Jump to content

Придружите се нашој ВИБЕР ГРУПИ на ЛИНКУ

Guest

Прогони Срба и СПЦ у дејтонској БиХ

Оцени ову тему

Recommended Posts

srijeda, 02 Januar 2013 20:39

Anel Ćemo ubio policajca zbog oduzete vozačke dozvole?
cc8e8972fd99963a7cde4161d69621eb_M.jpg

Kantonalni sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor za Anela Ćemu (23), koji je priznao ubistvo sarajevskog policajca Muhidina Pivodića.

Za ovo krivično djelo propisana je kazna od minimalno deset godina zatvora, kazali su danas u Kantonalnom sudu Sarajevo.

"Pritvor je određen jer se radi o djelu urađenom u vanrednim okolnostima i može izazvati uznemirenje građana, a riječ je i o teškom krivičnom djelu ubistva službene osobe pri vršenju službene dužnosti", rekao je danas Slobodan Nikolić, sekretar Kantonalnog suda u Sarajevu.

Dženita Goblejić, portparol Tužilaštva Kantona Sarajevo, istakla je da je tužioc zatražio pritvor zbog bojazni da bi osumnjičeni mogao ponoviti krivično djelo.

"Uhapšenom je na teret stavljeno krivično djelo ubistvo službene osobe pri obavljanju dužnosti, te krivično djelo nedopušteno držanje veće količine naoružanja", dodala je danas Gobeljićeva.

Ćemo je, kazali su u policiji, priznao da je ubio policajca u sarajevskom naselju Reljevo. Nezvanične informacije su da je bio izrevoltiran zbog oduzimanja vozačke dozvole.

Beživotno tijelo policajca Policijske uprave Novi grad Muhidina Pivodića pronađeno je u službenoj škoda fabiji u ponedjeljak oko 6.20 ispred pravoslavne crkve svetog Nikolaja, koju je obezbjeđivao. Obdukcija je pokazala da je usmrćen s više hitaca u predjelu grudi.

Čelnici sarajevske policije na vanrednoj pres-konferenciji u utorak saopštili su da je radi rasvjetljavanja događaja sačinjen akcioni plan i formirano oko 30 timova. Pomoć su ponudili Ministarstvo sigurnosti BiH, Federalna uprava policije, Uprava policije MUP-a RS i MUP Zeničko-dobojskog kantona.

Nakon 13 sati provođenja operativnih aktivnosti policija je došla do informacija o osumnjičenom i vozilu koje je koristio. U akciji su učestvovali i pripadnici FUP-a, SIPA i OSA.

Blokirani su i pretreseni porodična kuća na Ilidži, koju je koristio Ćemo, te pronađeni sivi reno pet s tragovima nastalim upotrebom vatrenog oružja. Pronađeni su i automatska puška, 1.138 metaka različitog kalibra, 19 okvirova za automatsko oružje, dvije zaštitne maske, odnosno gas-maske, dva RAP-a s priborom za čišćenje i dvije metalne kutije za municiju.

Ćemo je neposredno pred dolazak policije napustio porodičnu kuću i za njim je organizovana potjera u pravcu naselja Sokolović kolonija, Hrasnica, Butmir, Kotorac. Sustignut je i uhapšen u naselju Velešići. Pri hapšenju je imao ručnu bombu i mobitel.

U policiji nisu željeli govoriti o motivima ubistva. Nezvanično, Ćemu je uoči ubistva policija zaustavila u naselju Ilidža i oduzela mu vozačku dozvolu, a on je u revoltu bacio ručnu bombu u parku u naselju Hrasnica, gdje, srećom, nije bilo povrijeđenih. Onda je kod crkve u Reljevu vidio policajca i kroz šajbu ispalio rafal. Ćemo, odranije poznat policiji, tokom saslušanja je kazao da nije poznavao ubijenog policajca.

