Jump to content
Александар_Срнић

Православна Црква Чешке и Словачке

Оцени ову тему

Recommended Posts

Zosnul srbský patriarcha Pavle


V nedeľu 15. novembra 2009 v dopoludňajších hodinách vo Vojenskej zdravotnej akadémii v Belehrade po prijatí svätých tajín Christových odišiel k Hospodinu arcibiskup pečský, metropolita belehradský a karlovacký, srbský patriarcha Pavle.

Biskup bačský Irinej informoval média v mene Posvätnej synody biskupov Srbskej pravoslávnej cirkvi, že pohreb sa uskutoční v štvrtok 19. novembra. Podľa poslednej vôle zosnulého patriarchu sa od veriacich žiada, aby na pohreb nenosili kvety, ale iba obetné sviečky a venovali v rámci svojich možností prostriedky na dokončenie chrámu Sv. Sávu vo Vračaru. Telo zosnulého patriarchu bolo prevezené a vystavené v katedrálnom chráme Sv. Archanjela Michala v Belehrade, kde sa budú slúžiť sv. liturgie a panychídy. Veriaci, ktorí sa chcú pokloniť ostatkom patriarchu, tak budú môcť učiniť, pretože katedrála zostane otvorená. Samotný pohreb patriarchu sa uskutoční v štvrtok a bude zahájený sv. liturgiou v 7:30 a pokračovať bude sprievodom k chrámu Sv. Sávu. Tam bude v 11:00 taktiež slúžená pohrebná bohoslužba. Telo patriarchu bude uložené do hrobu v monastieri Sv. Archanjela Michala v Rakovici.

V srbskom patriarchovi Pavlovi odchádza k Hospodinovi veľký modlitebník a výnimočne skromný človek a kresťan, ktorý dokázal srbskú cirkev a jej veriacich viesť ako dobrý pastier a duchovní učiteľ v neľahkej dobe 90-tich rokov minulého storočia.

Zvlášť v napätých momentoch nedávnej balkánskej histórie to bol vždy patriarcha Pavle, kto volal po mieri a kľude zbraní a za všetkých okolností taktiež svojim osobným pôstom a modlitbou a taktiež diplomatickými prostriedkami usiloval o ukončenie vojen a strádania civilistov na všetkých stranách vojnových konfliktov.

Vičnaja pamjať ! – Večná pamiatka !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Агенција за информисање Бискупске Конференције Словачке

Zomrel srbský pravoslávny patriarcha Pavol

Dňa 15. 11. 2009 o 10.45 hod. na Vojensko-medicinskej akadémii v Belehrade zomrel patriarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi Jeho Svätosť Pavol. Ako informovala synoda Srbskej pravoslávnej cirkvi, pohreb bude 19.11.2009 v kláštore Rakovica, ako si to zomrelý patriarcha želal. Modlitebná odobierka od zomrelého bude v chráme sv. Sávu v Belehrade. Za administrátora, ktorý bude dočasne zastupovať patriarchu do zvolenia nového, synoda vymenovala doterajšieho zástupcu metropolitu Amfilochia.

