Jump to content

Ко је знао да је Скендербег био Србин

Препоручена порука

Опсада Кроје

У јуну 1450. године, две године после османског освајања Светиграда, Мурат и његов син Мехмед II, своју огромну војску од 100 000 људи преусмерили су према срцу побуњеничке територије - Кроји, коју су опсели[96] Скендербегова стратегија била је да у Кроји остави војску од 1.500 људи под командом његовог најлојалнијег поручника, Врана Контина, док је сам себи наменио јединицу сачињену од Словена, Немаца, Француза и Италијана, коју је користио да уништава Османлије које су улогорене окруживале зидине Кроје.[97][98] Ову тактику напада Турци су тешко поднели, јер је у току ових напада уништена велика количина ратних залиха. У оваквом стању нападачеве војске, побуњеничке снаге са лакоћом одбраниле су три главна противничка напада на зидине Кроје, наносећи им истовремено неповратне губитке. Последња опција Османлија, да пресеку доток воде утврђењу, мизерно је пропала када су се њихови подземни тунели урушили. На крају, Османлије су понудиле 300.000 аспра (османских бронзаних новчића) и високи ранк официра у османској војсци Врану Контину, који је одбио обе понуде.[99]

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, о.Горан рече

као што су нам "украли" овог великог српског јунака, једног од највећих војсковођа у задњих 600 година

Не могу да га украду, ако га се ми не одрекнемо њега. Ми смо се одрекли себе, своје историје, и ближе и даље. Одрекли смо се српства, и тражимо нов идентитет. Лутамо од југословенства, до европејства.

Скендербег треба да буде тачка која спаја нас са албанцима. Он је наш, ал је и албански.

Српство је некада било тачка која је уједињавала људе, а сада разједињује. Националисти су сувише уски. Некада је било и срба католика, муслимана, арбанаса...

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 2 часа, Ђорђе Р рече

Не могу да га украду, ако га се ми не одрекнемо њега. Ми смо се одрекли себе, своје историје, и ближе и даље. Одрекли смо се српства, и тражимо нов идентитет. Лутамо од југословенства, до европејства.

Скендербег треба да буде тачка која спаја нас са албанцима. Он је наш, ал је и албански.

Српство је некада било тачка која је уједињавала људе, а сада разједињује. Националисти су сувише уски. Некада је било и срба католика, муслимана, арбанаса...

Начелно се слажемо. Они су га присвојили, а ми смо га заборавили. Ради се о изузетној личности која је са неколико хиљада војника, јаничара који су дезертирали пре свега из духовних побуда и који су га изузетно поштовали, успешно одбранио утврђење Кроју неколико пута од 30-так пута бројнијег непријатеља! Султан Мурат II је, колико се сећам, умро од муке јер му није могао ништа, било га је срамота да се враћа без успеха са толико пута већом војском.

10.jpg

И управо он може да буде та тачка спајања нас и њих. Они се диче заставом форсирајући је на више фудбалских утакмица, а већина нас и не зна да је та застава скоро истоветна као застава Скендербега тј. Ђурђа Кастриотија, да има упечатљиву православну конотацију, да је скоро идентична са заставом Немањића.

zastava-nemanjica-2.jpg?1497888781

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Рама, Харадинај, Пацоли и остали имитирају заставу великог српског православног јунака Ђурђа Кастриота тј. Скендербега, а самим тим и Немањића јер су биле веома сличне и са потпуно истом конотацијом. Могли су да употпуне угођај и да оду у Хиландар да виде гробове оца и брата онога чију заставу промовишу.

223876_siptari_f.jpg

Дакле, ови на слици му дођу великоСрби :smeh1: . 

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
  • 4 weeks later...

@Zayron , nas koncepcijski i egzistencijalni problem je, sto smo se odrekli svih Srba koji nisu pravoslavni. To je u redu iz pozicije crkve ali nije iz drzavotvorne pozicije, odricemo se mnogih kulturnih dostignuca.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима
пре 1 сат, Ariadna рече

@Zayron , nas koncepcijski i egzistencijalni problem je, sto smo se odrekli svih Srba koji nisu pravoslavni. To je u redu iz pozicije crkve ali nije iz drzavotvorne pozicije, odricemo se mnogih kulturnih dostignuca.

Pa, ja imam mogućnost da vidim kako to funkcioniše u narodima kojima tako nešto nije nikad palo na pamet od kad postoje, na primjer Česi, Poljaci, Slovaci. Tamo su svi oni isti ili Česi, Poljaci, Slovaci i nikad recimo katolicima nije padalo na pamet da nekom drugom sunarodniku odriču nacionalnu pripadnost samo zato što je Čeh husita, Slovak evangelik ili Poljak pravoslavac. Na kraju krajeva imaju apsolutno iste i liturgijske knjige i prevode, češki, poljski i slovački Oče naš ili Sveto Pismo izgledaju do najsitnijih detalja, svakog slova i zareza sasvim isto tj. istim molitvama i Svetim Pismom se služe i češki husiti i katolici i pravoslavci. Ne postoji tamo nigdje takvo nešto kao katolički, pravoslavni, husitski ili evangelički Oče naš ili Sveto Pismo, to je njima nepojmljivo. Takva je situacija i kod Poljaka i kod Slovaka, oni ne mogu nikako shvatiti te naše razlike i probleme na Balkanu. Uopšte ne shvataju u čemu je problem, šta tu onda može biti različito ako je ista nacija, isti jezik u pitanju. Njima je to nezamislivo.

Линк до поруке
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...