Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

da li su duhovnik i ispovednik isto   

13 члановâ је гласало

1. 1. da li su duhovnik i ispovednik isto

• da
      1
    • ne
      2
    • mogu biti
      12

Recommended Posts

Под претпоставком, да су часни оци заузети, па док их чекам да одговоре, могли би да се укључе и будући свештеници, јер питање само изгледа неважно, али верујте ми да и дискусија о теми зависи од од одговора на моја питања....донекле

0205_whistling crvenilo stadaradim crvenilo klapklap crvenilo

Guest свештеник Иван

У недељу, у 21 час, на скајпу ћемо разговарати управо на ову тему. Разговор ће водити о. Љубиша. Има само 3 слободна места.

Па обзиром да ћу једног дана набавити и сет за скајп, али да то није данас, ако није проблем, волео бих да чујем "стручно" мишљење, а куд бољег избора од тебе о.Иване!?

Guest свештеник Иван

Да, ја не бих да одмах дајем коначне одговоре, већ да полако о овоме промишљамо. Ево, и на скајпу смо покренули ову тему. Врло битна тема, а тиче се правог и слободног живота у Цркви. Можда нисте знали, кад кажем слобода мислим на одговорност.

Guest свештеник Иван

Моје најискреније мишљење, по питању оних речи које си подвукао јесте да онде нема ништа од духовног вођења, јер је то растакање и срозавање Цркве Божије и стварање некаквог духовног елитизма страног нашој Светој Цркви. Ваша Црква је у вашем храму са вашим пастиром који вам је, по промислу Божијем дарован од Бога преко Епископа (Владике), па мислим да и кад желите да имате другог исповедника (духовника, какко год хоћете) не би требали да то чините без  благослова вашег свештеника.Тиме ћете показати да заиста волите Цркву, да верујете у Бога који промишља о вашем свештенику, да поштујете јерархију. Оно што бих подвукао као најважније, а то јер моја препорука а ви како год желите, не тражити никаквог духовног савета од људи који негирају било коју литургијску заједницу, који негирају начин служења Свете Литургије, који оговарају вашег свештеника и који негирају спасоносност Литургије коју он (ваш свештеник) у име целе ваше литургијске заједнице служи. Слушајући њега суделујете у кварењу Цркве, а ко поквари Цркву поквариће њега Бог, за вечност.

Зато памет у главу, ово нису игре и шале.

Колико ми је срцу драго, што чух оно што већ и чиним.... 0205_whistling stadaradim klapklap crvenilo

Али чини ми се о.Иване да ниси приметио да сам и питао штогод, а ево и да поновим, цео цитат, а интересује ме подвучено:

На пример, ако свештеник добије "премештај" из једне у другу парохију, па види да православни хришћани са бивше парохије редовно долазе на Свету Литургију у цркву у коју је премештен, потпуно занемарујући своју парохијску цркву на парохији у којој и даље живе, шта би било правилно да учини:

1. да им каже да не би требало да "напуштају" своју парохијску цркву

2. да им каже, ово што говорим својим "новим" парохијанима о томе да је најближа парохијска црква и парохијски свештеник, не важи за вас

Сигуран сам да увиђате колико је снажно везан Ваш одговор за почетну дискусију о теми....

Guest свештеник Иван

Да, одговорићу кратко:

Под један је одговор који ја прихватам. Ако би им рекао да и даље долазе код њега он би се поставио као квази-духовник, незрео, славољубив и самим тим себе поставио изнад Цркве. Значи, Твоја Црква, Твоја браћа и сестре, Твој свештеник као началник литургијског сабрања. Ми свештеници, колико год да заволимо место где смо свештеници, добијањем премештаја показујемо да смо послушни Цркви и своме духовном Оцу, Епископу, и да чинимо што је воља Божија. Емотивна везивања свакако постоје, али она не смеју да заузму примарно место у Цркви. Наше везивање је за Христа, па где год да будемо. То што сам ја  у Дубокој, а Ти брате Ивице у Београду, ми смо на апсолутно истој Литуургији, јер је један Христос.

Ево, нешто најкраће, али ово је моје промишљање, немојте одмах да га узмете као мерило. Можемо неком приликом ово још да продубљујемо.

Да ли стварно морамо да идемо стриктно у најближу цркву? Зар није поента у заједници литургијској, да ми треба сами да пронађемо ту своју неку заједницу, па макар морали и аутобусом да идемо до ње,чија нам атмосфера одговара, где осећамо да смо са том браћом и сестрама једно....Где синхроно дишемо Христом сви....И онда ако је тако зашто би пратили свештеника ако добије премештај, јер заједница остаје, доћиће други свештеник који је по благослову послат у ту и ту цркву управо зато што је сада тој заједници можда управо потребан такав и такав пастир како би та заједница литургијска наставила духовно да узраста....Нико не каже да ми треба да изгубимо контакт са дотадашњим свештеником који је служио у тој цркви али зар долазимо на литургију ради свештеника? Мислим да нам је битно то литургијско заједничарење....Од свештеника стварно пуно зависи у каквом се стању налази та паства и мислим да он доста утиче на атмосферу у њој и ми се сви увек вежемо за нашег неког свештеника али мислим да је у целој овој причи заједница та која је стационирана и која се развија а свештеници, који изображавају апостоле, долазе и уче нас, помажу нам да се развијамо, када нас науче, када заједница постигне одређени ниво, по благослову одлазе можда у другу епархију и тамо сада помажу тој новој заједници да она расте, а ми добијамо новог оца који је вероватно управо онај који нам је потребан да и ми наставимо да растемо....И на нивоу целе Цркве свештеници и јесу ту да свако на начин који му је дарован од Бога усмерава мирјане и то оне, ону заједницу, којој је у том тренутку потребан такав лек који тај свештеник има дар да да...

Хвала о.Иване на одоговору, јер тако сам нешто и и очекивао од свештеника Твог профила....од Бога Ти свако добро, и да Бог Услиши молитву моју да таквих као Ти има што више !!!!

@Антонета

Слажем се са Тобом, само са једном допуном,

Без обзира шта сам свештеник или његова, како Ти велиш, паства, мисле о његовом раду у Литургијској заједници, ако већ има талант да сабира паству, то његов +епископ види, зато га и "шаље" на друго место, да уз Божју помоћ исто учини.Резултат се види, када празну цркву после неког времена, обичном Недељом, како каже Св.Владика Николај Жички, напуни паством са новододељене парохије...Ако је којим случајем +епископ погрешио у својој процени, а ако свештеник чини како и о.Иван каже, онда ће га +епископ вратити да свој талант умножи, или неки други да крене Богуугодно умножавати.....

Све ово причасмо да би нам сами часни оци потврдили кредибилитет доследног парохијског свештеника -духовника, како би могли даље о теми, јер ми мирјани о томе нисмо достојни говорити нити одлучивати

Духовник има шире значење него исповедник.

Можеш се исповедити пред сваким свештеником који има благослов његовог Епископа да исповеда.

Духовник има личан однос духовног оца са духовним чедом, које је он духовно родио и рађа. У ствари, мислим да такав однос може да се има и са нпр. игуманијом, као духовном мајком која духовно рађа.

Мислим да је то у Лествици поука о томе да не требају монаси да мењају духовника, јер каже - онај који је излечио упалу плућа зар неће сад и кијавицу?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...