Jump to content

Katolici u užoj Srbiji, u šta veruju i kako zadovoljavaju svoje verske potrebe!

Оцени ову тему

Препоручена порука

Da bi me razumeo; savke nedelje u Krakowu narod ide na liturgiju, iako ima crkva u svakoj mesnoj zajednici, opet nema dovoljno mesta za narod.

Toliki narod ima različita interesovanja. Tako nastaju grupe vernika koje se počinju okupljati oko neke ideje. Te grupe mi nazivamo pokretima. Neokatekumenski pokret je samo jedan od mnogih pokreta kod nas.

Ali svuda ima i dobrih i zlih ljudi, tako i među zilotima i neokatekumenima i benidiktincima, isusovcima nama mirjanima, pa ne treba odmah donositi nekakve zaključke. Naiđe na nekakvu budalu i eto ti utiska za sva vremena.

Ja ne poznajem ideju oko koje se okupljaju. Znam da je to nekakva nova evangelizacija ali sa vraćanjem na izvorno hrišćanstvo. Iako sam u župi koju vodi neokatekumenski sveštenik nema nedeljna misa razlike. Oni se okupljaju subotom i tada se pričešćuju hlebom i crvenim vinom, ne hostijom, ali nema ih puno pa im ne treba čudo da umnožava hleb. Praktično bi nedeljom u poljskim gradovima trebale tone i tone hleba samo za pričest, što baš priznaće te nije praktično.

Ima jako mnogo gunđanja protiv njih, mislim da je razlog tome što oni rade. Sad možete zamisliti nekog sveštenika, sedi u Beogradu ili već gde, prima platicu, ima službeni auto, toplo mu lepo, ima domaćicu koja mu kuva i sprema i neće čovek da se kida. Odradi svoje i voljno.

I onda ti upadnu neokatekumeni i počnu da okupljaju narod, da nevenčane venčavaju, nekrštene krštavaju, da se mole aj da kažem satima i da skupljaju i pomažu izgubljenim dušama.

I normalno da izbace takvog sveštenika iz kolotečine i on više nema taj svoj mir pa počne da ih opanjkava.

Inače u Srbiji su pet  župa neokatekumenske i koliko sam primetio baš ništa im  ne fali.

Подели на овим сајтовима

Постављена слика

Božićna poslanica beogradskog nadbiskupa

Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar poručio je danas da je Božić pre svega dogadjaj "onog najlepšeg i onoga ljubavlju prožetog" - bogočovečanski proces preobraženja ljudi i društva "koji smo pozvani da živimo i praznujemo iz dana u dan".

"Svetkovina Božića je neizmerna svetkovina nikada poražene Božje ljubavi, veličanstveno slavlje svepreobražavajuće ljubavi Božje, najsjajniji snop svetla ljubavi u tami naše nemoći", poručio je u božićnoj poslanici nadbiskup Stanislav Hočevar.

Božić slavimo da bismo postali otvoreni za svetlost istine i ljubavi, za harmoniju zajedništva i saradnje, za rođenje u nama novog čoveka po Isusu Hristu, za doba pomirenja, a tako i rođenja istinitog i celovitog spasenja, poručio je on.

Često se dešava da u našim srcima nema mesta za neke ljude - siromašne, invalide, bolesne, za pojedine nacionalnosti, duhovnosti, kulture ili poruke, naveo je nadbiskup, dodavši da i u srcima mnogih roditelja još nema mesta za decu i "da se tolika začeta ljudska bića odbacuju".

"U našim umovima ne tako retko nema mesta za istinu, za činjenice, za velike kulturne, duhovne i verske izazove. Nema mesta ni za iskreno stremljenje ka jedinstvu hrišćana, za Hristove apostole, za mir u svetu!", kazao je nadbiskup i upozorio da i danas postoji veliki broj onih koji zatvaraju oči pred svim što donosi istinsku budućnost, slobodu, pomirenje i spasenje.

Beogradski nadbiskup poručio je vernicima da budu pažljivi i da oslušnu kako bi osetili da preobraženje sveta stvarno počinje. Takođe, pozvao ih je da budu spremni da kroz otvorena vrata srca i porodica u njihove dane uđe svetlo nebesko, istinsko "Sunce Pravde", Hrist Gospod.

Nadbiskup je čestitao praznik Hristovog rodenja vernicima koji ga slave po gregorijanskom kalendaru, ali i "svima koji Božić slave po istočnom obredu i julijanskom kalendaru, uz božićni pozdrav Hristos se rodi - 0913_sport se rodi!"

Vernici koji Božic slave po gregorijanskom kalendaru prazik proslavljaju u petak.