Nermin Pećanac, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, čestitao je na brzoj akciji policije i apelovao na veću kontrolu ilegalnog i legalnog naoružanja i osoba koje ga posjeduju. Javno priznanje odao je i Fahrudin Radončić, ministar sigurnosti BiH.

(nezavisne)

http://www.vakat.ba/vijesti/crna-hronika/item/9302-anel-%C4%87emo-ubio-policajca-zbog-oduzete-voza%C4%8Dke-dozvole.html

Sve mislim nije mrtav, pojavit će se, ali mog Dine nema
Emina i Nermina Pivodić: Ostale bez zaštitnika
FOTO: M. KADRIĆ

Anelu Ćemi (23), koji je priznao brutalno ubistvo policajca PU Novi Grad Muhidina Pivodića (38), čije je beživotno tijelo pronađeno 31. decembra u ranim jutarnjim satima u službenom vozilu Škoda ispred pravoslavne crkve u sarajevskom naselju Reljevo, određen je jednomjesečni pritvor.

Pritvor mu je određen zbog posebnih okolnosti jer je za djelo koje mu je stavljeno na teret zaprijećena kazna od deset godina do dugotrajnog zatvora.

Tuga i očaj

U skromnom domu nevine žrtve policajca Pivodića naša ekipa jučer je zatekla njegovu majku Eminu i suprugu Nerminu koje su bile shrvane bolom. Kada smo ušli unutra, na licima prisutnih primijetio se očaj.

Pivodić: Ubijen na dužnosti

Majka Emina plakala je iz sveg glasa, žaleći za izgubljenim jedincem.

- Izgubila sam jedino dijete. Ostali su mi samo unuk i snaha, samo njih imam. Sve mislim nije mrtav, pojavit će mi se na vratima, ali mog Dine nema - plačući nam je kazala Emina.  

Suprugu Eminu vijest o Muhidinovoj pogibiji dočekala je na poslu.

- Nazvao me je sin Alem i kazao mi: "Mama, babo je poginuo". On je tek šesti razred osnovne škole, kako da mu sve objasnim. On meni kaže: "Dao bih sve da je babo živ", a ja ne znam šta na to sve da odgovorim. Bojala sam se za Muhidina, znala sam da je radio s narkomanima. Svi znamo kakav je njihov mozak. Bio je povučen i zatvoren. Često sam ga pitala plaši li se, a on je odgovarao da ga nije strah. Noć prije mi je kazao da ide osiguravati crkvu sam. Znala sam njegov raspored. Znala sam da je bio sam na tom zadatku u toj pustinji tamo. Molila sam ga da se čuva da ne zaspi, jer je sam, ali ovo je Allahova volja - kroz suze nam je pričala Nermina te je dodala da se strožije trebaju kažnjavati kriminalci koji nose oružje.

Ona je također kazala da strahuje za sebe i dijete, jer je ostala bez supruga koji ih je do sada štitio.

- Policajci su nezaštićeni. Oni su živo meso između nas i kriminalaca. Sebe poturaju da bismo mi mirno spavali, a oni ih ubijaju. Hvala svim Dinim kolegama koji su bili uz nas i pronašli ubicu - kazala je na kraju naše posjete Muhidinova majka Emina.  

Pomoć građana 

Da je Ćemo ubica, kako "Avaz" saznaje, otkriveno je prvenstveno zahvaljujući saradnji građana i policije. Naime, jedan građanin je javio policiji da je na mjestu ubistva vidio sivi Renault 5.

Tokom uviđaja policija je i u Reljevu, gdje se dogodilo ubistvo, pronašla dijelove retrovizora Renaulta 5, a oštećenja su nastala dok je Ćemo pucao prema Škodi u kojoj je bio Pivodić, a što je potvrdilo riječi očevica.

S obzirom na to da su u rasvjetljavanju ovog ubistva učestvovale sve policijske agencije, njihovi pripadnici su se dali u potragu za sivim Renaultom 5.

Prikupljajući informacije, policija je došla do saznanja da i na području Ilidže osoba koja je odranije poznata policiji posjeduje Renault 5 te su se uputili prema porodičnoj kući Ćeme.

