Jump to content

То дивно чудо - ЉУБАВ

Да ли вам се допада тема ?  

32 члановâ је гласало

1. 1. Да ли вам се допада тема ?

• Да
      30
    • Не
      2

Препоручена порука

MOLITVA  LJUBAVI

...Sveta Ljubavi,

Ti koja Život jesi

Ti koja si od smrti jača

Stvaralačka vatro Oca –

...Poveži sva srca koja se znaju.

Sretni one koji treba da se sretnu.

Neka svaka Duša nađe svoju Srodnu Dušu.

Neka se svi ljubavnici sretnu

sa svojim Voljenim...

Neka svaka rana zaceli i nađe sebi lek...

Neka svako srce nađe meh za svoj plamen...

Neka svaka ruka nađe drugu ruku

u beskrajnom lancu Ljubavi –

...Neka Ljubav

bude!

*

Pribeležio: P.Šumski

• Волим 1
Подели на овим сајтовима

6xP=Lj

- 6 t(r)ajnih i neizostavnih sastojaka Ljubavi -

1. Prisutnost

2. Prihvatanje

3. Poštovanje

4. Posvećenost

5. Poverenje

6. Prostor (sloboda)

= Ljubav

*

N a p o m e n a:

Ako samo 1 sastojak iz ove formule nedostaje, ne možemo govoriti o Ljubavi.

Naravno, ovo važi samo za dimenziju iluzornog identiteta, lažnog "ja" i

njegovih odnosa, ne i za dimenziju Istine i Celovitosti.

Važi za nivo na kome još uvek imamo potrebu da budemo voljeni,

prihvaćeni, poštovani..., na kome još uvek imamo očekivanje da

dobijamo Ljubav - spolja!

Kada jesmo Ljubav, kada smo mi Izvor, ova formula prestaje da važi, jer

svaka potreba prestaje.

Od tada počinje da važi poruka Sv.Avgustina: "Voli i čini šta ti je volja."

Izvor daje - a ne traži ništa zauzvrat, jer je Ceo, Potpun.

Samo to je

Ljubav.

*

P.Šumski

Подели на овим сајтовима

bas razmisljam o bespotrebnim nesuglasicama medju konkretno hriscanskim denominacijama. smatram da se ne mogu da kazem sklopiti hriscanske crkve, ali mislim da trebamo da se ujedinimo za Hrista, u Hristu. verujem da jednog dana kad odemo pred Boga, Bog nece reci 'ej, ti si bio katolik, protestant, pravoslavac' ili neke druge veroispovesti, nego ce gledati na nasu cistocu srca, misli i motiva.

pitace nas sta smo uradili sa nasim zivotom koji smo dobili blagodacu, a najvaznije sta smo uradili sa ljubavlju koju nam je On podario. da li smo je tako i mi darivali drugima? ili smo je sebicno drzali za sebe i konstantno iziskivali ljubav od drugih.

danas kad pogledamo, koliko u svetu vlada tuga, siromasnost duha, nedostatak ljubavi medju ljudima, rastuzim se, ali s toga molim Boga da mi koji imamo spoznaju ko je Bog i kakvu nam bezuslovnu ljubav iznova i iznova daje, budemo u ovom svetu refleksija te ljubavi i Bozije svetlosti koja je naizgled ocigledno preko potrebna!

:)

Подели на овим сајтовима

LJubav je beskonačna, ništa nije veće od ljubavi, ne zna se ni broj ispevanih pesama o ljubavi,

ljubav je i bolest i lek, ljubav je i tuga i bol, i život i smrt, i još bezbroj naziva za ljubav,

i sve je to istina o ljubavi.

Подели на овим сајтовима

To sam ja, Edička – Eduard Limonov

"Ona ne zna za ljubav. Ne zna
da se neko može voleti, žaliti, spasti, izčupati iz tamnice, iz bolesti,
pomilovati po glavi, da se može grlo umotati šalom ili, kao u
jevandjelu – oprati noge i osušiti ih ih svojom kosom. O ljubavi –
božjem daru čoveka – niko joj nije govorio. Čitajuci knjige, to je
propustila. Dostupna joj je životinjska ljubav, to je bar jasno. Zato je
uvek onako tugovala u svojim sveskama,uvek sam ih čitao, ona je tako
bespomoćno – mutno shvatala i shvata svet.
Možda će još imati sreće
da zavoli. I biće joj teško i divno. Zavidim onome koga, na kraju, zaspe
ljubav ovog nesrećnog stvorenja. On će dobiti mnogo. Mora da se mnogo
toga nataložilo u njoj. Ali,pre svega, ona nikad neće osetiti sreću od
davanja celog svog bića, svoje duše drugom stvorenju, slatku bol od tog
postupka koji je protivprirodan životinji kakva je čovek.
Na ovom svetu, ima mnogo nesrećnih, kao što je ona, ali samo iz razloga što ne umeju da vole, da vole drugo biće."