Patriarcha Pavol (civilnym menom Gojko Stojčević) sa narodil 11. 09. 1914 v dedien Kućanci v dnešnom Chorvátsku. Tu skončil aj základnu školu. Nižšie gymnázium skončil v Tuzle (BIH) a vyššie gymnázium, ako aj šesťoročnú teológiu v Sarajeve. Dva roky študoval medicínu v Belehrade. Druhá svetová vojna ho zastihla v rodnej Slavónii, odkiaľ ušiel do Belehradu, kde fyzicky pracoval na stavbách a v prístave. Na jar 1942 ho jeho priateľ odviedol do kláštora Svätej Trojice v Ovčare a od 1944 roku robil ako katechéta v Banji Koviljači. Tu ochorel na tuberkulózu. Do roku 1946 bol v kláštore Vujan a tu sa aj vyliečil. V roku 1948 sa stal mníchom, prijal meno Pavol a bol vysvätený za diakona. Rýchlo postupoval v hierarchii kláštora. Od roku 1955 študoval na postgraduálnom štúdiu v Aténach. 29. 05. 1957 bol zvolený za raško-prizrenského biskupa. V Kosove prežil ako biskup 33 rokov. 1. 12. 1990 bol na zasadaní svätého archijerejského snemu volený nový patriacha, a to tajným hlasovaním. Keďže ani jeden kandidát nedostal potrebný počet hlasov, voľba sa udiala tzv. "apoštolským spôsobom" a to tak, že archimandrita tronoški Antonije vytiahol žrebom meno budúceho patriarchu. Tak sa Pavol stal 44. hlavou Srbskej pravoslávnej cirkvi. Na akte intronizácie vyhlásil, že jeho jediným programom práce je Evanjelium. Za svojho pôsobenia dostal množstvo vyznamenaní a uznaní. Žil veľmi skromny a svätý život v tesnom spojení s Kristom, ktorý si ho pozval k sebe. Srbsko vyhlásilo trojdňový smútok a veľké množstvo veriacich prichádza do katedrály v Belehrade rozlúčiť sa so svojím pastierom.

TK KBS informoval Marián Dej

Ватикански Разглас

Hovorca Svätej stolice k smrti patriarchu Pavla

Vatikán/Srbsko (16. novembra, RV) – Včera ráno zomrel v belehradskej nemocnici vo veku 95 rokov patriarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi Pavol, vlastným menom Gojko Stojčevič. Srbsko pri tejto príležitosti vyhlásilo trojdňový smútok. Do katedrály v Belehrade prichádza veľké množstvo veriacich, aby sa rozlúčili s patriarchom, ktorý stál na čele Srbskej pravoslávnej cirkvi od roku 1990.

Hovorca Svätej stolice páter Federico Lombardi SJ vydal stanovisko pre srbskú televíziu k smrti srbského pravoslávneho patriarchu Pavla. Uvádza v ňom, že „Cirkev si patriarchu Pavla veľmi cení a spomína na neho ako na človeka veľkej spirituality a modlitby, predstaviteľa veľkej duchovnej tradície pravoslávneho mníšstva. Okrem toho aj ako na človeka otvoreného k ekumenickým vzťahom a dialógu s Katolíckou cirkvou. Ani členovia Zmiešanej medzinárodnej komisie pre teologický dialóg medzi Rímskokatolíckou a Pravoslávnou cirkvou nezabudli na jeho pozvanie uskutočniť v Srbsku ich dôležité zasadnutie v roku 2006, skôr ako ochorel a nezabudli ani na jeho skutočne srdečné prijatie.“

Hovorca Svätej stolice ďalej uviedol, že v sobotu ráno, hneď po poskytnutí audiencie prezidentovi Srbska, mu Svätý Otec povedal, že prezident ho informoval o vážnom zdravotnom stave patriarchu a požiadal ho, aby sa za neho modlil. Pápež Benedikt XVI. bol tak „osobitne duchovne blízko patriarchovi na tejto ceste k Pánovi a spolu s Katolíckou cirkvou zdieľa smútok so srbskou pravoslávnou cirkvou a odporúča Bohu jeho veľkého pastiera.“

Dodajme, že synoda Srbskej pravoslávnej cirkvi stanovila termín pohrebu na 19. novembra v kláštore Rakovica, ako si to zomrelý patriarcha želal. Za administrátora, ktorý bude dočasne zastupovať patriarchu až do zvolenia nového, synoda vymenovala doterajšieho zástupcu metropolitu Amfilochia. Telo patriarchu bolo včera prenesené do sídla patriarchu. Sprievodu sa okrem metropolitu Amfilochia zúčastnili aj prezident Boris Tadić, ďalej katolícky arcibiskup Belehradu, Mons. Stanslav Hočevar, ale aj apoštolský nuncius v Srbsku, Mons. Orlando Antonini a kardinál Franc Rodé, ktorý v nedeľu navštívil Belehrad. –mf,sg-

Днес - Атлас

Zomrela hlava srbskej pravoslávnej cirkvi

15. novembra 2009 14:04

AKTUALIZOVANÉ: Srbský patriarcha Pavle zomrel dnes vo veku 95 rokov v Belehrade. Oznámil to jeho námestník, čiernohorský metropolita Amfilohije. Srbská televízia priniesla zábery, na ktorých Amfilohije s plačom oznamuje, že 44. srbský patriarcha v ranných hodinách "odišiel na večný odpočinok".

