Jump to content

Шпанска Православна Цркве (Iglesia Ortodoxa Española)

Оцени ову тему

Препоручена порука

Шпанска Православна Црква (под омофором СПЦ)

1997_10_visita_Msr_Luka_casal_Sarria.jpg
Ако бисмо током четрдесет година постојања Православне заједнице настале у Барселони застали на тренутак да размислимо о разлозима нашег постојања самог по себи, по допуштењу Промисли, даље и од духовних немира њених оснивача, можда би сада био тренутак да сагледамо јасан одговор, созерцавајући куда су пролазили путеви и намисли Господње и како је Он у својој Тишини подарио будуће потребе православних верника који су дошли у ове западноевропске крајеве, нарочито у последње време.

Духовно и свако друго уточиште које се могло пружити новопридошлима, било је за многе од њих пресудно, а не заборавимо да су они такође обогатили наш црквени живот.

Обичаји, језици, побожност, култура и многе друге ствари, обједињени у истој Вери и пракси, наново пронађеној и подељеној са домаћинима, уобличили су једино светило које иде ка Парусији (Другом Христовом доласку) као истинска Педесетница која се свакодневно обнавља: Цркву.

Састав наших парохија је мултиетнички, вишејезички и мултикултуралан: Срби, Руси, Украјинци, Румуни, Грци, Грузини, Етиопљани, Французи, Енглези и домаће становништво, сви они пре свега православни, по речима Светог Павла: "Јер који се год у Христа крстисте, у Христа се обукосте. Нема ту Јеврејина ни Грка, нема роба ни господара, нема мушког рода ни женског; јер сте ви сви једно у Христу Исусу" (Галатима 3, 27-28)

Протојереј отац Жоан Гарсија, викар Шпанске Православне Цркве

http://www.iglesiaortodoxa.es/index.php?lan=sr&area=contenido&pagina=ortodoxia_en_espana

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ja inace imam rodjaka koji zivi u Madridu.Tamo nema srpske parohije,vec ima rumunska parohija.Postoje visejezicna bogosluzenja:na spanskom,katalonskom,rumunskom,ruskom.Ali moj rodjak kaze da on ide na liturgiju na spanskom,posto nema srpski jezik.Kaze da puno Spanaca se upoznaje sa jednim izvorno sacuvanim Hriscanstvom.Sa onom lepotom koja rimokatolicka crkva nema,tj.koja je nestala kroz vekove.Raduje me ovo saznanje da i Spanci upoznaju Pravoslavlje kroz nase parohije.Nemojm zaboraviti i Portugalce i najveceg svetitelja koji se postuje i u nasoj Crkvi,a to je sveti Fruktuoso iz Brage. :0104cheesy:

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 7 months later...

Ја сам планирао да радим документарни филм о њима, али никако да набавим та финанс.средства... Иначе, чак сам и са њима ступио у контакт. Кажу да је и тај о. Жоан скроз занимљив као личност. :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 3 months later...

Штета што нема више информација о Шпанској Православној Цркви, поготово што су под омофором СПЦ. И сам сајт СПЦ даје мало информација о њима.

Мислим да већина људи ни не зна да постоје.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 4 months later...

Пријеми у Српској Патријаршији - 7. мај 2014.

7. Мај 2014 - 13:27

1_3.jpg
7_1.jpg
8_1.jpg
9_0.jpg

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј примио је данас у Патријаршији српској у Београду делегацију православних Шпанаца из Епархије западноевропске Српске Православне Цркве, на челу са протојерејем-ставрофором Жоаном Гарсијом.

Састанку је присуствовао и декан Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, као суорганизатор посете.

У братском и топлом разговору о. Жоан је подсетио Патријарха српског на историјат парохија Српске Православне Цркве у Шпанији и добрим односима са блаженопочившим патријархом Павлом и епископом Лаврентијем, али и са мисионарским активностима православних у Барселони, Каталонији, али и у целој Шпанији и Јужној Америци, са посебним освртом на црквену високошколску установу која функционише у главном граду Каталоније, а на којој се учи православна теологија и иконографија. Професори са ове црквене школе два пута годишње предају на два шпанска универзитета на теме из области православне теологије и иконографије. У вези са тим, отац Жоан је понудио сарадњу са Православним богословским факултетом и Академијом Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Овом приликом делегација је Патријарху српском даривала икону Васкрсења Господњег и честице моштију Светог Цецилија, једног од седам апостолских мужева. У храму православне парохије Свети Михаило Српске Патријаршије у Палма де Мајорци чувају се делови моштију Светог Цецилија, а игуман Михаило Ортега Модест је даривао Патријарха честицом светих моштију.

После пријема код Патријарха српског г. Иринеја, делагација је посетила Музеј Српске Православне Цркве, где их је угостио управник г. Владимир Радовановић; а затим и капелу Светог Симеона Мироточивог у Српској Патријаршији.

У току свог боравка у Србији, делагација православних Каталонаца посетиће Шабачку, Браничевску, Ваљевску и Сремску Епархију, а организована су предавања о савременој иконографији у Каталонији на Академији Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, и о историјату Православља у Каталонији на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, добротом декана протојереја-ставорофора Предрага Пузовића.