Подели на овим сајтовима

Ovako te volim,uz uspomenu na gorku kafu svakog bezimenog jutra s ukusom
cistog mesa u jamici iza tvog kolena...Ovako te volim,dok gledas decu
kao stepenike bez istorije(tamo patim zbog tebe,posto mi njeni izdanci
ne pripadaju)uz udarac duboko u rebra,posao sto poziva na dokolicu iz
svoje skoljke...Ako nekad budes osetila kako ti se namece neki pogled,ne
okteci se,nemoj da razbijes caroliju,nastavi da mi pravis kafu i pusti
me da zauvek zivim u vecnom trenutku..

Če Gevara

Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

559764_443182495755828_1639522030_n.jpg
Nemoj tražiti da te drugi vole

Drži se podalje od svake zavisti. Ona izjeda čoveka. Kod
zavidljivog čoveka svašta se dešava. Ja sam to doživeo. Ljudi su me
smatrali dobrim i mnogi su dolazili k meni da se ispovede.

Čedo moje, Hrista treba da zavolimo strasno, božanskom ljubavlju.

Blago onom monahu koji je naučio da sve ljude voli tajno. On ne traži od drugih ljubav niti mu je važno da li ga vole.

Ti voli svakoga i tajno se u sebi moli. Izlivaj svoju ljubav prema
svima. Doći će vreme kad ćeš moći da voliš neusiljeno. I osetićeš da i
svi drugi tebe vole. Jedna svetovna pesma kaže:

"Tražiš da te volim. Ljubav se ne traži, u laticama srca rađa se sama."

Shvati ovo na duhovan način. Ti na prirodan način zrači ljubavlju Hristovom iz srca svoga.

Mnogi monasi, a naročito žene, kažu: "Voliš li me? Zašto me ne
voliš?" Koliko li je ovo daleko od ljubavi Hristove! To je siromaštvo -
duhovno siromaštvo.

Nemoj nikada pridavati važnosti tome da li te vole. Važno je da ti
imaš izobilnu Hristovu ljubav prema drugima. I na tajanstven način će
doći do preobražaja u čitavoj zajednici. Ovo o čemu govorim, predstavlja
najbolje misionarenje.

Подели на овим сајтовима

лично верујем да јако мали број људи то може....наравно, то није лако, али треба да смо бар тога свесни и да се трудимо да то научимо....ја се трудим, учим....

Подели на овим сајтовима

8667.jpg

Ako tačno pogledamo i pokušamo da razjasnimo šta je ljubav, onda možemo da dođemo do zaključka da je ljubav duševni proces. Ona nije stvar razuma, već stvar osjećanja. Svi možemo mnogo da čitamo, da razmišljamo o ljubavi, i ako samo tako pokušamo da shvatimo, objasnimo, onda ćemo ostati bez riječi ili ćemo ponavljati otrcane fraze. Naravno, definicija iz racionalnog je veoma siromašna i štura, nikad nećemo naći prave riječi da je iskažemo jer je ljubav elementarno osjećanje koje se ne može objasniti i definisati samo razumom.

Svako može da spozna istinu o ljubavi i svako je nosi u sebi kao što nosi i život.
Za ljubav, znamo to dobro, ne postoji jedinstvena mjera kojom se može izmjeriti, zato i ne postoji nauka koja se njome bavi na egzaktan način. Da bismo znali šta je Bezuslovna ljubav, moramo je osjetiti. Moramo je pokloniti. Moramo je prihvatiti. U suprotnom, nećemo nikad saznati šta ona zaista jeste.

Monna

Подели на овим сајтовима

Безусловна љубав је нешто што подразумева зрелију личност,свесно одрицање од себе,својих страсти и склооности да другога везујете за себе по сваку цену.

Ова задња убистав,чији мотив јесте био неки вид љубави ,управо показују супротно од безусловне љубави,јер безусловна има оног другог као првог а ова друга има само своје ЈА.

Подели на овим сајтовима

Таман ја хтедох нешто слично да кажем .smesko.

Ја могу себе да узмем као пример. Мислим да нисам у могућности да безусловно волим, јер увек нешто очекујем, тј. очекујем да ми се узврати истом мером, а то није могуће, а и неке друге ствари којих сада баш и не могу да се сетим.

