Jump to content

То дивно чудо - ЉУБАВ

Да ли вам се допада тема ?  

32 члановâ је гласало

1. 1. Да ли вам се допада тема ?

• Да
      30
    • Не
      2

Препоручена порука

Предивно је игуманија Јефимија рекла

Прави Христов следбеник воли све људе, јер Христ је разапет зарад свих.
Подели на овим сајтовима

јутрос сам слушала игуманију на радију и одушевила се. дивно је говорила, непосредно, мудро, скромно. мелем за душу.

док сам се логовала на сајт, мислила сам на њу и то гостовање у радио емисији, каква случајност, мада случајно није ништа

Подели на овим сајтовима

Mati Efimija: Slikarstvo me nije progutalo

K. JOKOVIĆ | 26. jul 2012. 20:50 |

Igumanija manastira Gradac, mati Efimija, postala član najstarijeg umetničkog udruženja "Lada". Ikonopišem, ali nisam prestajala da slikam "civilno". U Parizu izabrala duhovni put

rep-igumanija-jefimija_620x0.jpg

Mati Efimija

NE morate nigde da se pomerite a sa igumanijom manastira Gradac, mati Efimijom, proputovaćete svetom i kroz vekove. Upravo takvu priliku pružio nam je razgovor sa njom na sinoć otvorenoj izložbi novoprimljenih članova "Lade", najstarijeg umetničkog udruženja kod nas.

Efimijin miran, mio, melodičan, gotovo dečji glas i radost koju nenametljivo isijava, vode od Pariza, preko Beograda, do Niša, Raške... Dok priča kao da prenosi energiju sa starih ikona, odslikava vatromet boja i poruka sa dela Pola Klea, Huana Miroa, Marka Rotkoa, za koje kaže da su joj bili uzori... Mati Efimija lako "povezuje" umetnike i monahe i sa gotovo istim žarom priča o Hristu i, recimo, Marini Ambramović.

Igumanija, koja je "u svetu" magistar slikarstva, sa posebnim žarom priča o izložbi u Galeriji ULUS, na kojoj su izložena njena četiri rada.

- To što sam član "Lade", za mene je kao odlikovanje. Aleksandar Đurić je pre dve godine uspeo da me "prevari" i organizuje mi samostalnu izložbu... Skoro sam izlagala i na Disovom proleću u Čačku. Drago mi je što je sve to došlo bez moje inicijative - priča igumanija Efimija. Kaže da nikada nije prestajala da slika "civilno", iako je početne godine u manastiru provela učeći veštinu ikonopisanja.

- I da vam priznam, nisam je lako savladala, a akademski sam slikar. Prošlo je mnogo godina da bih sad mogla da kažem da sam sposobna da uradim neku ikonu koja ima zrelost.

Slike i reči za igumaniju idu gotovo uvek zajedno:

MEDIJSKA "POMPA" UZNEMIRAVA me što većina ljudi ima pogrešne predstave o životu u manastiru. Prošle godine moja bratanica je pravo sa "Egzita" došla kod nas, i rekla da će sledeće godine svi da svrate. Ovi moji se šale i kažu: "Dogodine ’Egzit’ u Gradcu". Volela bih da razbijem te predrasude. Gradac zaslužuje da bude posećen. Zato gledam kad god mogu da se pojavim u medijima i zainteresujem ljude da dođu - objašnjava mati njenu sve češću medijsku pojavu.

- Čuvam moje zapise, kao dnevnike sa crtežima, koji su sve više prerastali u crtež. Kad god crtam imam neki komentar koji beleži taj trenutak. Ova grupa radova u ULUS-u se zove "Love hurts" (Ljubav boli). Inspirisala me je pesma koju sam, posle sto godina, u tom momentu čula na radiju. Tad sam shvatila da to nije samo pesma koja govori o rastanku dvoje zaljubljenih. Svaka ljubav podrazumeva žrtvu i mi kad volimo, saosećamo sa onim koga volimo. Život nije lak. Svako nosi svoj krst i tegobe, tako da uvek kad volimo nosimo i bol.

Igumanija "plastično" govori i o razlici između ikonopisanija i "civilnih" slika, koju kaže, svako ko je crkven, može lako da razume:

- Kao što je drugačiji odlazak nedeljom u crkvu na liturgiju, od čitanja dobre knjige koja nas navodi na razmišljanje o suštini našeg postojanja, takva je razlika između mojih ikona i slika. Liturgija bi bila ikona - objašnjava mati, koju je, kad je o slikarstvu reč, fascinirao Ilija Bosilj.

- On je savremenik Save Šumanovića. Za njega sam se zalepila još na Akademiji, mada nisam mogla da vidim da je bio pobožan čovek. Možda je Bosilj najviše uticao na mene, ali volela sam i Pola Klea, Huana Miroa, Marka Rotkoa. Ta lirska apstrakcija me prosto uvlačila.

