Jump to content
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr
Quora StumbleUpon Banana Lime Leaf vKontakte Sky Blueberry Slack Watermelon Chocolate Steam Black Facebook Tumblr

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Оцени ову тему

da li su duhovnik i ispovednik isto   

13 члановâ је гласало

1. 1. da li su duhovnik i ispovednik isto

• da
      1
    • ne
      2
    • mogu biti
      12

Recommended Posts

dakle, postavljam ovu temu iz sledeceg razloga. Cini se da mnogi od nas ne shvataju bas najbolje pojam i potrebu duhovnika i da je neretko mesaju sa pojmom i potrrebom za ispovednikom. Sta je coveku koji zivi liturgijskim zivotom u svetu potrebno, duhovnik ili ispovednik? Koja je uloga duhovnika u zivotima duhovnih cada? Kakav treba da bude odnos izmedju duhovnika i cada? Gde duhovnik ne sme da se mesa i petlja? uostalom u vezi svega sto ima vezu sa ti m prodiskutujmo

Нема петљаш у слободу одлучивања , па таман да чадо оће да иде у пако.

Исповедник море бити сваки клирик, а духовник само онај ко је решио да оболи на живци...

da zloupotreba slobode je opasna stvar duhovnik ako ga neko ima treba da bude preporoditelj slobode duhovnog cada da bude inicijator ostvarenja iscadijeve slobode u Hristu, da cado privodi u sluzbu Gospodu i zajednici ,a  ne sebi sto se sve cesce srece danas, nazalost

Ја имам духовник , који врло добро чуваш твоју слободу , сто пута понови једно те исто да би утицао на човек да не иде у погрешан смер кретања али не наметљиво, али ако види да је овај баш упоран онда му само рече "срећно"(брате/сестро) и то углавном бива млого гадно за онога који одлучи да чини по својој вољи, ово кад чујемо ми његова духовна чада да неком рече "срећно" ома се испрепадамо за тај човек.

da zloupotreba slobode je opasna stvar duhovnik ako ga neko ima treba da bude preporoditelj slobode duhovnog cada da bude inicijator ostvarenja iscadijeve slobode u Hristu, da cado privodi u sluzbu Gospodu i zajednici ,a  ne sebi sto se sve cesce srece danas, nazalost

joooj dada dada

:drugarstvo: klapklap :) 0442_feel

povodom ovoga imam jedno pitanje:imamo duhovnika,da li treba da u punoti vere poslusamo svaki njegov savet ili je pozeljno i rasudjivanje(tj. da li je uopste dozvoljena sumnja jer Gospod ipak zna sta je za nas najbolje i cesto nam se desavaju stvari za koje nam se cini da su lose po nas a ustvari realno nismo svesni da nas Gospod to na nekom dugorocnom planu vaspitava(stvoreni smo,nasi umovi su po pitanju promisla Bozjeg ipak ograniceni),zar ne treba da verujemo da Gospod nece dozvoliti da propadnemo(zbog toga sto je npr duhovnik nas u nekoj samoobmani) ...?

i drugo pitanje:Ako mi kao objektivni posmatraci zakljucimo(a od strane npr parohijskog svestenika,duhovnih knjiga i dobijemo potvrdu) da neki duhovnik svoju decu ne savetuje onako kako je Boguugodno(pa opet i tu da li smo mi zaista objektivni?i da li smo sigurni da znamo sta je Boguugodno,ali opet kazem kada bi zaista i bili u pravu)da li na mestu stoji vera da ce se i ta duhovna njegova deca spasiti(ako nista drugo a ono zbog poslusanja)?

Другим речима ,мислиш, шта је критерјум по коме процењујемо исправност одлука духовника?

Јел?

Нема ту рационалног критеријума.

Сваки рационални критеријум је осуђен на неуспех , јер је духовно руковођење надрационално.

Дакле остаје једино питање да ли је духовник заиста духовник.

То сведочи искуство Цркве (заједнице) , не мери се то неком статистиком - колико има духовних чада , да ли су сви успешни бизнисмени (или богослови) и сл.

Већ жива заједница која је окупљена око тог духовника, она сведочи својим Хришћанским животом о дару који има (или нема ) духовник.

pa prvo pitanje je bilo da li uopste mi treba da procenjujemo ispravnost odluka duhovnika?bas zato sto mislim da su nasi kriterijumi nemerodavni

a drugo - kad taj kriterijum ne bi bio nas izdanak(vec svestenik,svetootacke knige) i utvrdimo da bas i nije najbolje takvo rukovodjenje, da li je tacno da ce se i tad duhovna deca spasiti,upravo zato sto bez trunke sumnje slusaju svog duhovnika i veruju da Gospod govori kroz njega

ja licno mislim da ne treba da sumnjamo vec da se u potpunosti prepustimo duhovnom vodjstvu naseg duhovnika,jer cak i da je duhovnik u prelasti Bog definitivno nece dozvoliti da stradamo zbog njega,a i  uvek je to u vazduhu da li mi bas rasudjujemo kako treba

u zadnje vreme mi stalno dolazi neka pomisao sta kad bi srela duhovnika koji sve suprot meni   prica sto mozda i  nebi mislila daje tako, sta ako bas tako i tu budem poalusna, onda stabi bilo dal bas u tome nest ima  dase pobijedi naravno samo dok ne zapovidi  dase sa mosta skoci ili dok ne pocne slobodu da uskracuje, (zloupotrebi )to jest meni je sloboda onda zloupotrebljena licno kad me bilo ko pokusa zavisnu ovisnu praviti da budem ,pa tako i kod duhovnika bi isto mislila da nebudem od njega  postala ovisna a slobodaje  valjda  bar mislim tako ako duhovnik pucava  al i o slobudi istovremeno poucava i da nebi od njega postala ovisna ,a neke stvari mozda sto i neizgledaju bas sjajne da svedno  se poslusa i uradi tako, jel sam jednom  rijesila jedno vrijeme da radim sve suprotno od toga sto mislim i sto htedo u tom momentu sam skroz drugo uradila ma najmanje sitnice , svakoj pomisli sam suprotno radila i nije bilo lose   to iskustvo jel sam bar donekle saznala da mnogo cega pogresno radim u zivotu i zivim tako neznano i onda mozda  to i sa duhovnicima sto  bas nekako ne ugodno nama kazu da ima u tome nesto,nemora znaciti odma dasu u prelesti i sta znam sve kakose kaze ,uh ovo nija nemogu razumiti al mozda da nekako uspije neko razumjeti stasam htela reci

???? ?????? ? ??????? ?????????? , ?? ????? ?? ???? ??? ?? ??? ? ????.

?????????? ???? ???? ????? ??????, ? ???????? ???? ???? ?? ?? ????? ?? ????? ?? ?????...

I duhovnik moze biti svaki klirik..... 0409_feel

Uostalom,duhovnike su izmislili u rusiji "sedi masni starci". "Dovoljan vam je parohijski svestenik i episkop"-ep. Ignatije.

jel tako deda?

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Create New...