Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

da li su duhovnik i ispovednik isto   

13 члановâ је гласало

1. 1. da li su duhovnik i ispovednik isto

• da
      1
    • ne
      2
    • mogu biti
      12

Recommended Posts

Драги забавни моцарте (кога ћу у догледно време лично бановати због прегршти оф топика и екстремно-зилотског неозбиљизма) , прво ко је бре тебе овластио да имаш власт везивати и разрешивати духовнике од њихових духовних чада?

Друго радиш ли ти ишта друго сем што висиш на овом форуму?

Треће твој рационалистичко-марксистички приступ овој теми је веома забрињавајући с аспекта сотириологије мог деде.

А сад да и сам речем нешто на ту тему.

Дакле гласам за синергију.

Прво из житија светих а и мог личног житија уверен сам више од 100% да духовници дају одговор за своја духовна чеда.

Друго и сама духовна чеда дају одговор за себе.

Треће обоје дају одговор за своју кооперативност односне некооперативност.

Четрвто и најважније духовни родитељ-духовна мајка или отац зависи ако је мушки или женски манастир ван манастира само отац, је у неку руку што и родитељ .Сматра се наиме да се родитељство завршава физичким одрастањем детета , у духовном смислу такође постоји духовно одрастање и духовник (духовни родитељ ) је попут физичког родитеља одговоран за своје духовно дете.

На исти начин је одговоран а често и више је одговоран.

Но као и у физическом животу тако и у духовном и од детета зависи( не од чедице, него баш од детета) , тако неко дете прихвата послушање , неко се јогуни па надрља, неко се шлихта духовнику, неко воли свог духовног оца и на крају неко воли свог духовног оца али прави разлику између воли и обожава и ово је врло важно.

Guest свештеник Иван

Ово је врло занимљиво... klapklap

И свештеник даје одговор за своју паству јел? Е сад, како ја да дам одговор за некога ко је мој парохијанин, ако има духовног оца у манастиру? Да ли ја за њега дајем само формални одговор (ту је код мене, на броју, светим му водицу...), или сам крив зато што нисам успео да га задржим за литургијску заједницу наше парохије? То још јавља ново питање: Ако сам ја одговорасн за моје парохијане, а јесам, да ли сам одговоран и за онога ко је пре него што сам ја дошао на парохију отишао код неког духовника у манастир (а могли би мало да попричамо и ко је то духовник), па негира литургијску заједницу код нас, казујући да је љут на претходног свештеника? И на крају, да ли уопште може неко да се назове хришћанином и да има духовника а да не иде у своју Цркву, у своју парохију, у своју литургијску заједницу?

Guest Izida

Brale,to je moj episkop mudro resio.Svi svestenici sluze po starom u Sabornom hramu u Ue.I ti isti,smenjuju se po dvojica na svake dve nedelje sluze po novom u Staroj crkvi.I tako u mene duhovnik staresina Stare crkve,i

uredno vidjam i svog paroha.A moj paroh u mene kum,pa nezgodno da gi uzmem za duhovnik.No,mom parohu ne smeta.Njemu milo sto idem u Crkvu. klapklap

@ свештеник Иван

pa može da se nazove.............. klapklap ekstra 0110_hahaha

na mobilni

ovo što ste oče rekli je apsolutna realnost u nas  mali broj vernika shvata da im je lokalna crkva tj. sabranje na liturgiji pravo mesto...posebno mi smetaju priče koje forsiraju veču i manju blagodat...nekako mi je kantar prva asocijacija......

Постављена слика

Guest свештеник Иван

У недељу смо на скајпу имали предавање или разговор (ја водио  klapklap ) на тему слободе. Ово итекако има везе са свим овим. Но добро, волио бих да чујем и друга мишљења, да би могли прво да поставимо бар какву-такву дијагнозу.

А данаске млоги попови негирају духовнике из сујете.

Јесте,јесте , видо сам својијем очима.

Кажу :А тај ти је тамо потпуно луд, он се вуца сос неки наркомани и има 4 иљаде духовних чада, еј па шта му ради жена код куће,... и тако то.

А они ленчуге неће ни у своју парокију да зађу сем ако су требе у питању( требе - чинодејства ,не женске) .

Ево ја сам присуствовао оваквом разговору између једног оца јереја и мирјанина, почели су се

раправљати у вези календара и отац је био свакако у праву али овај је био упоран  klapklap

и почео да пребацује тему и на грчке и на руске и не могу се сетим још које каленаре и јереј му рече

слушај ме добро да ово скратимо ја ћу дати одговор Свезајућем за тебе па макар имао и рогове на глави  ekstra и било је ту још пар речи али се убрзо разговор заврши.

И када смо ишли тако путем овај мирјанин погледа поново у календар и каже ма шта он мени

и разјари се поново али кад је мало боље погледао каже он па отац је био у праву , ја ћутао,

ћутао, али више нисам могао да издржим и поче се смејати ко луд  0110_hahaha 0110_hahaha

Никад ми се није много свидела та прича око духовника, духовног учитеља и слично. Ја у центар стављам локалну парохијску литургијску заједницу која се сабрана око Васркслог. И сматрам да та конкретна парохијска литургијска заједница треба (колико толико) да се и брине о свом парохијанину. Јесте да је ово данас мало утопија али опет мислим да је итекако неопходно а и изводљиво (знам и сам неке личне примере). Мислим да би требало пре да разговарамо кад се и зашто јавила институција духовника. Шта је са катихуменима? Зашто нам паства бежи у манастир и враћа се са разноразним епитимијама? Да ли је кривица парохијанина, неког тамо старца из манастира или локалног свештеника или надлежног епископа? Мислим да свако има део кривице.

И сваки свештеник треба да буде духовник свом парохијанину. Никад нисам волео кад неко иде у манастир да пита да ли да пости и како да пости. Ти што то раде, немају благе везе и око њих треба да се трудимо да им се објасне неке ствари да није исти монашки и парохијски типик. То су два различита пута који воде ка једном Циљу, Васкрслом Господу.

И да...одговор на постављено питање. Мислим да духовник не даје одговор за своје конкретно духовно чадо у смислу овај овако а онај онако. Него сам увек сматрао да је давање одговора на Страшном Христовом Суду одговор да ли смо имали љубави, јесмо ли били милосрдни и слично.

Знам да је многима саблазан, али сматрам да је Достојевски био у праву кад је рекао да ће се спасити онај ко жели. Ово на прву лопту звучи рогобатно и оштро и свако ће се одмах запитати па шта ће онда Црква али да не почињемо овде ту тему.

Медо, наравно да литургијска заједница подразумева причешће. И мислим да греши они који на крају литиругије честитају једни другима молитву на здравље. Литургија није молитва него заједница са Васкрслим Господом.

duhovnik, da kazemo tacnije za svetovne ljude ispovednik, jeste odgovoran ali samo u odredjenoj meri i to za rukovodjenje i savetovanje koje treba da bude u skladu sa bogospasavajucom namerom spasenja. ne moze biti odgovoran za nasu (zlo)upotrebu slobode.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...