Patriarcha zomrel vo veku 95 rokov.

Zdroj: TASR/AP

Cirkev oznámila, že príčinou jeho úmrtia bolo zlyhanie srdca. Po správe o smrti patriarchu sa rozozvučali zvony na centrálnom chráme v Belehrade, kde sa následne zhromaždili stovky veriacich.

Srbský prezident Boris Tadič uviedol, že smrť patriarchu je pre srbský národ "ohromnou a nenahraditeľnou" stratou. "Sú ľudia, ktorí samotnou svojou existenciou spájajú celý národ. Takým bol aj patriarcha Pavle," povedal Tadič.

Ako dodal, v ťažkých okamihoch, ktorými Srbsko doposiaľ počas jeho funkčného obdobia prechádzalo, vždy konzultoval s patriarchom a žiadal ho o názor.

"Pavle mal obrovskú úctu zo strany celého kresťanského sveta a ctil si ho moskovský patriarcha i rímsky pápež," zdôraznil Tadič. Patriarcha bol od 13. novembra 2007 na liečení na belehradskej vojenskej lekárskej akadémii; trpel srdcovými aj pľúcnymi ťažkosťami. Novú hlavu srbskej pravoslávnej cirkvi zvolí biskupské konkláve.

Агенција за новости Словачке Републике

Srbsko smúti za patriarchom Pavlom, vyhlásilo trojdňový štátny smútok

Belehrad 16. novembra (TASR) - Srbsko vyhlásilo trojdňový štátny smútok po smrti patriarchu Pavla, ktorý v nedeľu zomrel v spánku na zlyhanie srdca vo vojenskej nemocnici v Belehrade.

Na znak smútku budú každý deň až do štvrtkového pohrebu patriarchu vo všetkých srbských pravoslávnych chrámoch slúžiť omše a zvony budú znieť každú hodinu. Všetky zástavy spustili na pol žrde a Pavla si v krajine uctia aj minútou ticha a prispôsobeným vysielaním televízií.

Obyvatelia Srbska už od nedeľného večera stoja v dlhom rade pred centrálnym dómom v Belehrade, kde je telo patriarchu vystavené, aby mu preukázali poslednú poctu.

Okamžite po zverejnení správ o patriarchovej smrti sa rozozneli zvony na všetkých pravoslávnych kostoloch a chrámoch v Kosove, kde Pavle desaťročia pôsobil ako biskup Prizrena a Rašky. Zvony sa rozozvučali aj na pravoslávnych chrámoch v Bosne a Hercegovine a v celej Čiernej Hore.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Оливера

Интернет везе:

www.pravoslavnacirkev.cz

Официальный сайт Православной церкви в Чешских землях (епархиальный совет пражской епархии). Новости, административное устройство, календарь, история Церкви, молодежная страница, богослужения в кафедральном соборе свв. Кирилла и Мефодия, адреса православных храмов, монастырей и церковно-общественных организаций.

www.orthodox.sk

Официальный сайт Православной Церкви в Словакии. Административное устройство, история, контактная информация, новости, документы, издания, Православная академия в Словакии, благотворительная деятельность.

www.orthodoxia.cz

Портал «Krestanska orthodoxie». Календарь, вероучение, творения святых отцов, жития святых, апологетика, история Церкви, литургическая жизнь, иконопись, храмы, проблемные статьи.

www.hlas.pravoslavi.cz

Официальный ежемесячник Православной Церкви в Чешских землях и Словакии «Hlas Pravoslavi» ( на чешском и словацком языках). Архив номеров.

