Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Sign in to follow this  
marija

"Pravednik"

Оцени ову тему

Recommended Posts

Sudio je strogo. Prezirom je šibao poroke, sa strašću je razobličavao razbojništvo i nadmenost, izvrgavao ruglu uskogrudu ograničenost, brljivu nesposobnost i gnusni nedostatak morala. Smatrao je sebe jednim od poslednjih preostalih pravednika.

Video je sebe kao sjajnog viteza koji, neustrašivo, ne hajući za sebe, stoji na braniku najviših ljudskih vrednosti.

Doživljavao je sebe kao borca bez straha i mane koji na megdan izaziva nikogoviće i ništarije, podlace i prevarante, hulje i nasilnike, štiteći lakoverne, slabe i bespomoćne.

Bilo je ipak u njegovoj strasti previše zagriženosti da bi bila skrena.

Bilo je u njemu previše mržnje i previše gneva koji teško da bi mogli proizaći iz visokih načela kakva je propovedao.

Bilo je u svemu tome nečeg duboko ličnog, što nije priznavao ni sebi ni drugima.

Njegova je pravda zapravo bila s mukom prikrivena osveta svima koji su ga na bilo koji način i u bilo čemu prevazilazili, svima onima koji su ga užasno uvredili samim tim što su ga u bilo čemu nadmašili, svima onima kojima je, i ne znajući to, zbog bilo čega zavideo.

A skoro svakom je nalazio razlog da zavidi. Jednima zbog uspeha ili poznatosti, drugima zbog moći ili uticaja, trećima zbog samopouzdanja, opuštenosti ili zadovoljstva sobom. I tako dalje, i tako dalje. Spisak je praktično beskonačan.

Njegova duboka, prodorna i neumoljiva zavist poticala je iz potrebe da u svemu bude ispred i iznad svih. Da postane sila koja će sve pokretati i centar oko koga će se sve obrtati.

Tako je sebi postavio neostvariv cilj. Otuda osećanje promašenosti koje ga proganja, otuda jed koji ga nagriza.

Morao je uvek biti najbolji jer je strahovao da je najgori.

Verovao je da je pravednik a zapravo je bio očajnik.

Očajnik koje je sebe prezreo i stoga bio prinuđen da prezire druge, očajnik koji je sebe zgazio i zato stao da gazi po drugima.

Njegova je pravda bila osveta, njegova osveta izraz očajanja, njegovo očajanje proizvod neostvarivog cilja, neostvariv cilj posledica odbacivanja vlastitog bića.

http://www.iza-ogledala.com/n/content/view/72/

Ne znam sta je osnovna namera simbolicke price.Ako je naglasavanje puritanizma, to je jedna strana medalje.Ako je opis usmeravanje ostrascenog a nekad palog andjela, onda je to i neophodnost karaktera takvog bica.Ono sto sam ja iz iskustva video, kad krimos postane vernik, jeste efekat "prociscenja".Koliko sam mogao da vidim u psihologiji i psihijatriji , to je prilicno cest i ocekivan efekat.

Nesto nalik pusacu koji se trudi da ostavi cigare, samo je ovde navika koja je mentalna, znaci covek razmislja na nacin koji cini njegov karakter, a intelektualnost, tj promenu karaktera koju bi izazvao um, nije razvio.

Kao i kod svakog nesigurnog, a i kod slabasnog bica, bice pribegava rutini i disciplini da ojaca volju iako laicki gledano volje ima na pretek.To njegovo nije volja, vec jedna jaka odluka.Razliku izmedju jakih odluka, jakih zelja i volje, ne bih , ko hoce nek otvara to pitanje posebno.U svakom slucaju , osobi je potrebna veza izmedju dotadasnjeg razmisljanja i novog ponasanja, a sve u nadi da ce prvo obuci odelo pa postati i svestenik ili ucenik ili biznismen (izaberite analogiju).Rutinu praktikuje sam i svako narusavanje rutine izaziva sukob i jaku reakciju, jer rusi nameru, odluku.Ako u disciplinu ugradi i savetodavnost, tj povratnu spregu, tj reakciju, onda ce biti ovakav kako je opisano...

Moje misljenje je da covek treba prvo da postane djak pa tek onda profesor, iako je procitao udzbenik od samog starta.Moj razlog za to je sto proces ucenja delim na vise etapa i na vise metoda od kojih je nominacija (citanje same teorije i shvatanje teorije) samo prvi korak, tj prepoznavanje i eventualno razumevanje gradiva, iliti sto bi se u socijalizmu reklo 2 i 3-.

Medjutim to uopste nije uobicajena praksa u ovim krajevima, te se vise moze ocekivati intezivan nlp, tj samoubedjivanje i samorazjasnjavanje kroz sukobljavanje i peglanje misljenja ili cak naturanje misljenja koje je jednostrano drugima.

Zasto sam vise paznje u odgovoru posvetio palim andjelima ili ostrascenim djavolima od puritanaca?Pa pravoslavlje vise to naglasava, cak je puritanizam oblik gordosti ,samim tim najstrasniji greh, greh vise generacija.

Jedini koliko toliko efikasan alat u smirivanju divljanja ostrascenog pravednika je pozivanje na neko od osnovnih pravila koja su viseg ranga....Npr kod novopecenog vernika to cesto biva poslusanje porodice ako postoji emocija briznog roditelja kod subjekta.

Tada se preko direktne nadkomande ponistava samovolja sopstvene discipline nadrivernika, kako ja u sebi to znam da nazovem.

Medjutim, ono sto ja mislim da je najbolje je da se desi jaka socijalizacija sa tezenim oblikom ponasanja....da se pojedinac izgubi u mnostvu, sto obicno nije slucaj, jer nadrivernik ili nadripravednik ima naglasenu malu kondiciju strpljenja, mira i koncentracije.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...