Mati Efimija je baš u srcu umetnosti, u Parizu, pre dvadeset godina, donela odluku da se umesto u visoke (civilne) umetničke krugove, opredeli za duhovni put.

- U Parizu sam shvatila da ne želim da me slikarstvo proguta. Nisam bila spremna ni na kakve kompromise. Postdiplomske sam upisala u Beogradu, ali taj period je bio period razmišljanja o odlasku u manastir. I svi radovi na mojoj magistarskoj izložbi bili su inspirisani monaštvom. Tom izložbom sam stavila tačku na život "u svetu".

PARIZ, NjUJORK...

Danas mati Efimiju, nekada Jasnu Topolski, profesor Vladimir Veličković zvao je da postdiplomske studije upiše u Parizu. U Gradu svetlosti živeli su joj i očuh i brat. Igumanijin deda pak živeo je u Njujorku, pa je i ta, svetska prestonica bila u "kombinaciji" za nastavak njenog školovanja. Ipak, Efimija je odabrala Beograd, a samo 20 dana posle magistarske izložbe, uputila se u manastir Gradac. Tamo je već dve decenije.

http://www.novosti.r...-nije-progutalo

Подели на овим сајтовима

мати Ефимија, автентичен и оригинален, монашки лик.....

ми се допаѓаат нејзините дела, икони, слики и зборови....

препознатлива со нејзиниот изграден, духовен ракопис....

Подели на овим сајтовима

Сутра (тј. данас) бих могла да се прошетам до изложбе, па ако будем у прилици да направим фотографије - поставићу их.

Подели на овим сајтовима

Сутра (тј. данас) бих могла да се прошетам до изложбе, па ако будем у прилици да направим фотографије - поставићу их.

преубаво :), ќе ти бидеме благодарни!

Подели на овим сајтовима

јас трпеливо ги чекам фотографиите........

Подели на овим сајтовима

I ja sam danas posetila izložbu. Mislila sam da će biti izloženo više dela, ali možda je ovako upečatljivije.

Najjači utisak je ostavio sam naziv dela Ljubav boli i to kako je napisan, a i o Hamletu i konjiću bi trebalo razmisliti...

Подели на овим сајтовима

I ja sam danas posetila izložbu. Mislila sam da će biti izloženo više dela, ali možda je ovako upečatljivije.

Najjači utisak je ostavio sam naziv dela Ljubav boli i to kako je napisan, a i o Hamletu i konjiću bi trebalo razmisliti...

Могле смо заједно на изложбу :)

Подели на овим сајтовима

Мати Ефимија: Све док човек настоји да буде искрен – близак је Богу.

ово, ми се посебно допада......

Подели на овим сајтовима

• 2 months later...

da u ljubav Boga prema čoveku, ali u čoveka prema čoveku, ne.

A još manje u relaciju muško - žensko. Nisam kllinac pa da u banalnom tonu pišem ovo. Ne, više ne verujem u to.

I neka ostane tako.

Previše je čovek sebičan da bi voleo drugoga. Možda misli da voli drugoga, ali ne, jedino što može je da se pomalo nekada pruži, ali u suštini voli sebe. Ako, nema veze.

Подели на овим сајтовима

Ваљда љубав и јесте непрестан процес излажења из тог себичног себе? Дакле динамичан процес, а не неко заокружено достигнуто стање.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Сличан садржај

• Од Поуке.орг - инфо,
      Ових дана, по Србији, пролазе многи лажни учитељи и пророци – индијски гуруи. Иду по Србији и хоће, наводно, да обучавају наш народ љубави. Ми имамо љубав која је у Православљу. Савршену веру и савршену истину. Нису нам потребна лажна учења нити лажни учитељи. Они су вукови у јагњећој кожи. Представљају се да су фини. Долазе у оделу јагњећем. У тој лажној хуманој науци, а у ствари су вуци грабљиви. Желе да придобију људе за своје учење и да их одвоје од Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве.

Када се овако нешто дешава, пастири словесног стада устају; као кад пастири устају да бране своја стада од вукова који их нападају. Тако и духовни пастири бране своје стадо од духовних вукова, лажних учитеља и пастира. А има их много. Представљају се као фини и хумани, а баве се ко зна чиме све. Иако истичу да је духовност њихова главна делатност, ко мало боље истражи њихово деловање, видеће да су ту примарни земаљски послови, нејасни и нечасни интереси.
      Зато се морамо чувати, браћо и сестре. Морамо препознавати ко је истински пастир. Да знамо свога пастира - свештеника у својој парохији, епископа у својој епархији; и свога патријарха који је на челу наше светосавске Цркве. То су наши пастири које је Бог поставио да нас воде и руководе, а не други који ће нас водити странпутицом и путем духовне погибли.

Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански господин Фотије служио је данас свету архијерејску Литургију поводом празника Рођења Пресвете Богородице који је уједно и слава Саборног храма у Зворнику.