www.pravoslavie.cz

Сайт храм Успения Пресвятой Богородицы в Праге

www.pravoslavbrno.cz

Сайт церковной общины при храме св.Вячеслава в Брно.

www.pravoslavi.cz/olsany

Сайт храма Успения Пресвятой Богородицы на Ольшанском кладбище (на чешском языке). История храма, новости, галерея, контактная информация.

www.pravoslavi.cz/prerov

Сайт церковной общины при храме свв.Кирилла и Мефодия в Прешове. История, расписание богослужений, адрес.

www.dogmatika.wz.cz

Сайт «Православное догматическое богословие» (на чешском языке).

http://www.pravoslavie.ru

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Оливера

Патријарх Кирил може посетити Чешку 2010. године

Праг, 30.12.2009.

Митрополит Чешких земаља и Словачке Христофор потврдио је у интервјуу агенцији "Руске новости", да је Патријарх Московски и целе Русије позван у Праг, који може посетити 2010. године.

"Позив је отворен, али ми разумемо, да он има велики протокол путовања и надамо се да ће нас посетити наредне године. Све зависи од његовог распореда, он је јако заузет, и ми смо јако радосни што  ће нам посветити пажњу. Недавно смо славили десетогодишњицу отварања нашег подворја у Москви и заједно смо служили Свечану Литургију у московској цркви Светог Николаја у Котељњикама, који је подворје Православних Цркава Чешких земаља и Словачке."

Благовест-инфо

За ЖРУ Оливера

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Оливера

Постављена слика

Христофор, митрополит Предстоятель Православной Церкви Чешских земель и Словакии (Пулец Радим)

Дата рождения:

1953 год

Дата хиротонии:

1988 год

Дата пострига:

1985 год

Страна:

Чехия

Биография:

Митрополит Христофор родился в 1953 году в Праге.

В 1974 году рукоположен во диакона и, впоследствии, во пресвитера.

Богословское образование получил на Православном богословском факультете в Прешове (1979 год), в Московской духовной академии (1984 год) а также на Богословском факультете Афинского университета (1987 год).

В 1985 году принял монашеский постриг в Троице-Сергиевой Лавре с именем Христофор.

В 1987 году Блаженнейшим Митрополитом Дорофеем возведен в сан архимандрита. Приходское служение проходил при Кафедральном соборе святых Кирилла и Мефодия в Праге.

В 1988 году Блаженнейшим Митрополитом Дорофеем хиротонисан во епископа Оломоуцко-Брненского.

В 2000 году после смерти Блаженнейшего Митрополита Дорофея был избран архиепископом Пражским и Чешских земель и назначен главой Митрополичьего Совета.

Является постоянным участником многочисленных богословских конференций, занимается научной и преподавательской деятельностью.  Имеет ученые степени доктора теологии и философии. Владеет русским, греческим, немецким и английским языками.

2  мая 2006 года в чешском городе Вилемов состоялся Собор духовенства и мирян Православной Церкви в Чешских землях и Словакии, на котором архиепископ Христофор был избран Предстоятелем Православной Церкви в Чешских землях и Словакии.

Митрополит Христофор — пятый Предстоятель этой Церкви со времени дарования ей автокефалии Московским Патриархатом в 1951 году.

Интронизация Блаженнейшего Христофора состоялась 28 мая 2006 года.

Адрес: Delostrelecka 7, Praha 6 - Stresovice, 160 00, CR, tel 420-224 315 015, fax 420-224 313 137

Образование:

Православный Богословский факультет в Прешове (1979 год);

Московской Духовной академии (1984 год);

Богословском факультете Афинского университета (1987 год).

Место работы:

Православная Церковь Чешских земель и Словакии

(Предстоятель Церкви)

Извор: РПЦ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Оливера

Православная Церковь Чешских земель и Словакии

Описание:

Утверждение христианства на территории современных Чехии и Словакии относится к IX веку.

