Jump to content
Johanes de Silencio

Hildegard Von Bingen - Canticis nanque ecstasim

Оцени ову тему

Recommended Posts

iconhildegard.jpg

Хилдегарда Бингенска (нем. Hildegard von Bingen; Бермерсхајм фор дер Хее, 16. септембар 1098 — Бинген на Рајни, 17. септембар 1179) је била немачка часна сестра, мистик, аутор и композитор.

За почетак, једно од њених најчудеснијих дела, које је сама компоновала.

Постоје две теорије о њеној музици:

а) да је компоновала само за глас

б) да је компоновала за глас и за музику

Друга теорија је заступљенија међу истрживачима, па је тако ово њено оригинално дело у целини.

Његове одлике су снажан оријентални звук, што је фасцинантно, јер Хилдегарда никада није била на Истоку.

http://www.youtube.com/watch?v=_STnAxZInrU

Odlična tema. Pre nekoliko godina video sam na sajmu knjiga u Bg jednu Hildegardinu knjigu, ali bila je nešto neverovatno skupa (oko 8000 dinara, ako se sećam).  Ne mogu, stoga, baš reći da sam čitao njene spise,te je moje divljenje prema njoj ( i čitavom tom krugu ženskih srednjovijekovnih mističarki) više estetsko i zasnovano na ponečemu što sam video na internetu. Zanimljivo je reći da je Hildegard iz Bingena proglašena svetom tek 10. maja ove godine, dakle skoro 900 godina posle smrti. Posle četiri neuspešna postupka kanonizacije, papa je napokon ’prelomio’ i priznao njen kult .  Ove godine isto , 7. oktobra, papa ju je proglasio i učiteljicom crkve. Tako ovo jeste na neki način godina Hildegarde iz Bingena :)

Odlična tema. Pre nekoliko godina video sam na sajmu knjiga u Bg jednu Hildegardinu knjigu, ali bila je nešto neverovatno skupa (oko 8000 dinara, ako se sećam).  Ne mogu, stoga, baš reći da sam čitao njene spise,te je moje divljenje prema njoj ( i čitavom tom krugu ženskih srednjovijekovnih mističarki) više estetsko i zasnovano na ponečemu što sam video na internetu. Zanimljivo je reći da je Hildegard iz Bingena proglašena svetom tek 10. maja ove godine, dakle skoro 900 godina posle smrti. Posle četiri neuspešna postupka kanonizacije, papa je napokon ’prelomio’ i priznao njen kult .  Ove godine isto , 7. oktobra, papa ju je proglasio i učiteljicom crkve. Tako ovo jeste na neki način godina Hildegarde iz Bingena :)

Papa je drzao predavanja o njoj dok je bio profesor teologije u Bonu, pisao je i knjige o njoj,

verovatno nikada i ne bi bila proglasena Svetom da sadasnji Papa nije Ratzinger.

@@Euthyphro,

Хвала ти.

Писаћу још о њој тек. Можеш и ти.

Можда ја имам ту књигу о којој причаш?

Имам ПДФ, превод једне њене књиге коју су урадили римокатолици у Ђакову.

Како се зове наслов? Могу ти послати на мејл ово што ја имам.

@@Rayela,

Хвала пуно. Да, Рацингер, папа, и много њих је писало о Хилдегарди.

Сјајна су њена Писма.

Pisacu i ja nesto o njoj, a planiram da oko Nove godine odem i u njen manastir pa cu postaviti

i neke fotografije.Nego ti bi mogao da napises neki ekspoze o Terezi od Avile.

Ona mene najvise zanima, a jako malo znamo o njoj.

Pisacu i ja nesto o njoj, a planiram da oko Nove godine odem i u njen manastir pa cu postaviti i neke fotografije.Nego ti bi mogao da napises neki ekspoze o Terezi od Avile. Ona mene najvise zanima, a jako malo znamo o njoj.

Било би лепо да видимо то написано и те слике; а завидим ти што идеш тамо и ја бих, да могу, ишао најпре тамо.

Какав је она дух.

Једва чекам да читам и видим.

Тереза Авилска?

Биће тема и о њој, наравно. Биће и превода, нешто што није превођено на српски, а није скоро ништа превођено.

Да сам на месту наших теолога, ја бих писао озбиљне ствари о њој.

Можда ја имам ту књигу о којој причаш?

Uspeo sam da nađem naslov te knjige koju sam video:

proizv6258.jpg

Ponovo kažem, ne znam baš mnogo o Hildegardi .. ono što me je privuklo njoj jeste njena originalna  vizija Presvete Trojice kako je ona to opisala i ilustrovala u svom delu 'Scivias' a, rekao bih sasvim u duhu onoga što još jedan veliki mistik, Pavle iz Tarsusa, kaže nazivajući Hrista 'slikom Boga nevidljivoga':

hildegard-trinity-2.jpg

Тереза Авилска? Биће и превода, нешто што није превођено на српски, а није скоро ништа превођено.

Karmelićani su izdali skoro sva najvažnija dela. Može se naći dosta toga u gradskoj biblioteci u Beogradu (tu sam našao npr. njenu autobiografiju 'Moj život'), a Službeni Glasnik je izdao njene upute sestrama karmelićankama 'Put savršenstva' sa vrlo zanimljivim pogovorom o njenom životu i uticaju.  

