Jump to content

Пољска Православна Црква

Оцени ову тему

Препоручена порука

Inicjativa moje parohije, sv. Jovana Lestvicnika, Varsava, Poljska: virtualan varsksnji koncert. Vaskrsnji himnovi, pesme, recitacije na razlicitim jezicima: crkvenoslovenskom, poljskom, sprskom (od 31:05), grckom, gruzinskom, nemackom, engleskom, arapskom, malajalam, asirijskom, ukajinskom.

U 17:35 na arapskom peva moj momak, od 19:47 na arapskom i poljskom pevam ja

Подели на овим сајтовима

• 1 month later...
  • Одговори 161
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

• 2 months later...
  • 3 weeks later...

@Dominika Molim te kako je ovo mišljeno. Izgleda mi kao besmislica ta tvrdnja da je to "jedina crkva na svijetu sa vizantijsko-slovenskim obredom tj. crkvenoslovenskim liturgijskim jezikom" O čemu se tu ustvari radi, na šta se to misli kad se kaže da je to jedina takva crkva u svijetu?

P.S. 

sad sam poslije nekoliko slušanja shvatio da se radi o katoličkoj crkvi, mislio sam da je pravoslavna. No, i dalje je taj komentar čudan, nikad nisam čuo da bi cijela parohija promjenila obred sa rimsko-katoličkog na grko-katolički ili obratno, to mogu samo pojedinci i to sa specijalnom dozvolom Vatikana. Ako je to grkokatolička crkva onda je to opet besmislica, otkud bi sad to bila jedina takva na svijetu? I tamo su liturgije na crkvenoslovenskom a ima ih svuda po svijetu na stotine. Američka posla, izgleda! Oni se u to razumiju ko Marko Kraljević u balet.

Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Zayron рече

@Dominika Molim te kako je ovo mišljeno. Izgleda mi kao besmislica ta tvrdnja da je to "jedina crkva na svijetu sa vizantijsko-slovenskim obredom tj. crkvenoslovenskim liturgijskim jezikom" O čemu se tu ustvari radi, na šta se to misli kad se kaže da je to jedina takva crkva u svijetu?

P.S. 

sad sam poslije nekoliko slušanja shvatio da se radi o katoličkoj crkvi, mislio sam da je pravoslavna. No, i dalje je taj komentar čudan, nikad nisam čuo da bi cijela parohija promjenila obred sa rimsko-katoličkog na grko-katolički ili obratno, to mogu samo pojedinci i to sa specijalnom dozvolom Vatikana. Ako je to grkokatolička crkva onda je to opet besmislica, otkud bi sad to bila jedina takva na svijetu? I tamo su liturgije na crkvenoslovenskom a ima ih svuda po svijetu na stotine. Američka posla, izgleda! Oni se u to razumiju ko Marko Kraljević u balet.

Našao sam ovaj link sada, pokazaću ga jednom poljskom katoličkom svešteniku da mi objasni o čemu se to ustvari radi pa vam napišem šta je rekao. Valjda bi mogla to biti jedina "neo-unijatska" crkva na svijetu, no, ja pojma nemam šta to znači? Znam šta su unijati, grkokatolici,  Ukrajina itd. ali ovo da postoje nekakvi "neo-unijati" prvi put čujem i vidim u životu. Nemam pojma šta je to. Biće zanimljivo čuti objašnjenje: 

ZABYTEK.PL

The historic tserkva in currently the only Catholic Neo-Uniate Byzantine-Slavic rite parish in Poland and in the world. The church is a valuable...

Подели на овим сајтовима

@Zayron 

Ok, da objasnim ukratko:
1. U Poljskoj postoji samo jedna grckokatolicka jurisdikcija, i to je Ukrajinska Grckokatolicka Crkva. Ali ima jedna ova parohija, u selu Kostomłoty, kojoj vernici nisu Ukrajinci, nego Poljaci/"tutejsi" (znaci, lokalni), i njihova liturgika nije po obredu ukrajinskom/halickom, nego ruskom-sinodalnom.

2. Cin ruski-sinodalni, naravno sa lokalnim, poljskim harakteristima, postoji u Poljskoj Pravoslavnoj Crkvi. Imali smo svoje tradicije, ali za vreme 127 ruske okupacije Rusi su doneli svoje obicaje i liturgiku, ono sto zovemu "sinodalnom"..