Массовое крещение народа Великой Моравии началось в 863 году, со времени прибытия в страну святых равноапостольных братьев Кирилла и Мефодия. Около 874 года от святого Мефодия приняли Крещение чешский князь Боривой и супруга его святая Людмила (+927), впоследствии утверждавшая Православие в Чехии и принявшая мученическую кончину.

Церковь имеет своих особо чтимых угодников Божиих: святой Иоанн Чешский (+883), 42 года подвизавшийся в затворе; мученик князь Вацлав (Вячеслав) (+929), прославившийся своим милосердием и устроением храмов; преподобный Прокопий Сазавский (f 1053), великий подвижник, свято хранивший древнее кирилло-мефодиевское духовное наследие. В XX веке обновителем Православия в чешских землях был святитель Горазд (Павлик), епископ, мученически погибший в 1942 году от рук фашистов.

Сербская Церковь в 1948 году официально заявила о своем согласии на переход автономной Чешской епархии в ведение Московского Патриарха. В 1951 году Русская Православная Церковь даровала Православной Церкви в Чехии и Словакии автокефалию.

Каноническая территория — Чешская и Словацкая Республики.

Титул Предстоятеля: «Блаженнейший Архиепископ Пражский, Митрополит Чешских земель и Словакии».

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Оливера

У РЕПУБЛИЦИ ЧЕШКОЈ И СЛОВАЧКОЈ ПРОСЛАВИЛИ СВЕТЕ ЋИРИЛА И МЕТОДИЈА

Постављена слика

ПРАГ, 6. јула -У Републици Чешкој и Словачкој обиљежено је сјећање на словенске просветитеље Ћирила и Методија. Десетине хиљада грађана учествовали су у манифестацији која је трајала до касно у ноћ, у моравском мјесташцету Велеград близу града Брно (исток Чешке Републике) и граду Нитра (Западна Словачка).

Велеград и Нитра су били духовни и административни центри Великоморавске империје. „У ту прву државну творевину Западних Словена 863. године Ћирило и Методије су донијели православље. Њима припада заслуга настанка словенске писмености и успостављања поретка црквеног служења на словенском језику“, саопштио је у интервјуу за ИТАР-ТАСС првојерарх Православне цркве Чешких земаља и Словачке, Митрополит Христофор.

У Велеграду су свечано прослављени Ћирило и Методије. Са православцима су се молили и католици, који такође високо цијене свете словенске просветитеље, на мјесту гдје су солунска Браћа показала свој црквени и свјетовни подвиг.

Присуствовали су и представници вишег руководства Чешке Републике и јерарси хришћанских конфесија, културни и јавни посленици.

Извор: Blagovest-info.RU

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

НАШЕ ГОРЕ ЛИСТ

                                   lol.jpg

Српски народ је изнедрио многе значајне личности у црквеном животу православне Цркве широм света. Осим у Српској Православној Цркви, многи Срби су утицали и на живот других аутокефалних цркава.

Ово је прича о нашем сународнику који је архиепископ у Моравској, области у Чешкој.

Његово име је Симеон Јаковљевић.

Његов отац води порекло из околине Јагодине, из једне чувене српске породице. Деда му је био високи краљев официр, и дао је свога сина Милутина на високе школе у иностранству. Милутин Јаковљевић је постао инжењер агрокултуре, тада веома цењеног занимања.

Заволео је једну Чехињу, из угледне и богате чешке породице, и оженио се у Прагу, главном граду тадашње Чехословачке. Није имао теолошко образовање,али како је његов син много касније причао, износећи своје успомене, Милутин Јаковљевић је био изразито верујући човек. Радни сто му је увек био уређен, а нањему је почасно место заузимало Свето Писмо, које је свакодневно читао.

Нешто касније, Милутин је рукоположен за православног свештеника у Чешкој Цркви.

У Прагу, 12. фебруара 1926. године, Милутину Јаковљевићу се родио син Радивој Јаковљевић.