2_3.jpg
3_3.jpg
4_3.jpg
5_1.jpg
6_1.jpg
10_0.jpg
11_0.jpg
56.jpg

http://spc.rs/sr/prijemi_u_srpskoj_patrijarshiji_7_maj_2014_0

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Pravoslavna-braca-Katalonci.lt.html

Православна браћа Каталонци

У Шпанији данас има двадесетак центара верске делатности, парохија, капела, мисија које припадају СПЦ

Vladika-Luka-i-otac-Zoan.jpg

Владика Лука (трећи с лева) и отац Жоан (други с десна) са свештеницима СПЦ у Барселони

Када је мала група Каталонаца одлучила да оснује православну заједницу 1972. године, православље је у овој области Шпаније било готово потпуно непознато. Али, из језгра које су они оформили развила се велика православна заједница која се данас налази под окриљем Српске православне цркве. 

У Шпанији, тако, постоји десетак парохија СПЦ: у Каталонији, Баскији, Аликантеу, Мајорки, Галицији, а има и око 20 центара верске делатности, парохија, капела, мисија... Њихове потребе опслужују 14 свештеника, два ђакона и три ипођакона. Постоји и теолошки институт који похађа 30 полазника и који је повезан са Православним богословским институтом Светог Сергија у Паризу. Отац Жоан Гарсија, викар владике западноевропског Луке за Шпанију и Португалију, води бригу о православној пастви и већ 22 године је свештеник Српске православне цркве.

– Православна каталонска заједница основана је пре 38 година и најпре је била под јурисдикцијом Румунске патријаршије. Због канонских разлога пре 22 године примљена је у Српску православну цркву, 12. фебруара 1988. године од стране тадашњег владике западноевропског Лаврентија. Прва парохија у Каталонији бројала је око 150 верника, од којих је 90 одсто било домаће становништво. У њој тренутно има око 500 верника, а један део су исељеници – каже отац Жоан.

Одлуку да помогне православној заједници у њеном зачетку наш саговорник донео је пре четрдесетак година, а на тој мисији ради као свештеник већ 38 година. На питање како су становници традиционално католичке земље прихватили православље, кратко, али језгровито одговара: са радошћу поновног проналаска истинског апостолског предања.

– Сваки дан се служи вечерња служба, суботом бденије и недељом литургија, на каталонском, старословенском, односно црквенословенском, румунском, грчком, као и евентуално на шпанском и српском, у зависности од присуства верника. Постоји и једна организација за социјалну помоћ, која тренутно ради са око 100 породица са правним проблемима, проблемима преживљавања и слично – објашњава отац Жоан.

Шпанске парохије, чије је језгро оформило домаће, каталонско становништво, до сада су посетиле многе владике из Србије: митрополит црногорско-приморски Амфилохије, владика захумско-херцеговачки Григорије, епископ браничевски Игњатије, владика западноамерички Максим, као и епископ који их је примио под окриље СПЦ владика шабачки Лаврентије. Надлежни архијереј, епископ западноевропски Лука, у Шпанију у посету својим мирјанима и клеру долази четири до пет пута годишње. Свештеници и верници из Шпаније, такође, узвраћају посете.

– Посетили смо Патријаршију у Београду, где нас је примио блаженопочивши патријарх Павле, што ће нам остати у незаборавној успомени. Били смо и у шабачкој епархији, ту нас је дочекао владика Лаврентије, а посетили смо и манастире Соко, Жичу, Студеницу... Недавно је једна група посетила и Митрополију црногорско-приморску и њене цркве и манастире као што је онај Светог Василија Острошког – прича отац Жоан.

Ј. Беоковић
Измењено од Batman
Овако је много "лепше" ;)
Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Да ли неко зна до када ова делегација из Каталоније остаје код нас? И какав им је план пута? Када ће која места посетити? 
Ако неко зна, био бих му веома захвалан :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Да ли неко зна до када ова делегација из Каталоније остаје код нас? И какав им је план пута? Када ће која места посетити? 

Очито ниси приметио брате, ово је вест од пре 50 и кусур месеци :)

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

То она вест о њима у Политици, али горе имаш вест са сајта СПЦ (што сам видео и данас на сајту СПЦ) да је делегација дошла у Бг, примљена код Патријарха и да планира да посети епархије Ваљевску, Браничевску, Сремску, да држе нека предавања на ПБФ-у и Академији СПЦ.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

То она вест о њима у Политици, али горе имаш вест са сајта СПЦ (што сам видео и данас на сајту СПЦ) да је делегација дошла у Бг, примљена код Патријарха и да планира да посети епархије Ваљевску, Браничевску, Сремску, да држе нека предавања на ПБФ-у и Академији СПЦ.

Е то не знам ,а л` можемо се распитати сутра.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Питања су ти као да желиш да их уходиш ради... :) Да знаш да би те у војсци безбедњак испитивао због овога :)

Шалу на страну, биће сигурно обавештења од стране ПБФ, а и од тих епархија. Ако неко буде чуо раније, сигурно ће поставити овде.

Надам се да ћеш успети у својој намери и одрадити филм ;)

Занимљиво је, колико сам чуо, договор са владиком Луком је да они предлажу кандидате за свештенике, наша Црква се ту не меша, већ само владика рукополаже. Тако да за сада, колико је мени познато, "ми" немамо ни једног свештеника у Шпанији.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Ма верујем да би ме испитивали, али моје намере су јасне, часне и поштене :)

Ово за свештенике нисам знао.

А конкретно, уходим их јер сам вест о њиховој посети добио синоћ, на сајту СПЦ. Нажалост, нисам раније знао да су били у Бг-у, на сајту факса и Академије СПЦ. То ми је била јединствена прилика.

Данас сам добио инфо да треба да иду за Шабац и Фрушку гору и у недељу се враћају назад.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...