Jump to content
Guest

Ban žali zbog Marša na Drinu, Jeremić tvrdi: pogrešno shvaćeno

Rate this topic

Recommended Posts

Ova me sad situacija na ovoj temi podseća na onaj čuveni Srpski inat :D

"Jedna grupa miševa pije viski, druga konjak, treće votku, a četvrta šljivovicu. Grupa koja je pila konjak se ponaša raskalašno, pjeva... Oni koji su pili viski bili su malo nervozni, širili su nemir u tom mišjem svijetu. Miševi koji su pili votku nisu imali reakciju, bili su "ravni", a grupa koja je pila šljivovicu učinila je nešto iznenađujuće. Oni su se uhvatili za rešetke kaveza i počeli govoriti mac, mac..."

Сваког дана човек сазна нешто ново. Ево, ја сам управо сазнао да сваки пут када иде торта на свадби, ми у ствари славимо геноцид у Сребреници. Добро, некад се свира и Свилен конац, али се и ту спомињу (у овој модернијој верзији са текстом) Милан Мартић, несрећни покојни Милан Бабић и капетан Драган.

Ja, svega mi, ne mogu da budem objektivna na ovoj temi: mnogo me nervira Vuk Jeremić, a i kosmička nepravda da je neko takav mogao da predsedava UN; mada, ne znam da li u bitne kvalifikacije za to spada inteligencija i samorefleksivnost...

Ja volim Marš na Drinu, lepa pesma, i nemam ništa protiv da se ona izvodi u UN, ali ne mogu da se otmem utisku da je namera iza toga više neka samopromocija Vuka Jeremića; jednostavno, ne ide mi da je on preterano zabrinut za imidž Srbije i za Srbiju uopšte; u svakom slučaju sve mi to deluje isfolirano.

Ali to suštinski nema mnogo veze sa temom, realno...

Ja volim pesmu Mars na drinu, ali politicki i diplomatski gledano nije morala da bude bas ta pesma. Ako je cilj bio predstavljanje Srbije zasto nismo mogli da se predstavimo ljubavnim pesmama, kojima je nasa narodna umetnost jednostavno prebogata? Nije "Mars" ni jedina ni najlepsa...

Ako mene pitate mnogo smo bolji u ljubavi nego sto smo u ratu pa bi i bilo dobro vise da pevamo njoj... ako se Srbi uopste secaju danas sta to bese...

a zalosno je, jer su nasi preci itekako znali sta je ljubav, zato su joj i pevali tako predivne pesme koje su mogle da se nadju i na repertoaru u UN...

A  nas najveci problem je ponos... nije nam dovoljno to sto smo toliko patili nego sad moramo i svima da utuvimo koliko smo napaceni...

hade jano

svilen konac

ivanova korita

u milice

tri devojke zbor zborile

Simil cvece

oj moravo

petlovi mori pojev

Bozano

Zapevala sojka ptica

U livadi pod jasenom

Slavuj pile ne poj rano

У нормалним околностима бих се можда сложио с тобом. Али кад на другој страни имаш људе који у секвенци DNK виде политичке поруке (говорим о самој песми, не о Јеремићевој намери коју не могу да знам, мада ме од таквих ликова ништа не би изненадило), велико је питање да ли би ове песме остале љубавне. Имаш ту доста кандидата са великосрпску хегемонију. Иванова корита показују претензије ка Црној Гори, па онда имаш  песама које угрожавају суверенитет републике Косово...

Tražim i dalje, ako tamo ne napišu srbský, srbská, srbsko onda je to teško naći. Pogledajte ovaj skraćeni video, možda tamo bude. Češka je inače takav najvažniji centar vojne limene muzike u Evropi s Austrijom i Italijom:   Vojenské orchestry V kroměřížských ulicích a na náměstí vyhrávaly vojenské kapely z šesti zemí Evropy.

Немој џабе тражити... Уметнички ансамбл наше војске "Станисла Бинички", основан у предвечерје 20-ог столећа, 1899. године, који данас носи име по свом првом капелнику Биничком, нажалост никада није учествовао на смотри у Оломоуцу... Оркестар је путовао по свету, појављивао се на разноразним смотрама војних оркестара, у Београду био домаћин истима из света, али нажалост, у Оломоуцу никада није био... Контактирао сам их данас и тако ми рекоше... Ако они слагаше мене, тј. не дадоше ми праву информацију, онда ја лажем вас, односно, погрешно вас информишем... 