Радивој је завршио гимназију у Прагу. Учио је даље философију и латински, па је почео богословске студије у Прагу на Карловом универзитету на Римокатоличком теолошком факултету. Када су се прилике по завршетку рата смириле, отпутовао је за Београд, где се уписао на Богословски факултет Универзитета у Београду. У Београду је студирао од 1946. до 1948. године. Ту је сретао читав низ наших изузетних епископа и свештеника, каквима је наша црква тада обиловала. Када би га сусрео митрополит Јосиф, знајући да он долази из Прага, умео је митрополит да загрми да би га читав Београд, а и много, много даљи крајеви, чули како Српска Православна Цркви неће дати да јој се преотме Чешка епархија. После политичких догађаја 1948. године, Радивој Јаковљевић је, као чехословачки држављанин, морао да прекине студије у Београду и да се врати у Чехословачку. Започете богословске студије завршио је у Петрограду (тада Лењинграду), где је стекао степен кандидата богословља.

По завршетку студија, вратио се у Чехословачку. Предавао је Стари завет и јеврејски језик (вероватно и патрологију) на Богословском факултету у Прешеву, у источној Словачкој, од 1953. до 1959. године.

У Прешову је 1957. године издао и књигу о Старом завету, у два тома. Државне власти су му касније правиле проблеме, забрањујући му да предаје. Зато се у потпуности посветио парохији

и писању. Тамо је и докторирао 1982. године, на тему ‘’Пророк Исаија и појам Ебед Јахве’’.

Пре тога дуго су му чехословачке власти онемогућавале да докторира у Београду.

Завршио је 1962. године Вишу школу руског језика и књижевности.

Оженио се 1958. године, и исте године рукоположен је за свештеника. У Маријанским Лазнима, чувеној чешкој бањи, четрдесет година је био парохијски свештеник.

Од 1969. године био је члан Екуменске комисије за Стари завет која је припремала екуменски превод Библије на чешки језик. Учествовао је на многим међународним конгресима Међународне организације за проучавање Старог завета (1983.године – Саламанка, 1986. године – Јерусалим, 1989. године – Лозана, 1992. године – Париз, 1995.године – Кембриџ, 2001. године – Басилеј).

Од 1990.године предавао је старозаветну егзегезу на Хуситском теолошком факултету Карловог универзитета у Прагу, а нешто касније је предавао на истуреном одељењу Православног богословског факултета у Прешову, које је отворено у Оломоуцу.

Остао је удовац 1996. године, а 23. маја 1998. године изабран је на епархијској скупштини за помоћног епископа прашке епархије. Замонашен је у манастиру Хруба Врбка у Моравској (иначе родном месту светог владике Горазда II), и узео је монашко име Симеон, у част српског светитеља Симеона мироточивог (пре монашења српски кнез Стефан Немања – отац светог Саве). Хиротонисан је у катедралној цркви Светих Ћирила и Методија у Прагу, 21. јуна 1998. године, за епископа мариансколазанског.

Следећег дана, као викарном епископу, тадашњи митрополит прашки и целе Чехословачке Доротеј, поверио му је на управу прашку епархију. Године 2000. постављен је за архиепископа оломоуцко брњенског Православне Цркве у чешким земљама и Словачкој.

Владика Симеон је доста писао (и пише) о темама из Старог завета и о животу Православне Цркве у Чешкој и Моравској и о њеној историји. Пише чланке по црквеним часописима, а издао је и неколико књига. Упркос својим годинама, достојно и вредно обавља своје архипастирске дужности.

Србија је одувек била део његовог живота, и владика је користио сваки тренутак да има контакте са нашим клирицима. Када је шездесетих година прошлог века у Београду организована Свеправославна конференција, у делегацији Чехословачке Цркве налазио се владика Симеон, тада као свештеник. Постоји фотографија на којој се види читава делегација Чехословачке Цркве са тадашњим епископом моравичким Савом Вуковићем, касније епископом шумадијским. Са блаженопочившим владиком Савом се владика Симеон сусретао и у Чехословачкој, када је владика Сава тамо долазиокао радо виђен гост.