Подели на овим сајтовима

''Moramo da budemo spremni i potpuno otvoreni za ljubav, da bismo voljeli i bili voljeni. Moramo da budemo slobodni za ljubav, hrabri i radoznali. Da bismo našli svoju ljubav, prvo moramo pronaći sebe, a ljubav je u nama – ona plamti i čeka da se otkrije, da je oslobodimo. Ta ljubav je strpljiva, topla, nježna... Nažalost, ljubav se ili ismijava ili stavlja u blještavi, kičasti okvir. O psihološkoj pozadini ljubavi od svojih roditelja obično ne saznamo ništa, u školi se ona i ne pominje. Ne postoji nijedan predmet tokom cijelog obrazovnog procesa koji je bar djelimično posvećen ljubavi. Prepušteni smo sami sebi i niko nam ne može konkretno reći šta ljubav jeste, kako nastaje, kako se razvija i šta je njen smisao.''

Подели на овим сајтовима

samo se gospod bezuslovno voli,ujedno i moj naj naj veci i jedini strah.jer kad bi u srcu prestao da gori plamen ljubavi za gospoda,izgubio bi smisao zivota,jer od kada se probudila ljubav u meni prema njemu,od tad zivim .....

Подели на овим сајтовима

Voleti, koga? Bezuslovno, a da li Bog voli bezuslovno? Voleti, Kojom ljubavlju? U sanskritu ima 90 i rečima devedeset izraza za ljubav. Grci u vreme pisanja Novog Zaveta su imali četiri reči koje su označavale ljubav  Agape,filos, eros i storge. Da li Bog voli bezuslovno? Mislim da se može voleti bezgranično, da se može dati život za nekoga, ali da se voli bezuslovno, to mi je malo problematićno. 

Подели на овим сајтовима

''Današnji čovjek živi u vrijeme koje se mjeri uspjehom i ne obazire se mnogo na ljubav, ali svi je žele, svi je traže i onima koji je nemaju, nedostaje. Prvenstveno, nedostaje nam ljubavi za sebe same. Kada sebe prihvatimo, cijenimo i volimo onakve kakvi jesmo, to možemo i drugima da pružimo. Bezuslovnu ljubav možemo naći samo u nama i takvom ljubavlju voljeti sebe i druge. A mi se, u stvari, ponašamo veoma bahato u odnosu na ljubav, žongliramo sa njom kao sa lopticama i zamenjujemo ih kad god to poželimo. Kada prestanemo da tražimo izvan sebe priznanje, ljubav i razumevanje, onda ćemo moći da priznajemo, volimo i razumemo druge. Ako se stalno trudimo da nas neko prizna, sigurno se nećemo osećati prijatno, niti ćemo da budemo autentični, napustićemo ono što je u nama pokušavajući da nađemo nekoga ko će nam sve to dati. Naravno, iz takvih očekivanja rezultira uvek razočaranje.''

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Ових дана, по Србији, пролазе многи лажни учитељи и пророци – индијски гуруи. Иду по Србији и хоће, наводно, да обучавају наш народ љубави. Ми имамо љубав која је у Православљу. Савршену веру и савршену истину. Нису нам потребна лажна учења нити лажни учитељи. Они су вукови у јагњећој кожи. Представљају се да су фини. Долазе у оделу јагњећем. У тој лажној хуманој науци, а у ствари су вуци грабљиви. Желе да придобију људе за своје учење и да их одвоје од Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве.

Када се овако нешто дешава, пастири словесног стада устају; као кад пастири устају да бране своја стада од вукова који их нападају. Тако и духовни пастири бране своје стадо од духовних вукова, лажних учитеља и пастира. А има их много. Представљају се као фини и хумани, а баве се ко зна чиме све. Иако истичу да је духовност њихова главна делатност, ко мало боље истражи њихово деловање, видеће да су ту примарни земаљски послови, нејасни и нечасни интереси.
      Зато се морамо чувати, браћо и сестре. Морамо препознавати ко је истински пастир. Да знамо свога пастира - свештеника у својој парохији, епископа у својој епархији; и свога патријарха који је на челу наше светосавске Цркве. То су наши пастири које је Бог поставио да нас воде и руководе, а не други који ће нас водити странпутицом и путем духовне погибли.

Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију поводом празника Рођења Пресвете Богородице који је уједно и слава Саборног храма у Зворнику.

