Jump to content
Ignjatije

Leptiri - slika i simbol Vaskrsenja :)

Оцени ову тему

Recommended Posts

PRIČA O LEPTIRU

Jednog dana, pojavio se maleni otvor na čahuri. Čovjek je sjedio i gledao kako se leptir nekoliko sati muči da bi izvukao svoje slabašno tijelo kroz taj maleni otvor. Onda je leptir stao.

Zato je čovjek odlučio da pomogne leptiru: uzeo je škare i razrezao čahuru. Leptir je s lakoćom izašao.

Čovjek je nastavio da promatra leptira, očekujući da će se svakog trenutka krila otvoriti, povećati i raširiti, kako bi podržala leptirovo tijelo i osnažila ga. Međutim ništa se nije dogodilo.

Leptir je cijeli svoj život proveo puzeći okolo sa slabašnim tijelom i nerazvijenim krilima. Nikada nije poletio.

Čovjek uprkos svojoj ljubaznosti i dobrim namjerama, nije razumio da su poteškoće kroz koje je leptir morao proći, izlazeći iz čahure, potrebne, kako bi krv iz tijela leptira potekla u krila i kada se oslobodi čahure da bude spreman da poleti.

Ponekad su poteškoće upravo ono što nam treba u životu.

Kada bi nas Bog oslobodio svih prepreka, osakatio bi nas. Nikad ne bi postali snažni koliko možemo biti. Nikad ne bi mogli letjeti.

" Tražio sam Sagu...
I Bog mi je dao poteškoće koje su me osnažile.

Tražio sam mudrost...
I Bog mi je dao probleme koje je trebalo rješiti...

Tražio sam bogatstvo...
I Bog mi je dao Mozak i Tijelo da mogu raditi.

Tražio sam hrabrost...
I Bog mi je dao Prepreke koje je trebalo svladati.

Tražio sam ljubav...
I Bog mi je dao ljude kojima je trebalo pomoći.

Tražio sam usluge...
I Bog mi je dao prilike.

Nisam dobio ništa od onog što sam tražio...
Al dobio sam sve što mi je trebalo."

(nepoznati autor)

Predstavlja dušu i besmrtnost. Pošto se, prolazeći kroz stanje rastakanja iz ovozemaljske gusenice pretvara u nebeskog krilatog stvora,simbol je rođenja i vaskrsennj. U grčkoj tradiciji - simbolizuje besmrtnost,dušu i psihu. Boginja Psiha se u grčkoj umetnosti prikazuje kao leptir.

U hrišćanskoj - simbol je vaskrsenja.

Pazi šta sam našla o leptirima! :)

Izgledaju kao lišće ili latice cvijeća dok krase stabla u prelijepim tonovima narančaste i crne. Ovako izgleda migracija Monarh Leptira (Danaus plexippus), jedne od najpoznatijih i najzanimljivijih vrsta leptira koji nastanjuju područje Sjeverne Amerike.

Monarh Leptiri su poznati po svojim migracijama sa sjevera Kanade koje počinju u Augustu kada se sele u Meksiko, gdje ostaju sve do proljeća, kada se vraćaju nazad.

Ono što je posebno zanimljivo je činjenica da ni jedan pojedinac ne stigne na kraj putovanja živ. Ženke u toku puta liježu jaja i tako stvaraju novu generaciju koja nastavlja putovanje.

Fotografije su fenomenalne! :)

http://pixelizam.com/prelijepe-fotografije-migracije-leptira/

Butterfly1-full.jpg

Jednog
dana, pojavio se maleni otvor na čahuri. Čovek je sedeo i gledao kako se
leptir nekoliko sati muči da bi izvukao svoje slabašno telo kroz taj
maleni otvor. Onda je leptir stao.

Zato je čovek odlučio da pomogne leptiru: uzeo je makaze i razrezao čahuru. Leptir je s lakoćom izašao.

Čovek je nastavio da posmatra leptira,
očekujući da će se svakog trenutka krila otvoriti, povećati i raširiti,
kako bi podržala leptirovo telo i osnažila ga. Međutim ništa se nije
dogodilo.

Leptir je ceo svoj život proveo puzeći okolo sa slabašnim telom i nerazvijenim krilima. Nikada nije poleteo.

Čovek uprkos svojoj ljubaznosti i dobrim
namerama, nije razumeo da su poteškoće kroz koje je leptir morao proći,
izlazeći iz čahure, potrebne, kako bi krv iz tela leptira potekla u
krila i kada se oslobodi čahure da bude spreman da poleti.

Ponekad su poteškoće upravo ono što nam
treba u životu. Nikada ne bi postali onoliko snažni koliko možemo biti.
Nikada ne bi mogli leteti.

557365_426853727356306_1658328811_n.jpg?

Leptir se najčešće smatra simbolom lakoće i nepostojanosti. U mnogim
kulturama leptir simbolizira dušu koja napušta tijelo. Također je i
simbol transformacije, od male do velike gusjenice, pa se zatim u
starosti pretvara u čahuru iz koje u vidu leptira izlijeće duša.
Izlijeganje leptira tako je simbol reinkarnacije. Suvremena psihoanaliza
također u leptiru gleda simbol preporađanja.

Leptir simbolizira i stanje sada i ovdje, a u tom kontekstu njegova
krila predstavljaju prošlost i budućnost koji zapravo ne postoje,
postoji samo trenutak između njih, ovaj sada.