Владика Симеон, који данас има 85 година, иако је рођен и живео је читав свој век у Чешкој, и данас течно говори српски. Са поносом можемо рећи да је и Он наше горе лист.

                                                                                      Саша Антонијевић, свештеник

извор : Епархија шумадијска

часопис Каленић 4/2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

У Чешкој Републици освећена меморијална црква у знак сјећања на румунске хероје

11 уторак окт 2011

Posted by radiosvetigora

rumunska-crkva-u-ceskoj.jpg?w=166&h=250

У недељу 9. октобра, патријарх Румунски Данило и митрополит Кристоф, предстојатељ Православне Цркве у Чешким земљама и Словачкој, освештали су румунску цркву у граду Мост у Чешкој Републици.

Црква Вазнесења Господњег подигнута је у сјећање на преко 60 000 румунских војника који су жртвовали своје животе за ослобођење Чехословачке од нацистичке окупације у Другом свјетском рату.

Камен темељац освештали су 2007. блаженопочивши патријарх Румунски Теоктист и митрополит Кристоф.

У бесједи након освећења, патријарх Данило је рекао да ова црква представља „прије свега симбол наше захвалности румунским херојима из Чехословачке, који су се борили да ослободе земљу од нацистичке окупације. Истовремено, ова црква је мјесто молитве за мир, здравље и спасење.“

rumunska-crkva-u-ceskoj_1.jpg?w=529&h=350

Поред тога, како је истакао предстојатељ Румунске Цркве, „ова меморијална црква је симбол духовног јединства двије сестринске православне Цркве, Румунске и Чешке.“

Освећењу је присуствовала Даниела Гатман, амбасадор Румуније у Прагу, као и бројни државни званичници Румуније и Чешке Републике, градооначелник Моста и бројни Румуни који живе у Чешкој Републици.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ЧЕШКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ОБЈАВИЛА 2012. ГОДИНУ ГОДИНОМ СВЕТОГ БЛАГОВЈЕРНОГ ВЕЛИКО-МОРАВСКОГ КНЕЗА РAСТИСЛАВА

Објављено од стране Светигора на 24. октобар 2011.

rostislav_knez-moravski.jpg?w=135&h=187ПРАГ, 24. октобра – Чешка православна црква објавила је 2012. годину Годином светог благовјерног Велико-моравског кнеза Рaстислава, саопштава чешко издање „Глас православља“. Та одлука је донијета на сесији Синода Чешке православне цркве 19. октобра.

Главна празнична дешавања планирана су за 28. октобар следеће године.

Синод је позвао свештенике, вјернике и све људе добре воље у Чешкој и Словачкој Републици да учествују у специјалним богослужењима, конференцијама и другим садржајима, посвећеним животу и дјелатности светога кнеза Рaстислава.

Главне заслуге кнеза Рaстислава за вријеме његове владавине у Великој Моравској (846-870) се сматрају позив у кнежевину мисионара из Византије и свестрана подршка браћи Кирилу и Методију који су стигли у Моравску. Византијски просветитељи су створили словенско писмо и урадили прве преводе јеванђелских текстова са грчког на словенски језик, те тако поставили темеље словенском језику и утврдили Православну цркву међу Словенима.

1994. године Чешка православна црква је прибројала лику светих кнеза Рaстислава.

Извор: Sedmitza.RU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Првојерарх Православне Цркве Чешких земаља и Словачке упутио писмо Патријарху српском поводом страдања православног српског народа на Косову и Метохији

24четвртакнов 2011

Posted by radiosvetigora in Вијести, Из Цркве

≈ Оставите коментар

Ваша Светости, примили смо Ваше писмо и са братском љубављу и пажњом га прочитали и о томе упознали Свети Синод наше Православне Цркве Чешких земаља и Словачке, наше вернике и нашу јавност. Свима нама је добро познато страдање српског народа на Косову и Метохији од стране Албанаца и беспримерно рушење православних светиња на тој светој српској земљи.