Nakon što je nadbiskup pročitao poslanicu, predstavio je knjigu "Beogradska rimokatolička (nad)biskupija, njeni natpastiri i crkve kroz eophe" autora Zorana Jovanovića. To je prvi tom trilogije posvećen istoriji Beogradske nadbiskupije.

izvor

Подели на овим сајтовима

• 8 months later...

Hteo bih da pitam katolike iz jadne propacene Srbije da li onaj sto sebe smatra ravnim Ap. Petru, a vecim od Ap. Pavla, pa zbog toga moze da menja njegove reci iz poslanica kakav mu je cef, sto kaze da ima vlast nad Andjelima, ljudima i nad paklom planira da se izvini za ubistvo 700 000 Srba samo u Jasenovcu, i jos 120 000 male dece koju su klali svestenici iz njegove vere i pili njihovu krv? Inetresuje me ovo posto se prica o njegovom dolasku u Nis 2013, ap me zanima sta misli kako ce ga srpski narod docekati, ako se ne izvini bar za ovo zlodelo. Ne daj Boze da pocnem da pricam koja su sve zlodela ucinilo jos od dana kad je jedan njegov prethodnik saznao da se Srbija nece prikljuciti jereticima vec Pravoslavlju.

Odmah da napomenem moderatorima da nijedna rec nije laz, posebno ovog u vezi Jasenvca, onaj ko poznaje istoriju znace da je ovo tacno, a takodje i dokazi za ovo postoje sirom sveta. Druga stvar, ukoliko se neko drzne da mi obrise ovaj post smatracu ga sa izroda koji se stidi svojih predaka, a pored toga upozorio bih ga na jednu mnogo vazniju stvar, a to je da bi tim postupkom uvredio milion Svetih mucenika koji su stradali od hrvatskih fasista. Takodje napomenuo bih da ne zelim nikakve rasprave i da ne razbuktavam vatru, vec ne zelim da se istorija zaboravi, a istorija nam kazuje da su nas klali, mucili i ubijali na najsvirepije nacine, koje ne smemo zaboravti. Iz tog razloga ja zelim da znam da li ce se pomenuti izvinuti i da li ima u planu tako nesto, da znam kakvu dobrodoslicu da spremam.

Подели на овим сајтовима

Hteo bih da pitam katolike iz jadne propacene Srbije da li onaj sto sebe smatra ravnim Ap. Petru, a vecim od Ap. Pavla, pa zbog toga moze da menja njegove reci iz poslanica kakav mu je cef, sto kaze da ima vlast nad Andjelima, ljudima i nad paklom planira da se izvini za ubistvo 700 000 Srba samo u Jasenovcu, i jos 120 000 male dece koju su klali svestenici iz njegove vere i pili njihovu krv? Inetresuje me ovo posto se prica o njegovom dolasku u Nis 2013, ap me zanima sta misli kako ce ga srpski narod docekati, ako se ne izvini bar za ovo zlodelo. Ne daj Boze da pocnem da pricam koja su sve zlodela ucinilo jos od dana kad je jedan njegov prethodnik saznao da se Srbija nece prikljuciti jereticima vec Pravoslavlju.

Odmah da napomenem moderatorima da nijedna rec nije laz, posebno ovog u vezi Jasenvca, onaj ko poznaje istoriju znace da je ovo tacno, a takodje i dokazi za ovo postoje sirom sveta. Druga stvar, ukoliko se neko drzne da mi obrise ovaj post smatracu ga sa izroda koji se stidi svojih predaka, a pored toga upozorio bih ga na jednu mnogo vazniju stvar, a to je da bi tim postupkom uvredio milion Svetih mucenika koji su stradali od hrvatskih fasista. Takodje napomenuo bih da ne zelim nikakve rasprave i da ne razbuktavam vatru, vec ne zelim da se istorija zaboravi, a istorija nam kazuje da su nas klali, mucili i ubijali na najsvirepije nacine, koje ne smemo zaboravti. Iz tog razloga ja zelim da znam da li ce se pomenuti izvinuti i da li ima u planu tako nesto, da znam kakvu dobrodoslicu da spremam.

A zar ti mislis da recimo Zavisa zna sta o tome misli ili namerava da uradi papa?? Kakva su ti to pitanja van

zdrave pameti.

Pa isto kao da mene ili tebe pitaju sta ce sutra ili sledece godine da kaze ili uradi vladika Atanasije ili patrijarh Irinej.

Подели на овим сајтовима

• Гости

Брате, ова питања ћеш једног дана када постанеш патријарх српски Ти поставити папи а дотле остави на миру католике на форуму и пусти да патријарх и саборо раде оно што је њихов посао и шта је у њиховој делатности.

А док не постанеш патријарх позабави се питањима испод ове слике :

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,4207.msg173895.html#msg173895

Подели на овим сајтовима

Имали смо прилику да видимо врх католичке цркве из Хрватске на челу са кардиналом у Јасеновцу. Том приликом кардинал Бозанић је рекао http://www.kraljeva-sutjeska.com/index.php?subaction=showfull&id=1253893970&archive=&start_from=&ucat=1&

Из оваквог става могу да се извуку јасни закључци.