Starogrčka riječ „leptir“ u prvom redu znači „duša“, „um“.

U kineskoj kulturi dva leptira koja lete zajedno predstavljaju simbol ljubavi.

Taoistički filozof Zhuang Zi jednom je sanjao da je leptir koji
leti ne brinući o čovječanstvu, međutim kad se probudio, shvatio je da
je to bio samo san. Pomislio je, „Jesam li prije bio čovjek koji sanja
da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovjek?“

Idiom „leptiri u trbuhu“ koristi se za opisivanje stanja
"ustreptalosti" u novim situacijama, kod zaljubljenosti i dakako,
nervoze.

Jednog dana, pojavio se mali otvor na čauri. Čovek je sedeo i gledao kako se leptir nekoliko sati muči da bi izvukao svoje slabašno telo kroz taj maleni otvor. Onda je leptir stao.

Zato je čovek odlučio da pomogne leptiru: uzeo je makaze i razrezao čauru. Leptir je s lakoćom izašao.

Čovek je nastavio da posmatra leptira, očekujući da će se svakog trenutka krila otvoriti, povećati i raširiti, kako bi podržala leptirovo telo i osnažila ga. Međutim ništa se nije dogodilo.

Leptir je ceo svoj život proveo puzeći okolo sa slabašnim telom i nerazvijenim krilima. Nikada nije poleteo.

Čovek uprkos svojoj ljubaznosti i dobrim namerama, nije razumeo da su poteškoće kroz koje je leptir morao proći, izlazeći iz čaure, potrebne, kako bi krv iz tela leptira potekla u krila i kada se oslobodi čaure da bude spreman da poleti.

Ponekad su poteškoće upravo ono što nam treba u životu. Nikada ne bi postali onoliko snažni koliko možemo biti. Nikada ne bi mogli leteti.

leptiri.jpg?w=600

leptri.jpg

20 Zanimljivih činjenica o leptirima

1. Leptiri mogu vidjeti crvenu, zelenu i žutu boju. Pored ovih, oni vide i niz ultraljubičastih boja koje su nevidljive ljudskom oku.

2. Najbrži leptiri mogu letjeti 5,4 metara u sekundi, dok najbrže leptirice lete i do 11 metara u sekundi.

3. Lepriri ne mogu letjeti ako njihova tjelesna temperatura padne ispod 30 stepeni Celzijusa.

4. Leptiri su oslikani i na Egipatskim freskama starim oko 3.500 godina.

5. Postoji oko 24.000 vrsta leptira, dok su leptirice (moljci) još brojnije sa oko 140.000 vrsta.

6. Gonepterix rhamni je vrsta leptira koja živi 9-10 mjeseci, što je i najduži životni vijek jedne vrste. Neke vrste žive jako kratko, par sedmica, par dana, pa čak i par sati.

7. Neke vrste leptirica nikada ništa ne pojedu u svom odraslom životu, jer nisu razvili usta, a i probavni sistem im je potpuno zakržljao još dok su bili gusjenice.

8. Mnogi leptiri mogu ‘okusiti’ podlogu svojim nogama kako bi se uvjerili da li je lits na koji planiraju položiti jaja ukusna hrana za gusjenice ili ne.

9. Leptiri imajo četiri krila koja su zapravo prozirna. Boje na njima stvaraju sitne ljuspice (koje podsjećaju na prašinu), a sama krila su izuzetno osjetljiva i vrlo lako se mogu oštetiti.

10. Neke vrste leptira, poput Monarh leptira, su selice i poznato je da tokom zime lete u toplije krajeve. Njihova migracija izgleda apsolutno fantastično, a sam put traje hiljadama kilometara.

11. Prosječni leptir je težak kao dvije latice ruže.

12. Određene vrste leptira, kao što su Monarh leptiri, proizvode toksine koji obeshrabruju predatore da se njima hrane.

13. Leptiri ne mogu preživjeti samo na nektaru. Oni piju vodu iz blatnjavih bara koje su pune neophodnih minerala.

14. Leptiri su kratkovidni. Obično ne vide dalje od 3 metra.

15. Antarktika je jedini kontinent na kojem leptiri nisu pronađeni.

16. Nakon pčela, leptiri su drugi vodeći oprašivači.

17. Jedan od najboljih pokazatelja zdravog, uravnoteženog eko sistema je obilje leptira.

18. Ljudi koji proučavaju leptire zovu se lepidopteristi.

19. Postoje četiri faze leptirovog životnog ciklusa: Jaje, Larva, Pupa i odrasli leptir.

20. Leptir može položiti između 100 do 4.000 jaja.

leptriri1.jpg

Peru ima preko 3.700 vrsta leptira – više od bilo koje druge zemlje na svijetu. Leptiri u Peruu još nisu detaljno proučeni, a procjenjuje se da samo u ovoj državi postoji još najmanje 500 vrsta koje još nisu otkrivene.

Извор: http://pixelizam.com/20-zanimljivih-cinjenica-o-leptirima/

Butterfly_Slash_by_rogueXunited.jpg

Leptiri vide crvenu, zelenu i žutu boju.

Leptiri ne žive jedan dan, već od nedelju dana pa čak do jedne godine u zavisnosti od vrste.

Brimstonski leptir ima najduži životni vek, od 9 do 10 meseci.

Poznato je više od 24000 vrsta leptira.

Najbrži leptiri lete brzinom i do 20 km/h.

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...