Ми стога непрестано, у свим нашим храмовима, узносимо наше молитве Богу за напаћени српски народ на Косову и Метохији и за Вашу Свету Цркву да истраје на тим просторима и очува своју православну веру, како ју је и у многим и разним тешкоћама кроз векове чувао и сачувао.

Исто тако, слушамо и о недаћама које су српски народ задесиле на северу Косова у последње време. Усрдно се молимо Богу да им подари утеху и снагу да и у овој, још једној, невољи издрже и опстану у својим кућама на тим вековним српским просторима.

Трудићемо се да о свему тшто сте нас известили у Вашем писму, обавестимо не само нашу црквену, него и ширу јавност, као и наше представнике власти у Чешкој и Словачкој.

У име Светог Синода и наше Цркве изржавамо дубоку и искрену љубав у Христу, Вама Ваша Светости, читавој Српској Православној Цркви и побожном народу са жељом и вером у Бога да истрајете и над овим искушењима.

Архиепископ прашки и

Митрополит Чешких земаља и Словачке

Г. Христофор

Share this post


Link to post
Share on other sites

Првојерарх Православне Цркве Чешких земаља и Словачке упутио писмо Патријарху српском поводом страдања православног српског народа на Косову и Метохији

24четвртакнов 2011

Posted by radiosvetigora

2011-04-30-vzacne-ruske-ikony-a-metropolita-krystof.jpg

Ваша Светости, примили смо Ваше писмо и са братском љубављу и пажњом га прочитали и о томе упознали Свети Синод наше Православне Цркве Чешких земаља и Словачке, наше вернике и нашу јавност. Свима нама је добро познато страдање српског народа на Косову и Метохији од стране Албанаца и беспримерно рушење православних светиња на тој светој српској земљи.

Ми стога непрестано, у свим нашим храмовима, узносимо наше молитве Богу за напаћени српски народ на Косову и Метохији и за Вашу Свету Цркву да истраје на тим просторима и очува своју православну веру, како ју је и у многим и разним тешкоћама кроз векове чувао и сачувао.

Исто тако, слушамо и о недаћама које су српски народ задесиле на северу Косова у последње време. Усрдно се молимо Богу да им подари утеху и снагу да и у овој, још једној, невољи издрже и опстану у својим кућама на тим вековним српским просторима.

Трудићемо се да о свему тшто сте нас известили у Вашем писму, обавестимо не само нашу црквену, него и ширу јавност, као и наше представнике власти у Чешкој и Словачкој.

У име Светог Синода и наше Цркве изржавамо дубоку и искрену љубав у Христу, Вама Ваша Светости, читавој Српској Православној Цркви и побожном народу са жељом и вером у Бога да истрајете и над овим искушењима.

Архиепископ прашки и

Митрополит Чешких земаља и Словачке

Г. Христофор

Share this post


Link to post
Share on other sites

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Све поруке на форуму, осим званичних саопштења Српске Православне Цркве, су искључиво лична мишљења чланова форума 'Живе Речи Утехе' и уредништво не сноси никакву материјалну и кривичну одговорност услед погрешних информација. Објављивање информација са сајта у некомерцијалне сврхе могуће је само уз навођење URL адресе дискусије. За све друге видове дистрибуције потребно је имати изричиту дозволу администратора Поука.орг и/или аутора порука.  Коментари се на сајту Поуке.орг објављују у реалном времену и Администрација се не може сматрати одговорним за написано.  Забрањен је говор мржње, псовање, вређање и клеветање. Такав садржај ће бити избрисан чим буде примећен, а аутори могу бити пријављени надлежним институцијама. Чланови имају опцију пријављивања недоличних порука, те непримерен садржај могу пријавити Администрацији. Такође, ако имате проблема са регистрацијом или заборављеном шифром за сајтове Поуке.орг и Црква.нет, пошаљите нам поруку у контакт форми да Вам помогнемо у решавању проблема.

×
×
  • Create New...