Што се тиче нас католика у Србији, посебно, како ми кажемо у ужој Србији а то је београдска надбискупија, територијално од Београда па до Лесковца, јасно да немамо никакве везе са злочинима. Злочине  које је неко извршио у име било којег народа или вере ја не могу да прихватим.

Пољска је земља која је најтеже страдала у ИИ светском рату, земља у којој је свештенство интернирано и уништавано на најсуровији начин у конц логорима. Масовне одмазде и стрељања, земља у којој је осим Србије само још у њој важило правило за 1 Немца 100 таоца стрељати, али и земља у којој нема горчине према обичним људима Немцима.

Ја потпуно разумем тебе али не разумем зашто се баш мени обраћаш са таквим питањем. Први транспорт за Аушвиц кренуо је из места у којем живе данас моја многобројна родбина. У том транспорту били су поред Јевреја и наши жупници.

Исто могу ја да питам тебе,: " зашто си пристао да некаквом резолуцијом о Сребреници анулираш геноцид извршаван кроз историју над Србима".

Ево читај:http:http://www.pecat.co.rs/2010/04/vaskrsnuce-zorke-delic/

Подели на овим сајтовима

Брате, ова питања ћеш једног дана када постанеш патријарх српски Ти поставити папи а дотле остави на миру католике на форуму и пусти да патријарх и саборо раде оно што је њихов посао и шта је у њиховој делатности.

А док не постанеш патријарх позабави се питањима испод ове слике :

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,4207.msg173895.html#msg173895

U Jagodini od  oko dve godine postoji u naselju ,,Budzino brdo,,pastoralni centar -Leopold Madić,u privatnoj kući na kojoj postoji obeležije na mesinganoj tabli.U sklopu centra se nalazi crkva koja je napravljenaq od dve sobe gde se svakodnevno obavlja sveta misa pre podne u 8 sati i nedeljom i praznikom u 18 sati.Sveštenik je slovenac zove se  Marko veoma čovek misionarskog duha i poleta.Predaje veronauku u školi 17 oktobar u Jagodini  gde je omiljen i kod pravoslavne dece koja po slobodnoj volji ispunjavaju učionicu gde on predaje i deci rimokatoličke ispovesti.Ime pastoralnog centra nosi po svetom Leopoldu Mandiću hrvatske nacionalnosti koji seu svoje vreme zalagao za zbližavanje sa pravoslavnima.

Radnim danom na misi su dve porodice;jedna iz Španije a druga iz Slovenije koje su moralna podrška svešteniku zajedno sa njihovom decom svakodnevno pri službama i misiji crkve zašta i imaju mesečnu platu.

Na nekoliko meseci ili više menjaju se studenti rimokatoličkog fakulteta i semeništa koji su tu na praksi.

Rimokatolička crkva je dosta organizovana i otvorena tako da pruža utisak ozbiljnosti i predanosti Kristu što i zrači iz njih.Dve časne sestre se mogu često videti u Jagodini.Ima oko 200 vernika a što je intresantno da oko 50 i 70 vernika je prisutno nedeljom posle podne.Postoji težnja da se napravi i katedrala negde u centru Jagodine.

Подели на овим сајтовима

Meni je samo zao svih ljudi koji su katolicke veroispovesti, jer, ako vam nije bilo dovoljno da vidite to da su pili krv od DECE, a da se izjasnjavaju kao HRISCANI, pa da ih napustite ne ce vam ni znaciti ni da vam sam Gospod kaze da ste na pogresnom putu.

@agapije Kao prvo ja Patrijarh nikad necu biti, jer sam mirjanin. Kao drugo ne cini Patrijarh i Sabor crkvu vec NAROD. Trece ja kao Srbin, kao Pravoslavac, kao antifasista (antinatovac) i pre svega kao COVEK ne zelim da dozvolim da se zaboravi sta su katolici 1ooo godina cinili na Pravoslavnim Srbima, tako ni Jasenovac .  Znaj da je Srbija opstajala samo zato sto je Pravoslavna i zato sto je narod bio taj koji je odlucivao o svojoj sudbini, a ne Sabor.

@zawisza Ja nisam prihvatio rezoluciju i uvek sam se bunio protiv toga. Izrodi su ti koji su prihvatili i koji ne zemlji ponistavaju muku svih mucenika, ali kao sto Gospod kaze njihova je slava na nebesima. Mozda nisi ti licno kriv, ali je tvoja vera, vasi svestenici i vas "nepogresivi".