@@Euthyphro,

Ово је нека друга књига, нисам ни знао да постоји.

Ја имам нешто друго, али исто занимљиво.

Било би добро кад би некако могли да дођемо до ове књиге, јел то хрватско издање?

Што се тиче Терезе, да књига "Мој живот" је класик. Прочитао сам је пет пута у оригиналу.

Многи савремени духови били су задивљени том аутобиографијом.

Ево једног занимљивог извођења, а продуцент читавог албума је Дејвид Линч (и њему се изгледа допада Хилдегарда):

http://www.youtube.com/watch?v=YSr47mOpHCs

Hehehhe, Dejvid LInch.

Mene Sv.Tereza zanima zbog svoje mistike, uostalom vekovima je bila kao svetica, zastitnica Spanije,

a kod nje ima neceg cudnog, o cemu se uglavnom ne pise, ne prevodi se, a to su njema pisma

( uglavnom ljubavna) pisana Bogu. Ta pisma se smatraju najlepsim ljubavnim pismima, ali nigde ne postoje:))

Inace, ja zivim blizu tog Bingena, a nisam nikada biloa u tom manastiru.

Tu blizu mene je i cuveni manastir gde je snima film " Ime ruze" po romanu Umberta Eka.

I zaista je sve kao kad si gledao taj film Ukljucujuci i biblioteku.

a kod nje ima neceg cudnog, o cemu se uglavnom ne pise, ne prevodi se, a to su njema pisma ( ugloavnom ljubavna) pisana Bogu. Ta pisma se smatraju najle0psim ljubavnim pismima, ali nigde ne postoje:))

Први пут чујем за ово, стварно?

Постоје ли у оргиналу мегде објављена? Имам сабрана дела на шпанском, неко издање из 19. века, али тамо нема тих писама.

Лепе су јој и песме.

Inace, ja zivim blizu tog Bingena, a nisam nikada biloa u tom manastiru.

Јутрос сам баш гледао слике манастира и околине, јако је лепо.

Кад будеш отишла, даруј нас једном сликом, да и ми мало уживамо :)

Први пут чујем за ово, стварно?

Постоје ли у оргиналу мегде објављена? Имам сабрана дела на шпанском, неко издање из 19. века, али тамо нема тих писама.

Лепе су јој и песме.

Јутрос сам баш гледао слике манастира и околине, јако је лепо.

Кад будеш отишла, даруј нас једном сликом, да и ми мало уживамо :)

Ta pisma su i malo i eroticne prirode, verovatno iz tih razloga crkva ne zeli da ih publikuje.:))

iconhildegard.jpg

Хилдегарда Бингенска (нем. Hildegard von Bingen; Бермерсхајм фор дер Хее, 16. септембар 1098 — Бинген на Рајни, 17. септембар 1179) је била немачка часна сестра, мистик, аутор и композитор.

За почетак, једно од њених најчудеснијих дела, које је сама компоновала.

Постоје две теорије о њеној музици:

а) да је компоновала само за глас

б) да је компоновала за глас и за музику

Друга теорија је заступљенија међу истрживачима, па је тако ово њено оригинално дело у целини.

Његове одлике су снажан оријентални звук, што је фасцинантно, јер Хилдегарда никада није била на Истоку.

http://www.youtube.com/watch?v=_STnAxZInrU

pa ovde svira Jan Garbarek!

pa ovde svira Jan Garbarek!

Ко је он?

@@Rayela,

Па то је врло интересантно. Ја би их објавио.

Углавном, наше православне светитељке су другачије од западних, али и код наших има тих еросних термина и прича: "невесте Христове", "брак са Христом", "Христове дјевице", "Женик", "удаја", "заручење са Христом", итд.

Међутим, и мушкарци су користили сличне термине. Посебно Симеон Нови Богослов. Он је користио и неке скандалозне термине да би описао сједињење са Богом.

"невесте Христове", "брак са Христом", "Христове дјевице", "Женик", "удаја", "заручење са Христом"

Još će se otkriti da je Tarasija Avilska i  blaga prema čitavom jednom pokretu, naročito franjevačkih   mističarki kao što su Anđela Folinjska, Veronika Đulijani itd. čija su mistična iskustva na granici čulnog i gotovo naturalistička - naročito pri uranjanju u misteriju Hristove žrtve na krstu. Krv i zanos. Bilo je zaista čudnih momenata u toj pobožnosti prema Hristovom čovještvu.

Ima kod Jovana Dučića u Gradovima  i himerama dva pisma, jedno o Tarasiji Avilskoj, drugo o Katarini Sijenskoj, upravo o tom neobičnom, čulnom poimanju odnosa prema Bogu. Hteo sam, svojevremeno, da otvorim posebnu temu o tome, ali su mi neki Dučićevi komentari o Tereziji delovali 'preslobodno' i potencijalno sablažnjivo.   :)

Nije čudo da su te egzaltacije mnogima bile čudne, kao npr. svetitelju Ignjatiju Stavropoljskom, koji je, ako se sećam, sve to opisao (ili - otpisao) kao prelest. 

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

• Create New...