричала све шта се десило, док је њен ујак све слушао спуштеног погледа.
      – Сачекао ме и наредио ми да уђем у ауто. Потом ме је силовао, не знам ни сама колико пута, а ја сам ћутала из страха и срамоте. Рекла сам му да ме остави и да мислим да сам трудна, на шта ми је одговорио: “Баш ме брига” и опет ме силовао – рекла је И. Н.
      Вечерње Новости
    • Од zlata,
      E ja sam tek sada procitala svoj post i uvidela da nije dobro iskuckan..i da su mi neki delovi teksta pobegli,napred..nazad...nebitno...
      Htela sam da kazem da sam tek u trinaestoj nedelji trudnoce saznala da sam trudna...a pre nego sto sam saznala, po principu svojih nahodjena sam se ponasala bahato prema bebi...izlasci,alkohol,cigare...a po pitanju nekih fizioloskih potreba, kao npr. ishrana, savrseno sam funkcionisala...jela sam namirnice za koje sam tek kasnije saznala da su super za konzumiranje u trudnoci...limunasto voce, puno mleka, riba... I mislim da nisam ja svesno na to uticala...nego malo bice u meni...jer neke od namirnica nikada nisam volela da jedem a pogotovo ne u tolikim koicinama...ovoaj primer je jedna bnalnost,ali mislim da je dovoljna da uhvatis poentu...
      Hriscanka sam i ne bih izvrsila abortus u bilo kom slucaju iako su moji uslovi zivljenja trenutno skrnavi..iako sam mogla da nadjem sto opravdanja do sada da tako nesto uradim...prvenstveno zdravlje, pa nisam udata...raskinula sam sa momkom sa kojim sam trudna pre nekoliko meseci i ostala trudna..trudnoca je neplanirana...bla,bla,bla...
      Iskreno ja sam jako srecna zbog ovog blagoslova...i znam da je sve ostalo nebitno, do zivota...
      Posto ja verujem u eshaton,kao sto ti ne verujes..verujem i da u tom slucaju moja bebica za mene ne bi bila mrtva, nego bi bila u raju, ali pitanje je da li bi ja to sebi ikada mogla da oprostim...
      A uzasna mi je i sama pomisao, veruj mi...
      Tako da, zivele bebe...

A ti bi mogao da osmislis, kao buduci pravnik, eto uz moju sugestiju kao buduce majke..Neko pravo za zastitu meska....Kao pravo potencijala coveka, da postane covek...
      Na osnovu signala koje salje majci vezanim za svoje postojanje...
    • Од Vinke,
      pozdrav,evo ja sam gey,34 godine,do 28 godine sam se suzdrzavao ali pao sam.da covek nastaje ovako ili onako gey to su samo nagadjanja.od same mladosti,dok mi se seksualnost nije otvorila,vise sam se igrao sa devojcicama,kao i danas,preferiram zensko drustvo.pitanje za ostale,KAKO SE BORITI PROTIV SEBE I SVOJE PRIRODE?strah je u nama usadjen jer da crkva na primer govori,nevalja jesti sangarepu,i masa ljudi to poveruje naravno da ce imati fobiju prema toj sangarepi jer je to pravilo crkve i zapisano u bibliji.ja sam to sto jesam,Boga se ne odricem i nije sad na meni da govorim koliko verujem jer je greh i ta gordost.samo mi razjasnite kako da se borim?dali je nekad obican hetero koji nije dobio poziv od Boga da bude clan crkve nego obican vernik pokusao da zivi bez polnih odnosa i da zna da je sex dozvoljen samo u braku i samo ako zelite da imate decu,jer bacanje semena je greh koji naravno vidim ni jedan hetero ni teolog ili bilo ko drugi nije rekao.nijedan hetero nije bio u nasoj kozi da vidi koja je to borba,i koia snaga treba i da se covek kad tad umori od borbe protiv sebe i pada.lagano nas je osudjivati ali niko nezna kako se boriti protiv sebe,jer ceo zivot nemozes.prosto pitanje koje postavim svakom heteroseksualcu...promeni u sebi to sto jesi ili ako nemozes bori se celog zivota da ne padnes u greh i nikad da ne osetis ljubav koja je jedna od najjacih kada se dvoje vole.milion puta je dokazano da ljubav izmedju partnera prevazilazi sve ljubavi,majcinu,ocinsku,sestrinu pa cak i deciju pod izgovorom "vratila sam se ili vratio supruzniku zbog dece: ma dajte znam milion i jedan primer da je to netacno,a  za prvi primer stavljam svoju rodjenu sestru.ovo nije samoodbrana ili pravdanje honoseksualnosti nego samo pokusaj razumevanja sa vaze strane tezinu naseg problema bez toga i da nije greh,vodimo u sebi vecitu bitku za koju nismo dovoljno jaki i padamo ne samo mi nego svako obicno ljudsko bice u taj greh,ponovo,ponovo i ponovo.