No, Ćemo je minutu prije uspio pobjeći, a pretresom kuće i pratećih objekata pronađen je Renault sa oštećenjima nastalim dok je pucao iz automatske puške te automatsku pušku kao i druge predmete. 

No, s druge strane, kako nezvanično saznajemo, nakon što je počinio ovaj gnusni zločin Ćemo je došao kući i kazao majci da je ubio policajca, a nakon toga je pušku očistio i zamotao je u deku, a potom ubacio u sanduk da bi je sakrio. 

Za Ćemom je organizirana potjera u pravcu naselja Sokolović-Kolonija, Hrasnica, Butmir, Kotorac, a potom i na području naselja Velešići, gdje je sustignut i uhapšen.

U naselju Sokolović-Kolonija, gdje živi ubica policajca, naša ekipa jučer nije zatekla nikoga od članova njegove porodice, ali smo popričati s komšijama.

- Poznajem Anela i njegovu porodicu. On nije nikada pravio probleme po naselju, koliko je meni poznato. Njegovi roditelji su fini ljudi i dobre komšije. S njima se fino slažem. Znam da je Anel, kada je bio prvi razred srednje škole ili je tek trebao krenuti u prvi razred, imao tešku povredu glave. On je bio s prijateljima u jednoj napuštenoj zgradi i pao je s trećeg sprata. Znam da je jedva preživio i da su ga ljekari operirali 12 sati. Poznato mi je i da je hapšen jer je zapalio neko vozilo. Njegovi roditelji su teško podnijeli ovo što je uradio - kazao nam je jedan od komšija koji je želio ostati anoniman. 

Podsjećamo, u noći koja je prethodila ubistvu policija je Ćemu zaustavila na Ilidži, gdje su ga kontrolirali, te su mu oduzeli vozačku dozvolu. Izrevoltiran zbog oduzimanja vozačke i plaćanja kazne, policajcima je kazao: Ubit ću večeras policajca". 

Tada je iz revolta bacio bombu i u parku u naselju Hrasnica, ali, srećom, nije bilo povrijeđenih. S obzirom na to da u blizini crkve u Reljevu ima porodičnu zemlju i zna da se tu uvijek nalazi policija, automobilom Renault 5 prošao je pored auta u kojem je bio Pivodić.

Vidio je policajca u uniformi, okrenuo auto te se dovezao sa zadnje strane policijskog automobila, a potom kroz zadnju šoferšajbnu ispalio rafal. Tokom saslušanja u policiji priznao je ubistvo, ali je tvrdio da je pucao u lisicu koju je vidio na putu. 

Poremećaj ličnosti

-
 Kod uhapšenog je očigledno prisutan poremećaj ličnosti odnosno struktura ličnosti, kod koje je dominantna sklonost impulsivnom reagiranju, teškoćama u kontroli ponašanja te koja ima lošije moralne i etičke osobine - kazao je Abdulah Kučukalić, šef Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, u pitanju je nesposobnost osobe da se uklapa u socijalno dozvoljene oblike ponašanja, što dovodi do isfrustriranosti, naglog reagiranja na neke frustracije kao što je oduzimanje vozačke dozvole.

- Takva osoba reagira impulsivno, ne razmišljajući o posljedicama s kojima se kasnije suočava - dodao je Kučukalić. 

Reagiranje Mjesne zajednice 

Povodom ubistva policajca, saopćenje za javnost poslao je i Savjet Mjesne zajednice Reljevo. 