Преосвећеном Епископу саслуживали су архимандрити Симеон (Обреновић)и Нектарије (Тешић), протојереј-ставрофор Драгиша Томић, протојереј Јован Максимовић, протонамјесник Синиша Максимовић, јереј Растко Лукић, ђакони Немања Спасојевић и Јован Ашћерић, уз молитвено учешће старјешине Саборног храма и архијерејског намјесника зворичког, протојереја-ставрофора Видоја Лукића.
      Током Свете Литургије, владика је поучио вјерни народ пригодном бесједом, приликом које је истакао важност јединства српског народа на нашим просторима и широм васељене.
      ''Потребно је да поред духовног, Срби буду свесни и свог националног идентитета. Да су свесни ко су и шта су. Потребно је то нама Србима јер ми то често заборавимо, што сви знамо из историје, али светиње нас враћају себи.''
      Говорећи о данашњем празнику владика Фотије је посебно нагласио величину овог празника речима да Црква, поред Рођења Пресвете Богородице слави још само два рођења, Господа Исуса Христа и светог Јована Крститеља.
      Велики број вјерног народа узео је учешћа у литургијском сабрању причестивши се светим тајнама Христовим.
      Преосвећени владика је, на крају Литургије, заједно са кумом славе Георгијем Лукићем и осталим вјерницима преломио славски колач и пожелео срећну славу свим зворничанима.
      Литургијско заједничарење настављено је у крипти саборног храма. Кум славе Георгије Лукић, најмлађи кум саборног храма досад, заједно са својом породицом припремио је трпезу љубави за све вјернике.
      Ученици и професори музичке школе, на челу са директорицом школе Дијаном Зекановић су припремили богат музички програм којим су увеличали данашњи празник.

Извор: Епархија зворничко-тузланска
    • Од Поуке.орг - инфо,
      Катихета Бранислав Илић, аутор документарног филма „Свети Василије Острошки-сведок Васкрсењаˮ, био је гост Јутарњег програма васељенског Радија Светигора, те је у оквиру разговора говорио о свом духовно-уметничком остварењу у част 350-годишњице упокојења Светог Василија Острошког. 
      Звучни запис разговора

У разговору који је водио новинар Раде Дуловић, катихета Бранислав се присетио своје посете Митрополији црногорско-приморској поводом припремања наведеног филма, и узнео је велику и искрену благодарност Његовом Високопреосвештенству Митрополиту црногорско-приморском г. Јоаникију, протосинђелу Сергију (Рекићу), протопрезвитеру-ставрофору мр Слободану Јокићу, проф. Александру Вујовићу, и свима који су делатно пројавили христолику и братску љубав и подршку приликом припремања филма о Светом Василију Острошком. 

Извор: Радио Светигора
    • Од Поуке.орг - инфо,
      У десету недељу по Духовима, када наша Света Црква молитвено прославља Нерукотворени образ Господа нашег Исуса Христа, Светог Јевстатија другог Архиепископа српског преподобног Романа и преподобног Рафаила банатског изабрани Епископ хвостански Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Георгија на Бежанијској коси. Изабраном Епископу Јустину саслуживао је протосинђел Данило и свештенство Архиепископије београдско-краловачке.

Извор: Телевизија Храм
    • Од Поуке.орг - инфо,
      -Патријарх Порфирије: Љубав и пажња су једини аутентични контекст нашег постојања у којем можемо да нађемо смисао живота-     Доносимо предавање Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија (тада Епископа јегарског, викара Епископа бачког) о хришћанској љубави.      Предавање је у присуству Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског г. Теодосија, одржано у Дому културе Грачаница, 27. марта 2014. лета Господњег. 
          Није могуће волети Бога ако немамо љубави према ближњем. Ко је наш ближњи? Ближњи је сваки човек, зато што је сваки човек створен по слици и прилици Божјој, у том смислу, ми смо призвани да јасно и чисто волимо свакога човека, истакао је Патријарх Порфирије.      Патријарх је том приликом јасно поучио сабране како да поступају према људима који их одбијају и чине им неправду, рекавши: Ако нам неко чини неправду, зло и одбија нас и нашу љубав, ми смо тада позвани да будемо исправнији и да усрдније испуњавамо заповест о љубави коју нам Господ даје, јер ћемо тако у љубави Христовом љубављу преображавати све око себе. Најлепши пример су нам светитељи Божји који љубављу Христовом преображавају све, у чијој близини зверови постају питоми, и у чијој близини стихије се умирују.      Наша љубав према Богу се потврђује и показује у односу на ближње, јер је љубав према Богу покретач нашега живота, она се на свакоме месту потврђује, а нарочито у нашем односу према свакоме човеку, поучио је патријарх Порфирије. Све што чинимо у овоме свету и животу, а тиче се наших ближњих, ми чинимо Богу. Ако смо речју увредили свога брата, ако смо му мислима завидили, ако смо му желели зло, ако смо било шта лоше учинили било ком човеку, ми смо Христу учинили, зато што је сваки човек Његова икона, закључио је свјатјејши владика.      Извор: Ризница литургијског богословља и живота
  • Креирај ново...