    • Од Дијана.,
      03 Jan   Delete Kratos
      možda bi neko trebao da otvor temu kako se borite sa bludnim pomislima i da li borite uopšte

Ово ми се чини као добра идеја, и здрава основа за разговор, о нечему о чему је  сваком хришћанину  пријеко потребно да себи да одговор, који ће бити у складу и са његовом савјешћу, и са етичким захтјевом вјере, (који је као што знамо, веома строг), а спрам слободно можемо рећи реалности изопачености и развраћености савременог свијета и урушавања идеала чистоте у сваком погледу. Оно што се у хришћанству назива страст блуда психологија познаје као полни нагон. Он је дио биолошке тј.биопсихолошке основе нашег бића и као такав природан и аморалан (не неморалан, у смислу супротности, већ без познавања морала, јер 'врлина је знање'). Међутим психичка надградња полног нагона као природне датости као и оно што је морално прихватљиво за појединца или групу или друштво је ствар и дубоких мање више свјесних или несвјесних процеса, преовлађујуће културе и моралних начела које појединац интројектује (усваја) као своје и којима се свјесно и вољно повинује. Пошто је полни нагон веома јак, а његово остварење није нужно за опстанак појединца (само врсте),  то је то његово остваривање увијек подложно моралном кодексу који појединац усваја. Морални кодекс хришћанства је веома строг, и у данашњем свијету, бар што се тиче овог аспекта, и одбија велики број људи живљег темперамента од вјере и цркве.  У почетку хришћанства, са онако строгим епитимијама и јачим приитском заједнице, развио се и тај идеал ангелске чистоте (тј.за човјека ипак неприродне, или ако хоћете, натприродне). Данашњи хришћани су раслабљени и тако строга епитимија би довела до духовног умирања личности. Црква је принуђена да снисходи.Оци су прије 15-ак вијекова (готово исто толико вијекова прије Фројда) рекли да се полни нагон не може угушити, само преобразити (тј.не потиснути већ сублимирати).     Блуд и разврат нису новина данашњег времена. Били су присутни у сваком времену подједнако, само су данас формално ослобођени 'секслуалном револуцијом' и погрешно схваћеном људском слободом, као углавном слободом од стеге, тј. одговорности. Оно што је данас другачије је та културна одредница и притисак споља који вуче на то, вјерским језиком, искушења која нису више само плод међуљудских односа, него бомбардовања информацијама модерним средствима/медијима, шунд/порнографском културом. Брак као институција никад није био слабији, а сексуалне слободе веће. Како да се хришћанин сачува и гдје је граница морања и слободне воље у смислу захтјева за целибат осим у црквеном браку и природних тјелесних и душевних потреба а и у односу на природну нужност свог бића - доста је расправљано већ овде.   Оно што можда није расправљано, је тај дио терора на ум модерним средствима преношења информација (а преко ума је сва комуникација са вањским, а за нас, и са духовним свијетом), и нужне потребе борбе са помислима, тј. оно што су монаси правилно и Духом Светим и открили да се ако желиш сачувати ум, треба чувати од искушења споља и изнутра. Некад је борба са помислима била карактеристична за монахе тј. за тај неки виши супањ духовног усавршавања. Данас са инвазијом свакојаких садржаја на ум, и оним захтјевом 'ко пожели жену у мислима, је већ учинио блуд/прељубу у срцу своме', борба са помислима нам свима следује, ако желимо да будемо чисти. Као што каже горње питање, желимо ли? Ако желимо, можемо ли, са оволиким искушењима и недостатком духовног руководства, јер 'неста светијех'...   Иначе, можда треба напоменути да је ова тема настала као наставак, разрада и допуна ове теме,  по којој према заједничком ставу уредништва форума не треба даље дискутовати него се бавити тим питањем са новом концепцијом и из другачије перспективе, схватљиве и корисне за обичне људе хришћане, свјетовњаке.  https://www.pouke.org/forum/topic/41671-%D1%87%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BE%D0%B4-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%83%D1%88%D0%B5%D1%9A%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB/ ,
  • Create New...