3. Za vreme izmedju svetskih rata - pa i malo ranije - u Poljskoj katolicka Crkva pokusala je da privuce poljske pravoslne u katolicku crkvu, nekad cak i lazom. Pa su postale nove parohije grckokatolcike, do sad pravoslavne, sa ovim obreodm rusko-sinodalnim sa lokalnikm harakterstiikami. Posto to nije zbog unije breske (kraj XVI veka), zove se to neo-unija. Ipak posle drugog svetskog rata ocuvana je samo jedna takva parohija - ova u selu Kostomłoty.

4. Sad se vidi neku modu izmedju poljskih rimokatolika - dosta od njih imalo je pravoslavne pretke - na istocno hriscanstvo. Pa ova parohija je kao turisticka atrakcija, cak dozvoljava se ljudima da ulaze za ikonsotas, dodiruju putir itd. Dosta se nju reklamira, da mozna biti na ovom ritu, ovaj tradiciji, i pravoslavnim. Ipak, sa druge strane, i prosli i novi svetstenik ovde su rimskokatolickog porekla, i su biritualisti.

5. U ovom selu dejstvuje takodje pravoslavna parohija, u stvari mali manastir-skit. Tako da ima nekad konflikta.

Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Dominika рече

@Zayron 

Ok, da objasnim ukratko:
1. U Poljskoj postoji samo jedna grckokatolicka jurisdikcija, i to je Ukrajinska Grckokatolicka Crkva. Ali ima jedna ova parohija, u selu Kostomłoty, kojoj vernici nisu Ukrajinci, nego Poljaci/"tutejsi" (znaci, lokalni), i njihova liturgika nije po obredu ukrajinskom/halickom, nego ruskom-sinodalnom.

2. Cin ruski-sinodalni, naravno sa lokalnim, poljskim harakteristima, postoji u Poljskoj Pravoslavnoj Crkvi. Imali smo svoje tradicije, ali za vreme 127 ruske okupacije Rusi su doneli svoje obicaje i liturgiku, ono sto zovemu "sinodalnom"..

3. Za vreme izmedju svetskih rata - pa i malo ranije - u Poljskoj katolicka Crkva pokusala je da privuce poljske pravoslne u katolicku crkvu, nekad cak i lazom. Pa su postale nove parohije grckokatolcike, do sad pravoslavne, sa ovim obreodm rusko-sinodalnim sa lokalnikm harakterstiikami. Posto to nije zbog unije breske (kraj XVI veka), zove se to neo-unija. Ipak posle drugog svetskog rata ocuvana je samo jedna takva parohija - ova u selu Kostomłoty.

4. Sad se vidi neku modu izmedju poljskih rimokatolika - dosta od njih imalo je pravoslavne pretke - na istocno hriscanstvo. Pa ova parohija je kao turisticka atrakcija, cak dozvoljava se ljudima da ulaze za ikonsotas, dodiruju putir itd. Dosta se nju reklamira, da mozna biti na ovom ritu, ovaj tradiciji, i pravoslavnim. Ipak, sa druge strane, i prosli i novi svetstenik ovde su rimskokatolickog porekla, i su biritualisti.

5. U ovom selu dejstvuje takodje pravoslavna parohija, u stvari mali manastir-skit. Tako da ima nekad konflikta.

Mnogo se zahvaljujem na brzom, iscrpnom i poučnom objašnjenju! Postavim taj odgovor i na Slavic Liturgy FB grupu. 

https://www.facebook.com/groups/slavlit/permalink/4707915745900107/

:skidamkapu:

Подели на овим сајтовима

• 3 months later...
  • 3 months later...

Za pravoslavni Vaskrsnji Ponedeljak, koji ove godine takodje je bio dan praznika narodne konstitucije 3. maja, poljska drzavna televizija pripremila koncert vaskrsnje pravoslavne muzike uz pojanje horova iz 3 pravoslavnih parohija u Varsavi. Pojanje na poljskom i crkvenoslovenskom, a malko i na drugim jezicima. Takodje je bila citana vaskrsnja poema poljskog pravoslavnog svestenika iz Varsave, o. Jerzego Klingera.

VOD.TVP.PL

Koncert z okazji Świąt Wielkanocnych, przygotowany przez chóry warszawskich parafii prawosławnych. Koncert opowiada językiem poezji i muzyki liturgicznej o zmartwychwstaniu Chrystusa, o...

• Свиђа ми се 1
Подели на овим сајтовима

• 2 weeks later...

Od 24m48s - "Jedinorodnij Sine" na poljskom, napev iz Przemyśla (juzno-istocna Poljska), posle toga Sveti Boze na crkvenoslovenskom i poljskom, takodje napev iz Przemyśla

Подели на овим сајтовима

• 3 weeks later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Чланови који сада читају   0 чланова

Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу

• Креирај ново...