@admiral Eto vase politike, poslali ste nam rat, razorili zemlju, crkvu nam upropastiste, a sad se kao pravite spasiteljima koji ce bar dusu da nam spasu posto ste nam sve ovozemaljsko unistili, najadnije je sto ste na decu krenuli...

Подели на овим сајтовима

• Гости

Meni je samo zao svih ljudi koji su katolicke veroispovesti, jer, ako vam nije bilo dovoljno da vidite to da su pili krv od DECE, a da se izjasnjavaju kao HRISCANI, pa da ih napustite ne ce vam ni znaciti ni da vam sam Gospod kaze da ste na pogresnom putu.

@agapije Kao prvo ja Patrijarh nikad necu biti, jer sam mirjanin. Kao drugo ne cini Patrijarh i Sabor crkvu vec NAROD. Trece ja kao Srbin, kao Pravoslavac, kao antifasista (antinatovac) i pre svega kao COVEK ne zelim da dozvolim da se zaboravi sta su katolici 1ooo godina cinili na Pravoslavnim Srbima, tako ni Jasenovac .  Znaj da je Srbija opstajala samo zato sto je Pravoslavna i zato sto je narod bio taj koji je odlucivao o svojoj sudbini, a ne Sabor.

@zawisza Ja nisam prihvatio rezoluciju i uvek sam se bunio protiv toga. Izrodi su ti koji su prihvatili i koji ne zemlji ponistavaju muku svih mucenika, ali kao sto Gospod kaze njihova je slava na nebesima. Mozda nisi ti licno kriv, ali je tvoja vera, vasi svestenici i vas "nepogresivi".

@admiral Eto vase politike, poslali ste nam rat, razorili zemlju, crkvu nam upropastiste, a sad se kao pravite spasiteljima koji ce bar dusu da nam spasu posto ste nam sve ovozemaljsko unistili, najadnije je sto ste na decu krenuli...

Ок, ако мислиш да си бољи и већи а и паметнији православац од патр. Павле , избеглице из Лике, ја немам шта даље да ти кажем... joooj

Подели на овим сајтовима

Не може време да се врати и да се избришу грешке које су кроз историју прављене. Али зато ми можемо да будемо мудрији и да научимо како да више те грешке не правимо.

Данас сам поново гледао немоћ Србије као државе када су у Новом пазару насрнули  муслимански верници предвођени својим црквеним вођама на полицију.

Некоме је потребан нови сукоб Срба и Срба, и док су ратовали Срби католици и Срби православци и Срби муслимани међусобно, нису гинули ни Енглези ни Французи ни Немци...гинули су Срби.

Ја са моје стране могу да осудим злочин који су припадници моје конфесије учинили, могу и да критикујем папу ако ми се не свиђа његова политика, искрено не свиђају ми се неки ставови у вези ЕУ где он говори као државник и  тако га схватају, могу јавно да похвалим што није пошао за осталима и признао Косово,  могу да се смејем и да јавно кажем да ми неки свештеници из наше цркве, мислим на неке каризмате, делују више као кловнови него свештеници, критиковаћу све оне који јавно уче оно што није добро били бискупи или свештеници, казаћу и своје мишљење у вези Међугорја, разних чудеса и покрета.

Али никад нећу омаловажавати науку моје Цркве, никад нећу да вређам и погрдним именима називам своје свештенике и да износим неке њихове скривене мане које нису познате а понајмање изражавати некакво неслагање са верским истинама јер сам ја практични римокатолик и ту нема места за оћу или нећу.

Слажем се са тобом да су страшни злочини учињени у име моје цркве и да су их чинили људи моје конфесије, али се не слажем да је то учење моје цркве. Ти који су чинили злочине треба да одговарају а не ја или неко ко са злочинима нема никакве веза.

Подели на овим сајтовима

A sto ti odavno nisi napustio pravoslavlje kad si saznao za "masakar nad latinima"? http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

Kako mozes jos i jednu sekundu da budes u pravoslavlju kad vidis ove gnusne zlocine koje su

pravoslavni uradili nad katolicima?

Kao prvo ja Patrijarh nikad necu biti, jer sam mirjanin. Kao drugo ne cini Patrijarh i Sabor crkvu vec NAROD. Trece ja kao Srbin, kao Pravoslavac, kao antifasista (antinatovac) i pre svega kao COVEK ne zelim da dozvolim da se zaboravi sta su katolici 1ooo godina cinili na Pravoslavnim Srbima, tako ni Jasenovac .  Znaj da je Srbija opstajala samo zato sto je Pravoslavna i zato sto je narod bio taj koji je odlucivao o svojoj sudbini, a ne Sabor.

Hvala ti sto si odmah ovako otvoreno priznao da ispovedas jednu od najbrutalnijih jeresi koje su komunisti

nametnuli da bi unistavali Crkvu tako sto ce u nju ovoditi volju naroda i demokratiju.

Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...