- Pravoslavna crkva u Reljevu jedini je vjerski objekat na ovom lokalitetu u kojem se vjerska služba obavlja jedanput nedjeljno, kao i svi drugi pravoslavni praznici, a tom prilikom dolaze vjernici s područja Rajlovca, Reljeva, Novog Grada i Vogošće. Na području naše mjesne zajednice realiziran je najveći broj povrataka srpskog prijeratnog stanovništva na području Kantona Sarajevo, a međuljudski odnosi svih konfesija su iznimno dobri. Objekat crkve u potpunosti je sačuvan i u određenom obimu renoviran kao i objekat kuće za paroha. Apelujemo na javnost i medije da u pogledu ubistva policajca ne špekulišu i ne plasiraju informacije da se radi o napadu na našu crkvu, napadu na pravoslavne vjernike, izazivanju straha i slično, nego da uzmu u obzir da je osumnjičeni evidentiran kao počinilac najtežih krivičnih djela. Porodici poginulog policajca Muhidina Pivodića, koji je vršio svoju časnu dužnost, upućujemo najiskrenije saučešće i odajemo n

Као што рекох..

http://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=96346

БИХ | 21/09/2013 | 17:26  

Претучен Србин повратник на Озрену

Извор: Независне новине  

Душка Ђурића (53), српског повратника у насеље Стог на Озрену, претукла је група Бошњака у том мјесту, изјавио је предсједник Завичајног удружењу Завидовићана са сједиштем у Добоју Зоран Благојевић.

026360.jpg
Кантонална болница Зеница

- Група Бошњака, ноћас око 2.00 часа, провалила је у Ђурићеву кућу, извукла га на силу из кревета и испребијала. По његовом тијелу и глави видљиви су веома тешки удараци - рекао је Благојевић.

Благојевић је навео да је Ђурића јутрос у бесвјесном стању затекао познаник Бошњак, који је позвао Хитну помоћ у Завидовићима. Ђурић је превезен у Кантоналну болницу у Зеницу, гдје је задржан на лијечењу.

Благојевић је о овом случају обавијештен од једног мјештанина у насељу Стог. "Овај случај један је од доказа колико су Срби повратници безбиједни и добродошли у Федерацију БиХ, у овом случају Завидовиће", нагласио је Благојевић.

Он је позвао федералне власти да испитају овај случај и заштите Србе повратнике у свој родни крај.

Каменован храм у Подгајевима у Општини Живинице

22. Децембар 2014 - 9:44

42043030.jpg

Непознати починиоци су у ноћи са суботе на недјељу, на велики хришћански празник Дјетињце, 21. децембра 2014. године, полупали прозоре на храму Силаска Светог Духа у Подгајевима. По ријечима г. Ненада Бороса, члана Црквеног одбора из Подгајева, који је јутрос као и сваке недјеље и празника отворио цркву да одзвони и помоли се Богу, примјетио је полупане прозоре и избројао двадесетак удубљења на фасади и мноштво каменица који су изазвали оштећења. Послије још једног у низу напада на православне храмове на територији Тузланског кантона, изражавамо своје разочарење али и наду да ће Господ Бог уразумити срца вандала који скрнаве вјерске објекте.

парох живиничко-подгајевски јереј Милош Тришић

Извор: Епархија зворничко-тузланска

Zapaljen hram Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu    Zapaljen hram Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu

Srna  SARAJEVO - Dio hrama Preobraženja Gospodnjeg u Sarajevu zapaljen je jutros tako što je kroz prozor ubačena zapaljiva materija, rekao je paroh dolački Jadran Danilović. Danilović je ispričao da su on i vjernici jutros u 8 časova prilikom dolaska na bogosluženje osjetili dim iz ostave, koja se nalazi u sklopu hrama. Pozvana je policija i vatrogasci koji su ugasili vatru. Danilović je rekao da je u požaru, koji je izazvalo nepoznato lice ili više njih, pričinjena veća materijalna šteta. Policija je obavila uviđaj. Ranije je ovaj hram u Sarajevu bio na meti pljačkaša. Ove godine u dva navrata dogodila se krađa ikona iz hrama. Hram Preobraženja Gospodnjeg u petak je proslavio krsnu slavu u prisustvu velikog broja vjernika iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva i okolnih mjesta.

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/novosti/hronika/Zapaljen-hram-Preobrazenja-Gospodnjeg-u-Sarajevu/383876

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...