Преосвећеном Епископу саслуживали су архимандрити Симеон (Обреновић)и Нектарије (Тешић), протојереј-ставрофор Драгиша Томић, протојереј Јован Максимовић, протонамјесник Синиша Максимовић, јереј Растко Лукић, ђакони Немања Спасојевић и Јован Ашћерић, уз молитвено учешће старјешине Саборног храма и архијерејског намјесника зворичког, протојереја-ставрофора Видоја Лукића.
      Током Свете Литургије, владика је поучио вјерни народ пригодном бесједом, приликом које је истакао важност јединства српског народа на нашим просторима и широм васељене.
      ''Потребно је да поред духовног, Срби буду свесни и свог националног идентитета. Да су свесни ко су и шта су. Потребно је то нама Србима јер ми то често заборавимо, што сви знамо из историје, али светиње нас враћају себи.''
      Говорећи о данашњем празнику владика Фотије је посебно нагласио величину овог празника речима да Црква, поред Рођења Пресвете Богородице слави још само два рођења, Господа Исуса Христа и светог Јована Крститеља.
      Велики број вјерног народа узео је учешћа у литургијском сабрању причестивши се светим тајнама Христовим.
      Преосвећени владика је, на крају Литургије, заједно са кумом славе Георгијем Лукићем и осталим вјерницима преломио славски колач и пожелео срећну славу свим зворничанима.
      Литургијско заједничарење настављено је у крипти саборног храма. Кум славе Георгије Лукић, најмлађи кум саборног храма досад, заједно са својом породицом припремио је трпезу љубави за све вјернике.
      Ученици и професори музичке школе, на челу са директорицом школе Дијаном Зекановић су припремили богат музички програм којим су увеличали данашњи празник.

Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Катихета Бранислав Илић, аутор документарног филма „Свети Василије Острошки-сведок Васкрсењаˮ, био је гост Јутарњег програма васељенског Радија Светигора, те је у оквиру разговора говорио о свом духовно-уметничком остварењу у част 350-годишњице упокојења Светог Василија Острошког. 
      Звучни запис разговора

У разговору који је водио новинар Раде Дуловић, катихета Бранислав се присетио своје посете Митрополији црногорско-приморској поводом припремања наведеног филма, и узнео је велику и искрену благодарност Његовом Високопреосвештенству Митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију, протосинђелу Сергију (Рекићу), протопрезвитеру-ставрофору мр Слободану Јокићу, проф. Александру Вујовићу, и свима који су делатно пројавили христолику и братску љубав и подршку приликом припремања филма о Светом Василију Острошком. 

Извор: Радио Светигора
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У десету недељу по Духовима, када наша Света Црква молитвено прославља Нерукотворени образ Господа нашег Исуса Христа, Светог Јевстатија другог Архиепископа српског преподобног Романа и преподобног Рафаила банатског изабрани Епископ хвостански Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Георгија на Бежанијској коси. Изабраном Епископу Јустину саслуживао је протосинђел Данило и свештенство Архиепископије београдско-краловачке.

Извор: Телевизија Храм
    • Од Поуке.орг - инфо,
      -Патријарх Порфирије: Љубав и пажња су једини аутентични контекст нашег постојања у којем можемо да нађемо смисао живота-     Доносимо предавање Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија (тада Епископа јегарског, викара Епископа бачког) о хришћанској љубави.      Предавање је у присуству Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија, одржано у Дому културе Грачаница, 27. марта 2014. лета Господњег. 
          Није могуће волети Бога ако немамо љубави према ближњем. Ко је наш ближњи? Ближњи је сваки човек, зато што је сваки човек створен по слици и прилици Божјој, у том смислу, ми смо призвани да јасно и чисто волимо свакога човека, истакао је Патријарх Порфирије.      Патријарх је том приликом јасно поучио сабране како да поступају према људима који их одбијају и чине им неправду, рекавши: Ако нам неко чини неправду, зло и одбија нас и нашу љубав, ми смо тада позвани да будемо исправнији и да усрдније испуњавамо заповест о љубави коју нам Господ даје, јер ћемо тако у љубави Христовом љубављу преображавати све око себе. Најлепши пример су нам светитељи Божји који љубављу Христовом преображавају све, у чијој близини зверови постају питоми, и у чијој близини стихије се умирују.      Наша љубав према Богу се потврђује и показује у односу на ближње, јер је љубав према Богу покретач нашега живота, она се на свакоме месту потврђује, а нарочито у нашем односу према свакоме човеку, поучио је патријарх Порфирије. Све што чинимо у овоме свету и животу, а тиче се наших ближњих, ми чинимо Богу. Ако смо речју увредили свога брата, ако смо му мислима завидили, ако смо му желели зло, ако смо било шта лоше учинили било ком човеку, ми смо Христу учинили, зато што је сваки човек Његова икона, закључио је свјатјејши владика.      Извор: Ризница литургијског богословља и живота
  • Креирај ново...