Ипак, ако је информација исправна, то је својеврсан пропуст, којем смо као народ и иначе склони, барем због тог древног града и веза које је српски народ имао са њиме, обзиром да се у Оломоуцу, између осталог налази и спомен костурница нашим војницима настрадалим у Моравској током Великог рата, а војске што се тиче, сматрам да је требало узети учешћа у овој смотри због чињенице да је Оломоучанина, Франтишех Зах, био један од оснивача Војне Академије српске војске...

Но, можда ће се нешто променити и на том плану...

Омладинац ДС: Марш на Дрину је срамота Србије!

vojislav-vujic-1358453008-254949.jpg

Војислав Вујић из Председништва омладине ДС на Твитеру написао да је песма коју је у УН извео Вива вокс коришћена као „музичка подлога“ за силовања у балканским ратовима

То јест члан Демократске странке је члану Демократске странке непријатељ. Како другачије објаснити потез Војислава Вујића, доскорашњег одборника ДС у Скупштини града и члана Председништва омладине ДС, који је на Твитеру критиковао свечаност коју је Вук Јеремић, као председник Генералне скупштине УН, организовао у Њујорку.

Критике су дошле због песме за коју Вујић тврди да је била „музичка подлога“ при силовањима у ратовима на Балкану (?!).

- Колико жена је силовано и колико људи побијено уз тактове „Марша на Дрину“ током балканских крвавих ратова? – запитао је демократа на Твитеру. На констатацију других твитераша да је оно што је Јеремић урадио тријумф, те да ће због таквих љубоморних ставова ДС „завршити на 10 одсто“, Вујић је написао: – Какав, бре, тријумф?! То што се десило тамо је једна велика срамота Србије! Боље 10 одсто него бити националиста!

Вујић у изјави за Курир каже да је „тачно да је реч о традиционалној српској песми, али је тачно и да је она током ратова деведесетих злоупотребљавана“.

- Постоје пресуде за злочине где су жене силоване, а људи убијани управо уз звуке ове песме. Баш због тога није смела да се изводи у седишту УН. Верујем да Јеремић није о овоме размишљао јер нема осећај за такву врсту одговорности – закључио је Вујић.

http://srbin.info/2013/01/omladinac-ds-mars-na-drinu-je-sramota-srbije/

Ova me sad situacija na ovoj temi podseća na onaj čuveni Srpski inat :D

"Jedna grupa miševa pije viski, druga konjak, treće votku, a četvrta šljivovicu. Grupa koja je pila konjak se ponaša raskalašno, pjeva... Oni koji su pili viski bili su malo nervozni, širili su nemir u tom mišjem svijetu. Miševi koji su pili votku nisu imali reakciju, bili su "ravni", a grupa koja je pila šljivovicu učinila je nešto iznenađujuće. Oni su se uhvatili za rešetke kaveza i počeli govoriti mac, mac..."

Овако некако

Војислав Вујић из Председништва омладине ДС на Твитеру написао да је песма коју је у УН извео Вива вокс коришћена као „музичка подлога“ за силовања у балканским ратовима

Овде је бољи наслов: Омладинац ДС дигао ноге.

То јест члан Демократске странке је члану Демократске странке непријатељ. Како другачије објаснити потез Војислава Вујића, доскорашњег одборника ДС у Скупштини града и члана Председништва омладине ДС, који је на Твитеру критиковао свечаност коју је Вук Јеремић, као председник Генералне скупштине УН, организовао у Њујорку.

Критике су дошле због песме за коју Вујић тврди да је била „музичка подлога“ при силовањима у ратовима на Балкану (?!).

- Колико жена је силовано и колико људи побијено уз тактове „Марша на Дрину“ током балканских крвавих ратова? – запитао је демократа на Твитеру. На констатацију других твитераша да је оно што је Јеремић урадио тријумф, те да ће због таквих љубоморних ставова ДС „завршити на 10 одсто“, Вујић је написао: – Какав, бре, тријумф?! То што се десило тамо је једна велика срамота Србије! Боље 10 одсто него бити националиста!

Вујић у изјави за Курир каже да је „тачно да је реч о традиционалној српској песми, али је тачно и да је она током ратова деведесетих злоупотребљавана“.

- Постоје пресуде за злочине где су жене силоване, а људи убијани управо уз звуке ове песме. Баш због тога није смела да се изводи у седишту УН. Верујем да Јеремић није о овоме размишљао јер нема осећај за такву врсту одговорности – закључио је Вујић.

http://srbin.info/2013/01/omladinac-ds-mars-na-drinu-je-sramota-srbije/

Ovakve izjave nasih ljude ce se desavati dokle god u Srbiji postoji zastita onih kojima su takve izjave pozeljne i koji profitiraju na njima.Ovakva izjava bi trebala da se tretira kao krivicno delo protivu kulture i nasledja srbije,tim gore sto je doticni javna i politicka licnost delegirana od gradjana.

Тако реагује један велики противник попут аустријанаца, а не као ове секаперсе "бошњаци".

Он није Аустријанац већ Немац (фон Макензен). Аустријанац је прсо на Церу и на Колубари 1914. године.

То се не уклапа у профил Аустријанца. Тачније, нема Аустријанца који би то урадио.

Тај из ДС-а је пролупао...

Ево коментара једног од правих либерала:

Znamo svi da je Vuk Jeremić osoba koja ima iskrivljenu percepciju o svojim poslovima. Kao šef diplomatije bio je popularan u Srbiji, jer vox populi i ne može da shvati kako se ozbiljni ljudi bave ozbiljnom diplomatijom u ozbiljnim državama. Bio je, ustvari, šef diplomatije za domaću upotrebu. Za veći deo sveta, bio je neozbiljan, često i nepoželjan. Učinci su mu uglavnom nepostojeći kada se sve sabere, barem kada je reč o boljitku Srbije. Slično ponašanje nastavio je i kao predsedavajući Skupštine UN, a javnost u Srbiji koja ga je volela kao šefa diplomatije danas ga voli misleći da je on tamo nešto više od majstora protokola. Dakle, moje mišljenje je da je on svojim radom naneo i nanosi štetu Srbiji, ako pretpostavimo da želimo da Srbija bude jedna zapadna država i uređena tržišna demokratija.

Ovih dana su ga prvo napali Bošnjaci SAD, a potom i domaći "izvinjavao/la bih se zbog svega i svačega i govorio/la bih pih, pih na sve što ima nešto tradicionalnog i srpskog". Pesma Marš na Drinu je pesma koje se samo budala stidi. U toj pesmi je opevano junaštvo u odbrani otadžbine od višestruko nadmoćnijeg agresora. U toj pesmi se slavi pobeda Srbije, za razliku od naše tradicije da veličamo poraze. U toj pesmi se slavi vojska koja je bila na strani pobednika u Prvom svetskom ratu i donela prvu pobedu Antanti u Prvom svetskom ratu. U toj pesmi se slave hrabri vojnici koje su proterali agresora koji je pobio stotine nedužnih civila u Mačvi. U toj pesmi se slavi sloboda, slavi se vojska kojoj je agresor koji je godinu dana kasnije okupirao celu Srbiju podigao spomenik zbog ispoljene hrabrosti. Slavi se jedan narod koji sa današnjim ima malo veze.

Činjenica da je neki maloumnik koristio tu pesmu u vreme kada su oni koji su popljuvali sve što je vredelo u srpskoj istoriji imali svojih pet minuta nije razlog da se iko odriče Cera i Marša na Drinu. Činjenica da je neki maloumnik govorio da je četnik, a bio je istinski naslednik Titovih praksi, ne znači da Srbija treba da se stidi ravnogoraca. Posebno ne treba da se stidi kada primedbu postavlja neko ko govori o ćetnicima. Nisu se Nemci odrekli svoje himne, pa ne treba ni mi da se odričemo svoje istorije.

KO ne zna, a pravi se pametan, neka prvo nauči pesmu o jednoj od retkih epizoda zbog kojih i danas svako ko ima malo mozga u glavi mora da bude ponosan što je građanin Srbije i Srbin.

U boj krenite junaci svi
Kren'te i ne žal'te život svoj
Cer da čuje tvoj, Cer da vidi boj
A reka Drina, slavu, hrabrost
I junačku ruku srpskog sina.

Poj, poj, Drino vodo hladna ti
Pamti, pričaj kad su padali
Pamti hrabri stroj koji je
Pun ognja, sile, snage, proterao
Tuđina sa reke naše drage.

Poj, poj, Drino, pričaj rodu mi
Kako smo se hrabro borili